Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
H αλήθεια είναι πως αφού δε βάζετε εσείς της Ιταλίας, ας βάλουμε εμείς. Βενετία, η πρώτη επιλογή για ένα ρομαντικό σαββατοκύριακο:

Να τσακωθείς με τους γονδολιέρηδες στα όμορφα κανάλια (πάρε μωρή το κουπί σου από τη μούρη μου)
View attachment 305584

ΝΑ κάνεις το Σουγκλάκο σπρώχνοντας στα στενά ψάχνοντας έναν ντόπιο ή ένα μαγαζί που να μην είναι σουβενιράδικο
View attachment 305585

Ή να περπατήσεις στα κανάλια σαν άνθρωπος βρε αδερφέ, να απολαύσεις μια ωραία ευρωπαϊκή πόλη ξέγνοιαστα:
View attachment 305586

Βήξε δυνατά και να δεις τι εχει να γινει...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Και είναι και επαγγελματικές σκέψου, δηλαδή αυτές είναι οι καλύτερες που βρέθηκαν.
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, αλλά είπα να μη γίνω τόσο κακός πια :haha::haha:

Έχω και γω δικές μου φωτος από Βενετία χωρίς καθόλου κόσμο, ο οποίος ως γνωστόν, ΟΠΟΥ ΓΗΣ, μαζεύεται πάντα στα πιο κεντρικά μέρη/πλατείες/μνημεία και αφήνουν εμάς τους υπόλοιπους να χαρούμε όλα τα υπόλοιπα. Όχι ότι η Βενετία δεν έχει κόσμο φυσικά, αλλά οι φωτος του Γιώργου είναι σαφώς προβοκατόρικες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.049
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Όπως τα λες είναι, να δες και φώτος που δεν είναι από ίντερνετ, είναι δικές μου. Χαμός από κόσμο! Που και κόσμο όταν έχει δηλαδή λογικό είναι, το ωραίο όλοι θέλουν να το θαυμάσουν!

View attachment 305588 View attachment 305589 View attachment 305590
Για εναν περιεργο λογο, ο,τι ειναι μουχλιασμενο θεωρειται απο την πλειοψηφια του κοσμου καλο.
 
  • Like
Reactions: GTS

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Για εναν περιεργο λογο, ο,τι ειναι μουχλιασμενο θεωρειται απο την πλειοψηφια του κοσμου καλο.
μόνο σε μπλέ και σε τυρί.. καλό ειναι ρε γιατί;; και η πενικιλλίνη απο τη μουχλα ξεκίνησε .. δεν ειναι πάντα για κακό..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εντάξει, είπαμε να υπερβάλλουμε όλοι λίγο, αλλά όχι κι έτσι :p
Καμία υπερβολή ίσα ίσα ήμουν συγκρατημενος. Μπορώ να το χοντρυνω κι άλλο!

Σίγουρα είναι προτιμότερο να σε πατάνε ψυχάκηδες που βασανίζουν ζώα

Άρχισαν τα όργανα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.049
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σίγουρα είναι προτιμότερο να σε πατάνε ψυχάκηδες που βασανίζουν ζώα
Αυτο ειναι μια απο τις μεγαλες ντροπες της χωρας. Αυτα να λεγονται και να παραλεγονται.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές στιγμές που δεν έχει πολύ κόσμο στην Βενετία και έχω δικές μου αποδείξεις.
View attachment 305591
View attachment 305592
View attachment 305593
View attachment 305594

- "Μα το νερό είναι μέχρι το γόνατο..."
- "Άαααλλο αυτό".
Εντάξει, επειδή εσένα σου ήρθε να πας επίσκεψη την εποχή που βουλιάζει η πόλη δεν σου φταίει η Βενετία, πόλη μέσα σε νερό είναι τι να κάνουμε!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To λες και λίγο υποκριτικό να κατακρίνονται τα Σαν Φερμίνες που βασανίζονται 10 ζώα για λίγες ώρες όταν στην Ιταλία σθστηματικά βασανίζονται χιλιάδες ζώα κάθε δευτερόλεπτο επί 365 μέρες:
https://www.dailymail.co.uk/news/ar...arm-raid-exposes-horrific-animal-cruelty.html
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
To λες και λίγο υποκριτικό να κατακρίνονται τα Σαν Φερμίνες που βασανίζονται 10 ζώα για λίγες ώρες όταν στην Ιταλία σθστηματικά βασανίζονται χιλιάδες ζώα κάθε δευτερόλεπτο επί 365 μέρες:
https://www.dailymail.co.uk/news/ar...arm-raid-exposes-horrific-animal-cruelty.html

Σωστά... Γιατί είναι συγκρισιμο το έθιμο μια χώρας με το πόσο ανηθικες είναι οι εταιρίες παραγωγής ζωικων προϊόντων σε όλο τον πλανήτη...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εντάξει, επειδή εσένα σου ήρθε να πας επίσκεψη την εποχή που βουλιάζει η πόλη δεν σου φταίει η Βενετία, πόλη μέσα σε νερό είναι τι να κάνουμε!
Ναι για δες κάτι πράγματα. Εγώ φταίω ξεκάθαρα. Πάντως αν δεν είναι μειονέκτημα να βολτάρεις με το νερό μέχρι το γόνατο, και τα σημεία αυτά δεν είναι από τα πιο χαμηλά ε?, έστω και την "λάθος εποχή", δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Και επειδή σαφώς είναι το αναφέρουμε.
Προφανώς οι ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΡΕΣ μου το μεγεθύνουν το πρόβλημα. Αυτό να το δεχτώ.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδή δεν μπορώ να το παρακολουθώ στενά τελευταίως λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, θα γραψω διάσπαρτες σκέψεις που μου ήρθαν όταν διάβασα τις τελευταίες 2 σελίδες.

Για το θέμα των ταυρομαχιών, πολλοί ισπανοί είναι κατα, άλλο που είναι από τις πλέον διάσημες "δραστηριότητές" τους. Γενικά τους ισπανούς τους θεωρώ πολύ ευαισθητοποιημένους σε πάρα πολλά θέματα, από τον αντισπισισμό μέχρι την έμφυλη βία και πολλά άλλα. Δε λέω πως δεν υπάρχουν ιταλοί που να είναι, Γένοβα (που κατα τ'άλλα δε μου άρεσε σαν πόλη) και Μπολόνια είναι σίγουρα δύο από τις πόλεις με μεγαλύτερη δράση σε αυτούς τους τομείς. Ωστόσο οι ισπανοί μου δίνουν συνολικά την εντύπωση ενός πιο σκεπτόμενου και προβληματισμένου λαού, μπορεί να κάνω και λάθος.

Θα πω και μια δική μου ιστορία, όταν, πριν από ένα χρόνο, ήρθα στο σπίτι που μένω τώρα, είχα συγκατοίκους δύο αγόρια, ο ένας εκ των οποίων ήταν λίγο "παράξενος". Μια μέρα κι ενώ ήταν μόνο ο παράξενος σπίτι, εγώ ήμουν στη δουλειά, ο άλλος συγκάτοικος στο χωριό του (Sot de Chera, πολύ ωραίο χωριό) με παίρνει τηλέφωνο η αστυνομία. Την είχε πάρει η γειτόνισσα τηλέφωνο για να καταγγείλει ότι ακούει φωνές και πράγματα να σπάνε και να έρθουν να δουνε αν είμαι καλά. Ε αυτό στην Ελλάδα δε θα συνέβαινε ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα. Να ανησυχήσει γειτόνισσα που ούτε καν γνωριζόμαστε.

Όσο για Παβαρότι και Πάκο ντε Λουθία, δεν είμαι γνώστης του είδους, αλλά υπάρχουν και ισπανοί οπερικοί καλλιτέχνες που συνεργάστηκαν με την υπερτατη ροκ φωνή, τον Μέρκιουρι. Τσεκάρετε:

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom