Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Είναι η ώρα των μεγάλων αποφάσεων. Μία απ'τις 2 χώρες σου απαγορεύει να την ξαναεπισκεφθείς, ποια θα προτιμούσες να είναι;
Α, ώπα. Έχω καλύψει την Ιταλία σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι την Ισπανία. Αν το θέσεις έτσι, η απάντηση αλλάζει....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν ανησυχω καθολου. Ηταν πασιφανες οτι τα εχεις δει ολα στη Ρωμη. Οι βαθυτατες γνωσεις σου δεν με εντυπωσιαζουν πια. Θα ηταν ολα τα μαγαζια διπλα στα ψαροσουπαδικα υποθετω. Δεν γραφεις κι ενα γκουρμε οδηγο πριν πας στα ΚΑΠΗ?
Οχι μωρε, τι οδηγο να γραψω; Τα χαπια τους να παιρνουν κι απο φαγητο ας τρωνε και τις σαβουρες της ιταλικης κουζινας.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Α, ώπα. Έχω καλύψει την Ιταλία σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι την Ισπανία. Αν το θέσεις έτσι, η απάντηση αλλάζει....


Η ερώτηση πήγαινε στην @alma που δυσκολεύεται να αποφασίσει. Εσύ μια χαρά ψήφισες απ'ότι βλεπω. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η ερώτηση πήγαινε στην @alma που δυσκολεύεται να αποφασίσει. Εσύ μια χαρά ψήφισες απ'ότι βλεπω. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι!
Μια χαρα δεν ψηφισε αλλα δεν πειραζει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ας τρωνε και τις σαβουρες της ιταλικης κουζινας.
Να γραψεις για τη διασημη ψαροσουπα, σπεσιαλιτε της Ρωμης, μυστικο που κατεχεις μονο εσυ εξαλλου. Φαε τα σπαγγετι σου πριν να παρεις εμπνευση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να γραψεις για τη διασημη ψαροσουπα, σπεσιαλιτε της Ρωμης, μυστικο που κατεχεις μονο εσυ εξαλλου. Φαε τα σπαγγετι σου πριν να παρεις εμπνευση.
Εν τω μεταξύ, του τη λέμε για την ψαρόσουπα μια δεκαετία τώρα, αλλά μετά από τόσο καιρό έχω ξεχάσει το context. Θυμάται κανείς; Τι είχε γράψει;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Πρωτη φορα δυσκολευομαι τοσο.Την Ιταλια την ξερω πολυ καλυτερα.Την Ισπανια οχι τοσο,Βορεια δεν την ξερω καθολου.Προσπαθω να βρω υπερ και κατα ,μου ειναι ομως δυσκολο.Η Καταλονια,που οπως και η ανδαλουσια μπαινει σαν Ισπανια,εχουν απιστευτες ομορφιες..Μονο η Σαγραδα φτανει.Μονο η Αλαμπρα και οι κηποι επισης..Ομως και η Ιταλια εχει Πιετα και Καπελα Σιστινα,εχει Σαν Τζιμινιανο και Σιεννα και Βερονα,εχει Καμπο ντι Φιορι και Σαν Πιετρο ιν Βινκολι..ολα αυτα κι αλλα πολλα που με συγκινουν.Ειλικρινα,και οι δυο μ αρεσουν το ιδιο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Απο προσωπικη εμπειρια αφου εχω επισκεφτει και τις 2 απο 2 φορες! -Ρωμη(2017)) και Βορρά με εμφαση στη Βερονα και λιμνη Maggiore(2016) αλλα και Vitoria(1993) και Βαρκελωνη (2018) εχω να καταθεσω το εξης

Νομιζω οτι σε οσα υπερτερουν οι μεν.......αλλο τοσο υπερτερουν και οι δε.

Γεωγραφικα και εθνικα εχουν κοινα χαρακτηριστικα ως Καργα Μεσογειοι, Γευστικα σε αλλα ειναι οι μεν σε αλλα οι δε Νικητες. Αρχιτεκτονικα και κλιματολογικα επισης ειναι κοντα!

....κατα συνεπεια μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να προκρινω τον ενα ή τον αλλο ταξιδιωτικα και μονο (σαν απλος επισκεπτης) δεν εχω εντοπισει ακομη τα συγκριτικα πλεονεκτηματα της μιας απο την αλλη!!!! σημειωνω .......................... Χ ( ισοπαλο σκορ)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εν τω μεταξύ, του τη λέμε για την ψαρόσουπα μια δεκαετία τώρα, αλλά μετά από τόσο καιρό έχω ξεχάσει το context. Θυμάται κανείς; Τι είχε γράψει;
Εχει σημασια? 2 ατακες θα θυμαμαι για παντα, την ψαροσουπα της Ρωμης κ τα 4 ιονια νησια σε 1 βδομαδα.
Ειχε πει αν θυμαμαι καλα οτι το καλυτερο πιατο που δοκιμασε κ σπεσιαλιτε της Ρωμης ηταν η ψαροσουπα. Μενει να το μαθουν κ οι ντοπιοι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εν τω μεταξύ, του τη λέμε για την ψαρόσουπα μια δεκαετία τώρα, αλλά μετά από τόσο καιρό έχω ξεχάσει το context. Θυμάται κανείς; Τι είχε γράψει;
Ουτε εγω θυμαμαι ακριβως αλλα πρεπει να εχει δικιο ο εκπροσωπος της ιταλικης προπαγανδας στην Ελλαδα. Δεδομενου πως ποτε δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα πιτσες και ζυμαρικα μαλλον θα ηταν ο,τι καλυτερο ειχα φαει. Πλεον βεβαια δεν τρωω ουτε ψαρια.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεδομενου πως ποτε δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα πιτσες και ζυμαρικα μαλλον θα ηταν ο,τι καλυτερο ειχα φαει.
Ζυμαρικά δεν τα εκτίμησες ούτε τώρα που όπως φαίνεται έχουν την σημασία για την ανρθωπότητα με το χαρτί υγείας;

Δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα, συμφωνώ με την @mikrh tsopana για τους Βορειοϊταλούς που γενικώς κρατάνε μια αδικαιολόγητη απόσταση ακόμα και μετά από καιρό γνωριμίας και έχουν πολύ την έννοια της συναλλαγής στις σχέσεις τους. Στους Ισπανούς λόγω θετικής αύρας συγχωρούμε το κόλλημα με την γλώσσα που αναφέρει ο @Señor_Nada , κι ας μην μπορούν ακόμα να μάθουν να γράφουν hahaha στα μηνύματα με ξένους αντί για jajaja.

Δυστυχώς δεν έχω πάει πουθενά πέρα από Καταλονία, για να εκτιμήσω τα αρχαία της Ισπανίας, αλλά και μόνο από τα βιβλία που έχω διαβάσει για το Τολέδο και το Ελ Ανταλούς και αυτά που αναφέρουν συμφορουμίτες νομίζω είναι ικανός αντίπαλος για τις περισσότερες χώρες. Από την άλλη, η Ρώμη είναι ζωντανό μουσείο αρχαιολογίας, που δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο, συν Τοσκάνες κτλ. Νομίζω κλίνω στην Ιταλία εδώ.

Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom