Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αυτό είναι είδος δελφινιού.

ανάλογα την περίοδο έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να δεις πολλά άλλα είδη από φάλαινες
Για να σας δώσω μια εντύπωση για τις παρα πολλές πιθανότητες που έχετε. Ξέρω κόσμο που ζει μόνιμα στην περιοχή 40 χρόνια. Φάλαινα έχουν δει στην ζωή τους μια φορά και αν.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εδω παντως στην Γερμανια οι Μαγιορκα θεωρειται πλεον ενας τοπ προορισμος για ποδηλατικες διακοπες....
σε δυο εκθεσεις για διακοπες που πηγα κ στα δυο ηταν παρων με αυτο το θεμα...ισως ετυχε δεν ξερω

παντως η εικονα που μου εχει μεινει ειναι οτι η Ισπανια πουλαει πολυ καλυτερα το θεμα διακοπες....πολλοι νομιζουμε οτι εχει μεινει στο All Inclusive αλλα δεν το βλεπω αυτο...προσπαθουν να βρουνε συνεχως κατι κ απευθυνονται σε διαφορετικες ομαδες τουριστων...σε αντιθεση με αλλες χωρες....δεν ξερω...ισως η Ιταλια δεν το χρειαζεται....

δεν ξερω κ με εμας...πουλανε τιποτα εκτος απο το ηλιος θαλασσα κ το κοριτσι μου? κ κανα σουβλακι?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
εδω παντως στην Γερμανια οι Μαγιορκα θεωρειται πλεον ενας τοπ προορισμος για ποδηλατικες διακοπες....
σε δυο εκθεσεις για διακοπες που πηγα κ στα δυο ηταν παρων με αυτο το θεμα...ισως ετυχε δεν ξερω

παντως η εικονα που μου εχει μεινει ειναι οτι η Ισπανια πουλαει πολυ καλυτερα το θεμα διακοπες....πολλοι νομιζουμε οτι εχει μεινει στο All Inclusive αλλα δεν το βλεπω αυτο...προσπαθουν να βρουνε συνεχως κατι κ απευθυνονται σε διαφορετικες ομαδες τουριστων...σε αντιθεση με αλλες χωρες....δεν ξερω...ισως η Ιταλια δεν το χρειαζεται....

δεν ξερω κ με εμας...πουλανε τιποτα εκτος απο το ηλιος θαλασσα κ το κοριτσι μου? κ κανα σουβλακι?
Νομιζω εχουν νομοθετησει πλεον ενα ξενοδοχειο μονο μεχρι 50% να δεχεται all inclusive και το υπολοιπο να ειναι με ημιδιατροφη ή εχουν λαβει τελος παντων καποια μετρα ωστε να το περιορισουν ωστε να βλεπει περισσοτερο κοσμο και η αγορα και να μην ειναι ολη μερα κλεισμενοι στο ξενοδοχειο, αφου βεβαια ηταν και οι πρωτοι που το υιοθετησαν και το εφεραν στην μεσογειο, μετα για λογους ανταγωνισμου αναγκαστηκαν και οι αλλοι. Γενικα η τουριστικη πολιτικη της Ισπανιας ειναι πολυ μπροστα οχι μονο απο την ελληνικη αλλα και την ιταλικη και απο την τουρκικη και γενικοτερα απο ολες τις μεσογειακες χωρες. Ειναι τρομερα νεωτεριστες οι Ισπανοι για μεσογειακος λαος, ακομα και την κουζινα τους την πειραζουν δεν εχουν αυτη την σχεση με την παραδοση που εχουν οι υπολοιποι λαοι της μεσογειου. Για την τουριστικη πολιτικη τουλαχιστον την Ισπανια δεν μπορουμε να την ψεξουμε εκει κερδιζει κατα κρατος την Ιταλια. Βεβαια και στην Ελλαδα στον τουρισμο τα τελευταια χρονια γινονται καλα πραγματα να το πουμε κι αυτο!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mε βάζεις και ρωτάω πράγματα που δεν είναι του γνωστικού μου αντικειμένου αλλά έχουμε και λέμε:

Αυτό είναι είδος δελφινιού.
Τεχνικά ναι, όπως και η όρκα, παρότι λέγεται killer whale. Για να μη νομίζει κανείς ότι πάει και βλέπει κανένα δελφινάκι, μιλάμε για κάτι τέτοιο σε σύγκριση με τον άνθρωπο:
Short-finned_pilot_whale_size.svg.png



Και ο λόγος που λέγεται whale είναι ότι είναι έτσι:

pilot whale.jpg

Για να σας δώσω μια εντύπωση για τις παρα πολλές πιθανότητες που έχετε. Ξέρω κόσμο που ζει μόνιμα στην περιοχή 40 χρόνια. Φάλαινα έχουν δει στην ζωή τους μια φορά και αν.
Ενδιαφέρον. Σύμφωνα με αυτό
https://uk.whales.org/wp-content/uploads/sites/6/2018/08/whale-watching-in-europe.pdfπου το εκδίδει το Whale and Dolphin Conservation (the leading global charity dedicated to the conservation and protection of all whales and dolphins ) :
an abundance of other whale and dolphin species are found throughout these waters, just offshore - sperm whales, rare beaked whales, various tropical dolphins
Με λίγο γούγλη βρίσκει κανείς πάμπολλους τουρίστες που είδαν Bryde's whales, καθώς και beaked whales, sperm whales και άλλα που δεν καταλαβαίνω. Δεν διευκρινίζουν εάν περίμεναν 40 χρόνια βέβαια, αλλά υποθέτω πως δεν έκαναν διακοπές επί 40 χρόνια. Ο οδηγός για whale watching του independent (https://www.independent.co.uk/trave...-guide-to-whale-dolphin-watching-1750980.html) δε συμφωνεί και πολύ με τους φίλους σου και τα στατιστικά τους, για τα δε sperm whales στις Κανάριες είναι τόσο συχνά που έχουν το υψηλότερο ποσοστό σύγκρουσης με επιβατηγά πλοία στον κόσμο (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0150660) κλπ κλπ.

Kαι τέλος, το εγχειρίδιο του international whaling commission για το πού μπορείς να δεις φάλαινες:
https://wwhandbook.iwc.int/en/country-profiles/spainThe Canary Islands offer some of the most spectacular and unique whale watching opportunities in the world. Islands of volcanic origin, they are surrounded by waters several thousand meters deep, making them the ideal location to view deep diving and oceanic species like sperm whales, and Risso’s dolphins. The islands also host resident populations of short-finned pilot whales and bottlenose dolphins.

While all of the species below have been recorded in Spain’s waters, a bold cross indicates the species that are the most likely to be observed on whale watching tours. Και για να μην παιδεύεστε, στα most likely to be observed στις Κανάριες είναι ακόμη και οι sperm whales (όχι, δεν είναι δελφινάκια, 16 μέτρα κατά μέσο όρο τα αρσενικά).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομιζω εχουν νομοθετησει πλεον ενα ξενοδοχειο μονο μεχρι 50% να δεχεται all inclusive και το υπολοιπο να ειναι με ημιδιατροφη
Δεν το έχω ακούσει αυτό, αν έχεις κάποιο λινκ θα με ενδιέφερε (αν και άσχετο με το τόπικ).

Αυτό που θυμάμαι είναι πως πέρυσι νομοθέτησαν (δεν ξέρω αν τον ψήφισαν κιόλας) νόμο σύμφωνα με τον οποίο σε κάποιες περιφέρειες στα all-inclusive απαγορεύεται το δωρεάν αλκοόλ εκτός των γευμάτων με σκοπό να αποφύγουν τα έκτροπα από τους μεθύστακες. Υπήρξαν διαμαρτυρίες από το βρετανικούς tour operators αλλά δεν το παρακολούθησα μετά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν το έχω ακούσει αυτό, αν έχεις κάποιο λινκ θα με ενδιέφερε (αν και άσχετο με το τόπικ).

Αυτό που θυμάμαι είναι πως πέρυσι νομοθέτησαν (δεν ξέρω αν τον ψήφισαν κιόλας) νόμο σύμφωνα με τον οποίο σε κάποιες περιφέρειες στα all-inclusive απαγορεύεται το δωρεάν αλκοόλ εκτός των γευμάτων με σκοπό να αποφύγουν τα έκτροπα από τους μεθύστακες. Υπήρξαν διαμαρτυρίες από το βρετανικούς tour operators αλλά δεν το παρακολούθησα μετά.
Googlaro και βρισκω μονο αυτο που λες εσυ συν οτι οι Ισπανοι ξενοδοχοι σκεφτονται ή αποφασισαν να μην δεχονται Εγγλεζους all inclusive τουριστες! Βεβαια αν αυτο που λεω εγω ισχυει πρεπει να εγινε πριν 3,4 -5 χρονια δεν θυμαμαι γιατι καπου τοτε το διαβασα, το ακουσα ουτε που θυμαμαι, μπορει και να το ακουσα γι' αυτο ειπα νομιζω, γιατι οι προφορικες πηγες δεν ειναι και οι πιο εγκυρες. Δεν αποκλειω να ηταν και μπαρουφα, λογικα αν ισχυε κατι τετοιο θα το ειχες ακουσει οποτε μπορει να λεω και βλακειες!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
btw ποτε δεν κατάλαβα γιατί την όρκα την λέμε φάλαινα ενω ανήκει στα δελφίνια.. πιθανον λόγω όγκου;;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Γιατι η ντοματα που κανονικα ανηκει στην οικογενεια των φρουτων? Ετσι για να γινει ακομα πιο φλεξιμπολ το θεμα! :)
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αποφάσισα να σχολιάσω κι εγώ λοιπόν ... Μιας και μιλάτε για την Τενερίφη να μιλήσω και εγώ για την εμπειρία μου ! Εγώ είχα λίγες μέρες στο νησί και έτσι αποφάσισα να εξερευνήσω το βόριο κομμάτι της, κατά κύριο λογο. Πήγα από πόλεις στην πρωτευουσα, στο San Cristobal de la Laguna και στην la orotava (παρεπιπτόντως στην λα οροταβα μένει μόνιμα ένας Κερκυραίος, ο οποίος έχει και δωμάτια για όποιον ενδιαφέρεται :) ) και πήγα επίσης στην masca, El teide και anaga.
Εμένα προσωπικά μου φάνηκε κατά κύριο λόγο φυσιολατρικός τουρισμός και πολιτισμικος. Ντόπιοι που γνώρισα μου είπαν πως στο νησί υπάρχουν επιρροές από Ισπανία , Αφρική (κυρίως νότιο κομμάτι, ίσως η φύση) και από Βενεζουέλα καθώς είχαν έρθει αρκετοί στο βορρά της Τενερίφης να ζήσουν εκεί. Επίσης θυμάμαι να μας λένε πως η anaga κ γενικά πολλά δάση, natural parks κλπ της μακαρονησιας (Azores, Madeira, Canaries) είναι εκτός των άλλων τα μοναδικά μέρη που θυμίζουν τόσο πολύ το δάση του Αμαζονίου.
Φυσικά όχι μόνο , η anaga ήταν απίστευτο μέρος όπως και το El teide.

Για να καταλήξω θεωρώ πως αξίζει να την επισκεφτεί κανεις την Τενερίφη (αν και από ότι κατάλαβα κάνεις δεν έχει αντίρρηση ως προς αυτό, τουλάχιστον σε αυτό το νήμα) χωρίς βέβαια να γνωρίζω τι συμβαίνει στον νότο (δεν έχω πάει καθόλου ).
Επίσης να πω πως οι πληροφορίες που παρέθεσα ως πληροφορίες ντόπιων δεν έχουν τσεκαριστει καθόλου οπότε ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω κάπου λάθος.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Mε βάζεις και ρωτάω πράγματα που δεν είναι του γνωστικού μου αντικειμένου αλλά έχουμε και λέμε:


Τεχνικά ναι, όπως και η όρκα, παρότι λέγεται killer whale. Για να μη νομίζει κανείς ότι πάει και βλέπει κανένα δελφινάκι, μιλάμε για κάτι τέτοιο σε σύγκριση με τον άνθρωπο:
View attachment 306065


Και ο λόγος που λέγεται whale είναι ότι είναι έτσι:

View attachment 306066

Ενδιαφέρον. Σύμφωνα με αυτό
https://uk.whales.org/wp-content/uploads/sites/6/2018/08/whale-watching-in-europe.pdfπου το εκδίδει το Whale and Dolphin Conservation (the leading global charity dedicated to the conservation and protection of all whales and dolphins ) :
an abundance of other whale and dolphin species are found throughout these waters, just offshore - sperm whales, rare beaked whales, various tropical dolphins
Με λίγο γούγλη βρίσκει κανείς πάμπολλους τουρίστες που είδαν Bryde's whales, καθώς και beaked whales, sperm whales και άλλα που δεν καταλαβαίνω. Δεν διευκρινίζουν εάν περίμεναν 40 χρόνια βέβαια, αλλά υποθέτω πως δεν έκαναν διακοπές επί 40 χρόνια. Ο οδηγός για whale watching του independent (https://www.independent.co.uk/trave...-guide-to-whale-dolphin-watching-1750980.html) δε συμφωνεί και πολύ με τους φίλους σου και τα στατιστικά τους, για τα δε sperm whales στις Κανάριες είναι τόσο συχνά που έχουν το υψηλότερο ποσοστό σύγκρουσης με επιβατηγά πλοία στον κόσμο (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0150660) κλπ κλπ.

Kαι τέλος, το εγχειρίδιο του international whaling commission για το πού μπορείς να δεις φάλαινες:
https://wwhandbook.iwc.int/en/country-profiles/spainThe Canary Islands offer some of the most spectacular and unique whale watching opportunities in the world. Islands of volcanic origin, they are surrounded by waters several thousand meters deep, making them the ideal location to view deep diving and oceanic species like sperm whales, and Risso’s dolphins. The islands also host resident populations of short-finned pilot whales and bottlenose dolphins.

While all of the species below have been recorded in Spain’s waters, a bold cross indicates the species that are the most likely to be observed on whale watching tours. Και για να μην παιδεύεστε, στα most likely to be observed στις Κανάριες είναι ακόμη και οι sperm whales (όχι, δεν είναι δελφινάκια, 16 μέτρα κατά μέσο όρο τα αρσενικά).

Έγραψα κάτι πολύ συγκεκριμένο: στο whale watching που πουλάνε βλέπεις δελφίνια κι όχι φάλαινες. Από εκεί και πέρα δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Πήγα από πόλεις στην πρωτευουσα, στο San Cristobal de la Laguna και στην la orotava (παρεπιπτόντως στην λα οροταβα μένει μόνιμα ένας Κερκυραίος, ο οποίος έχει και δωμάτια για όποιον ενδιαφέρεται :) ) και πήγα επίσης στην masca, El teide και anaga.

Κινήθηκες στα καλύτερα και το ότι απέφυγες τον νότο ήταν για καλό. Είσαι το καλύτερο παράδειγμα για να μας πεις πόσο εύκολα βρήκες τα μέρη, που έψαξες, με τι κριτήρια αποφάσισες ότι ήταν τα καλύτερα κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom