Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άνθρωποι: Ισπανία, κυρίως από τα γραπτά των @mikrh tsopana , @Nikos86 , @Yorgos +αλλά και γιατί μου φαίνονται πιο ανοιχτόμυαλοι, π.χ. σε θέματα όπως γάμος ομοφυλοφίλων.

Φύση: Ισπανία. Δεν έχω δει σχεδόν καθόλου την φύση των δύο χωρών αλλά θα πάω με Ισπανία γιατί είναι πιο αραιοκατοικημένη και με μεγαλύτερη ποικιλία σε τοπία από ότι είδα σε φωτογραφίες εδώ.

Ιστορία/Αρχαιολογία: Ιταλία μονοκούκι εδώ.

Τέχνη: Ιταλία πάλι γιατι την θεωρώ αξεπέραστη.

Αρχιτεκτονική: Ιταλία. Εδώ ταλαντέυτηκα λίγο έχοντας καλύτερη ιδία άποψη από Ιταλία (Ρώμη, Φλωρεντία, Μπολόνια), και έχοντας δει μόνο την Βαρκελώνη από Ισπανία (η Γοτθική γειτονία έχει ένα γοητευτικό ντεκαντάνς). Αν και οι Ισπανολάτρες βάλανε πολύ πειστικές φωτογραφίες, νομίζω ότι η Ιταλία κερδίζει και πάλι στο νήμα.

Φαγητό: Ισπανία. Εδώ είναι τελείως θέμα γούστου. Στην Μπολόνια εντυπωσιάστικα από πολλά αλλά περιέργως όχι από το φαγητό, άσε που σε πρήζουν οι εστιάτορες. Οι Βορειοιταλοί που ξέρω Γαλλοφέρνουν πολύ σε κουζίνα. Αντίθετα από Βαρκελώνη έφυγα χαρούμενος και χορτασμένος και όταν βλέπω Βάσκικο εστιατόριο δεν το σκέφτομαι δεύτερη φορά.

Ασφάλεια και κόστος αν και σημαντικά για να πάρεις απόφαση για να ταξιδέψεις κάπου τις θεωρώ δευτερεύουσες κατηγορίες και δεν τις μετράω εδώ. Την ποικιλία επίσης νομίζω θα την καταμετρήσω ως υποκατηγορία σε κάθε μία από τις παραπάνω κύριες κατηγορίες.

Αυτό που μένει για να αποφασίσω είναι η αυθεντικότητα-μοναδικότητα ή με λίγα λόγια το "αυτό το μέρος και τους ανθρώπους δεν πρέπει να το χάσω πριν πεθάνω". Επειδή δεν έχω δει τόσο από Ισπανία με δυσκολεύει πολύ αυτό. :(
Αν ψηφισεις Ισπανια θα ψηφισω ΗΒ
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Βρίσκω την ισπανική κουζίνα και πιο ποικιλόμορφη και πιο φτηνή από την ελληνική. Εξαρτάται βέβαια και πού στην Ισπανία. Σε κάτι Βαρκελώωνες και Βαλένθιες είναι ακριβό το φαγητό γι αυτό που προσφέρει, σε κάτι Γαλικίες και Εξτρεμαδούρες απορείς αν αυτό που σου έρχεται στο λογαριασμό είναι η τιμή του φαγητού ή το φιλοδώρημα. Από μόνη τη η καλύτερη ισπανική κουζίνα πάντως (για μένα στη χώρα των Βάσκων) πατάει όλη την ελληνική μαζί κάτω.

Στο θέμα τιμής, η Ισπανία σε όλα τα επίπεδα είναι πιο φτηνή. Το πιο φτηνό καλό φαγητότης Ισπανίας είναι φτηνότερο από το αντίστοιχης ποιότητας ελληνικό (ειδικά αν λάβεις υπόψη τα μενού της ημέρας), το μέσο εστιατόριο της Ισπανίας είναι φτηνότερο από το ελληνικό και το μέσο μισελινάτο ισπανικό είναι φτηνότερο από το αντίστοιχο ελληνικό. Καλά για την Ιταλία δεν το συζητώ, είναι εκτός συναγωνισμού, πάντα ακριβότερη, αδικαιολόγητα για μένα.
Δεν τη συγκρίνω με Βαρκελώνη, η Βαλένθια δεν είναι και τόσο ακριβή, χωρίς να είναι και φθηνή. Ανάλογα πού θα φας βέβαια. Η κουζίνα στην χώρα των Βάσκων είναι εξαιρετική, αλλά δεν τη λες και φθηνή ούτε μέτρια. Τη λες ακριβή.

Η σύγκριση για μένα έχει ως εξής: Θλω να φάω κάτι πρόχειρο. Κάτι "στο χέρι". Στην Ελλάδα μπορείς να βρεις πίτσα, γύρο (ή σουβλάκι ή όπως αλλιώς το λέει ο καθένας) με άπειρους συνδυασμούς, φαλάφελ, μέχρι και το απλό κουλούρι και η σπανακοτυρόπιτα είναι επιλογές. Στην Ισπανία τι μπορείς να βρεις αντίστοιχο; Το κεμπαπ που μοιαζει με το δικο μας γυρο αλλα ειναι πολυ πιο βαρυς και λαδερός και ακριβός (νομίζω η Ελλάδα και ειδικά η Θεσσαλονίκη στο πιτόγυρο προσφέρει άπειρες επιλογές από τις σάλτσες μέχρι τα ζαρζαβατικά που μπορείς να βάλεις μέσα) είναι το πιο σύνηθες, καμια πίτσα σε κομμάτι κακή και υπερτιμημένη και καμιά εμπανάδα που για μένα η ζύμη τους είναι απίστευτα βαριά (ούτε σπανακοτυρόπιτα τρώω βέβαια) και σημαντικά πιο ακριβές από τις αντίστοιχες στην Ελλάδα. Γενικά το φαστ φουντ της Ελλάδας και δη της Θεσσαλονίκης (σόρρυ, αυτήν ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι) δύσκολα να το ξεπεράσει για μένα κάποια χώρα.

Κάτι άλλο, που το έχω δει σε όλα τα ισπανικά μέρη που έχω βρεθεί, αν ζητήσω πχ ένα σαντουιτς (μποκαδίγιο) με χαμόν, θα πάρω απλά ψωμί και χαμόν. Ούτε λίγο κασέρι, ούτε τίποτα. Γενικά το πρόχειρο φαγητό στην Ισπανία το βλέπω σαν κάποιος να μου πετάει ένα κομμάτι ψωμί (κι έχουν και κακά ψωμιά εν γένει) κι ένα αλλαντικό ή μια ομελέτα μέσα. Απλά βάζει το μισό καρβέλι και έτσι η τιμή φαίνεται οκ.

Επίσης θεωρώ ότι στην Ελλάδα η μίξη μεσογειακής, ανατολίτικης και βαλκανικής κουζίνας είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Από τα μπαχαρικά, μέχρι τη συνήθεια να "γεμίζουμε' ό,τι λαχανικό υπάρχει, θεωρώ την κουζίνα εξαιρετική. Μη μιλήσω για φάβα, κολοκυθοκεφτέδες κλπ.

Το μενου της Ημέρας είναι όντως πιο φθηνό, αρκεί να μπορείς να φας τόσο πολύ (εγώ δε μπορώ). Θα έλεγα ότι το μέσο εστιατόριο της Ισπανίας, αν βγάλουμε το μενού της ημέρας, είναι πιο φθηνό ακριβό από το μέσο εστιατόριο της Ελλάδας. Και εντάξει δε συγκρίνω το χ εστιατόριο σε ένα χωριό της Εξτρεμαδούρας, γιατί και σε ελληνικά χωριά που δεν είναι τουριστικά μπορείς να βρεις υπερβολικά φθηνές τιμές και πολύ νόστιμα πιάτα. Στα θαλασσινά, εντάξει, μας πατάνε κάτω. Και στις τιμές του ποτού επίσης.

Πάντως νομίζω έχει να κάνει και με τι συγκρίνεις. Η Αθήνα πχ είναι σημαντικά πιο ακριβή κατα κανόνα από άλλες πόλεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δε μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους αρέσει το ιταλικό φαγητό. Απλά δεν το χωράει ο νους μου.
Οντως, αφου εχει ωραια ψαροσουπα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και αυτό το κάνανε για τα φράγκα. Το 70% του τουρισμού έρχεται για την Καταλονία και τις παρά αυτη Βαλεαρίδες. Η Μαδρίτη θα κατέρρεε χωρίς το χρήμα της Καταλονίας.
Ζω για τη μέρα που θα βάλεις ένα σωστό στατιστικό στοιχείο...

Σε Καταλονία και Βαλεαρίδες είναι περίπου το 43% του τουρισμού της χώρας, καμία σχέση με το 70% που γράφεις.

grafico.png


Το κατά κεφαλήν ΑΕΠ που παράγει η Καταλονία είναι χαμηλότερο απ΄π ΜΑδρίτη, Χώρα των Βάσκων και Ναβάρρα, οι Βαλεαρίδες πολύ πιο κάτω.

pib comunidad.jpg


Σε απόλυτους αριθμούς , η κοινότητα της Μαδρίτης αποδίδει μεγαλύτερο ΑΕΠ από όλη την Καταλονία μαζί παρότι έχει σαφώς μικρότερο πληθυσμό.

Προφανώς και η Ισπανία δε θέλει να χάσει την Καταλονία επειδή είναι κομμάτι της χώρας (ποια χώρα θέλει να χάνει κομμάτι του εδαφους της; Η Ελλάδα χαρίζει πουθενά έστω και ακατοίκητα βραχονήσια; ) , πλούσια επαρχία κι επειδή θα άνοιγε τους ασκούς του Αιόλου, το ίδιο ισχύει και για την ΕΕ, φαντάσου την Κορσική, τη Βόρειο Ιταλία, τις Φλάνδρες, τη Νότιο Σουηδία, τη Βαυαρία, την Ουαλία, τη Μοράβια, τη Φρυγία, την Κρήτη και δεν ξέρω και γω ποιο άλλο κομμάτι να αρχίσει να κάνει απόσχιση, αντί για Ευρωπαϊκή Ένωση θα το λέγαμε Ευρωπαϊκή Διάλυση. Αλλά οι αριθμοί που αναφέρεις είναι από ανακριβείς ως παραπλανητικοί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ζω για τη μέρα που θα βάλεις ένα σωστό στατιστικό στοιχείο...

Σε Καταλονία και Βαλεαρίδες είναι περίπου το 43% του τουρισμού της χώρας, καμία σχέση με το 70% που γράφεις.

View attachment 307587

Το κατά κεφαλήν ΑΕΠ που παράγει η Καταλονία είναι χαμηλότερο απ΄π ΜΑδρίτη, Χώρα των Βάσκων και Ναβάρρα, οι Βαλεαρίδες πολύ πιο κάτω.

View attachment 307588

Σε απόλυτους αριθμούς , η κοινότητα της Μαδρίτης αποδίδει μεγαλύτερο ΑΕΠ από όλη την Καταλονία μαζί παρότι έχει σαφώς μικρότερο πληθυσμό.

Προφανώς και η Ισπανία δε θέλει να χάσει την Καταλονία επειδή είναι κομμάτι της χώρας (ποια χώρα θέλει να χάνει κομμάτι του εδαφους της; Η Ελλάδα χαρίζει πουθενά έστω και ακατοίκητα βραχονήσια; ) , πλούσια επαρχία κι επειδή θα άνοιγε τους ασκούς του Αιόλου, το ίδιο ισχύει και για την ΕΕ, φαντάσου την Κορσική, τη Βόρειο Ιταλία, τις Φλάνδρες, τη Νότιο Σουηδία, τη Βαυαρία, την Ουαλία, τη Μοράβια, τη Φρυγία, την Κρήτη και δεν ξέρω και γω ποιο άλλο κομμάτι να αρχίσει να κάνει απόσχιση, αντί για Ευρωπαϊκή Ένωση θα το λέγαμε Ευρωπαϊκή Διάλυση. Αλλά οι αριθμοί που αναφέρεις είναι από ανακριβείς ως παραπλανητικοί.
Χαρας στο κουραγιο σου που καθεσαι και εξηγεις τα αυτονοητα. Ο καθενας μπορει να ή να μην θεωρει Ισπανια ο,τι γουσταρει. Μια αλλοπροσαλλη ψηφος ειναι, ασ΄ την να παει χαμενη.
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Ζω για τη μέρα που θα βάλεις ένα σωστό στατιστικό στοιχείο...

Σε Καταλονία και Βαλεαρίδες είναι περίπου το 43% του τουρισμού της χώρας, καμία σχέση με το 70% που γράφεις.

View attachment 307587

Το κατά κεφαλήν ΑΕΠ που παράγει η Καταλονία είναι χαμηλότερο απ΄π ΜΑδρίτη, Χώρα των Βάσκων και Ναβάρρα, οι Βαλεαρίδες πολύ πιο κάτω.

View attachment 307588

Σε απόλυτους αριθμούς , η κοινότητα της Μαδρίτης αποδίδει μεγαλύτερο ΑΕΠ από όλη την Καταλονία μαζί παρότι έχει σαφώς μικρότερο πληθυσμό.

Προφανώς και η Ισπανία δε θέλει να χάσει την Καταλονία επειδή είναι κομμάτι της χώρας (ποια χώρα θέλει να χάνει κομμάτι του εδαφους της; Η Ελλάδα χαρίζει πουθενά έστω και ακατοίκητα βραχονήσια; ) , πλούσια επαρχία κι επειδή θα άνοιγε τους ασκούς του Αιόλου, το ίδιο ισχύει και για την ΕΕ, φαντάσου την Κορσική, τη Βόρειο Ιταλία, τις Φλάνδρες, τη Νότιο Σουηδία, τη Βαυαρία, την Ουαλία, τη Μοράβια, τη Φρυγία, την Κρήτη και δεν ξέρω και γω ποιο άλλο κομμάτι να αρχίσει να κάνει απόσχιση, αντί για Ευρωπαϊκή Ένωση θα το λέγαμε Ευρωπαϊκή Διάλυση. Αλλά οι αριθμοί που αναφέρεις είναι από ανακριβείς ως παραπλανητικοί.
Σταματάω εδώ. Ούτε την πηγή δεν αναφέρει από όσα ποστάρεις. Μπερδεύεις τα ελληνικά νησιά και τη νότια Σουηδία με τον πολύχρονο αγώνα της Καταλονίας. Κρίμα. Αν σε ακούγαμε τώρα θα είμασταν ακόμη μέρος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και θα μιλάγαμε καθαρεύουσα...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.529
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στην Ισπανία τι μπορείς να βρεις αντίστοιχο;
Bocadillos. Διαβάζω αυτό που λες τι αντίστοιχο μπορείς να βρεις και θυμήθηκα μια Ισπανίδα που ζούσε στην Ελλάδα και μου έλεγε που μπορώ να βρω Bocadillos; Τα σάντουιτς που έχετε στην Ελλάδα δεν τρώγονται😁

αν ζητήσω πχ ένα σαντουιτς (μποκαδίγιο) με χαμόν, θα πάρω απλά ψωμί και χαμόν.

Στην Ισπανία πρέπει να είσαι ακριβής. Αν πεις με jamon con queso ή bocadillo completo σου βάζει υλικά, αν πεις σκέτο χαμόν σκέτο χαμόν θα λάβεις.

Μη μιλήσω για φάβα

Ακριβώς ίδιο πιάτο υπάρχει στην ν. Ιταλία με αλεσμένη φάβα με λάδι. Δεν θυμάμαι το όνομα του πιάτου.

κολοκυθοκεφτέδες

Αν εννοείς τον τηγανητό χυλό υπάρχει ακριβώς το ίδιο πράγμα στην Ισπανία. Ίδια γεύση με αυτούς που φτιάχνουν η γιαγιά μου και η μάνα μου. Θα εκπλαγώ αν δεν φτιάχνουν κάτι αντίστοιχο οι Ιταλοί.

Μου φαίνεται υπερβολικό κάποιος να θεωρεί μια κουζίνα από αυτές πολύ ανώτερη όταν μοιράζονται τόσα πολλά πιάτα. Να πει κάποιος για πολύπλοκη και τολμηρη την Γαλλική κουζίνα το καταλαβαίνω, άσχετα που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν τη συγκρίνω με Βαρκελώνη, η Βαλένθια δεν είναι και τόσο ακριβή, χωρίς να είναι και φθηνή.
Για Ισπανία θα έλεγα ότι είναι πάνω από το μέσο όρο.
Ανάλογα πού θα φας βέβαια. Η κουζίνα στην χώρα των Βάσκων είναι εξαιρετική, αλλά δεν τη λες και φθηνή ούτε μέτρια. Τη λες ακριβή.
Για Ισπανία ναι, για Ιταλία τη λέω μέσο όρο, με τη διαφορά ότι η ποιότητα και η ποικιλία είναι σε άλλο επίπεδο.
Η σύγκριση για μένα έχει ως εξής: Θλω να φάω κάτι πρόχειρο. Κάτι "στο χέρι". Στην Ελλάδα μπορείς να βρεις πίτσα, γύρο (ή σουβλάκι ή όπως αλλιώς το λέει ο καθένας) με άπειρους συνδυασμούς, φαλάφελ, μέχρι και το απλό κουλούρι και η σπανακοτυρόπιτα είναι επιλογές. Στην Ισπανία τι μπορείς να βρεις αντίστοιχο; Το κεμπαπ που μοιαζει με το δικο μας γυρο αλλα ειναι πολυ πιο βαρυς και λαδερός και ακριβός (νομίζω η Ελλάδα και ειδικά η Θεσσαλονίκη στο πιτόγυρο προσφέρει άπειρες επιλογές από τις σάλτσες μέχρι τα ζαρζαβατικά που μπορείς να βάλεις μέσα) είναι το πιο σύνηθες, καμια πίτσα σε κομμάτι κακή και υπερτιμημένη και καμιά εμπανάδα που για μένα η ζύμη τους είναι απίστευτα βαριά (ούτε σπανακοτυρόπιτα τρώω βέβαια) και σημαντικά πιο ακριβές από τις αντίστοιχες στην Ελλάδα. Γενικά το φαστ φουντ της Ελλάδας και δη της Θεσσαλονίκης (σόρρυ, αυτήν ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι) δύσκολα να το ξεπεράσει για μένα κάποια χώρα.
Συμφωνώ σε όλα αυτά. Στο "γρήγορο στο χέρι" δεν υπάρχει σύγκριση, ούτε σε Ιταλία ούτε σε Ισπανία.


.
Το μενου της Ημέρας είναι όντως πιο φθηνό, αρκεί να μπορείς να φας τόσο πολύ (εγώ δε μπορώ).
Και λίγο μου είναι. ;)

Θα έλεγα ότι το μέσο εστιατόριο της Ισπανίας, αν βγάλουμε το μενού της ημέρας, είναι πιο φθηνό ακριβό από το μέσο εστιατόριο της Ελλάδας. Και εντάξει δε συγκρίνω το χ εστιατόριο σε ένα χωριό της Εξτρεμαδούρας, γιατί και σε ελληνικά χωριά που δεν είναι τουριστικά μπορείς να βρεις υπερβολικά φθηνές τιμές και πολύ νόστιμα πιάτα.
Δεν είναι τόσο φθηνά όσο στην Ισπανία. Όπως και στα κυριλέ εστιατόρια, η Ισπανία είναι πιο φτηνή με το συν ότι έχει γκουρμέ και σε κωμοπόλεις, πράγμα που στην Ελλάδα είναι μαρτύριο.
Στα θαλασσινά, εντάξει, μας πατάνε κάτω. Και στις τιμές του ποτού επίσης.
Ε καλά, ασύγκριτα.

Πάντως νομίζω έχει να κάνει και με τι συγκρίνεις. Η Αθήνα πχ είναι σημαντικά πιο ακριβή κατα κανόνα από άλλες πόλεις.
Το τι μπορώ να φάω και με τι κόστος σε μια πόλη 100.000 κατοίκων. Τι τρώω στη Λαμία (και πόσο το πληρώνω) και τι τρώω στο Σαντιάγο (και πόσο το πληρώνω πάλι). Τραγέλαφος η σύγκριση. To αντίστοιχο σε μια πόλη των 300.000 ή των 4 εκατομμυρίων. H Πάτρα με το Σαν Σεμπαστιάν ας πούμε έχουν τον ίδιο πληθυσμό, ή η Λάρισα με τη Λα Κορούνια και η σύγκριση είναι αδόκιμη γαστρονομικά.

Η Θεσσαλονίκη είναι μια εξαιρετικά προικισμένη πόλη στην Ελλάδα, θα έλεγα η εξαίρεση της εξαίρεσης. Πολύ φτηνό φαγητό για την ποιότητά του, με την εθνική κουζίνα να είναι τρομερά ποικιλόμορφη, ενώ παράλληλα περιέργως η παρουσία διεθνούς κουζίνας είναι παραδόξως χαμηλή. Μακάρι να ήταν όλες οι πόλεις της Ελλάδας σαν τη Θεσσαλονίκη γαστρονομικά, φοβάμαι ότι δεν είναι, πιο πολύ προς Αγρίνιο-Λαμία φέρνουν σε σύγκριση με Girona-Σαντιάγο ας πούμε (που έχουν τον ίδιο πληθυσμό) οπότε η σύγκριση είναι τραγική.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Στην Ισπανία πρέπει να είσαι ακριβής. Αν πεις με jamon con queso ή bocadillo completo σου βάζει υλικά, αν πεις σκέτο χαμόν σκέτο χαμόν θα λάβεις.
Και συνήθως στο χρεώνουν και έξτρα. Δε λέω, διαφορετική οπτική, αλλά με σοκάρει σα γεγονός.

Οι 3 κουζινες μοιραζονται πολλά πιάτα, αλλά η ελληνική έχει πολλά περισσότερα καρυκεύματα, χρησιμοποιεί πιο συχνά ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα στα κυρίως πιάτα (οκ, δεν είναι το σύνηθες αλλά υπάρχουν καμπόσες συνταγές με κρέας, κυρίως κυνήγι, που περιλαμβάνουν αυτά τα υλικά). Για κάποιους αυτό είναι κακό, εγώ το λατρεύω.

Να πω το μεγάλο μου παράπονο, ότι στην Ισπανία δεν έχουν (και δεν ξέρουν τι είναι οι μπάμιες). Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα έναν ινδό που έφερε ειδικά για μένα μπάμιες στο μανάβικό του και τη στιγμή που πήγα να τις παραλάβω οι ισπανοί με κοιτούσανε με απορία, ρωτώντας τι είναι αυτό. Ένα άλλο παράπονο που έχω, κολοκυθοκορφάδες. Ξέρω, ξέρω, και οι ιταλοί τρώνε. Αλλά τώρα λέω τι μου έχει λείψει από Ελλάδα. Έχει γίνει δηλαδή προσωπικό το ζήτημα. :bleh:

Η Θεσσαλονίκη είναι μια εξαιρετικά προικισμένη πόλη στην Ελλάδα, θα έλεγα η εξαίρεση της εξαίρεσης. Πολύ φτηνό φαγητό για την ποιότητά του, με την εθνική κουζίνα να είναι τρομερά ποικιλόμορφη, ενώ παράλληλα περιέργως η παρουσία διεθνούς κουζίνας είναι παραδόξως χαμηλή. Μακάρι να ήταν όλες οι πόλεις της Ελλάδας σαν τη Θεσσαλονίκη γαστρονομικά, φοβάμαι ότι δεν είναι, πιο πολύ προς Αγρίνιο-Λαμία φέρνουν σε σύγκριση με Girona-Σαντιάγο ας πούμε (που έχουν τον ίδιο πληθυσμό) οπότε η σύγκριση είναι τραγική.
Ναι εκεί είναι η ειδοποιός διαφορά. Έχω στο μυαλό μου σα σύγκριση τη Θεσσαλονίκη. Αν και γενικά σε όλη την Ελλάδα έχω φάει αρκετά καλά μπορώ να πώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Bocadillos. Διαβάζω αυτό που λες τι αντίστοιχο μπορείς να βρεις και θυμήθηκα μια Ισπανίδα που ζούσε στην Ελλάδα και μου έλεγε που μπορώ να βρω Bocadillos; Τα σάντουιτς που έχετε στην Ελλάδα δεν τρώγονται😁
:haha: :haha: :haha:
Ο ελληνικός φούρνος δεν υπάρχει. ΟΚ είναι παχυντικές οι σφολιάτες και σε κάποιες χώρες δε θα είχε πέραση, αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί δεν έχει εξαχθεί, θραύση θα έκανε, πιστεύω περισσότερο από τα σουβλατζίδικα.

Στην Ισπανία πρέπει να είσαι ακριβής. Αν πεις με jamon con queso ή bocadillo completo σου βάζει υλικά, αν πεις σκέτο χαμόν σκέτο χαμόν θα λάβεις.
Ρε συ ούτε ένα έβερεστ δεν έχουν. Τώρα ήρθα από το mymarket είχε κάτι σάντουιτς με 15 γεύσεις, πολύσπορα με φέτα , κάτι σολωμούς, στην Ισπανία είναι όπως τα λέει η τσοπάνα.


Μου φαίνεται υπερβολικό κάποιος να θεωρεί μια κουζίνα από αυτές πολύ ανώτερη όταν μοιράζονται τόσα πολλά πιάτα.
Ε κάποιες έχουν κάποια που δεν τα μοιράζονται... Η αραβική επιρροή ας πούμε στην Ανδαλουσία, τα θαύματα που κάνουν οι γαλιέγοι με τα θαλασσινά (πολλά από αυτά δεν υπάρχουν καν ως πρώτη ύλη στην Ελλάδα) ή η φαντασία των Βάσκων.
Να πει κάποιος για πολύπλοκη και τολμηρη την Γαλλική κουζίνα το καταλαβαίνω, άσχετα που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.
Εμένα μου αρέσει και της δίνω και + γιατί βρίσκω τρομερά ενδιαφέροντα πράγματα και στο τελευταίο κωλοχώρι, είναι απίστευτο αυτό.

Ορίστε και κουίζ να δω πόσες από τις 100 μεγαλύτερες πόλεις της Ισπανίας θα βρείτε.
https://www.sporcle.com/games/janisterzaj/cities_of_spain
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom