Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κανε ενα τεστ: δες τα πρωτα 20 σαιτ της Μαδριτης κ μετα της Ρωμης. Θα δεις οτι στα ισπανικα εχεις παει σε ολα κ στη Ρωμη ουτε στο 40%. Επειδη η πολη ειναι ανεξαντλητη, οπως κ ολη η χωρα. Η Μαδριτη ειναι πολυ ωραια για ενα ΣΚ. Η Ρωμη για μια ζωη.
Ναι, πράγματι, πολύ πιθανό να μην έχω πάει στο 60% των εκκλησιών της Ρώμης. Με ενδιαφέρει όμως;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι, πράγματι, πολύ πιθανό να μην έχω πάει στο 60% των εκκλησιών της Ρώμης. Με ενδιαφέρει όμως;
Τιβολι, λιμνες (χ5), οστια, τσερβετερι, domus aurea, λουτρα τραιανου ,διοκλητιανου..να συνεχισω η κοκκινιζεις?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εντάξει πόσα φαγητά με σκόρδο δηλαδή έχουν στην Ισπανία; Προσωπικά μόνο η σάλτσα αλιόλι, το γκασπάτσο και το σαλμορέχο μου 'ρχονται αυτή τη στιγμή. Μπορεί και να μου ξεφεύγει βέβαια κανένα, αλλά στην απέραντη ποικιλία που έχουν, δε θεωρώ ότι κυριαρχεί το σκόρδο.
Έχω έναν κανόνα για να είμαι προετοιμασμένος όλα τα ψητά (κρέατα, θαλασσινά, λαχανικά, μανιτάρια) είναι σκορδάτα. Επίσης τα πιάτα με φρέσκια ντομάτα έχουν μεγάλες πιθανότητες.

Αχ αυτός ο καφές με μέντα στο Pedrocchi στην Πάντοβα. Τι νέκταρ σε φλιτζάνι είναι αυτό; Οι Ισπανοί έχουν βγάλει κάποια ειδική άδεια για να πουλάνε το νερομπλούκι τους για καφέ;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Έχω έναν κανόνα για να είμαι προετοιμασμένος όλα τα ψητά (κρέατα, θαλασσινά, λαχανικά, μανιτάρια) είναι σκορδάτα. Επίσης τα πιάτα με φρέσκια ντομάτα έχουν μεγάλες πιθανότητες.

Αχ αυτός ο καφές με μέντα στο Pedrocchi στην Πάντοβα. Τι νέκταρ σε φλιτζάνι είναι αυτό; Οι Ισπανοί έχουν βγάλει κάποια ειδική άδεια για να πουλάνε το νερομπλούκι τους για καφέ;
Εντάξει νομίζω γενικεύεις. Έχουν πολλά κρέατα, λαχανικά, θαλασσινά (μανιτάρια δε ξέρω) χωρίς σκόρδο.

Για τον καφέ, καμία διαφωνία. Της Ιταλίας απλά υπέροχος, της Ισπανίας ιεροσυλία. Και το αστείο; Πολλοί ισπανοί νομίζουν ότι έχουν καλό καφέ :haha:
Δεν πειράζει όμως, γιατί θα παρηγορηθώ με ένα τσάι μέντα ή πράσινο τσάι και άνθη εσπεριδοειδών, κοιτώντας τη θέα
20180908_205147.jpg


20180908_204157.jpg


20180908_204805.jpg


Αλάμπρα και Σιέρρα Νεβάδα μαζί (τι αλλο να ζητήσει κανείς- καλύτερες φώτο ίσως :haha: )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για ζωη συνταξιουχου που κοιμαται απο τις 9 καλη ειναι
Αν δεν ειχες καταναλωσει το χρόνο σου στα ψαροσουπαδικα της πολης θα ειχες μαθει τι γινεται μετα τις 9. Τωρα περιμενε μερικα χρονακια να μαθεις απο την επομενη γενια που ακολουθει.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Η Ιταλία είναι πιο ενδιαφέρουσα από ιστορικά μνημεία και φυσικές ομορφιές αλλά ψήφισα Ισπανία γιατί εκεί επικοινωνώ καλλίτερα με τους ανθρώπους. Ποιο κοντά σε μας...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αν δεν ειχες καταναλωσει το χρόνο σου στα ψαροσουπαδικα της πολης θα ειχες μαθει τι γινεται μετα τις 9. Τωρα περιμενε μερικα χρονακια να μαθεις απο την επομενη γενια που ακολουθει.
Σε καμια 25-30 χρονια αν πανε τα ΚΑΠΗ του Δήμου μου θα την ξαναεπισκεφτω για την παρεα. Μεχρι τοτε υπαρχουν παμπολλες ωραιοτερες πολεις για να παω.

Μετα τις 10 επικρατει lockdown, τα έχω δει μην ανησυχεις. Για πολη του Μορφεα καλη ειναι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Μακράν από τα δυσκολότερα war που έχω δει στα τόσα χρόνια του travelstories. Και οι 2 χώρες είναι στο τοπ 10 μου και κάθε φορά που τις επισκέπτομαι περνάω και καλύτερα. Είναι τόσο υπέροχες σε τοπία, αρχιτεκτονική, συμπαθέστατους ανθρώπους, κουζίνα, γραφικά χωριά και υπέροχες πόλεις που το δύσκολο είναι να διαλέξεις όχι αν θα πας σε αυτές τις χώρες αλλά ποιο μέρος θα δεις κάθε φόρα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μακράν από τα δυσκολότερα war που έχω δει στα τόσα χρόνια του travelstories. Και οι 2 χώρες είναι στο τοπ 10 μου και κάθε φορά που τις επισκέπτομαι περνάω και καλύτερα. Είναι τόσο υπέροχες σε τοπία, αρχιτεκτονική, συμπαθέστατους ανθρώπους, κουζίνα, γραφικά χωριά και υπέροχες πόλεις που το δύσκολο είναι να διαλέξεις όχι αν θα πας σε αυτές τις χώρες αλλά ποιο μέρος θα δεις κάθε φόρα.

Είναι η ώρα των μεγάλων αποφάσεων. Μία απ'τις 2 χώρες σου απαγορεύει να την ξαναεπισκεφθείς, ποια θα προτιμούσες να είναι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
, τα έχω δει μην ανησυχεις.
Δεν ανησυχω καθολου. Ηταν πασιφανες οτι τα εχεις δει ολα στη Ρωμη. Οι βαθυτατες γνωσεις σου δεν με εντυπωσιαζουν πια. Θα ηταν ολα τα μαγαζια διπλα στα ψαροσουπαδικα υποθετω. Δεν γραφεις κι ενα γκουρμε οδηγο πριν πας στα ΚΑΠΗ?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Είναι η ώρα των μεγάλων αποφάσεων. Μία απ'τις 2 χώρες σου απαγορεύει να την ξαναεπισκεφθείς, ποια θα προτιμούσες να είναι;

Το θλιβερό είναι ότι αυτή την περίοδο πραγματικά ξέρω πως θα αργήσω να επισκεφτώ ξανά οποιαδήποτε από τις δύο. Τέλοσπαντων θα το σκεφτώ λίγο και θα απαντήσω κάποια στιγμή. Μπράβο σου πάντως για το war. Πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom