Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Μερικά τοπία όχι τόσο γνωστά στον πολύ κόσμο, ενδεικτικά της ποικιλομορφίας της Ισπανίας:

Τα γκρανιονικά τοπία στη Ναβάρρα, μηδέν τουρίστες:
View attachment 304663
View attachment 304664

Στο Mutriku και τη Zumaia (χώρα των Βάσκων) έχει ένα περίεργο γεωλογικό φαινόμενο, ονόματι Flysch, ειδικά με την ανατολή του ηλίου είναι πολύ εντυπωσιακό:
View attachment 304665
View attachment 304666


Για Αστούριας-Καντάμπρια ήδη έχουμε πει δυο πράγματα, αλλά είναι ανεξάντλητες περιοχές:
View attachment 304668

View attachment 304667

Oλίγον από Πυρηναία:
View attachment 304669
View attachment 304670

View attachment 304671

Eίπαμε ότι και η Ανδαλουσία, που πολλοί τη φαντάζονται μόνον με παραλίες ήλιο και σορτσάκια, μια χαρά βουνά έχει, χιονοδρομικά κέντρα και ορισμένα πανέμορφα ορεσίβια βουνά:
View attachment 304672 View attachment 304673

Σε άλλα τοπία, ολίγον από δάση Γαλικίας
View attachment 304675

View attachment 304676

View attachment 304691
View attachment 304697


A, έχει και παράλια η Γαλικία... άπειρα κιόλας γιατί είναι όλη φιορδ:
View attachment 304693

Στα οποία έχει και σχηματισμούς που αν ήμασταν στην Αυστραλία θα τα ονόμαζαν Super Duper Cathedral Coast Magic Highway και θα πήγαιναν εκατομμύρια άνθρωποι, στην Ισπανία των ατέλειωτων τοπίων πας κι είσαι μόνος σου:

View attachment 304694

View attachment 304695 View attachment 304696

Και παντού στη Γαλικία βέβαια κυριαρχεί το πράσινο:
View attachment 304698
Το κακό είναι Γιώργο,ότι κάποιος πηγαίνοντας 3-4 ημέρες είτε Μαδρίτη είτε Βαρκελώνη,νομίζει ότι έχει δει την Ισπανία.Περιοχές από Καταλονία,Σαραγόσα,μέχρι ναβαρα,αστουριες και χώρα των Βάσκων,είναι απίστευτες και θέλεις εβδομάδες για να τις απολαύσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το κακό είναι Γιώργο,ότι κάποιος πηγαίνοντας 3-4 ημέρες είτε Μαδρίτη είτε Βαρκελώνη,νομίζει ότι έχει δει την Ισπανία.Περιοχές από Καταλονία,Σαραγόσα,μέχρι ναβαρα,αστουριες και χώρα των Βάσκων,είναι απίστευτες και θέλεις εβδομάδες για να τις απολαύσεις.
Kαλό είναι αυτό, η χώρα είναι ανεξάντλητη. Η Εξτρεμαδούρα μόνη της θέλει 10 μέρες και παίζει να είναι και η πιο ξεχασμένη επαρχία απ' όλες. Άσε τους καημένους να πηγαίνουν στους Δολομίτες και τον Τάραντα...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μερικά τοπία όχι τόσο γνωστά στον πολύ κόσμο, ενδεικτικά της ποικιλομορφίας της Ισπανίας:

Τα γκρανιονικά τοπία στη Ναβάρρα, μηδέν τουρίστες:
View attachment 304663
View attachment 304664

Στο Mutriku και τη Zumaia (χώρα των Βάσκων) έχει ένα περίεργο γεωλογικό φαινόμενο, ονόματι Flysch, ειδικά με την ανατολή του ηλίου είναι πολύ εντυπωσιακό:
View attachment 304665
View attachment 304666


Για Αστούριας-Καντάμπρια ήδη έχουμε πει δυο πράγματα, αλλά είναι ανεξάντλητες περιοχές:
View attachment 304668

View attachment 304667

Oλίγον από Πυρηναία:
View attachment 304669
View attachment 304670

View attachment 304671

Eίπαμε ότι και η Ανδαλουσία, που πολλοί τη φαντάζονται μόνον με παραλίες ήλιο και σορτσάκια, μια χαρά βουνά έχει, χιονοδρομικά κέντρα και ορισμένα πανέμορφα ορεσίβια βουνά:
View attachment 304672 View attachment 304673

Σε άλλα τοπία, ολίγον από δάση Γαλικίας
View attachment 304675

View attachment 304676

View attachment 304691
View attachment 304697


A, έχει και παράλια η Γαλικία... άπειρα κιόλας γιατί είναι όλη φιορδ:
View attachment 304693

Στα οποία έχει και σχηματισμούς που αν ήμασταν στην Αυστραλία θα τα ονόμαζαν Super Duper Cathedral Coast Magic Highway και θα πήγαιναν εκατομμύρια άνθρωποι, στην Ισπανία των ατέλειωτων τοπίων πας κι είσαι μόνος σου:

View attachment 304694

View attachment 304695 View attachment 304696

Και παντού στη Γαλικία βέβαια κυριαρχεί το πράσινο:
View attachment 304698
Πραγματικά εντυπωσιακά και μεγάλη ποικιλία! Μας βάζεις να σκεφτόμαστε να αλλάζουμε τα πλάνα και να ταξιδεύουμε Ισπανία (που φαίνεται οτι ίσως ξερμπερδέψει με κορωνοϊό νωρίτερα από άλλους)

Το θέμα όμως της αρχιτεκτονικής και των πόλεων δεν έχει διαλευκανθεί επαρκώς ακόμα νομίζω. Ποιές είναι οι τόπ πόλεις των δύο χωρών αρχιτεκτονικά κατά την γνώμη σου; (Πιθανότατα το έχεις πει σε άλλο θέμα και το ξέχασα)
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Yorgos, μ' αυτά κι μ' αυτά εμένα μου έχει ανοίξει τρελά η όρεξη για Ισπανία. Αλλά δεν το βλέπω σύντομα... Πάντως, θα ήταν χρήσιμο να ανοίξει ένα θέμα για Ισπανία, για να μας βγάλεις ταξιδιωτικό πρόγραμμα ανά επαρχία. Κάποια στιγμή ελπίζω να αξιωθούμε να το κάνουμε...

Όσον αφορά τον πόλεμο, για να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου, η Ιταλία είναι ομολογουμένως πολύ ωραία... αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει πολύ.
Ίσως φταίει ότι όσες φορές έτυχε να πάω, ήρθαν έτσι οι συγκυρίες που κάτι στράβωσε.
Ειδικά τη Ρώμη πάντως τη θυμάμαι μάλλον με φρίκη. Είναι πόλη ανοιχτό μουσείο και αδιαμφισβήτητα πολύ όμορφη, αλλά στις 5 ημέρες που ήμουν εκεί οι Ιταλοί ήταν ελάχιστοι και η συντριπτική πλειοψηφία ήταν τουρίστες. Ίσως έφταιγε ότι ήταν Χριστούγεννα, μπορεί οι Ιταλοί να είχαν πάει διακοπές. Πάντως η πόλη εκείνες τις ημέρες Ιταλούς δεν είχε (εκτός βέβαια από πωλητές σε μαγαζιά, σερβιτόρους κτλ). Επίσης, δεν έφαγα καθόλου καλά. Τα εστιατόρια στο κέντρο της πόλης δεν ήταν καλά, ούτε καν στις μακαρονάδες. Ακόμα και το εστιατόριο που μας πήγε ντόπιος Ιταλός φίλος, που ήταν πιο μακριά από το κέντρο, ήταν μέτριο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Δεν έχω ψηφίσει γιατί δεν έχω πολύ καλή εικόνα και απο τις 2 χώρες δια ζώσης ...και αυτό που λέει ο @panpan, ότι δηλαδή με 3 4 μέρες εδω και 3 4 μέρες εκεί πως μπορείς να ξέρεις μια χώρα, είναι μεγάλη αλήθεια .. Πάντως αρχικά νόμιζα για ευκολάκι της Ιταλίας αλλά το κάνατε ντέρμπι οι Ισπανολάτρες.. ρε σεις ρίξατε τον Μέσι μέσα;; .. ναι καλά σιγά μην είναι Αργεντίνος..

Έχω πιο καλή εικόνα απο Ιταλία αλλά όχι όσο θα ήθελα.. πάντως όπως και ναχει είναι 2 πολύ όμορφες χώρες.. Θα πρότεινα όμως να στηρίζεται την ψήφο με κάποια αιτιολογία, με εικόνες τι εξιτάρει κάποιον και αν, για να μαθαίνουμε κιόλας κάποιοι..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η Ισπανια φαινεται φανταστικη...δυστυχως ομως μακρια, κ δεν ξερω την γλωσσα...κριμα..

ισως βεβαια αρχισω να μαθαινω ισπανικα...κανει καλο λενε να μαθαινεις γλωσσες

τελικα καλα εκανα κ ψηφισα Ισπανια....θα θεωρησω απο μονος μου οτι το Ν.Τιρολο δεν ειναι Ιταλια για να μην εχω τυψεις που ψηφισα Ισπανια
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μερικά τοπία όχι τόσο γνωστά στον πολύ κόσμο, ενδεικτικά της ποικιλομορφίας της Ισπανίας:

Τα γκρανιονικά τοπία στη Ναβάρρα, μηδέν τουρίστες:
View attachment 304663
View attachment 304664

Στο Mutriku και τη Zumaia (χώρα των Βάσκων) έχει ένα περίεργο γεωλογικό φαινόμενο, ονόματι Flysch, ειδικά με την ανατολή του ηλίου είναι πολύ εντυπωσιακό:
View attachment 304665
View attachment 304666


Για Αστούριας-Καντάμπρια ήδη έχουμε πει δυο πράγματα, αλλά είναι ανεξάντλητες περιοχές:
View attachment 304668

View attachment 304667

Oλίγον από Πυρηναία:
View attachment 304669
View attachment 304670

View attachment 304671

Eίπαμε ότι και η Ανδαλουσία, που πολλοί τη φαντάζονται μόνον με παραλίες ήλιο και σορτσάκια, μια χαρά βουνά έχει, χιονοδρομικά κέντρα και ορισμένα πανέμορφα ορεσίβια βουνά:
View attachment 304672 View attachment 304673

Σε άλλα τοπία, ολίγον από δάση Γαλικίας
View attachment 304675

View attachment 304676

View attachment 304691
View attachment 304697


A, έχει και παράλια η Γαλικία... άπειρα κιόλας γιατί είναι όλη φιορδ:
View attachment 304693

Στα οποία έχει και σχηματισμούς που αν ήμασταν στην Αυστραλία θα τα ονόμαζαν Super Duper Cathedral Coast Magic Highway και θα πήγαιναν εκατομμύρια άνθρωποι, στην Ισπανία των ατέλειωτων τοπίων πας κι είσαι μόνος σου:

View attachment 304694

View attachment 304695 View attachment 304696

Και παντού στη Γαλικία βέβαια κυριαρχεί το πράσινο:
View attachment 304698

Δηλαδή τα βλέπουν τους δολομιτες οι Ισπανοί και γελάνε και όλα αυτά τα βαρυγδουπα ήταν για αυτά τα μέρη; Απίστευτο! Και είναι και επαγγελματικες φώτο.

Μάλλον ο @Samion δεν θέλει να κλέψει εκκλησία γι'αυτο δεν γράφει!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πάντως αρχικά νόμιζα για ευκολάκι της Ιταλίας αλλά το κάνατε ντέρμπι οι Ισπανολάτρες
Γιατι το νομιζες για ευκολακι της Ιταλιας, εγω το αναποδο πιστευα αλλα οχι και ευκολο μιας και οι Ελληνες εχουν μια αγαπη για Ιταλια. Και εγω δεν εχω πολυ καλη εικονα απο τις δυο χωρες δια ζωσης. Πιο πολυ Ιταλια και υτη οχι τοσο μιας και ειμαι πιο πολυ αν οχι αποκλειστικα city destination tourist αλλα η Ισπανια αν και μικροτερη πληθυσμιακα υποδεχεται περιπου τους διπλασιους ισως και τουσ τριπλασιους τουριστες απο την Ιταλια ανα ετος απ' οσο θυμαμαι σε μια ερευνα που ειχα διαβασει! Εγω δεν εχω ιδια αποψη, θα ψηφισω οταν αποκτησω καλυτερη εικονα και για τις δυο μιας και σχεδιαζω road trip στην Ισπανια και Σικελια καποια στιγμη αλλα πιο δυνατο χαρτι θεωρειται τουριστικα η Ισπανια!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μερικά τοπία όχι τόσο γνωστά στον πολύ κόσμο, ενδεικτικά της ποικιλομορφίας της Ισπανίας:

Τα γκρανιονικά τοπία στη Ναβάρρα, μηδέν τουρίστες:
View attachment 304663
View attachment 304664

Στο Mutriku και τη Zumaia (χώρα των Βάσκων) έχει ένα περίεργο γεωλογικό φαινόμενο, ονόματι Flysch, ειδικά με την ανατολή του ηλίου είναι πολύ εντυπωσιακό:
View attachment 304665
View attachment 304666


Για Αστούριας-Καντάμπρια ήδη έχουμε πει δυο πράγματα, αλλά είναι ανεξάντλητες περιοχές:
View attachment 304668

View attachment 304667

Oλίγον από Πυρηναία:
View attachment 304669
View attachment 304670

View attachment 304671

Eίπαμε ότι και η Ανδαλουσία, που πολλοί τη φαντάζονται μόνον με παραλίες ήλιο και σορτσάκια, μια χαρά βουνά έχει, χιονοδρομικά κέντρα και ορισμένα πανέμορφα ορεσίβια βουνά:
View attachment 304672 View attachment 304673

Σε άλλα τοπία, ολίγον από δάση Γαλικίας
View attachment 304675

View attachment 304676

View attachment 304691
View attachment 304697


A, έχει και παράλια η Γαλικία... άπειρα κιόλας γιατί είναι όλη φιορδ:
View attachment 304693

Στα οποία έχει και σχηματισμούς που αν ήμασταν στην Αυστραλία θα τα ονόμαζαν Super Duper Cathedral Coast Magic Highway και θα πήγαιναν εκατομμύρια άνθρωποι, στην Ισπανία των ατέλειωτων τοπίων πας κι είσαι μόνος σου:

View attachment 304694

View attachment 304695 View attachment 304696

Και παντού στη Γαλικία βέβαια κυριαρχεί το πράσινο:
View attachment 304698
Βαλε ρε @Yorgos και καμια απο Cabo de Gata-Nijar
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To εξαιρετικό βιντεάκι που έβαλε ο panpan είναι αυτό (για να μην παιδεύεστε) :

Mιλώντας για βιντεάκια, ιδού ο πρώτος σοβαρός καταρράκτης που είδα στη ζωή μου. Επειδή μιλάμε για Iσπανία, μόνοι σας θα είστε αν πάτε. Παρεμπιπτόντως, τεράστιο πλεονέκτημα της Ισπανίας απέναντι στην Ιταλία είναι ότι οι συγκοινωνίες της είναι πολύ μα πολύ πιο βολικές, από τα τραίνα μέχρι τα λεωφορεία. Στη μία δεν μπορείς να γυρίσεις ούτε την Τοσκάνη καλά-καλά αν δεν έχεις δικό σου αμάξι, στην άλλη φτάνεις και στο τελευταίο χωριό. Λοιόν καταρράκτης Νερβιόν, στην Άλαβα βεβαίως βεβαίως, δηλαδή χοντρικά μια ώρα από Βιτόρια και λιγότερο από μιάμιση από το Μπιλμπάο.

Συνεχάω από την ονείρωξη του γεωλόγου και του τρέκερ, που είναι η Ισπανία (και με πολύ καλύτερο καιρό για τρεκ από την Ιταλία, να τα λέμε αυτά) :

Las Medulas, Leon
las medulas leon.jpg


Oι πισίνες της Ordesa, στην Ουέσκα, επαρχία που ούτε οι Ισπανοί πολυξέρουν.
Ordesa.jpg


Aκτές χώρας των Βάσκων, στο νησάκι Gaxtelugatze στο βισκαϊκό κόλπο, το μοναστήρι του Σαν Χουάν και η μοναδική διαδρομή για να φτάσεις μέχρι εκεί::
gaztelugatze.jpg


Στο ίδιο μέρος είναι, την ώρα που φεύγει η παλίρροια είναι μαγικά, το καλοκαίρι έχει ελεύθερο κάμπινγκ με ωραίους τύπους.
a_Gaztelugatx-a.jpg


Άλλος ωραίος σχηματισμός, ο Μαίανδρος του Melero, στην Εξτρεμαδούρα.
Meandro de MElero Extremadura.jpg


Monasterio de Piedra, στην τόσο ξερή αλλά και άγρια όμορφη Αραγονία, με σπήλαια, καταρράκτες και πολύ ωραία τοπία για mountain biking:
monasterio de piedra.jpg


Οι gargantas στην Εξτρεμαδούρα είναι περίεργος σχηματισμός με τσουλήθρες που πας και κάνεις μπάνιο τσουλώντας για ατέλειωτα λεπτά, που φαίνονται λιγότερα αν είσαι με γυμνιστές
gargantas en extremadura.jpg


Η κόκκινη λίμνη στην Torrevieja της Βαλένθια είναι πιο γνωστό αξιοθέατο βεβαίως:
laguna de torrevieja Valencia.jpg


Αλλά η καρδιά μου εξακολουθεί να είναι στα τρεκ, εδώ πολύ ωραία φυσικά μονοπάτια στη Lleida
Mont-rebei Lleida.jpg


Λιγότερο γνωστή ίσως είναι η Ruta de las Caras, στην Castilla la Mancha, όπου πέραν της φύσης, οι τρέκερ περνάνε και από καμιά εικοσαριά γλυπτά προσώπων:
ruta de las caras 2.jpg

ruta de las caras 3.jpg

rutas de las caras, Cuenca.jpg


Πολύ ωραίο τρεκ και στη Μάλαγα, στην Αntequera, πάλι μόνοι σας θα είστε:
torcal-de-antequera_ malaga.jpg


Ε, στη Μαγιόρκα θα έχει λίγο κόσμο στα σπήλαια:
coves-del-drac mallorca.jpg


To σπήλαιο της Nerja στην Ανδαλουσία, πήγαμε πέρυσι, επιτρέπεται ανά 10 άτομα μόνο και το απολαμβάνεις σε πολέ μικρές ομάδες:
cueva-nerja1.jpg


Για το Cabo de Gata επιφυλάσσομαι, όπως και για τις Κανάριες που δεν τις αγγίξαμε καν έχω και μια ιστορία να τελειώσω.

Καλά στις πόλεις ανάμεσα σε αυτές τις δυο χώρες θα γίνει χαμός, έχει εξαιρετικές πόλεις και χωριά και η Ιταλία, τα σωστά να τα λέμε, 10 της βάζω σε αυτόν τον τομέα, απλά η Ισπανία παίρνει 12, ως κορυφαία στον κόσμο.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom