Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Πολύ ωραία μάχη και ντέρμπι (δεν περίμενα χώρα στο συγκεκριμένο φόρουμ σε μάχη με την Ιταλία που να μην έχανε με διαφορά). Ιταλία έχω πάει 6 φορές, Ισπανία καμία ακόμη, άρα δεν ψηφίζω, αν κι είμαι σίγουρος (ελπίζω βασικά γιατί οι υψηλότατες προσδοκίες είναι ο ευκολότερος τρόπος να απογοητευτείς) ότι για τα γούστα μου κι οι δυο τους θα είναι στην Αγία Τριάδα της Ευρώπης (μαζί με τη Γαλλία), όπου αρχιτεκτονικά δεν παίζονται κι έχουν τεράστια ποικιλία.

Οι Κανάριες Νήσοι ανήκουν πολιτικά στην Ευρώπη, γεωγραφικά στην Αφρική, όπως και η Ρεϋνιόν (δεν έχουν γαλλικό διαβατήριο; Δεν είναι κάτοικοι της ΕΕ; ). Αλλά η σύγκριση δεν είναι Ισπανία-Γαλλία (που ίσως να ταίριαζε περισσότερο δεδομένου ότι μιλάμε για τις μεγαλύτερες χώρες της ΕΕ κι εκείνες με τη μεγαλύτερη ποικιλία).

Όμως δεν βλέπω μεγάλη ζέση από τα μέλη, αν και οι Ισπανόφιλοι φαίνονται πιο συσπειρωμένοι (μόνος του ο σενιόρ). Βέβαια το παιχνίδι όταν πηγαίνει στις φωτογραφίες, νομίζω αδικεί ελαφρώς την Ισπανία, δύσκολα πιο φωτογενής από τη γείτονα. Δεν έχω δει άσχημο μέρος στην Ιταλία, ενώ άσχημες φωτογραφίες της Ισπανίας έχω πετύχει σε διαφημιστικές μπροσούρες(!), εκεί πχ. στην Ακτή του Ήλιου.

Για να δούμε crash test, αγαπημένες και χειρότερες πόλεις, τοπία από άλλον πλανήτη ή απογοητευτικά θεάματα.

Υ.Γ. Το Ν. Τυρόλο ήταν από τις χαμηλότερες σε προτεραιότητα περιοχές της Ιταλίας, να γι' αυτό μου αρέσουν τέτοιες διαμάχες, τι ανακαλύπτει κανείς...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τι λιγα πραγματα...εκει εινα το φορμιγαλ...το μεγαλυτερο χιονοδρομικο της χωρας...
ειπαμε...πυρηναια
To μεγαλύτερο για να το λες, θα είναι. Το καλύτερο της Ισπανίας δεν ξέρω, φίλοι Ισπανοί σκιέρ ομόφωνα προτιμούν τη Σιέρα Νεβάδα στην Ανδαλουσία, παρεμπιπτόντως είναι και το νοτιότερο χιονοδρομικό κέντρο στην Ευρώπη, ενώ όταν πάνε στη Huesca προτιμούν το Cerler άπό το Formigal. Ιδία άποψη δεν έχω, από σκι μόνο από Αυστρία ξέρω...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
To μεγαλύτερο για να το λες, θα είναι. Το καλύτερο της Ισπανίας δεν ξέρω, φίλοι Ισπανοί σκιέρ ομόφωνα προτιμούν τη Σιέρα Νεβάδα στην Ανδαλουσία, παρεμπιπτόντως είναι και το νοτιότερο χιονοδρομικό κέντρο στην Ευρώπη, ενώ όταν πάνε στη Huesca προτιμούν το Cerler άπό το Formigal. Ιδία άποψη δεν έχω, από σκι μόνο από Αυστρία ξέρω...
και τα τρια ειναι σουπερ...δυστυχως μακρια για μενα / εμας, και δεν ξερω και την γλωσσα...και με μικρα παιδια δεν λεει

αχ...ο κοσμος ειναι ενας πελωριος χαρτης γεματος χιονοδρομικα...και δεν εχω δει ακομα ουτε το 1/100 απο ολα αυτα....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν ανήκουν στην Ισπανία. Χαίρω πολύ διοικητικά το ξέρω ότι ανήκουν στην Ισπανία.

Για να πας από την Ισπανία πρέπει να περάσεις πρώτα από το Μαρόκκο ή/και την Πορτογαλία.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αν κάποιος πει ότι του αρέσει η Ισπανία επειδή έχει τις παραλίες της Φουερτεβεντούρα και τα ηφαίστεια του Λανθαρότε είναι σαν να λέει κάποιος μου αρέσει ο Πειραιάς γιατί μου αρέσουν τα Κύθηρα.
Καλα αν και μπορουν χωρις να περασουν πρωτα απο Πορτογαλια ή Μαροκο εξακολουθω να μην σε καταλαβαινω. Υπαρχουν πολλα κρατη οπου οι πολιτες τους πρεπει να περασουν απο αλλες χωρες. Π.χ.Κροατες, οι κατοικοι του Καλινιγκραντ κ.α.

Κι αν μου αρεσουν τα Κυθηρα σε ποια νομαρχια πρεπει να δωσω τα ευσημα; Στη Λακωνία;

Λοιπόν, αν θες να εχουμε τα δεδομενα οπως σε βολευουν φτιαξε ενα δικο σου χαρτη για να ξερουμε τι περιλαμβανει η καθε χωρα και τι οχι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Yorgos, άσχημος ο αριστουργηματικόςTorre Velasca?
τότε σίγουρα ενθουσιάστηκες με αυτό το άψογης αισθητικής
buildings_benidorm_intiempo_afp_josejordan.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos, άσχημος ο αριστουργηματικόςTorre Velasca?
τότε σίγουρα ενθουσιάστηκες με αυτό το άψογης αισθητικής
View attachment 304448
Αριστουργηματικός;

Πάντως από άσχημα παράλια προτιμώ τα βιομηχανικά τέρατα της Ιταλίας.
taranto.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τους Ισπανικούς θυλακες Μελίγια και Θέουτα στην Αφρική ξεχάσατε..
Δεν έχουν και κάτι το ιδιαίτερο.


Για να πας από την Ισπανία πρέπει να περάσεις πρώτα από το Μαρόκκο ή/και την Πορτογαλία.
Και για να πας από το ΚΑστελλόριζο στη Θεσσαλονίκη πρέπει να περάσεις από την Τουρκία. Ε και;

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αν κάποιος πει ότι του αρέσει η Ισπανία επειδή έχει τις παραλίες της Φουερτεβεντούρα και τα ηφαίστεια του Λανθαρότε είναι σαν να λέει κάποιος μου αρέσει ο Πειραιάς γιατί μου αρέσουν τα Κύθηρα.
Με τη διαφορά ότι ο Πειραιάς είναι πόλη και είναι εκτός των γεωγραφικών του ορίων τα Κύθηρα. Ενώ η Ισπανία είναι χώρα κι είναι εντός της επικράτειας τα νησιά. Δε νομίζω να βρούμε κανέναν άνθρωπο διεθνώς που να μη θεωρεί τις Κανάριες Νήσους κομμάτι της Ισπανίας. Ανήκουν στην αφρικανική τεκτονική πλάκα, όπως και η Σικελία. Ισπανοί μένουν, ισπανική κουλτούρα, θρησκεία, παιδεία έχουν, κανονικους βουλευτές ψηφίζουν, δεν έχουν εξαιρέσεις όπως κάτοικοι υπερπόντιων περιοχών της Γαλλίας που αναφέρθηκε ορισμένοι εκ των οποίων υπάγονται σε εθιμοτυπικό δίκαιο, γονιδιακά, πολιτιστικά, εκπαιδευτικά είναι Ισπανοί από πάνω μέχρι κάτω. Ατυχές το παράδειγμα της Νήσου του Πάσχα, είναι άλλος πολιτισμός οι αυτόχθονες εκεί.

Αν σας κάνει να νιώθετε καλύτερα πάντως, κι εγώ όταν βάζω βαθμολογίες μετράω τη Νήσο του Πάσχα στη Χιλή και τη Γαλλινική Πολυνησία στη Γαλλία. Δεν τους φταίει κανείς των Ιταλών που έχουν διαχρονικά τόσο άθλιο στρατό που τη μία φορά που πήγαν να πάρουν αποικίες ξεφτιλίστηκαν από τους Αιθίοπες...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Νομίζω θα διάλεγα την Ισπανία από την Ιταλία για περιπατητικές ή ποδηλατικές διακοπές στην φύση. Οι λόγοι: μικρότερη πυκνότητα πληθυσμού, παράγοντας άγνωστου, το πιο παραδοσιακό προσκύνημα στον κόσμο, πιο έυκολη πρόσβαση σε παραλίες. Από ομορφιά μου φαίνονται στα ίδια επίπεδα από αυτά που βλέπω εδώ.

Στην τέχνη θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ οι Ισπανολάτρες να μας πείσουν ότι μπορούν να ξεπεράσουν τον Λεονάρντο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.785
Στην τέχνη θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ οι Ισπανολάτρες να μας πείσουν ότι μπορούν να ξεπεράσουν τον Λεονάρντο.
Στην τέχνη δεν μπορείς να συγκρίνεις εύκολα δημιουργούς.Ενδεικτικά αναφέρω Βελασκεθ,Νταλί,Μιρό,Πικάσο,Γκογια,Βαλντε κλπ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για να δούμε crash test, αγαπημένες και χειρότερες πόλεις, τοπία από άλλον πλανήτη ή απογοητευτικά θεάματα

Ωραία ιδέα!

Θα επικεντρωθώ σε τοπ 3 πόλεων που έχω επισκεφθεί κάθε χώρας.

Ιταλία (η λέξη καλύτερη/ο θα φορεθεί πολύ)
1) Βενετία: Η καλύτερη πόλη που έχω δει. Η εικόνα που αντίκρισα βγαίνοντας απ'τον σταθμό του τρένου μου έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό.

2) Ρώμη: Το καλύτερο κέντρο πόλης που έχω δει.

3) Λέτσε: Πανέμορφη πόλη. H πλατεία Sant' Oronzo είναι απ'τις καλύτερες πλατείες που έχω δει αν όχι η καλύτερη.

Ισπανία
1) Γρανάδα: Πολύ ωραία τοποθεσία, Αλάμπρα, αραβική συνοικία, τσιγγάνικη συνοικία, χίπηδες σε σπηλιές, δωρεαν ταπας. Τι να πρωτοπείς εδώ.

2) Βαρκελώνη: Μεγάλη ποικιλία και σε τοπία και σε γειτονιές, φοβερές παραδοσιακές γιορτές.

3) Ρόντα: Τρομερός συνδυασμός ομορφιάς πόλης και τοποθεσίας.

Σε αυτό το τοπ 3 προτιμώ τις Ιταλικές πόλεις χωρίς δεύτερη σκέψη.

Η χειρότερη πόλη που έχω δει στην Ισπανία είναι το Βίγκο. Με μια λέξη αίσχος. Η χειρότερη πόλη που έχω δει στην Ιταλία είναι το Μιλάνο. Δεν το βρίσκω κακό όμως και σίγουρα το προτιμώ απ'τη Μαδρίτη.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον χαρακτηρισμό αγία τριάδα για Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία. Δεν ξέρεις που να πρωτοπας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom