Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν έχω πάει στη Σαρδηνία, αλλά από φώτο που έχω δει σύγκριση με Islas Cies είναι σαν να συγκρίνεις ένα έργο τέχνης με χειροτεχνία τρίχρονου.

View attachment 304410
Ασε μας ρε μεγαλε. Εχουμε τις παραλιες της Χαλκιδικης και μας βαζεις αυτη την φωτο για να εντυπωσιαστουμε; Κακη επιλογη, πολυ κακη
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Έλα να πέφτουν κορμιά..

@turms στη χιονοδρομία και στα χιονοδρομικά με τη Ισπανία ναι κερδίζει η Ιταλία αλλά όχι και δεν υπάρχει καλύτερο μέρος απο Ν. Τυρόλο.. Εδω η Γαλλία κερδίζει κατά κράτος όλες τις χώρες στην Ευρώπη..
ασχετο με την κοντρα εδω αλλα

N.Τιρολο
- ηλιοφανεια, ξερος αερας...και αυτο συνεπαγεται....
- τεχνητο μεν χιονι αλλα το καλυτερο ποιοτικα και ποσοτικα παγκοσμιως
- το καλυτερο στρωσιμο παγκοσμιως
- super φαγητο
- μιλανε Γερμανικα (Ιταλικα και Γαλλικα δεν ξερω)
- βρισκεις αυστριακες μπυρες
- τελειο εσπρεσσο

Γαλλια
ok..ski in ski out....super +++
αλλα...
-η ποιοητα στα διαμερισματα διαμονης δεν ανταποκρινεται στις τιμες που δινεις
-ολα ειναι πανακριβα
-φαγητο μετριο ως κακο
-χαμος απο αγγλους που μετα απο τις 2-3 το μεσημερι περιφερονται με τα σκι μεθυσμενοι στις πιστες
-το στρωσιμο τους ειναι απο μετριο ως απαραδεκτο


αντιθετα τα πυρηναια στην Ισπανικη εκδοση τα βρισκω πολυ καλυτερα απο τις Γαλλικες Αλπεις

PS ειμαι fan της Αυστριας οποτε πολλα τα βλεπω προκατηλλειμενα ...μην μου δινετε τοση σημασια
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Περιμένω λοιπόν φωτογραφίες από τους Δολομίτες και θα ανταπαντήσω με αντίστοιχες από Καντάμπρια.
κατσε ρε συ...η Κανταβρια εινα παραθαλλασιο...

EDIT ψεμματα...εχει και βουνα...για να δουμε
ωραια φαινεται...καλυτερα απο Δολομιτες ισως οχι...αλλα πολυ κοντα.
Σιγουρα πιο ηρεμα γιατι θα εχει λιγοτερο κοσμο (υποθετω)

φαινεται ενδιαφερων...δυστυχως πολυ μακρια για μενα...παντως ομολογω οτι δεν περιμενα στην περιοχη εκει να εχει τετοια βουνα...
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ασε μας ρε μεγαλε. Εχουμε τις παραλιες της Χαλκιδικης και μας βαζεις αυτη την φωτο για να εντυπωσιαστουμε; Κακη επιλογη, πολυ κακη


Στην απελπισία σας οι οπαδοί της Ισπανίας θα βάλετε και την Χαλδικιδική στην Ισπανία; Αν είναι να σας μετρήσουμε τα Κανάρια τελικά!

Αν δεν έγινα κατανοητός βρήκα ένα παρόμοιο τοπίο με τις Islas Cies που το βρίσκω και πιο εντυπωσιακό ως απάντηση στο ανέκδοτο του Γιώργου ότι οι Ιταλοί ούτε στον ύπνο τους τέτοια μέρη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
το Βίγκο. Ένα τσιμεντένιο τέρας που ντροπιάζει την Γαλικία.

Για να έχετε μια ιδέα για τι χάλι μιλάμε:

View attachment 304420
Μάλιστα, αυτό είναι το χάλι της Ισπανίας; Που οι βιομηχανικές πόλεις της Ιταλίας είναι χάρμα ιδέσθαι. Δηλαδή το Μιλάνο σου φάνηκε πιο ωραίο από το Βίγκο;
ugly milano.jpg

Έλεος.





κατσε ρε συ...η Κανταβρια εινα παραθαλλασιο...

EDIT ψεμματα...εχει και βουνα...για να δουμε
Nαι κάτι έχει... Κι αυτά είναι μόνο από το Picos de Europa, για τους λάτρεις των βουνών και του τρεκ δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στις δύο χώρες.
picos1.jpg

picos5.jpg

picos7.jpg
picos4.jpg

picos8.jpg
picos 3.jpg

picos10.jpg
picos 2.jpg

picos9.jpg
picos6.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην απελπισία σας οι οπαδοί της Ισπανίας θα βάλετε και την Χαλδικιδική στην Ισπανία; Αν είναι να σας μετρήσουμε τα Κανάρια τελικά!
Προφανώς και θα τα μετρήσουμε τα Κανάρια. Ανήκουν στην Ισπανία, δεν είναι σε άλλη ήπειρο, δεν είναι αποικία, ανέκαθεν ισπανικά ήταν, σε ποια χώρα θες να τα κατατάξουμε, δε μας είπες.

Αν δεν έγινα κατανοητός βρήκα ένα παρόμοιο τοπίο με τις Islas Cies που το βρίσκω και πιο εντυπωσιακό ως απάντηση στο ανέκδοτο του Γιώργου ότι οι Ιταλοί ούτε στον ύπνο τους τέτοια μέρη.
Αν δεν έγινα κατανοητός είπα ότι η Ισπανία έχει sandbars και η Ιταλία όχι κι ως απάντηση πήρα μια παραλία, από αυτές που η Ισπανία έχει σε σαφώς μεγαλύτερο αριθμό.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αυτό το να μην περιλάβουμε το Νότιο Τιρόλο στην Ιταλία και να περιλάβουμε την Γαλικία στην Ισπανία δεν είναι παράδοξο;

(κατά την γνώμη μου και τα δύο πρέπει να περιληφθούν)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δηλαδή το Μιλάνο σου φάνηκε πιο ωραίο από το Βίγκο;
Προφανώς ναι. Δεν υπάρχει σύγκριση καν.

σε ποια χώρα θες να τα κατατάξουμε, δε μας είπες.
Εκεί που βάζεις Gibraltar, La Réunion κλπ.

Προφανώς και θα τα μετρήσουμε τα Κανάρια. Ανήκουν στην Ισπανία, δεν είναι σε άλλη ήπειρο, δεν είναι αποικία, ανέκαθεν ισπανικά ήταν, σε ποια χώρα θες να τα κατατάξουμε, δε μας είπες.


Αν δεν έγινα κατανοητός είπα ότι η Ισπανία έχει sandbars και η Ιταλία όχι κι ως απάντηση πήρα μια παραλία, από αυτές που η Ισπανία έχει σε σαφώς μεγαλύτερο αριθμό.

Αν δεν κάνω λάθος έχει και η Ιταλία, νομίζω στην Σικελία. Αν υπάρχει κάποιος γνώστης να επέμβει!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό το να μην περιλάβουμε το Νότιο Τιρόλο στην Ιταλία και να περιλάβουμε την Γαλικία στην Ισπανία δεν είναι παράδοξο;
Eγώ δεν είμαι υπέρ του να μην συμπεριληφθεί το Νότιο Τιρόλο στην Ιταλία, σε καμία περίπτωση. Η Γαλικία ανήκει σε κάποια χώρα εκτός Ισπανίας; Θα πέσουν οι γαλιέγοι να μας φάνε...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στην απελπισία σας οι οπαδοί της Ισπανίας θα βάλετε και την Χαλδικιδική στην Ισπανία; Αν είναι να σας μετρήσουμε τα Κανάρια τελικά!
Οχι αλλα για να εντυπωσιαστω με κατι δεν πρεπει να το βρισκω ευκολα σε αλλο μερος. Οταν τα παντα της Ιταλιας τα βρισκω σε πολλες άλλες χωρες και καλυτερα δεν εχω λογο να παω εκεί.

Εν τω μεταξυ πως σου εχει κολλησει πως τα Καναρια δεν ειναι Ισπανία;. Εκτος κι αν κι αν μετρας μονο τα ηπειρωτικα τμηματα μιας χωρας. Ας πούμε, τις Κυκλαδες πχ δεν τις θεωρείς Ελλάδα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκεί που βάζεις Gibraltar,
Στα ανέκδοτα... Δε θα ήμουν και πολύ περήφανος να το συμπεριλάβω κάπου αλλού.

Είναι σε άλλη ήπειρο, είναι αποικία, είναι υπερπόντια κτήση, βρίσκεται εντεκάμησι ώρες μακριά από τη Γαλλία. Οι Κανάριες νήσοι δεν είναι τίποτε από αυτά, είναι κανονικότατη Ισπανία, όπως είναι η Σαρδηνία κομμάτι της Ιταλίας. H πτήση από τη Μαδρίτη είναι κάτω από 3 ώρες, ποια είναι η σύγκριση;;;

Αν δεν κάνω λάθος έχει και η Ιταλία, νομίζω στην Σικελία. Αν υπάρχει κάποιος γνώστης να επέμβει!
Μιλάς γι αυτή τη θλιβερή λασπουριά προφανώς, Baia di Oliveri:

oliveri.jpg

Nαι κάποιον Ιταλό μπορεί και να τον ενθουσιάσει και να το παρομοιάσει και με sandbaro_O
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.674
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom