Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αυτό είναι πάντως ένα από τα ελάχιστα σημεία του φόρουμ που γράφονται θετικά για τα Κανάρια νησιά. Σε άλλα θέματα πολλοί τα ψιλοθάβουν ειδικά για το είδος των τουριστών που προσελκύουν, τα ψηλά κτίρια που χαλούν το τοπίο κτλ.
Αν και δεν ήταν ποτέ πολύ ψηλά στα ταξιδιωτικά μου σχέδια τα Κανάρια, αναρωτιέμαι μήπως είχε δίκιο ο συνταξιδιώτης μου που επέμενε να τα συμπεριλάβουμε κάποια στιγμή στους προορισμούς μας..
Έχω διαβάσει τέτοια σχόλια που τα θάβουν. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα σχόλιο ότι στα τοπ μέρη της Τενερίφης είναι το ζωολογικό της πάρκο. Όπως έγραψα και σε προηγούμενα μηνύματά μου πιστεύω ότι για αυτό ευθύνεται 100% η Ισπανία. Σου λέει η Ισπανία τι θέλει ο κόσμος ήλιο, θάλασσα, σανγκρία και καμιά κατεψυγμένη παέγια με κίτρινο ρύζι. Αυτό θα τους πουλήσουμε. Χτίσε σπίτια και ξενοδοχεία μέχρι και μέσα στην θάλασσα αν γίνεται και τα βγάλαμε τα λεφτά μας.

Δεν θα σου προτείνω να πας ή να μην πας, το μόνο που θα πω είναι ότι τα καλά τους μέρη δεν έχουν καμία σχέση με τα μέρη για τα οποία έχεις ακούσει θάψιμο και τα οποία είναι όντως χάλια.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.257
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόσοι από εδώ έχουν πάει ή έχουν ψαχτει για γαλικια και δεν είχαν ιδέα για τις islas cies;
Μάλλον δεν ψάχτηκαν και πολύ. Το πρώτο που σου βγάζει to Google στο ερώτημα "what to see in Galicia" είναι λίστα του trip advisor:
What are the top attractions to visit in Galicia?
The top attractions to visit in Galicia are:
Η δεύτερη επιλογή που μου βγάζει το Google είναι αυτό:
https://www.spain-holiday.com/Galicia/articlesΤο οποίο ως πρώτη προτεραιότητα δίνει τα Islas Cies.

Bάζω Google "What to see in Tenerife", πάλι tripadvisor βγαίνει πρώτο:
What are the top attractions to visit in Tenerife?
The top attractions to visit in Tenerife are:
Και η μόλις δεύτερη επιλογή στο Google είναι αυτή:
https://theculturetrip.com/europe/spain/articles/the-top-10-things-to-see-and-do-in-tenerife/
Όπου το τοπ 5 είναι Τρεκ, Μουσείο, Φυσικά το τρεκ στη Masca (το οποίο προωθείται και στο πιο τελευταίο ξενοδοχείο παρεμπιπτόντως) Φάλαινες, Πυραμίδες, Φλαμένκο & Πολιτιστικά Δρώμενα.

Δεν είναι τίποτε κρυφά ή ψαγμένα, θέλουν κάτι λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα ψάξιμο στο google. Πουθενά δεν αναφέρονται τα εκτρώματα της Πούντα Μπράβα, τα μεθύσια και τα μπάνια. Υπάρχει ένα στερεότυπο για το τι είναι οι Κανάριες Νήσοι. Προφανώς έγιναν εγκλήματα επί Φράνκο, όταν ο Φράγα (υπουργός τουρισμού που είχε διατελέσει υπουργός εσωτερικών με εκτελέσεις κλπ και για πολλά χρόνια επί δημοκρατίας έβγαινε και κυβερνήτης της Γαλικίας) επέλεξε ένα είδος τουρισμού για τη χώρα που
α) θα έφερνε εισόδημα
β) δε θα έφερνε και σε πολύ επαφή τους Ισπανούς με πολίτες δημοκρατικών χωρών (κλειστείτε στα ξενοδοχεία και μη βγαίνετε) για να μην τους μπαίνουν και περίεργες ιδέες.

Ε έχει περάσει μισός αιώνας από τότε, αν κάποιος βαριέται να ψάξει 30 δευτερόλεπτα στο γούγλη ή 1 λεπτό στο youtube να δει την καμπάνια της χώρας (που είναι φουλ πολιτιστικός τουρισμός και δραστηριότητες φύσης), δε μας φταίει η τουριστική πολιτική του κράτους.

Ιδού τι έστειλε στις διεθνείς εκθέσεις φέτος η Ισπανία, συνέχεια της καμπάνιας "τα 11 ομορφότερα χωριά της χώρας για φέτος", που δεν είναι σε καμία περίπτωση ούτε τα πιο όμορφα ούτε τα πιο γνωστά , προσπαθούν κάθε χρόνο να προωθήσουν άλλα.


Kαι οι Κανάριες νήσοι: ηφαίστεια, παγετώνες, σπηλαιολογία, συνεδριακός τουρισμός, γαστρονομία αιχμής, πολιτισμός, αρχιτεκτονική και τουρισμός περιπέτειας με θαλάσσια σπορ. Πουθενά δε φαίνονται αυτά που είπες για άσχημα σπίτια και κατεψυγμένα φαγητά, δεν έχω ιδέα από πού τα βγάζεις αυτά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Μάλλον δεν ψάχτηκαν και πολύ. Το πρώτο που σου βγάζει to Google στο ερώτημα "what to see in Galicia" είναι λίστα του trip advisor:
What are the top attractions to visit in Galicia?
The top attractions to visit in Galicia are:
Η δεύτερη επιλογή που μου βγάζει το Google είναι αυτό:
https://www.spain-holiday.com/Galicia/articlesΤο οποίο ως πρώτη προτεραιότητα δίνει τα Islas Cies.

Bάζω Google "What to see in Tenerife", πάλι tripadvisor βγαίνει πρώτο:
What are the top attractions to visit in Tenerife?
The top attractions to visit in Tenerife are:
Και η μόλις δεύτερη επιλογή στο Google είναι αυτή:
https://theculturetrip.com/europe/spain/articles/the-top-10-things-to-see-and-do-in-tenerife/
Όπου το τοπ 5 είναι Τρεκ, Μουσείο, Φυσικά το τρεκ στη Masca (το οποίο προωθείται και στο πιο τελευταίο ξενοδοχείο παρεμπιπτόντως) Φάλαινες, Πυραμίδες, Φλαμένκο & Πολιτιστικά Δρώμενα.

Δεν είναι τίποτε κρυφά ή ψαγμένα, θέλουν κάτι λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα ψάξιμο στο google. Πουθενά δεν αναφέρονται τα εκτρώματα της Πούντα Μπράβα, τα μεθύσια και τα μπάνια. Υπάρχει ένα στερεότυπο για το τι είναι οι Κανάριες Νήσοι. Προφανώς έγιναν εγκλήματα επί Φράνκο, όταν ο Φράγα (υπουργός τουρισμού που είχε διατελέσει υπουργός εσωτερικών με εκτελέσεις κλπ και για πολλά χρόνια επί δημοκρατίας έβγαινε και κυβερνήτης της Γαλικίας) επέλεξε ένα είδος τουρισμού για τη χώρα που
α) θα έφερνε εισόδημα
β) δε θα έφερνε και σε πολύ επαφή τους Ισπανούς με πολίτες δημοκρατικών χωρών (κλειστείτε στα ξενοδοχεία και μη βγαίνετε) για να μην τους μπαίνουν και περίεργες ιδέες.

Ε έχει περάσει μισός αιώνας από τότε, αν κάποιος βαριέται να ψάξει 30 δευτερόλεπτα στο γούγλη ή 1 λεπτό στο youtube να δει την καμπάνια της χώρας (που είναι φουλ πολιτιστικός τουρισμός και δραστηριότητες φύσης), δε μας φταίει η τουριστική πολιτική του κράτους.

Ιδού τι έστειλε στις διεθνείς εκθέσεις φέτος η Ισπανία, συνέχεια της καμπάνιας "τα 11 ομορφότερα χωριά της χώρας για φέτος", που δεν είναι σε καμία περίπτωση ούτε τα πιο όμορφα ούτε τα πιο γνωστά , προσπαθούν κάθε χρόνο να προωθήσουν άλλα.


Kαι οι Κανάριες νήσοι: ηφαίστεια, παγετώνες, σπηλαιολογία, συνεδριακός τουρισμός, γαστρονομία αιχμής, πολιτισμός, αρχιτεκτονική και τουρισμός περιπέτειας με θαλάσσια σπορ. Πουθενά δε φαίνονται αυτά που είπες για άσχημα σπίτια και κατεψυγμένα φαγητά, δεν έχω ιδέα από πού τα βγάζεις αυτά.
Δεν εχω ιδεα τι γινεται στις Καναριες νησους ουτε στην Γαλικια αλλα η πλειοψηφια του κοσμου δεν παει διακοπες κοιταζωντας το Tripadvisor και σε καμμια περιπτωση δεν κοιτα την καμπανια του Υπουργειου Τουρισμου της χωρας που επισκεπτεται. Παει στα πακετα που πουλανε τα πρακτορεια και πιο συγκεκριμενα η ΤUI και ειδικα οταν προκειται για Βορειοευρωπαιους που θελουν να κανουν τουρισμο σε καλοκαιρινο θερετρο. Αν η TUI τους στελνει εκει που λεει ο Senor Nada (δεν εχω ιδεα που τους στελνει, αλλα αν εκει τους στελνει σε διαβεβαιω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια εκει παει). Εγω παντως δεν το κατακρινω αυτο ουτε το διακρινω σε κακο και σε καλο τουρισμο. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα απλα το λεω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ένα ποστ μόνο αυτογκολ έγραψες!

Τα λινκ βαριόσουν να τα πατήσεις ή νομίζεις ότι τα πάρκα που γράφει είναι εθνικά πάρκα; Με εξαίρεση το ηφαίστειο. Τα υπόλοιπα:

Αυτό είναι water park. Τι άλλο να σχολιάσει κανείς;

Το ζωολογικό πάρκο που έλεγα...

Θα πω μια ατάκα που είχε γράψει η @mikrh tsopana για τις παραλίες εκεί "Νόμιζα ότι ήμουν στο Λας Βέγκας"

Mercado Municipal Nuestra Senora de Africa
Μια αγορά...


Στο άλλο λινκ με το τοπ 10 έχει:

Los gigantes. Θαυμάστε αρχιτεκτονική! Στα οποία πουλάνε και το whale and dolphin watching. Πιο πιθανό να πιάσετε λαχείο απ'το να δείτε φάλαινα εκεί.

1586261631181.png



Σόου με σιντριβάνια στην Πλάγια ντε λας Αμέρικας!

Το auditorium στην Santa Cruz. Με έμπνευση από νυχοκόπτη λογικά.

1586261800114.png


Πάλι το water park! Γιατί δεν χάνεται λέμε αυτό!

Όσο για τις πυραμίδες της Guimar θα σου πρότεινα να διαβάσεις για το πότε και από ποιους κατασκεύαστηκαν και γιατί είναι αστείο να θεωρείται αξιοθέατο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.257
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό είναι water park. Τι άλλο να σχολιάσει κανείς;
Ότι είναι οικογενειακές διακοπές, ουδεμία σχέση με μεθύσια.
Το ζωολογικό πάρκο που έλεγα...
Εκπαιδευτικό πάρκο για παιδιά είναι, το μεγαλύτερο με παπαγάλους στον κόσμο και το σημείο αναφοράς για τις μελέτες εξωτικών πουλιών στον κόσμο.
Παραδοσιακή ψαραγορά είναι, 'όπου οι ντόπιοι πουλάνε τα ψάρια τους.


Στο άλλο λινκ με το τοπ 10 έχει:

Los gigantes. Θαυμάστε αρχιτεκτονική!
Στο gigantes o κόσμος πάει για τρεκ και γεωλογία, αυτό πάει να δει κι όχι την αρχιτεκτονική, από τη Wikipedia: "giant rock formations, Acantilados de Los Gigantes, that rise from the sea to a height of 500-800 metres after which the town has been named. " Εάν είχες κάνει τον κόπο να ανοίξεις το λινκ θα έβλεπες ότι λέει αυτό:
Los Gigantes is a secluded resort located in the west of the island. Be prepared to be blown away by the incredible, untouched nature of this place. The resort is famous for the giant cliff formations that hang above to a height of 800 meters. These rocky cliffs offer an incredible and inspiring view for the visitors, whereas the secluded area offers a shiny brown and gold shimmering sand and aquamarine waters.

los gigantes.jpg
lso gigantes.jpg


Πιο πιθανό να πιάσετε λαχείο απ'το να δείτε φάλαινα εκεί.
Λες;;;;
Υou don’t need to be a travel aficionado to realise that Tenerife is one of the best places to go whale watching. With an astounding number of whale species to spot, beautiful weather all year around, and a whole plethora of whale watching tours on Tenerife, you’d be really missing out if you travel to the Canary Islands without seeing the whales!
https://www.tenerife.fun/blog/whale-watching-in-tenerife

Σόου με σιντριβάνια στην Πλάγια ντε λας Αμέρικας!
Δε λέει τίποτε για σόου με συντριβάνια, αν είχες κάνει κάποιο κόπο να κάνεις κλικ θα έβλεπες ότι μιλάει γι αυτό:









Το auditorium στην Santa Cruz. Με έμπνευση από νυχοκόπτη λογικά.
Tη Συμφωνική Ορχήστρα της Τενερίφης στεγάζει, όχι νυχοκόπτες. Ιδού το πρόγραμμά του, συναυλίες πρότεινε το λινκ:
https://auditoriodetenerife.com/es/
Όσο για τις πυραμίδες της Guimar θα σου πρότεινα να διαβάσεις για το πότε και από ποιους κατασκεύαστηκαν και γιατί είναι αστείο να θεωρείται αξιοθέατο.
Δε βρίσκω κάτι το αστείο, είναι μάθημα γεωλογίας και τεχνικών καλλιέργειας για το πώς καλλιεργούσαν οι άνθρωποι από αρχαιοτάτων χρόνων σε ένα πολύ δύσκολο ηφαιστειογενές τερέν:
The Pyramids of Güímar are six rectangular pyramid-shaped, terraced structures built from lava stone without the use of mortar. They are located in the district of Chacona, part of the town of Güímar on the island of Tenerife in the Canary Islands, Spain. The structures have been dated to the 19th century AD and they may originally have been a byproduct of contemporary agricultural techniques.Other pyramids employing the same methods and materials of construction can be found in various sites on Tenerife. In Güímar itself there were nine pyramids, only six of which survive.

Κοινώς, ακόμη κι αν κάποιος απλώς επενδύσει 30 δευτερόλεπτα στο γούγλη, ακόμη και στο tripadvisor, θα δει ότι το νησί έχει αρχιτεκτονική, μουσεία, άγρια ζωή, πολιτισμό, τρεκ, ηφαίστεια. Αρκεί να κάνει κλικ. Δε θέλει κανενα ψάξιμο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.257
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν εχω ιδεα τι γινεται στις Καναριες νησους ουτε στην Γαλικια αλλα η πλειοψηφια του κοσμου δεν παει διακοπες κοιταζωντας το Tripadvisor και σε καμμια περιπτωση δεν κοιτα την καμπανια του Υπουργειου Τουρισμου της χωρας που επισκεπτεται.
Η πλειοψηφία αυτών που δε θα μείνουν σε resorts ναι, κοιτάει το tripadvisor και κανένα βίντεο στο youtube, θα βάλει "what is tenerife like" ή "tenerife tourism" "what to do in tenerife".
Παει στα πακετα που πουλανε τα πρακτορεια και πιο συγκεκριμενα η ΤUI και ειδικα οταν προκειται για Βορειοευρωπαιους που θελουν να κανουν τουρισμο σε καλοκαιρινο θερετρο. Αν η TUI τους στελνει εκει που λεει ο Senor Nada (δεν εχω ιδεα που τους στελνει, αλλα αν εκει τους στελνει σε διαβεβαιω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια εκει παει)
.
Ισχύει, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα θέρετρα, τα ΚΑνάρια έχουν και καιρό για μπάνιο 2 μήνες το χρόνο, λογικό να πηγαίνει ο κόσμος να κάνει μπάνιο.

Εγω παντως δεν το κατακρινω αυτο ουτε το διακρινω σε κακο και σε καλο τουρισμο. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα απλα το λεω.
Συμφωνώ. Οικονομική αυτοκτονία θα ήταν κιόλας να μην έχουν θέρετρα σε μέρος με τόσες παραλίες και τέτοιο καιρό 365 μέρες το χρόνο, σα να είσαι η Αυστρία και να μην κάνεις πίστες σκι.

Αυτό που λέω είναι ότι ούτε η καμπάνια της Τενερίφης στέλνει τον κόσμο εκεί (ο Ευρωπαίος που δεν έχει δει ήλιο και θέλει να πάει κάπου να ξαπλώσει χωρίς να κάνει τίποτε και να έχουν κάτι να κάνουν τα παιδιά του, έχει κι αυτός μια ανάγκη που θέλει να ικανοποιήσει), ούτε ότι θέλει ψάξιμο. Θέλει 30 δευτερόλεπτα στο γούγλη ή το youtube για να δει κανείς τι έχει η Τενερίφη και οι Κανάριες γενικώς. Μέσα στα πρώτα 5 βίντεο βγαίνουν δύο που σου λένε τι έχει κάθε νησί και ποιο να διαλέξεις ανάλογα με τα γούστα σου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Ισχύει, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα θέρετρα, τα ΚΑνάρια έχουν και καιρό για μπάνιο 2 μήνες το χρόνο, λογικό να πηγαίνει ο κόσμος να κάνει μπάνιο.
Μόνο 2 μήνες το χρόνο για μπάνιο; Νόμιζα πολύ περισσότερο. Στο Αιγαίο κάνω 4-5 μήνες μπάνιο σε πολλά νησιά, νόμιζα πως είναι πιο ζεστά στα Κανάρια (αν και εδώ έχω διαβάσει αρνητικά για τις παραλίες στα Κανάρια αλλά άλλο θέμα).

Για άγρια ζωή Γιώργο όταν λες; Γιατί δεν εννοείς το Λόρο Πάρκε φαντάζομαι...Για whale watching ας πούμε;
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μόνο 2 μήνες το χρόνο για μπάνιο; Νόμιζα πολύ περισσότερο.
Καλά νόμιζες. Ήμουν Τενερίφη από Μάρτη μέχρι Σεπτέμβρη και πήγαινα για μπάνιο συνέχεια σε αυτό το διάστημα.

Ότι είναι οικογενειακές διακοπές, ουδεμία σχέση με μεθύσια.
Τότε διάλεξαν λάθος μέρος για το siam park που είναι στην playa de las americas.

Εκπαιδευτικό πάρκο για παιδιά είναι, το μεγαλύτερο με παπαγάλους στον κόσμο και το σημείο αναφοράς για τις μελέτες εξωτικών πουλιών στον κόσμο.

Από εδώ και πέρα τα ζωολογικά πάρκα θα τα λέμε εκπαιδευτικά; Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω.

Στο gigantes o κόσμος πάει για τρεκ και γεωλογία, αυτό πάει να δει κι όχι την αρχιτεκτονική
Δυστυχώς αυτοί οι όντως εντυπωσιακοί βράχοι είναι δίπλα σε αυτό το αίσχος που πόσταρα. Σου αφήνει μια πίκρα αυτό το σημείο για το τι μέρη έχουν καταστρέψει οι Ισπανοί.

Το whale watching στην Τενερίφη είναι η μεγαλύτερη τουριστοπαγίδα. Οι ντόπιοι γελάνε με τους τουρίστες που την πατάνε.

Δε βρίσκω κάτι το αστείο, είναι μάθημα γεωλογίας και τεχνικών καλλιέργειας για το πώς καλλιεργούσαν οι άνθρωποι από αρχαιοτάτων χρόνων σε ένα πολύ δύσκολο ηφαιστειογενές τερέν
Αυτό έτσι όπως το γράφεις θα ενδιέφερε λίγους. Το πουλάνε λοιπόν ως Pyramids of Guimar.

Όλα τα μέρη που υπερασπίζεσαι είναι αυτά που πηγαίνει ο κόσμος και επιστρέφει απογοητευμένος. Συγκριτικά με τα μέρη που προτείνεις από άλλες χώρες μου φαίνεται αδιανόητο να υπερασπίζεσαι αυτά τα μέρη. Ή δεν έχει πάει Τενερίφη ή έχεις κάποια επαγγελματική δραστηριότητα σ'αυτά τα μέρη διαφορετικά δεν μπορώ να το εξηγήσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.257
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόνο 2 μήνες το χρόνο για μπάνιο; Νόμιζα πολύ περισσότερο.

12 ήθελα να γράψω, προφανώς.

Όλα τα μέρη που υπερασπίζεσαι είναι αυτά που πηγαίνει ο κόσμος και επιστρέφει απογοητευμένος.
Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αυτοί που πάνε μάλλον τους αρέσουν, η Τενερίφη μαζί με την Κόστα Μπράβα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό επαναληπτικού τουρισμού στην Ιβηρική.
Συγκριτικά με τα μέρη που προτείνεις από άλλες χώρες μου φαίνεται αδιανόητο να υπερασπίζεσαι αυτά τα μέρη.
Μα δεν τα υπερασπίζομαι. Διάβασες πουθενά ότι τα συστήνω;;; Έγραψα εγώ πουθενά μη χάσετε την Ισπανία για να πάτε στο πάρκο με τους παπγάλους; Αυτό κατάλαβες;;
Ή δεν έχει πάει Τενερίφη ή έχεις κάποια επαγγελματική δραστηριότητα σ'αυτά τα μέρη διαφορετικά δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Ή δεν έχεις καταλάβει ότι πολύ απλά αντικρούω τον ισχυρισμό σου ότι αυτόν τον τουρισμό θέλει η Ισπανία, άσχημα κτίρια και κόσμο κλειδωμένο στα resorts "αυτό το πακέτο πουλάει" όπως είπες. Ε όχι, δε πουλάει αυτό σου έδειξα τι πουλάει, τι προωθεί, ακόμη και στην Τενερίφη προσπαθεί να προωθήσει πολιτισμό, φύση, αθλητικές δραστηριότητες, συνεδριακό τουρισμό, αρχιτεκτονική. Δεν είναι αυτό το σχέδιο της Ισπανίας, κάνεις λάθος. Αυτό λέω. Όχι ότι θα πάθει πλάκα όποιος πάει στο Pyramides. ΚΑι δεύτερον αντέκρουσα τον ισχυρισμό σου ότι αυτές τις δραστηριότητες δεν τις βρίσκει κανείς έυκολα. Ε τις βρίσκει, σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι οι πιο αξιόλογες στην Ισπανία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αυτοί που πάνε μάλλον τους αρέσουν, η Τενερίφη μαζί με την Κόστα Μπράβα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό επαναληπτικού τουρισμού στην Ιβηρική
Εννοούσα αυτούς που τα θάβουν.

Γράφεις ότι προωθεί πολιτισμό, φύση, αρχιτεκτονική και όταν μας βάζεις τα τοπ της χώρας είναι κάτι ζωολογικά πάρκα, κάτι water park και τα Μάλια της Τενερίφης.

Επίσης ξέχασα να γράψω το καλύτερο πριν για τα whale watching, σχεδόν σίγουρα βλέπεις δελφίνια. Το ένα είδος δελφινιών στα αγγλικά λέγεται pilot whale και αυτό προωθούν ως whale watching γελάνε και οι πέτρες. Επαναλαμβάνω πιο πιθανό να πιάσεις λαχείο απ΄το να δεις φάλαινα εκεί.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.257
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για όποιον μπερδεύτηκε ο @Yor gos απαντάει πρώτα στον @Señor_Nada και αμέσως μετά στον @Nikos86.
Πραγματικά πως το κάνεις?
Δεν ξέρω, είναι ταλέντο.

Για whale watching ας πούμε;
Ναι. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι, σε αντίθεση με άλλους προορισμούς, τα bottlenose dolphins και οι pilot whales μένουν εκεί, δε μεταναστεύουν. Το οποίο σημαίνει ότι έχεις πιθανότητες 99% να τα δεις οποιαδήποτε ημέρα του χρόνου. Και ανάλογα την περίοδο έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να δεις πολλά άλλα είδη από φάλαινες και δελφίνια, πολλά.

Με το diving δεν το έχω πολύ, αλλά ξέρω ότι είναι δημοφιλέστατο διότι πρώτον τα ρεύματα είναι πολύ αδύναμα, δεύτερον έχει μεγάλη ορατότητα σε πολύ μεγάλο αριθμό ημερών (ιδανικό για αρχάριους) και τρίτον και κυριότερο , το ότι είναι ηφαιστειογενή τα νησιά δημιουργεί συνθήκες για ψάρια και θηλαστικά που δύσκολα βλέπεις αλλού στην Ευρώπη.

Τώρα στο ερώτημα που τέθηκε συγκριτικά για τις Αζόρες φαντάζομαι πως στις Αζόρες θα έχει λιγότερα ή πιο άσχημα ριζόρτ από τις Κανάριες. Εσύ που πήγες θα μα πεις, εγώ δεν τις γνωρίζω καθόλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.488
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom