Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Λοιπόν την είδα τα ξημερώματα. Χαριτωμένη ταινία, μέχρι εκεί. Απλό σενάριο, η φωτογραφία θα μπορούσε να είναι απείρως καλύτερη (το βιντεάκι που είχα βάλει με το camino ας πούμε το έκανε ένας ερασιτέχνης που απλά έκανε το τρεκ), οι χαρακτήρες τίποτε το τρομερό, ο σκηνοθέτης μέτριος (είναι ο γιος του Μάρτιν Σιν και παίζει και στην ταινία, κάνει... τον πεθαμένο). Δεν ήξερα ότι ο Μάρτιν Σιν είναι από τη Γαλικία (ο μπαμπάς του ήταν ένας από τα εκατομμύρια γαλιέγων που μετανάστευσαν, στη Λατινική Αμερική σε πολλές χώρες ακόμη όλους τους Ισπανούς γαλιέγους τους λένε) κι ότι ο γιος του έχει κρατήσει το πραγματικό του επώνυμο. Τέλος πάντων, συμπαθητική η ταινιούλα, μέχρι εκεί.

Υπάρχει κι ένα γερμανικό ντοκιμαντέρ για το μονοπάτι (που δεν είναι ένα, αλλά αυτά θα τα συζητήσουμε αλλού, πλέον υπάρχει section για trekking), δεν το έχω δει:
https://www.imdb.com/title/tt4264562/

Την έχω δει παλιά και το ήξερα ότι είναι στο youtube αλλά τη θέλω με ελληνικούς υπότιτλους.. τεσπα .. ναι συμπαθητική είναι..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ευχαριστώ για το πρόγραμμα αλλά πιστεύω πως είναι πολύ κουραστικό και στο τέλος δεν θα σου μείνει και τίποτα.
Νομίζω πως ένα Madrid,Segovia,Avila,Salamanca,Caceres,Toledo και επιστροφή για αναχώρηση από Μαδρίτη με ίσως μία ακόμα διανυκτέρευση ή ένα Madrid,Toledo,Cordoba,Seville,Ronda,Granada και αναχώρηση είτε από Μαδρίτη είτε από Μάλαγα με διανυκτέρευση.
Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι και η καλύτερη περίοδος. Εκτός από την Ανδαλουσία, βράζει και η κεντρική Ισπανία το καλοκαίρι. Υπάρχουν και εποχιακά δρομολόγια της Aegean από Αθήνα προς Μάλαγα (για να σκιπάρεις τελείως τη Μαδρίτη), Βαλένθια (ούτε που να το σκέφτεσαι), Μπιλμπάο (τέλεια αλλά σαφώς πιο ακριβά από τη νότια Ισπανία).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι και η καλύτερη περίοδος. Εκτός από την Ανδαλουσία, βράζει και η κεντρική Ισπανία το καλοκαίρι. Υπάρχουν και εποχιακά δρομολόγια της Aegean από Αθήνα προς Μάλαγα (για να σκιπάρεις τελείως τη Μαδρίτη), Βαλένθια (ούτε που να το σκέφτεσαι), Μπιλμπάο (τέλεια αλλά σαφώς πιο ακριβά από τη νότια Ισπανία).
Ναι το ξέρω για τα δρομολόγια απλά δεν ξέρω τώρα λογω του ιού μην τα ακυρώσει και κρατήσει τα βασικά μέχρι να επανέλθει η κίνηση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
ΥΓ: Εξυπακούεται πως για Αλάμπρα το εισιτήριο βγαίνει 2 μήνες πριν
Ένα tip για όσους δεν έχουν βγάλει εισιτήριο.Πολλά ξενοδοχεία έχουν σύμβαση και σου δίνουν εισιτήριο για την επόμενη ημέρα.Εχει ειδική είσοδο για αυτούς που είναι απο ξενοδοχείο.
Πολύ καλή επιλογή,απέναντι από Μεσκιτα.Στον ιδιο δρόμο παραδίπλα έχει ένα patio με υπέροχο φαγητό και σπιτικό κρασί.Δοκίμασε ουρά ταύρου.Είναι κοκκινιστό κρέας.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Ένα tip για όσους δεν έχουν βγάλει εισιτήριο.Πολλά ξενοδοχεία έχουν σύμβαση και σου δίνουν εισιτήριο για την επόμενη ημέρα.Εχει ειδική είσοδο για αυτούς που είναι απο ξενοδοχείο.

Πολύ καλή επιλογή,απέναντι από Μεσκιτα.Στον ιδιο δρόμο παραδίπλα έχει ένα patio με υπέροχο φαγητό και σπιτικό κρασί.Δοκίμασε ουρά ταύρου.Είναι κοκκινιστό κρέας.
Ουρά ταυρου;τι μου θυμισες παναγιωτη.
20160712_221038.jpg

Τολεδο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ένα tip για όσους δεν έχουν βγάλει εισιτήριο.Πολλά ξενοδοχεία έχουν σύμβαση και σου δίνουν εισιτήριο για την επόμενη ημέρα.Εχει ειδική είσοδο για αυτούς που είναι απο ξενοδοχείο.

Πολύ καλή επιλογή,απέναντι από Μεσκιτα.Στον ιδιο δρόμο παραδίπλα έχει ένα patio με υπέροχο φαγητό και σπιτικό κρασί.Δοκίμασε ουρά ταύρου.Είναι κοκκινιστό κρέας.
Επίσης υπάρχει και το Doble de Oro, που κοστίζει 4-5 ευρώ παραπάνω αλλά έχεις είσοδο και στα υπόλοιπα μνημεία και συνήθως βρίσκεις για την επόμενη μέρα επίσης.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Οι δρόμοι προς αυτά τα χωριά των Αστουριών πώς είναι; Φυσιολογικοί ή σαν κάτι κατσάβραχα της Ελλάδας στα νησιά ή στα βουνά;

Κι εγώ κάνω ήδη πλάνο για Ισπανία, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξη ότι θα μπορεί να γίνει αυτό το καλοκαίρι. Ίσως αν είμαστε τυχεροί τον Σεπτέμβριο, οπότε θα έχει πέσει και η ζέστη στην Ανδαλουσία. Για Αστούριας νομίζω θα προσγειωνόμουν Μπιλμπάο, που έχει εποχιακά απευθείας πτήση η Aegean ως τέλη Σεπτεμβρίου και θα συνέχιζα παραλιακά, θα έστριβα σε Σαντιάγο και θα κατέληγα Πόρτο. Άντε, στο τσακίρ κέφι ξεκινάς από Μπορντώ ή από Τουλούζη.
Πάντως, δεν βλέπω κανέναν να έχει τσιμπήσει για road trip Ιταλία. Σε αυτό το war η Ισπανία ήδη μετράει δύο road trips στα σκαριά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια χαρά δρόμοι είναι, με το φτηνότερο ενοικιαζόμενο αμάξι να είναι υπεραρκετο.
Οι δρόμοι προς αυτά τα χωριά των Αστουριών πώς είναι; Φυσιολογικοί ή σαν κάτι κατσάβραχα της Ελλάδας στα νησιά ή στα βουνά;

Κι εγώ κάνω ήδη πλάνο για Ισπανία, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξη ότι θα μπορεί να γίνει αυτό το καλοκαίρι. Ίσως αν είμαστε τυχεροί τον Σεπτέμβριο, οπότε θα έχει πέσει και η ζέστη στην Ανδαλουσία. Για Αστούριας νομίζω θα προσγειωνόμουν Μπιλμπάο, που έχει εποχιακά απευθείας πτήση η Aegean ως τέλη Σεπτεμβρίου και θα συνέχιζα παραλιακά, θα έστριβα σε Σαντιάγο και θα κατέληγα Πόρτο. Άντε, στο τσακίρ κέφι ξεκινάς από Μπορντώ ή από Τουλούζη.
Πάντως, δεν βλέπω κανέναν να έχει τσιμπήσει για road trip Ιταλία. Σε αυτό το war η Ισπανία ήδη μετράει δύο road trips στα σκαριά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Να κανεις διανυκτερευση Τολεδο και να τρως πρωινο ,στο διπλανο δωματιο. View attachment 306442
Το Τολέδο μου φάνηκε πολύ αυθεντικό, αυτό μοιάζει σαν μουσείο του κιτς, εκεί σας κατευθύνει ο Yorgos?
(η παρατήρηση δεν έχει καμιά σχέση με τον εικονιζόμενο, αλλά με την αίθουσα εννοείται)

Αλλά αν μου έδιναν 9 διανυκτερεύσεις Ισπανία, εγώ αυτό θα έκανα, με πόνο ψυχής ξαναλέω, έχω αφήσει το Σαντιάγο απέξω, που από μόνο του είναι ταξιδιωτική έκτρωση.
Συ είπας
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Οι δρόμοι προς αυτά τα χωριά των Αστουριών πώς είναι;
Οι δρόμοι είναι μια χαρά.Καμία σχέση με τους δικούς μας.
Ίσως αν είμαστε τυχεροί τον Σεπτέμβριο, οπότε θα έχει πέσει και η ζέστη στην Ανδαλουσία.
Καλή εποχή και ειδικά προς το τέλος του Σεπτεμβρίου.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Το Τολέδο μου φάνηκε πολύ αυθεντικό, αυτό μοιάζει σαν μουσείο του κιτς, εκεί σας κατευθύνει ο Yorgos?
(η παρατήρηση δεν έχει καμιά σχέση με τον εικονιζόμενο, αλλά με την αίθουσα εννοείται)
Επειδη με προκαλεις για κιτς,εχω να σου πω ηταν μια αιθουσα που εχει να κανει με την Ιστορια της πολης.Για δες εδω ολα ειναι κιτς;
20160712_204207.jpg
20160712_224049.jpg
20160713_101949_001.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom