Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Τελος παντων, παμε και ξαναπαμε Ιταλια γιατι ο Ευρωπαικος πολιτισμος θα ηταν διαφορετικος χωρις αυτην. Οχι για τα βραχια και τους καταρραχτες. Οι Ισπανοφιλοι καλυτερα να μην ερχονται, να εχουμε λιγοτορες ουρες στα μουσεια.
Μα στην Ιταλία και η φύση συνδέθηκε με τον πολιτισμό, και με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, βλ. Αίτνα, Βεζούβιο, Κοιλάδες της Τοσκάνης, Κάπρι, στην Ισπανία με τι?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το σαγονι το δικο μας παντως εχει πεσει με τη δηλωση οτι η λιμνη του Κομο, νταξει, τιποτα το ιδιαιτερο οπως επισης κ με τη μετριοτητα οσων φωτογραφιών εχετε βαλει. Τσιγκλατε, αλλα...
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Οι Ισπανολάτρεις είναι οι νέοι Ιταλόφιλοι.

Κι εγώ είχα την εντύπωση ότι η Ισπανία επικεντρώνεται σε άλλου είδους τουρισμό, όχι τόσο πολιτιστικό όσο η Ιταλία. Είναι η δεύτερη πιο τουριστική χώρα στον κόσμο (μετά τη Γαλλία) και η Ιταλία 5η (με 20 εκατομμύρια λιγότερους τουρίστες), αλλά η Βαρκελώνη κι η Μαδρίτη είναι λιγότερο τουριστικές από τη Ρώμη και τη Βενετία αντίστοιχα. Η εξήγηση ότι δεν έχει θάλασσα η Μαδρίτη δεν με καλύπτει γιατί έχει λιγότερους τουρίστες κι από το μη παραθαλάσσιο Μιλάνο.

Μπορεί να είναι θέμα μάρκεντινγκ των Ιταλών, κι εγώ όντας θύμα των Ιταλών αναρωτιέμαι: αν μπορούσες να ταξιδέψεις σε μια μόνο πόλη στην Ισπανία, πες ότι έρχεσαι από την άλλη άκρη του κόσμου, ποια πόλη θα διάλεγες; Για την Ιταλία μπορώ να σκεφτώ τη Ρώμη ή τη Βενετία (ή και Φλωρεντία), που είναι πλήρεις απαντήσεις και στο "σε ποια ευρωπαϊκή πόλη να πάω, αν έχω χρόνο μόνο για μία", λόγω της μοναδικότητάς τους. Υπάρχει κάποια πόλη στην Ισπανία αντίστοιχης μοναδικότητας; Με άλλα λόγια ποιο είναι το βαρύ πυροβολικό της Ισπανίας που τρώει λάχανο το ιταλικό; Η Βαρκελώνη είναι η μόνη που μου έρχεται στο μυαλό, αλλά έχω την εντύπωση ότι για κάποιους (βλ. @Yorgos αν δεν με απατά η μνήμη μου) δεν είναι καν στις (10) ωραιότερες πόλεις της χώρας. Ή η Μαδρίτη που τρώει κράξιμο από συμφορουμίτες. Προφανώς αναφέρομαι σε πόλεις που να έχεις και κάμποσα πράγματα να κάνεις για κάμποσες μέρες, όχι επιπέδου Σιένα (η οποία με είχε εντυπωσιάσει περισσότερο κι από τη Φλωρεντία, αλλά επουδενί δεν θα την πρόκρινα σε σχέση με την πρωτεύουσα της Τοσκάνης σε ένα τέτοιο ερώτημα).

Επίσης καταλαβαίνω ότι για πολλούς οι ιταλικές πόλεις και τα αντίστοιχα φυσικά αξιοθέατα είναι χειρότερα από της Ισπανίας γιατί είναι γεμάτα τουρίστες (και οι Ιταλοί είναι ψιλομύτηδες) – βέβαια σε άλλο τόπικ πρόσεξα ότι και για ορισμένους Ισπανολάτρεις τα φυσικά τοπία είναι (σχεδόν) αντίστοιχης ποιότητας. Αν, όμως, είχαν αντίστοιχο πλήθος τουριστών οι πόλεις μεταξύ των δυο χωρών, αν η Γαλικία γινόταν το νέο Βένετο, το Σαντιάγο θα γινόταν πιο άσχημη πόλη;

Κι επειδή οι γκουρού της Ιταλίας σιωπούν:
Πέρσι πήγα νοτιοανατολική Σικελία αρχές άνοιξης και Γένοβα με τσίνκουε τέρρε τέλη άνοιξης. Ηλιόλουστες μέρες, λίγος τουρισμός (οκ στα πέντε χωριά, αλλά αλίμονο αν περίμενα να είναι άδεια, θα ήταν άδεια η Σαντορίνη τέτοια εποχή; Θα ήταν η Ρόντα; Άσε που υπάρχουν κι άλλα παρόμοια χωριά στη Λιγουρία, με δυσκολότερα μονοπάτια, που δεν έχουν πολλά πλήθη. Αντίστοιχες εικόνες δεν έχω δει σε άλλη χώρα, πέρα ίσως από τη Γαλλική Ριβιέρα που είναι συνέχεια της ίδιας ακτής κι ενδεχομένως στην ακτή της Αμάλφι), πανέμορφες πόλεις (ειδικά Μόντικα, Ραγκούσα και Συρακούσες σαν βγαλμένες από ταινία του ιταλικού κινηματογράφου, απίστευτα ατμοσφαιρικές, όνειρο το βράδυ, βέβαια είμαι και φαν του μπαρόκ), εξαιρετική κουζίνα (και Σικελία, αλλά ιδίως Γένοβα, που για μένα είναι από τις τοπ πόλεις που έχω δει).

Ναι, στη Ρώμη γίνεται πανικός και θα την προτιμούσα με τον μισό κόσμο, αλλά είναι πόλη για καλλιστεία, η Τοσκάνη έχει πανέμορφες μεσαιωνικές πόλεις και χωριά σαν επιστροφή στον χρόνο, είναι ρεράστια και λίγοι κινούνται έξω από τα τουριστικά μέρη. Και για όποιον δεν θέλει τουρίστες, ο Νότος πλην ορισμένων μερών της Καμπανίας είναι παραμελημένος τουριστικά και έχει πανέμορφα μέρη (θα μπορούσα να βάλω φωτογραφίες από Tropea ή Matera αλλά αργεί το καλοκαίρι και δεν θέλω να εξάπτομαι άδικα). Αλλά κι από βόρεια, είναι το Τορίνο, η Ούμπρια, η Μπολόνια τουριστικότερες από τη Σεβίλλη, την χώρα των Βάσκων ή τη Σαλαμάνκα, αντίστοιχα;

Και το Μιλάνο, που πολλοί απεχθάνονται, που και για μένα ανήκει στις λιγότερο εντυπωσιακές πόλεις της χώρας που έχω δει, αν και όχι στις λιγότερο ενδιαφέρουσες, αν βρισκόταν στην Ελλάδα θα ήταν το Νέο Ναύπλιο (ή η Νέα Θεσαλονίκη) κι όλοι θα παραμιλούσαμε για την ομορφιά και το στυλ του. Έχει απλώς την ατυχία να βρίσκεται στην Ιταλία.

Υ.Γ. υποθέτω πως θα προτιμούσα ισοπαλία, αλλά όχι να λέμε κι ό,τι θέλουμε για τη χώρα που πας και πονάνε τα μάτια σου από την ομορφιά που αντικρύζουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το σαγονι το δικο μας παντως εχει πεσει με τη δηλωση οτι η λιμνη του Κομο, νταξει, τιποτα το ιδιαιτερο οπως επισης κ με τη μετριοτητα οσων φωτογραφιών εχετε βαλει. Τσιγκλατε, αλλα...
Bάλτε εσείς μια φωτογραφία της λίμνης Κόμο να μας πέσει το σαγόνι ρε παιδιά, μη ντρέπεστε. Ας έχει και 60 λεωφορεία Κινέζων, δεν πειράζει.
Πάντως αυτό που είδα να γράφετε μερικοί ότι οι Ισπανοί μοιάζουν πολύ με εμάς μου φαίνεται πολύ περίεργο. Αν δεν βαριέστε μπορείτε να γράψετε 2 λόγια παραπάνω;

Έχω την ακριβώς αντίθετη εντύπωση. Δεν νομίζω ότι έχουμε ούτε την τρέλα τους, ούτε την κοινωνικότητα τους. Δεν τους ενδιαφέρει η εικόνα τους ή τι θα πει ο χ άγνωστος για αυτούς. Η διασκέδαση τους σημαινει χορός. Έχω γνωστούς χεβιμεταλάδες και χίπηδες που αν πάνε σε μαγαζί που παίζει λατιν θα το κουνήσουν. Οι γονείς τους είναι πιο χαλαροί τύποι. Σε ηλικία γυμνασίου (ίσως και δημοτικού) πηγαίνουν εκδρομές σε χώρες εκτός Ισπανίας σαν πρόσκοποι με τους αρχηγούς των ομάδων να είναι 18-20 χρονών. Ίσως έχετε πετύχει τέτοιο γκρουπ σε κάποιο αεροδρόμιο. Οι Έλληνες γονείς θα αρρώσταιναν και μόνο στην ιδέα φαντάζομαι.

Συντηρητισμό, προσοχή στην εικόνα τους και στο τι θα πουν οι άλλοι και βόλτα το βράδυ να πιάνουμε κουβέντα μ'ένα ποτό στο χέρι από Ιταλούς τα έχω δει.

Θα ήθελα πολύ να έχουμε Ισπανική νοοτροπία αλλά δυστυχώς πιο κοντά στο Βαλκανική-Ιταλική-Τούρκικη νοοτροπία μας βλέπω.
Συμφωνώ απολύτως. Οι Έλληνες δε μοιάζουν με τους Ισπανούς και πολύ, απλά οι Ισπανοί είναι πολύ κοντά σε αυτό που νομίζουν οι Έλληνες για τον εαυτό τους. Οι Ισπανοί δεν τσακώνονται τόσο, δεν είναι τόσο του φαίνεσθαι, είναι πιο καλόκαρδοι, λιγότερο μικρόψυχοι, λιγότερο κάφροι στις μαζικές τους εκδηλώσεις, από τις διαδηλώσεις μέχρι τις συναυλίες και το γήπεδο ή τον πολιτικό λόγο, δεν είναι τόσο ξερόλες, σέβονται περισσότερο το νόμο, είναι πιο καλλιεργημένοι κι έρχονται από ένα κράτος που δουλεύει και όπου η διαφθορά είναι πολύ χαμηλότερη. Υπάρχουν βέβαια πολύ μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις διαφορετικές εθνότητες της Ισπανίας (Ανδαλουσιάνοι και Γαλιέγοι ας πούμε είναι δύο άκρα αντίθετα) αλλά σε γενικές γραμμές ο Έλληνας είναι μακριά από τον Ισπανό, του λείπει η αλεγρία κι είναι πιο μουτζούφλης, αδικημενοκαρμοίρης, σαματατζής και συνωμοσιολόγος..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το σαγονι το δικο μας παντως εχει πεσει με τη δηλωση οτι η λιμνη του Κομο, νταξει, τιποτα το ιδιαιτερο οπως επισης κ με τη μετριοτητα οσων φωτογραφιών εχετε βαλει. Τσιγκλατε, αλλα...
Τσιγκλάμε και δεν τσιμπάτε. Βάλτε καμιά φωτογραφία κι εσείς , όλο σας τσιγκλάμε και δουλειά δε γίνεται. Περιμένω φωτογραφίες από το Κόμο, μη βάλω εγώ και με πείτε εγκάθετο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Τσιγκλάμε και δεν τσιμπάτε. Βάλτε καμιά φωτογραφία κι εσείς , όλο σας τσιγκλάμε και δουλειά δε γίνεται. Περιμένω φωτογραφίες από το Κόμο, μη βάλω εγώ και με πείτε εγκάθετο.
Κερδαμε χωρις φωτογραφιες. Σκεψου τι χαλαροι ειμαστε.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Τσιγκλάμε και δεν τσιμπάτε. Βάλτε καμιά φωτογραφία κι εσείς , όλο σας τσιγκλάμε και δουλειά δε γίνεται. Περιμένω φωτογραφίες από το Κόμο, μη βάλω εγώ και με πείτε εγκάθετο.
καλά δεν χρειάζεται και από το Κόμο, παίζουμε χωρίς αντίπαλο και με τα τριτοτέταρτα της λίμνης
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Υπάρχει κάποια πόλη στην Ισπανία αντίστοιχης μοναδικότητας;

Θα έλεγα το Τολεδο χωρίς να πιστεύω ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τις αντίστοιχες ιταλικές πόλεις που αναφέρεις. Αλλά η ερώτηση σου αν έχει αντιπροσωπευτικη πόλη την αδικεί λίγο λόγω των αυτονομιων της χώρας, που μάλλον στα θετικά της είναι αυτή η ποικιλία.

Η Ιταλία δεν χρειάζεται ούτε τα βαριά της πυροβολικα για να κερδίσει την Ισπανία.

Sirmione σήμερα παίζεις βασικος:

Vista-aerea-di-Sirmione.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόσο δίκαιο έχεις! εδώ μερικά παραδείγματα από άθλιες πόλεις που χρειάζεσαι 45 δευτ. για μια σέλφι, ξεπεσμός
Ειλικρινά ωραίες φαίνονται, αλλά στο τοπ-20 της Ισπανίας δε θα έμπαιναν. Βασικά δεν τις βλέπω να ανταγωνίζονται δευτεροκλασάτες ισπανικές πόλεις τύπου Ποντεβέδρα. Ίσως να έχουμε άλλα γούστα τι να πω, ο καθένας ό,τι του αρέσει, γι αυτό γίνεται η συζήτηση άλλωστε να δούμε τι αρέσει στους άλλους. Χρήσιμα τα βίντεο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν την είχα ακούσει ποτέ στη ζωή μου την Ποντεβέδρα αλλά βλέπω τώρα ότι είναι μία πολύ όμορφη πόλη που πήρε το όνομά της από μια αρχαία ρωμαϊκή γέφυρα, να δούμε και άλλες που δεν ξέρουμε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι Ισπανολάτρεις είναι οι νέοι Ιταλόφιλοι.
Εμείς δε σας βρίζουμε, σε παρακαλώ!


Μπορεί να είναι θέμα μάρκεντινγκ των Ιταλών, κι εγώ όντας θύμα των Ιταλών αναρωτιέμαι: αν μπορούσες να ταξιδέψεις σε μια μόνο πόλη στην Ισπανία, πες ότι έρχεσαι από την άλλη άκρη του κόσμου, ποια πόλη θα διάλεγες; Για την Ιταλία μπορώ να σκεφτώ τη Ρώμη ή τη Βενετία (ή και Φλωρεντία), που είναι πλήρεις απαντήσεις και στο "σε ποια ευρωπαϊκή πόλη να πάω, αν έχω χρόνο μόνο για μία", λόγω της μοναδικότητάς τους. Υπάρχει κάποια πόλη στην Ισπανία αντίστοιχης μοναδικότητας; Με άλλα λόγια ποιο είναι το βαρύ πυροβολικό της Ισπανίας που τρώει λάχανο το ιταλικό;
Λάχανο τη Ρώμη και τη Βενετία δεν την τρώει καμία πόλη στην Ισπανία. Κι εγώ αν κάποιος με ρωτούσε ότι είναι τόσο δυστυχής που θα δει μόνο μια πόλη στην Ευρώπη, ε σε κάποια μεγάλη θα τον έστελνα, μάλλον Παρίσι ή Ρώμη. Αν με ρωτούσε αν μπορεί να δει μόνο Ιταλία ή Ισπανία, Ισπανία θα του πρότεινα. Αν μου έλεγε μόνο μια χώρα σε όλη την Ευρώπη, θα του πρότεινα την Ελλάδα. Αλλά το war δεν είναι αν μας αρέσει η Ρώμη ή η Μαδρίτη αλλά συνολικά ποια χώρα. Εγώ έδωσα τη βαθμολογία μου αναλυτικά, είπα πού υπερτερεί η κάθε χώρα κατά τη γνώμη μου κι αιτιολόγησα τη βαθμολογία μου. Μεγαλύτερη ποικιλία η Ισπανία, πιο αξιομνημόνευτη εμπειρία, καλύτερο φαγητό, ωραιότερες πόλεις (όχι οι 2-3 που θα έστελνα τον κακομοίρη που θα δει μόνο μια), εντυπωσιακότερη φύση, πιο ευχάριστοι άνθρωποι, λιγότερη αρχαιολογία ισοπαλία σε κάποια άλλα.
Η Βαρκελώνη είναι η μόνη που μου έρχεται στο μυαλό, αλλά έχω την εντύπωση ότι για κάποιους (βλ. @Yorgos αν δεν με απατά η μνήμη μου) δεν είναι καν στις (10) ωραιότερες πόλεις της χώρας.
Ναι, δεν είναι. Για μένα τουλάχιστον. Αλλά και η Ρώμη για μένα δεν είναι ομορφότερη από το Τολέδο. Αλλά έρθει να δει μόνο μια πόλη ο άνθρωπος, σε μεγαλούπολη θα τον έστελνα.


Επίσης καταλαβαίνω ότι για πολλούς οι ιταλικές πόλεις και τα αντίστοιχα φυσικά αξιοθέατα είναι χειρότερα από της Ισπανίας γιατί είναι γεμάτα τουρίστες (και οι Ιταλοί είναι ψιλομύτηδες) – βέβαια σε άλλο τόπικ πρόσεξα ότι και για ορισμένους Ισπανολάτρεις τα φυσικά τοπία είναι (σχεδόν) αντίστοιχης ποιότητας. Αν, όμως, είχαν αντίστοιχο πλήθος τουριστών οι πόλεις μεταξύ των δυο χωρών, αν η Γαλικία γινόταν το νέο Βένετο, το Σαντιάγο θα γινόταν πιο άσχημη πόλη;
Για τα φυσικά τοπία, εγώ τουλάχιστον τοποθετήθηκα, ξεκάθαρο πλεονέκτημα της Ισπανίας, πολύ πιο εντυπωσιακές αντιθέσεις.

Στο άλλο που ρωτάς, που είναι legit ερώτηση, όχι πιο άσχημη πόλη δε θα γινόταν. Πιο ανυπόφορη θα γινόταν, λιγότερο αξιομνημόνευτη η επίσκεψη, τόσο που θα έλεγα να πάω μια φορά , να τη δω και να μην ξαναπατήσω.


(οκ στα πέντε χωριά, αλλά αλίμονο αν περίμενα να είναι άδεια, θα ήταν άδεια η Σαντορίνη τέτοια εποχή; Θα ήταν η Ρόντα;
Άδεια δε θα ήταν, αλλά δε θα ήταν το σίχαμα που είναι η Cinque Terre, αυτό λέμε, το ερώτημα δεν είναι άδεια ή γεμάτα αλλά αν σου βγαίνει η επίσκεψη από τη μύτη ή όχι.

Άσε που υπάρχουν κι άλλα παρόμοια χωριά στη Λιγουρία, με δυσκολότερα μονοπάτια, που δεν έχουν πολλά πλήθη
Ε αυτό λέμε κι εμείς, ότι στην Ισπανία υπάρχουν άλλα χωριά πιο ωραία ακόμη χωρίς καθόλου πλήθη, όχι να μην έχουν "πολλά".

.
Αντίστοιχες εικόνες δεν έχω δει σε άλλη χώρα, πέρα ίσως από τη Γαλλική Ριβιέρα
Ε, εγώ έχω δει. Στη χωρα των Βάσκων, στην Αστούρια, στη Γαλικία, στην Αραγονία.


πανέμορφες πόλεις (ειδικά Μόντικα, Ραγκούσα και Συρακούσες σαν βγαλμένες από ταινία του ιταλικού κινηματογράφου, απίστευτα ατμοσφαιρικές, όνειρο το βράδυ, βέβαια είμαι και φαν του μπαρόκ), εξαιρετική κουζίνα (και Σικελία, αλλά ιδίως Γένοβα, που για μένα είναι από τις τοπ πόλεις που έχω δει).
E εγώ ας πούμε τη Γένοβα δεν τη βάζω στις τοπ πόλεις που έχω δει. Μπορώ να σου πω 20 πόλεις της Ισπανίας που υπερτερούν σαφώς, κατά την άποψή μου. Δηλαδή να τη βάλω μαζί με την Κόρδοβα, το Τολέδο, τη Σεγκόβια, το Σαντιάγο, το Σαν Σεμπαστιάν, τη Σεβίλλη και πάει λέγοντας... ε όχι, ούτε κατά διάνοια. Ούτε καν στο επίπεδο της Βαρκελώνης δεν τη βάζω. Άλλα γούστα, τι να σου πω.

Ναι, στη Ρώμη γίνεται πανικός και θα την προτιμούσα με τον μισό κόσμο, αλλά είναι πόλη για καλλιστεία
Ναι και στα δύο: κι εγώ με μισό κόσμο θα την προτιμούσα, όπως και όλες τις πόλεις του κόσμου, ναι το ιστορικό της κέντρο είναι για καλλιστεία, αναμφισβήτητα, από τις πιο ωραίες πόλεις του κόσμου για μένα.
η Τοσκάνη έχει πανέμορφες μεσαιωνικές πόλεις και χωριά σαν επιστροφή στον χρόνο, είναι ρεράστια και λίγοι κινούνται έξω από τα τουριστικά μέρη.
Και η Ισπανία, ιδίας ή και περισσότερη ςομορφιάς, με το πλεονέκτημα ότι η ποικιλία σε αρχιτεκτονική, τοπία, κουλτούρες, γλώσσες, κουζίνες είναι μεγαλύτερη. Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι ωραίες οι πόλεις και τα χωριά της Ιταλίας. Στην αρχιτεκτονική 10 έχω βάλει στην Ιταλία. Απλά το δωδεκάρι το παίρνει η Ισπανία. Για μένα, υποκειμενικά.

Και για όποιον δεν θέλει τουρίστες, ο Νότος πλην ορισμένων μερών της Καμπανίας είναι παραμελημένος τουριστικά και έχει πανέμορφα μέρη (θα μπορούσα να βάλω φωτογραφίες από Tropea ή Matera αλλά αργεί το καλοκαίρι και δεν θέλω να εξάπτομαι άδικα).
Είναι ένα κομμάτι της ΙΤαλίας που δεν έχω πάει καθόλου, τώρα που έβαλα και τις είδα φαίνονται φανταστικές και οι δύο.

Αλλά κι από βόρεια, είναι το Τορίνο, η Ούμπρια, η Μπολόνια τουριστικότερες από τη Σεβίλλη, την χώρα των Βάσκων ή τη Σαλαμάνκα, αντίστοιχα;
Τουριστικότερες δεν είναι, πιο άσχημες είναι. Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την Ούμπρια και το Τορίνο με τη Σεβίλλη; Με τη Γρανάδα; Με την Άβιλα; Δε θα τις έβαζα στην ίδια πρόταση. Άλλος μπορεί τι να σου πω. Στη Μπολόνια έχω μια αδυναμία να σου πω την αλήθεια.
Και το Μιλάνο, που πολλοί απεχθάνονται, που και για μένα ανήκει στις λιγότερο εντυπωσιακές πόλεις της χώρας που έχω δει, αν και όχι στις λιγότερο ενδιαφέρουσες, αν βρισκόταν στην Ελλάδα θα ήταν το Νέο Ναύπλιο (ή η Νέα Θεσαλονίκη)
Ε ναι, σαν τη Θεσσαλονίκη, ναι, σαν το Ναύπλιο όχι, είναι άσχημη πόλη, έως πολύ άσχημη. Τόσο άσχημη πόλη στην Ισπανία... ξέρω γω... το Φερόλ ίσως; Δηλαδή η Λα Κορούνια του ρίχνει του Μιλάνου πανεύκολα.
κι όλοι θα παραμιλούσαμε για την ομορφιά και το στυλ του.
Του Μιλάνου μωρέ; Για το ίδιο Μιλάνο μιλάμε; Δηλαδή είναι πιο ωραίο ας πούμε από τη Ρόδο ή τα Χανιά; Ούτε από την Καβάλα δεν το βρίσκω πιο ωραίο. Θεσσαλονίκη χωρίς θάλασσα είναι. Κρίμα την ιστορία του καλέ (που λέει και το τραγούδι)

Έχει απλώς την ατυχία να βρίσκεται στην Ιταλία.
Η Ιταλία έχει την ατυχία να έχει το Μιλάνο, όχι το αντίθετο.

Υ.Γ. υποθέτω πως θα προτιμούσα ισοπαλία,
Ε κι εγώ. Συγκρίνουμε δυο τοπ χώρες τώρα, για μένα είναι το 5 και το 11 στη λίστα σε σύνολο 100+ χωρών, επειδή είναι war και λέμε δυο κουβέντες παραπάνω.
αλλά όχι να λέμε κι ό,τι θέλουμε για τη χώρα που πας και πονάνε τα μάτια σου από την ομορφιά που αντικρύζουν.
Είπαμε, war είναι, μην αρπάζεσαι κιόλας. Μια χαρά είναι η Ιταλία, πανέμορφη κι εκπληκτική. Απλά (για τα δικά μου γούστα) είναι ένα σκαλί κάτω από την Ισπανία, για άλλους όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom