Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ισπανία έχω καλύψει Μαδρίτη (και Τολέδο) Βαρκελώνη Βαλένθια Σεβίλλη Γρανάδα Σαν Σεμπεστιάν και Μπιλμπάο σε 5 ταξίδια της μιας εβδομάδας+. Έχω πολλά ακόμα χρωστούμενα και θα πάω ξανά και ξανά σίγουρα. Αγαπημένος προορισμός η χώρα, δύσκολο να μην την έχω πάντα υποψήφια για το επόμενο ταξίδι. Να πω ότι δεν με ενδιαφέρουν βουνά και εξοχές τόσο πολύ. Είμαι του αστικού περισσότερο και δεν έχω απογοητευτεί από καμία από τις παραπάνω, άντε λιιίγο από Μαδρίτη, αλλά έφταιγαν και οι συνθήκες του ταξιδιού, ούτε από τους Ισπανούς.
Ιταλία έχω πάει από βορρά έως νότο σε 11 ταξίδια της μιας εβδομάδας το καθένα κατά μέσο όρο, έχοντας πολύ λίγες επαναλήψεις. Έχω κάνει καλοκαιρινές διακοπές, πάσχα, χριστούγεννα, πρωτοχρονιά. Έχει καταντήσει λίγο αστείο, να προσπαθώ να μην κανονίσω ταξίδι πάλι στη γείτονα.
Οπότε... όταν η διαφορά θα είναι μικρή ή αν οι ισπανόφιλοι πάρουν κεφάλι, η ψήφος μου ξέρετε που θα πάει;).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω πού η Ισπανία κοντράρει Τοσκάνη και Κοστιέρα. Μιλάμε για τοπία-φύση δηλ γιατί αν πιάσουμε τα χωριά άστο, το παιχνίδι είναι Μπαρτσελόνα-Λέτσε από την ανάποδη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Από επαρχία στη Νότιο Ιταλία, θα πρέπει να το ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα, όχι από το ιταλικό κράτος που δεν υπήρχε.
Σαφώς και ξέρεις από πότε η χερσόνησος ονομάζεται ιταλική αλλά στον πόλεμο χρησιμοποιούνται και αθέμιτα μέσα, το δέχομαι. Η Ισπανία είναι μια πολύ επιτυχημένη κόπια της Ιταλίας, ακόμη και σήμερα είναι το μοναδικό κράτος της Ευρώπης που διατηρεί ατόφια τα δύο κυριότερα χαρακτηριστικά (Καθολικισμός- Μοναρχία που κλάδος της συνδέεται με την Αγία Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία). Θα ήταν περισσότερο σοφό ο πόλεμος να ήταν Ισπανία- Γαλλία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.511
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η Τενερίφη είναι το καλύτερο παράδειγμα του πόσο εύκολα μπορείς να την πατήσεις και να χάσεις όλα τα καλά σημεία της επειδή το τουριστικό πακέτο του νησιού είναι απαράδεκτο. Αν αυτό το μέρος ήταν Ιταλικό το τουριστικό πακέτο θα ήταν τελειώς διαφορετικό.

Μιλάμε για ένα νησί με πόλεις στο όμορφο χρωματιστό αποικιοκρατικό στυλ όπως το ιστορικό κέντρο του San Cristobal de la Laguna (μνημείο Ουνέσκο).

1586086715637.png


ή τη La Orotava

1586087015711.png


H Masca θα ήταν εξώφυλλο σε όλα τα πρόμο.

1586087096813.png


Και απο χωριά σε φανταστικά τοπία όλο το πάρκο Anaga που μπορείς να κάνεις και σερφ στις παραλίες του.

1586087162657.png



Αντί για αυτά τα μέρη λοιπόν το τουριστικό πακέτο που πουλάει η Ισπανία είναι το απαίσιο Puerto de la Cruz, κομμάτι του οποίου είναι και το χάλι Punta Brava που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα.

1586087344489.png


Η άσχημη Santa Cruz de Tenerife.

1586087504844.png


Και φυσικά τα Μάλια της Τενερίφης η playa de las Americas που δεν θες να είσαι βράδυ εκεί.

1586087636587.png



Στοχεύει σε συγκεκριμένους τουρίστες η Ισπανία και δυστυχώς πολλές φορές τρώμε την φόλα και οι υπόλοιποι.
 

Liana13

Member
Μηνύματα
34
Likes
185
Μέσα από αυτες τις αντιπαραθέσεις σας είχα την ευκαιρία να δω μαζεμένα τόσα πραγματικά διαμάντια και για τις 2 χώρες. Αλήθεια είμαι εντυπωσιασμενη με όλα αυτά τα αξιοθέατα που υπάρχουν και ιδιαίτερα αυτά που προσελκύουν τα λιγότερο μαζικά πλήθη και δεν είναι τα πιο γνωστά. Να αισθάνεστε τυχεροί που είχατε την ευκαιρία να ταξιδέψετε και να γνωρίσετε εις βάθος αυτές τις χώρες και άλλες φαντάζομαι και βρίσκεστε τώρα εδώ να επιχειραματολογειτε για το ποια είναι καλύτερη. Σίγουρα ο καθένας κρίνει διαφορετικά με βάση το δικό του προσωπικό γούστο αλλά και τις εμπειρίες του. Αλλά και αυτό είναι το ωραίο παράλληλα! Συνεχίστε την υγιή αντιπαράθεση και αφήστε εμάς να εξερευνούμε νοερά αυτές τις ομορφιές μέχρι να καταφέρουμε να τις απολαύσουμε και από κοντά κάποια στιγμή.:D
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Πεταγομαι μονο και μονο να πω πως το Τορινο ειναι ομορφη,ζωντανη και ευχαριστη πολη,εχει ποταμι στη μεση και τις αλπεις στο βαθος και καθε συγκριση με μιλανο γελοια.Κι εγω ακουγα μια βιομηχανικη πολη του βορρα μωρε,γκριζα και ασχημη..Ενταξει,καλλονη δεν την λες αλλα ασχημη?με τιποτα,αξιζει ενα διημερο,οχι μονο για οσα θα δεις ,μα γιατι περνας καλα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στοχεύει σε συγκεκριμένους τουρίστες η Ισπανία και δυστυχώς πολλές φορές τρώμε την φόλα και οι υπόλοιποι.
Δεν ξέρω πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτό "πουλάει" η Τενερίφη. Κάθε άλλο, όλη η καμπάνια της στηρίζεται στην αρχιτεκτονική της τα ηφαίσετια, τα τρεκ, τις καταδύσεις, το γκολφ, τη γαστρονομία, το mountain biking και τη μοναδική επαφή που έχει κανείς με τη φύση. Δεν πουλάει πουθενά all inclusive, άλλοι το αγοράζουν. Είναι σα να λέμε ότι η Βενετία πουλάει 6ωρες επισκέψεις από κρουαζιεράδες και το Cinque Terre αποζητά ορδές λεωφορειάδων. Ιδού η καμπάνια της Τενερίφης:

Κι ιδού αυτή που έβγαλε για τον κορονοϊό, δε λέει ελάτε να καθίστε σε κανένα all inclusive ή ελάτε να μεθύσετε:
https://www.ttgmedia.com/news/news/tenerife-tourism-launches-wellbeback-campaign-22200
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.123
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πεταγομαι μονο και μονο να πω πως το Τορινο ειναι ομορφη,ζωντανη και ευχαριστη πολη,εχει ποταμι στη μεση και τις αλπεις στο βαθος και καθε συγκριση με μιλανο γελοια.Κι εγω ακουγα μια βιομηχανικη πολη του βορρα μωρε,γκριζα και ασχημη..Ενταξει,καλλονη δεν την λες αλλα ασχημη?με τιποτα,αξιζει ενα διημερο,οχι μονο για οσα θα δεις ,μα γιατι περνας καλα!
Εντυπωσιασμενος που υπαρχει ζωντανο μερος που περνας καλα στην Ιταλια. Θα του δωσω μια ευκαιρια μπας και αλλαξω αποψη για την "ωραια κοιμησμενη" χωρα της Ευρωπης.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.511
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν ξέρω πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτό "πουλάει" η Τενερίφη. Κάθε άλλο, όλη η καμπάνια της στηρίζεται στην αρχιτεκτονική της τα ηφαίσετια, τα τρεκ, τις καταδύσεις, το γκολφ, τη γαστρονομία, το mountain biking και τη μοναδική επαφή που έχει κανείς με τη φύση. Δεν πουλάει πουθενά all inclusive, άλλοι το αγοράζουν. Είναι σα να λέμε ότι η Βενετία πουλάει 6ωρες επισκέψεις από κρουαζιεράδες και το Cinque Terre αποζητά ορδές λεωφορειάδων. Ιδού η καμπάνια της Τενερίφης:

Κι ιδού αυτή που έβγαλε για τον κορονοϊό, δε λέει ελάτε να καθίστε σε κανένα all inclusive ή ελάτε να μεθύσετε:
https://www.ttgmedia.com/news/news/tenerife-tourism-launches-wellbeback-campaign-22200

Αυτό το βιντεακι ενισχύει αυτό που έγραψα. Την αρχιτεκτονικη δεν ξέρω που την είδες υπάρχει μόνο μια υποψία πλάνου ούτε κατάλαβα ποια πόλη είναι. Τους δείχνει να κάνουν μασάζ, να παίζουν γκολφ, να πίνουν κρασιά. Από φυσικά τοπία όλα τα πλάνα είναι από το πάρκο που είναι το ηφαίστειο και από los gigantes (άλλη μια κακασχημη πολη). Αυτά τα 2 ανήκουν στο τουριστικό πακέτο και γι'αυτο δεν τα ανέφερα. Απ'τα μέρη που ανέφερα δεν υπήρχε ούτε ένα πλάνο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό το βιντεακι ενισχύει αυτό που έγραψα. Την αρχιτεκτονικη δεν ξέρω που την είδες υπάρχει μόνο μια υποψία πλάνου ούτε κατάλαβα ποια πόλη είναι. Τους δείχνει να κάνουν μασάζ, να πάρουν γκολφ, να πίνουν κρασιά. Από φυσικά τοπία όλα τα πλάνα είναι από το πάρκο που είναι το ηφαίστειο και από los gigantes (άλλη μια κακασχημη πολη). Αυτά τα 2 ανήκουν στο τουριστικό πακέτο και γι'αυτο δεν τα ανέφερα. Απ'τα μέρη που ανέφερα δεν υπήρχε ούτε ένα πλάνο.
Μπες στο κανάλι visit tenerife στο youtube. Όλα τα έχει, τη δρ Μάσκα την έχει στο δεύτερο λινκ που παρέθεσα. Δε γίνεται να τη βάζουν σε όλα τα βίντεο ολους τους μήνες, όπως δε γίνεται σε όλα τα βίντεο της Ελλάδας να εμφανίζεται μόνο η Σαντορίνη, θα νομίζουν ότι έχει μόνο αυτό. Έχει προώθηση για συνεδριακό αθλητισμό, πολιτιστικό , θαλάσσιων σπορ, για ισιτιοπλοια, για τρεκ, γεωλογία, γαστρονομία. Ελάτε να μείνετε στα μπαρ της Πούντα Μπραβα δε λέει πουθενά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom