Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ήρθε η ώρα για σύγκριση χωρών. Ίσως οι χώρες με τους πιο φανατικούς οπαδούς στην Ελλάδα. Tortilla vs frittata, Ρώμη vs Μαδρίτη, Άλπεις vs Πυρηναία. Ήρθε η ώρα να μετρηθούμε!

Οι χώρες που όσες φορές και να πάω δεν θα βαρεθώ ποτέ. Στην ώρα της κρίσης όμως η καρδιά μου πάει στην Ιταλία. Γιατί έχει την Βενετία και την Ρώμη. Γιατί η Ιταλική κουζίνα είναι η αγαπημένη μου. Γιατί η προφορά των Ιταλίδων με κάνει να λιώνω!

Πολύ ωραία και η Ισπανική κουζίνα αλλά τι κόλλημα είναι αυτό με το σκόρδο; Πας να φας και ντρέπεσαι μετά να μιλήσεις σε άνθρωπο.

Ενώ μου αρέσει το ποδόσφαιρο όταν ήμουν στην Ισπανία το μπούχτισα. Παραλύουν οι πόλεις όταν έχει ντέρμπι με τους χαμένους να κλαίνε και λοιπά γραφικά.

-Έχεις δει το εσπιντερμαν;
-Όχι, ποια ταινία είναι αυτή;
-Ο εσπίντερμαν ο σουπερ ήρωας.
-Α τον σπάιντερμαν λες.
-Ναι ναι τον εσπίρντερμαν.
Δεν χρειάζεται να τα διαβάζετε όλα με Ισπανική προφορά ρε παιδιά. Γελάει ο κόσμος δεν το καταλαβαίνετε;

Η Ισπανία είναι απ'τις χώρες που μεταγλωτίζουν τα πάντα. Τι συμβαίνει λοιπόν όταν η ατάκα είναι στα Ισπανικα στην αυθεντική έκδοση; Αυτό συμβαίνει:


Πως κάνεις μια cool σκηνή κωμωδία!

Ώρα να βγουν τα μαχαίρια!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σε δίλημμα Ρώμη - Μαδρίτη θα το έριχνα Μαδρίτη στανταράκι. Αλλά έτσι όπως τέθηκε... Σορρυ, Ούτε Βενετία έχει η Ισπανία, ούτε Πομπηία, ούτε Cinque Terre και Κοστιέρα, ούτε Δολομίτες, ούτε Σικελία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Σε δίλημμα Ρώμη - Μαδρίτη θα το έριχνα Μαδρίτη στανταράκι. Αλλά έτσι όπως τέθηκε... Σορρυ, Ούτε Βενετία έχει η Ισπανία, ούτε Πομπηία, ούτε Cinque Terre και Κοστιέρα, ούτε Δολομίτες, ούτε Σικελία.
Και Φλωρεντια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εντάξει έχει όμως Ανδαλουσία, αραβική αρχιτεκτονική στα νότια και υπερτοπία στα βόρεια. Γενικά η εναλλαγή τοπίων και υφών από πόλη σε πόλη πιστεύω είναι εντυπωσιακή στην Ισπανία. Έχει Αλάμπρα. Έχει Λα Ριόχα. Επίσης έχει τα βάσκικα, γλώσσα αμφισβητούμενης προέλευσης, τα γαλιθιανά, τα καταλανικά, τα βαλενθιανά. Έχει κάτι από κέλτες, κάτι από άραβες. Βρέχεται από δύο θάλασσες. Έχει φρέσκο μπακαλιάρο και μπονίτο δελ νόρτε. Έχει άπειρα πιάτα πεντανόστιμα, δεν είναι όλη η Ισπανία παέγια και τορτίγια.

Το κυριότερο για μένα είναι όμως ο κόσμος. Οι ισπανοί είναι αξιαγάπητος λαός και πολύ πιο κοντά σε μας τους έλληνες. Ο τρόπος που διασκεδάζουνε, που ζούνε, που τρώνε. Μόνο με τους τούρκους θεωρώ ότι είμαστε πιο κοντά. Στην Ιταλία, αν μιλάμε για τους νότιους οκ, αλλά οι βόρειοι έχουν απίστευτο τουπέ. Σε διάφορα ταξίδια συνάντησα πολύ κόσμο που μου ανέφερε τους ιταλούς σαν τον πιο αχώνευτο λαό. Και κάπως θα συμφωνήσω. Δυστυχώς παίρνει η μπάλα και τους κάτω.

υγ. Εντάξει πόσα φαγητά με σκόρδο δηλαδή έχουν στην Ισπανία; Προσωπικά μόνο η σάλτσα αλιόλι, το γκασπάτσο και το σαλμορέχο μου 'ρχονται αυτή τη στιγμή. Μπορεί και να μου ξεφεύγει βέβαια κανένα, αλλά στην απέραντη ποικιλία που έχουν, δε θεωρώ ότι κυριαρχεί το σκόρδο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε δίλημμα Ρώμη - Μαδρίτη θα το έριχνα Μαδρίτη στανταράκι. Αλλά έτσι όπως τέθηκε... Σορρυ, Ούτε Βενετία έχει η Ισπανία, ούτε Πομπηία, ούτε Cinque Terre και Κοστιέρα, ούτε Δολομίτες, ούτε Σικελία.
Εγώ πάλι στο Ρώμη-Μαδρίτη θα το έριχνα Ρώμη στανταρ με τριπλ σκορ. Η Ρώμη έχει πολύ περισσότερη ιστορία, απείρως καλύτερη αρχιτεκτονική κι αυτά για μένα είναι σημαντικότερα από τη ζωή και το φαγητό στα οποία χάνει.

Στα άλλα που λες, η Ιταλία δεν έχει Τολέδο, Σεβίλλη, Καθερες, Αλταμιρα, mesquita, Alhambra, τα τοπία της Εξτρεμαδουρα, Σαντιάγο, τη γαστρονομία της χώρας των Βάσκων, τροπικά νησιά, τον παράδεισο των Islas Cies, τα απόκοσμα τοπία των Καναρίων, σόρι δεν μπορώ να τα θεωρήσω συγκρίσιμα με ένα μπαλκόνι στη Βερόνα, τον πόλεμο του σελφοκονταρου στη Βενετία και τη συμπαθή κατά τα άλλα Σιένα. Οι δε δολομιτες σε σχέση με τα Picos de Europa είναι σαφώς υποδεέστεροι ως τοπίο, για να μιλήσω για τα altos pirineos. Οι Ιταλοί είναι μανούλες στο μάρκετινγκ, πχ ένα μάλον αδιάφορο τοπίο όπως τις λίμνες του Κόμο τις έχουν μετατρέψει σε μαζική ατραξιόν, ευτυχώς δηλαδή, έτσι μένουν τα τοπία στην Αστουρια και την Κανταμπρια για μας...
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.021
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Νταξ δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Για μενα η διαφορα ειναι χαοτικη. Η χωρα που εχει σχεδον τα παντα - αμα ειχε και τη Χαλκιδικη θα τα ειχε ολα- μπαινει σε συγκριση με το πιο ξενερωτο μεσογειακο κρατος. ¡Me encanta España!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
τι αποψη να εχω κι εγω;4 μερες ρωμη και 3 μερες μπεργκαμο,τα λατρεψα και τα δυο,αλλα η ισπανια δεν ειναι μονο μαδριτη,ειναι βαρκελωνη,τολεδο,σεβιλλη,νησια,χωρια,ψηφιζω ισπανια,αλλα αγαπω και ιταλια...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Προσωπικά δε μπορώ να πάρω ακόμα θέση στον πόλεμο διότι Ιταλία έχω πάει 15 (περίπου) φορές, ενώ Ισπανία μόνο 6 και οι 3 ήταν στη Μαδρίτη (και άλλη μία στη Βαρκελώνη), αμφότερες δε οι πόλεις αυτές δε με τρέλαναν και συμφωνώ απολύτως με τον @Yorgos ότι η Ρώμη είναι απείρως ωραιότερη από τη Μαδρίτη, πόσω μάλλον από τη μέτρια για μένα Βαρκελώνη. Ανυπομονώ μάλιστα να εξερευνήσω καλά την Ισπανία, την Ανδαλουσία, την Εξτρεμαδούρα των κονκισταδόρων, τη χώρα των Βάσκων, τη Γαλικία, με το καλό στο μέλλον και όταν φτάσω και σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο τα Ισπανικά μου.
Όμως όταν μιλάμε για Ιταλία, απλά σεβασμός: Η Τοσκάνη το Μάιο & η Κοστιέρα Αμαλφιτάνα εκτός Ιουλίου-Αυγούστου, είναι μέρη που δεν υπάρχουν πουθενά στο πλανήτη (από όσα έχω πάει φυσικά). Ναι, θέλουν αμάξι, θέλουν να πας τη κατάλληλη εποχή, αλλά είναι απλά ασύγκριτα μέρη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε δίλημμα Ρώμη - Μαδρίτη θα το έριχνα Μαδρίτη στανταράκι. Αλλά έτσι όπως τέθηκε...
Κανε ενα τεστ: δες τα πρωτα 20 σαιτ της Μαδριτης κ μετα της Ρωμης. Θα δεις οτι στα ισπανικα εχεις παει σε ολα κ στη Ρωμη ουτε στο 40%. Επειδη η πολη ειναι ανεξαντλητη, οπως κ ολη η χωρα. Η Μαδριτη ειναι πολυ ωραια για ενα ΣΚ. Η Ρωμη για μια ζωη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom