Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Την έχω γυρίσει την πόλη και ξέρω ότι είναι αυθεντική και πολύ όμορφη, το σχόλιο αφορούσε το εσωτερικό του ξενοδοχείου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Λοιπόν την είδα τα ξημερώματα. Χαριτωμένη ταινία, μέχρι εκεί. Απλό σενάριο, η φωτογραφία θα μπορούσε να είναι απείρως καλύτερη (το βιντεάκι που είχα βάλει με το camino ας πούμε το έκανε ένας ερασιτέχνης που απλά έκανε το τρεκ), οι χαρακτήρες τίποτε το τρομερό, ο σκηνοθέτης μέτριος (είναι ο γιος του Μάρτιν Σιν και παίζει και στην ταινία, κάνει... τον πεθαμένο). Δεν ήξερα ότι ο Μάρτιν Σιν είναι από τη Γαλικία (ο μπαμπάς του ήταν ένας από τα εκατομμύρια γαλιέγων που μετανάστευσαν, στη Λατινική Αμερική σε πολλές χώρες ακόμη όλους τους Ισπανούς γαλιέγους τους λένε) κι ότι ο γιος του έχει κρατήσει το πραγματικό του επώνυμο. Τέλος πάντων, συμπαθητική η ταινιούλα, μέχρι εκεί.

Υπάρχει κι ένα γερμανικό ντοκιμαντέρ για το μονοπάτι (που δεν είναι ένα, αλλά αυτά θα τα συζητήσουμε αλλού, πλέον υπάρχει section για trekking), δεν το έχω δει:
https://www.imdb.com/title/tt4264562/
Πέντε άτομα στη Mezquita; Το τζόκερ έπιασες. Μήπως πήγατε κατά τις 3-4;
ντοκιμαντέρ ?? ποιο λες?
υπαρχουν δυο εργα γερμανικα αν δεν κανω λαθος για το camino


πρεπει να αρχισω μαθηματα ισπανικων.....
ενα ειναι αυτο
https://nur-die-fuesse-tun-mir-leid.de/der-film/δεν το εχω δει...φετος παιχτηκε σε μερικα σινεμα στην γερμανια....ειναι πιο πολυ ντοκυμανταιρ...δεν ξερω αν εννοεις αυτο

το αλλο ειναι αυτο

δεν το εχω δει...αλλα με αυτο το θεμα, μου ανοιξε η ορεξη κ μαλλον θα το δω λιγο αργοτερα
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Το σκορ δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί. Μήπως ήρθε η ώρα για κάποιον άλλο ταξιδιωτικό πόλεμο, μιας κι είμαστε ζεστοί, από την καραντίνα;

Η ιδέα των χωρών νομίζω είναι καλή και μπορεί να επεκταθεί. Π.χ. Νομίζω ότι μεγάλες τουριστικές δυνάμεις αποτελούν η Γαλλία (η νο. 1 παγκοσμίως θα έλεγε κανείς), η Γερμανία και το Ηνωμένο Βασίλειο (που συμπληρώνουν την ευρωπαϊκή πεντάδα), χώρες μεγάλες με πολλά και διάφορα ενδιαφέροντα/αξιοθέατα/κουλτούρες. Π.χ. ένας σαξονικός πόλεμος (UK vs Germany), ένας φράγκικος (Γαλλία vs Γερμανία) ή ο πόλεμος της Μάγχης (Γαλλία vs Ηνωμένο Βασίλειο), αν δεν θέλουμε να ξαναδοκιμάσουμε την Ισπανία και την Ιταλία (που θα έδεναν εξίσου καλά με την Λατίνα γειτόνισσά τους). Κάτι να μπορώ να παίξω κι εγώ, αν και ομολογώ ότι μόνο στην πρώτη θα δυκολευόμουν να ψηφίσω, με άλλα λόγια θα μπορούσα να επηρεαστώ από τους δημαγωγούς του φόρουμ.

Σε επόμενο επίπεδο, τουριστικό (μικρότερο, ίσως) ενδιαφέρον θα έχουν τα Αυστρία vs Ελβετία, Νορβηγία vs Ισλανδία ή Πορτογαλία vs Κροατία, ως παρόμοιων ενδιαφερόντων προορισμοί, ενώ μπορούμε να επεκταθούμε και σε συνοικίες χωρών (βλ. Σκανδιναβική vs Ιβηρική Χερσόνησος, Βαλτική vs Βαλκάνια πλην Ελλάδας). Και παίζει και η μάχη ηπείρων, βλ. Ασία vs Αμερική, όπου μπορεί να γίνει σφαγή, χάρη στην οποία μπορεί ορισμένοι να ανακαλύψουμε νέους προορισμούς, που υποθέτω είναι και στόχος των ταξιδιωτικών παιχνιδιών.

Υ.Γ. (Προς διαχείριση βλ. @Defkalion ) Μήπως θα ήταν καλό να φτιαχτεί εδώ μέσα (ταξιδιωτικά παιχνίδια) κι άλλο υπο-φόρουμ με travel wars, σε περίπτωση που επεκταθεί? Για να είναι όλα σε μια μεριά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το σκορ δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί. Μήπως ήρθε η ώρα για κάποιον άλλο ταξιδιωτικό πόλεμο, μιας κι είμαστε ζεστοί, από την καραντίνα;

Η ιδέα των χωρών νομίζω είναι καλή και μπορεί να επεκταθεί. Π.χ. Νομίζω ότι μεγάλες τουριστικές δυνάμεις αποτελούν η Γαλλία (η νο. 1 παγκοσμίως θα έλεγε κανείς), η Γερμανία και το Ηνωμένο Βασίλειο (που συμπληρώνουν την ευρωπαϊκή πεντάδα), χώρες μεγάλες με πολλά και διάφορα ενδιαφέροντα/αξιοθέατα/κουλτούρες. Π.χ. ένας σαξονικός πόλεμος (UK vs Germany), ένας φράγκικος (Γαλλία vs Γερμανία) ή ο πόλεμος της Μάγχης (Γαλλία vs Ηνωμένο Βασίλειο), αν δεν θέλουμε να ξαναδοκιμάσουμε την Ισπανία και την Ιταλία (που θα έδεναν εξίσου καλά με την Λατίνα γειτόνισσά τους). Κάτι να μπορώ να παίξω κι εγώ, αν και ομολογώ ότι μόνο στην πρώτη θα δυκολευόμουν να ψηφίσω, με άλλα λόγια θα μπορούσα να επηρεαστώ από τους δημαγωγούς του φόρουμ.

Σε επόμενο επίπεδο, τουριστικό (μικρότερο, ίσως) ενδιαφέρον θα έχουν τα Αυστρία vs Ελβετία, Νορβηγία vs Ισλανδία ή Πορτογαλία vs Κροατία, ως παρόμοιων ενδιαφερόντων προορισμοί, ενώ μπορούμε να επεκταθούμε και σε συνοικίες χωρών (βλ. Σκανδιναβική vs Ιβηρική Χερσόνησος, Βαλτική vs Βαλκάνια πλην Ελλάδας). Και παίζει και η μάχη ηπείρων, βλ. Ασία vs Αμερική, όπου μπορεί να γίνει σφαγή, χάρη στην οποία μπορεί ορισμένοι να ανακαλύψουμε νέους προορισμούς, που υποθέτω είναι και στόχος των ταξιδιωτικών παιχνιδιών.

Υ.Γ. (Προς διαχείριση βλ. @Defkalion ) Μήπως θα ήταν καλό να φτιαχτεί εδώ μέσα (ταξιδιωτικά παιχνίδια) κι άλλο υπο-φόρουμ με travel wars, σε περίπτωση που επεκταθεί? Για να είναι όλα σε μια μεριά.
Επειδή μια τέτοια συζήτηση είναι οφ τόπικ εδώ :), να πω ότι όποιο μέλος το επιθυμεί μπορεί να ανοίξει νέο θέμα, δηλαδή ένα νέο travel war.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επειδή μια τέτοια συζήτηση είναι οφ τόπικ εδώ :), να πω ότι όποιο μέλος το επιθυμεί μπορεί να ανοίξει νέο θέμα, δηλαδή ένα νέο travel war.


Αυτό με όλα τα travel war σε μια νέα κατηγορία είναι καλή ιδέα. Έτσι όπως είναι τώρα δύσκολα θα ψάξει κάποιος παλιότερο travel war για να ψηφίσει/σχολιάσει.

@Παρίσακτος πάτα την σκανδαλη κι άνοιξε νέο, έχεις ωραίες ιδέες για war θα ειπωθουν καλές ατάκες!
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.465
Από το πρώτο μου ταξίδι στην Ιταλία,μου φαίνοταν πολύ μονότονο σε όλη την χώρα να επικρατεί το ίδιο χρώμα σε κτίρια,πλατείες,μουσεία κλπ.Τα πάντα τα έχουν υπερ-υπερτιμολογημένα.Λάτρης των αυτοκινήτων και της μοτοσυκλέτας,όπου μετά την ιταλική σχολή το χάος,τα τελευταία χρόνια έχει κάνει "εγκλήματα" προς όλους τους λάτρεις.Πχ η ονομασία βέσπα είναι κατοχυρωμένο όνομα της πιάτζιο,έτσι διώκει όποιον χρησιμοποιει το όνομα χωρίς την άδειά της.Σαφώς όπου υποπέσει στην αντίληψή της μιας που είναι ένα όνομα το οποίο χρησιμοποιείται σε όλο τον κόσμο και από παντού.

Δεν έχει ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο παρά μόνο απ τους Ιταλούς.

Επίσης το Καμίνο ντε Κομποστέλα είναι ένα,λήξις.
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Εγώ πάλι στο Ρώμη-Μαδρίτη θα το έριχνα Ρώμη στανταρ με τριπλ σκορ. Η Ρώμη έχει πολύ περισσότερη ιστορία, απείρως καλύτερη αρχιτεκτονική κι αυτά για μένα είναι σημαντικότερα από τη ζωή και το φαγητό στα οποία χάνει.

Στα άλλα που λες, η Ιταλία δεν έχει Τολέδο, Σεβίλλη, Καθερες, Αλταμιρα, mesquita, Alhambra, τα τοπία της Εξτρεμαδουρα, Σαντιάγο, τη γαστρονομία της χώρας των Βάσκων, τροπικά νησιά, τον παράδεισο των Islas Cies, τα απόκοσμα τοπία των Καναρίων, σόρι δεν μπορώ να τα θεωρήσω συγκρίσιμα με ένα μπαλκόνι στη Βερόνα, τον πόλεμο του σελφοκονταρου στη Βενετία και τη συμπαθή κατά τα άλλα Σιένα. Οι δε δολομιτες σε σχέση με τα Picos de Europa είναι σαφώς υποδεέστεροι ως τοπίο, για να μιλήσω για τα altos pirineos. Οι Ιταλοί είναι μανούλες στο μάρκετινγκ, πχ ένα μάλον αδιάφορο τοπίο όπως τις λίμνες του Κόμο τις έχουν μετατρέψει σε μαζική ατραξιόν, ευτυχώς δηλαδή, έτσι μένουν τα τοπία στην Αστουρια και την Κανταμπρια για μας...
Κι εγω Ισπανια ψηφισα αλλα οχι και να καταλογιζω την κουζινα των Βασκων ή τα τοπια των Καναριων στην Ισπανια! Ιεροσυλια. Σιγα μη βαλουμε και τη Βαρκελωνη στον τροβα των Ισπανων!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κι εγω Ισπανια ψηφισα αλλα οχι και να καταλογιζω την κουζινα των Βασκων ή τα τοπια των Καναριων στην Ισπανια! Ιεροσυλια. Σιγα μη βαλουμε και τη Βαρκελωνη στον τροβα των Ισπανων!
Και πού προτείνεις να τα βάλουμε όλα αυτά; Last time I checked, που λένε και στο χωριό που δεν έχω, όλα τα παραπάνω ανήκουν στην Ισπανία.

(Καλά τα τοπία των Κανάριων δεν είναι τίποτα τρομερό όπως και να χει-γνώμη μου)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Και πού προτείνεις να τα βάλουμε όλα αυτά; Last time I checked, που λένε και στο χωριό που δεν έχω, όλα τα παραπάνω ανήκουν στην Ισπανία.

(Καλά τα τοπία των Κανάριων δεν είναι τίποτα τρομερό όπως και να χει-γνώμη μου)
Κάτι άσχετο: πώς είναι να μην έχεις χωριό;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κάτι άσχετο: πώς είναι να μην έχεις χωριό;
:haha: :haha: :haha:
Δε μ αρέσει και πολύ:cry:
Ωραία θα ήταν να είχα μια εξοχή ή ένα νησάκι για καταγωγή αλλά τι να κάνω, μου έτυχαν μεγαλουπόλεις!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Κι εγω Ισπανια ψηφισα αλλα οχι και να καταλογιζω την κουζινα των Βασκων ή τα τοπια των Καναριων στην Ισπανια! Ιεροσυλια. Σιγα μη βαλουμε και τη Βαρκελωνη στον τροβα των Ισπανων!
Ξέχασες την Ισπανοαμερικέν ..ετσι δε τη λένε τη Λατινική Αμερική;;;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κι εγω Ισπανια ψηφισα αλλα οχι και να καταλογιζω την κουζινα των Βασκων ή τα τοπια των Καναριων στην Ισπανια! Ιεροσυλια. Σιγα μη βαλουμε και τη Βαρκελωνη στον τροβα των Ισπανων!

Δηλαδή έβγαλες έξω Καταλονια, χώρα των Βασκων και Καναρια και παρόλα αυτά ψηφισες Ισπανία; Γράφτηκαν κι άλλες αιρετικες απόψεις αλλά εσύ πρέπει να είσαι ο αρχηγός της αιρεσης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.328
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom