Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Λάτρης και των δύο χωρών (και της κουζίνας τους) πραγματικά απολαμβάνω το thread. Να είστε καλά, μου φτιάχνετε τη διάθεση!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Φίλε μου.
Απαντάω σε σένα μεν αλλά δεν σε αφορά δε ,γιατί εσύ είσαι πολυταξιδευμένος.
Όταν ο Έλληνας αποφασίζει για πρώτη φορά να ταξιδέψει στο εξωτερικό, το πιο λογικό
είναι να πάει με γκρουπ κάπου κοντά και αυτό είναι η Ιταλία. Τα πρακτορεία έχουν
συνήθως λογικές τιμές και αισθάνονται πιο ασφάλεια γιατί είναι δίπλα αλλά έχοντας
εμπειρία με τις δεκάδες μακαρονοπιτσαρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα το πρώτο που σκέφτεται
είναι ότι πηγαίνοντας Ιταλία δεν θα πεινάσει.
Η Ιταλία είναι σαν να κάνεις για πρώτη φορά σεξ. Είτε σου άρεσε, είτε όχι την έχεις πάντα
στο μυαλό σου για τα επόμενα χρόνια της ζωή σου γιατί ήταν η πρώτη.
Πόσοι από μας που ταξιδεύουμε θα πάμε να ψαχτούμε σε ένα προορισμό για να φάμε πραγματικά
καλά; Που συνήθως είναι ακριβά.
Το πιο πιθανό είναι να κινηθούμε γύρω από τα τουριστικά μέρη και να προτιμήσουμε γεύσεις
κοντά σ αυτές που ξέρουμε με το μπάτζετ που συνήθως είναι περιορισμένο.
Θα σου πω δυο περιπτώσεις.
Πριν μερικά χρόνια ήρθε ένας φίλος και ξέροντας ότι είναι κρεατοφάγος τον πηγαίνω
σε εστιατόριο με κρέας ξηράς ωρίμανσης.
Αφού έφαγε καναδυό μπουκιές μου λέει πάρτο από δω. Δοκιμάζω και ήταν λαρυγγικός
οργασμός. Την έβγαλε με πατάτες και όταν φύγαμε πήρε μια πίτσα στο χέρι και έφαγε.
Στην δεύτερη περίπτωση με μια συνεργάτιδα Γερμανοιταλίδα όταν της πρότεινα
Ιταλικό φαγητό μου αντιπρότεινε να πάμε για κρεατικά γιατί την προηγούμενη μέρα
είχε φάει θαλασσινά.
Πήγαμε στο ίδιο μαγαζί και παραγγείλαμε τα ίδια πράγματα. Ήταν τόσο ενθουσιασμένη
που ήθελε να κάνει παιδί μαζί μου (Σχήμα λόγου).
Τι θέλω να πω στο δια ταύτα.
Ο μέσος Έλληνας ο μη ταξιδευμένος πολύ και για λόγους μπάτζετ αλλά και για λόγους ανασφάλειας
στο διαφορετικό τρώει γεύσεις κοντά σ αυτό που ξέρει και έχει την εντύπωση ότι έφαγε καλά
και η κουζίνα ήταν τέλεια. Αυτό ξέρουμε, αυτό εμπιστευόμαστε, ήταν καλά.
Δεν μιλάω για σένα που είσαι ψαγμένος και πολλές φορές για να γουστάρεις μπορεί να έχει
ματώσει η τσέπη σου, αλλά για τον μέσο Έλληνα.
Διαβάζω και στο άλλο θέμα με την Γερμανία και την κουζίνα της που λένε ότι η Γερμανία
είναι μόνο λουκάνικα και ξυνολάχανο. Τόσο ξέρουν τόσο λένε.
Τι να τους πεις για αγριογούρουνα, για ελάφια, για ζαρκάδια , για χήνες και πάπιες με δαμάσκινα,
βατόμουρα και φρούτα του δάσους.
Στην πόλη σου πριν μερικά χρόνια φάγαμε πολύ κάλα ψάρια σε μια ανοιχτή αγορά (δεν θυμάμαι το όνομα της) διπλά στο θέατρο liceu (τι θαύμα θέατρο!!!).
Επίσης φάγαμε πολύ κάλα στο καφέ του θεάτρου δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα προσφέροντας φαγητό.
έχει πάρα πολλά μέρη για εξαιρετικό φαγητό.
Για μένα όμως το πιο όμορφο μέρος να απολαύσω μεσημεριανό η ποτό (όχι βραδινό) είναι σε μια πλατεία λίγο πιο κάτω από το θέατρο στα αριστερά κατεβαίνοντας προς την παράλια που δεν θυμάμαι πως λέγετε.
Επειδή όμως την Ιταλία την θεωρώ σχεδόν σαν πρώτη πατρίδα, θα πω πως η κουζίνα της είναι τεράστια και πολύπλοκη και πεντανόστιμη, μακράν καλύτερη όλων.
Η γερμάνια έχει εξαιρετική κουζίνα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Στην πόλη σου πριν μερικά χρόνια φάγαμε πολύ κάλα ψάρια σε μια ανοιχτή αγορά (δεν θυμάμαι το όνομα της) διπλά στο θέατρο liceu (τι θαύμα θέατρο!!!).
Επίσης φάγαμε πολύ κάλα στο καφέ του θεάτρου δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα προσφέροντας φαγητό.
έχει πάρα πολλά μέρη για εξαιρετικό φαγητό.
Για μένα όμως το πιο όμορφο μέρος να απολαύσω μεσημεριανό η ποτό (όχι βραδινό) είναι σε μια πλατεία λίγο πιο κάτω από το θέατρο στα αριστερά κατεβαίνοντας προς την παράλια που δεν θυμάμαι πως λέγετε.
Επειδή όμως την Ιταλία την θεωρώ σχεδόν σαν πρώτη πατρίδα, θα πω πως η κουζίνα της είναι τεράστια και πολύπλοκη και πεντανόστιμη, μακράν καλύτερη όλων.
Η γερμάνια έχει εξαιρετική κουζίνα.

Ναι στην πλατεια εχω κλεισει διαμονη σε ενα στενακι λιγα μετρα πιο διπλα.... και φυσικα.... ΝΑΙ στην καλυτερη και διασημοτερη Κλειστη αγορα τροφιμων της Μεσογειου

❄ Ja coneixeu els productes de la temporada d’hivern? 🍓 Ara podeu gaudir de les maduixes i de la pera blanca. 🥦🥕 Pels amants de les verdures, la... | By La Boqueria Mercat | Facebook

IMG_20190209_011227.jpg
IMG_20190209_132913.jpg
IMG_20190209_133154.jpg
IMG_20190209_133156.jpg
IMG_20190209_133239.jpg
IMG_20190209_133625.jpg
IMG_20190211_184630.jpg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
View attachment 453177
Προς τους φίλους τους Ιταλόφιλους.
Πόσο τυχεροί είστε που απολαμβάνετε τις μακαρονάδες σας και τις πίτσες και δεν είστε αναγκασμένοι να τρώτε τέτοια πράγματα. Από γαλιθιανό, σήμερα. Τους έψηνα να πάμε για σπαγγέτι σήμερα, αλλά δεν Μ άκουσαν.
Κλασσική Ισπανία. Μια απλάδα με τα θαλασσινά πεταμένα με τα περισσότερα να είναι σκέτα όπως τα γέννησε η μάνα τους. Λες και είμαστε γάτες. Λεμόνι, ελαιόλαδο και ρίγανη πρέπει να ψάξουν στο λεξικό να δουν τι σημαίνουν. Η πρασινάδα πάνω στον αστακό είναι κολιανδρος; Πλάκα θα χει να χουν βάλει και σκόρδο!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Στον παγκόσμιο παραγωγό ελαιολάδου,αναρωτιέσαι για λάδι. Ημαρτον.

με τα περισσότερα να είναι σκέτα
IMG_20240206_193924.jpg

Το έχεις τερματίσει. Πιατέλα με θαλασσινά με κόκκινη σάλτσα και κάπου εκεί υπάρχει ένα χαρούμενο λεμόνι 🍋. Δεν ξέρω που σύχναζες όταν ήσουν στην Ισπανία , αλλά πρέπει να το κοιτάξεις.

περισσότερα να είναι σκέτα
IMG_20240206_192825.jpg

Έχεις φάει ποτέ Ισπανία η σου έχουν διηγηθεί; Δηλαδή πόσο ακόμα θα εκτεθεις;
 

Attachments

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Φίλε μου.
Απαντάω σε σένα μεν αλλά δεν σε αφορά δε ,γιατί εσύ είσαι πολυταξιδευμένος.
Όταν ο Έλληνας αποφασίζει για πρώτη φορά να ταξιδέψει στο εξωτερικό, το πιο λογικό
είναι να πάει με γκρουπ κάπου κοντά και αυτό είναι η Ιταλία. Τα πρακτορεία έχουν
συνήθως λογικές τιμές και αισθάνονται πιο ασφάλεια γιατί είναι δίπλα αλλά έχοντας
εμπειρία με τις δεκάδες μακαρονοπιτσαρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα το πρώτο που σκέφτεται
είναι ότι πηγαίνοντας Ιταλία δεν θα πεινάσει.
Η Ιταλία είναι σαν να κάνεις για πρώτη φορά σεξ. Είτε σου άρεσε, είτε όχι την έχεις πάντα
στο μυαλό σου για τα επόμενα χρόνια της ζωή σου γιατί ήταν η πρώτη.
Πόσοι από μας που ταξιδεύουμε θα πάμε να ψαχτούμε σε ένα προορισμό για να φάμε πραγματικά
καλά; Που συνήθως είναι ακριβά.
Το πιο πιθανό είναι να κινηθούμε γύρω από τα τουριστικά μέρη και να προτιμήσουμε γεύσεις
κοντά σ αυτές που ξέρουμε με το μπάτζετ που συνήθως είναι περιορισμένο.
Θα σου πω δυο περιπτώσεις.
Πριν μερικά χρόνια ήρθε ένας φίλος και ξέροντας ότι είναι κρεατοφάγος τον πηγαίνω
σε εστιατόριο με κρέας ξηράς ωρίμανσης.
Αφού έφαγε καναδυό μπουκιές μου λέει πάρτο από δω. Δοκιμάζω και ήταν λαρυγγικός
οργασμός. Την έβγαλε με πατάτες και όταν φύγαμε πήρε μια πίτσα στο χέρι και έφαγε.
Στην δεύτερη περίπτωση με μια συνεργάτιδα Γερμανοιταλίδα όταν της πρότεινα
Ιταλικό φαγητό μου αντιπρότεινε να πάμε για κρεατικά γιατί την προηγούμενη μέρα
είχε φάει θαλασσινά.
Πήγαμε στο ίδιο μαγαζί και παραγγείλαμε τα ίδια πράγματα. Ήταν τόσο ενθουσιασμένη
που ήθελε να κάνει παιδί μαζί μου (Σχήμα λόγου).
Τι θέλω να πω στο δια ταύτα.
Ο μέσος Έλληνας ο μη ταξιδευμένος πολύ και για λόγους μπάτζετ αλλά και για λόγους ανασφάλειας
στο διαφορετικό τρώει γεύσεις κοντά σ αυτό που ξέρει και έχει την εντύπωση ότι έφαγε καλά
και η κουζίνα ήταν τέλεια. Αυτό ξέρουμε, αυτό εμπιστευόμαστε, ήταν καλά.
Δεν μιλάω για σένα που είσαι ψαγμένος και πολλές φορές για να γουστάρεις μπορεί να έχει
ματώσει η τσέπη σου, αλλά για τον μέσο Έλληνα.
Διαβάζω και στο άλλο θέμα με την Γερμανία και την κουζίνα της που λένε ότι η Γερμανία
είναι μόνο λουκάνικα και ξυνολάχανο. Τόσο ξέρουν τόσο λένε.
Τι να τους πεις για αγριογούρουνα, για ελάφια, για ζαρκάδια , για χήνες και πάπιες με δαμάσκινα,
βατόμουρα και φρούτα του δάσους.
Μετα απο την αναλυτικοτατητη περιγραφη του πως διαμορφωνονται πολλες φορές αποψεις για μια κουζινα, να προσθεσω οτι οι βαθμολογιες διαμορφωνουν επισης καταστασεις. Και καπως έτσι το τουριστικο γινεται πιο τουριστικο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
, ιταλική μακαρονάδα με ισπανικά θαλασσινά.
Ε να φας κ καλο κ νοστιμο. Απο τα περατα της γης. Σωστα γιατι στην Ιταλια δεν πιανουν και δεν τρωνε ψαρια. Οπως το παιζουν ασχετοι: παστα πιτσα μαντολινο.

Approximately one tenth of the total EU catch was taken in the Mediterranean and Black Sea, where the main species caught were sardines (22% of the EU catch in the area) and anchovies (18%). Italian fleet made 36% of the EU catch, with Greece (19%), Croatia (18%) and Spain (17%) accounting for the vast majority of the rest.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
View attachment 453279
Έχεις φάει ποτέ Ισπανία η σου έχουν διηγηθεί; Δηλαδή πόσο ακόμα θα εκτεθεις;
Μου αρέσει που συνδύασες αυτό το μήνυμα με φωτογραφία βραστου χταποδιού που το μόνο που έχει είναι κόκκινο πιπέρι😂

Επίσης με τρελαίνει το 1/4 λεμονιού. Πόσες σταγόνες έβγαλε;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Επίσης με τρελαίνει το 1/4 λεμονιού. Πόσες σταγόνες έβγαλε
Σκέφτηκες ότι μπορεί να είχε και άλλα λεμόνια που απλά δεν φαίνονται στην φωτογραφία, η απλά γράφεις για να γράφεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.877
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom