Travel war Λονδίνο Vs Βερολίνο

Λονδίνο Vs Βερολίνο


  • Total voters
    153

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
+1 για την αναποδια της πολης που περνας τελειως απαρατηρητος. Το Λονδινο. Ισως η μοναδικη αληθινη μητροπολη σε τουτο τον κοσμο ( εχω μια αμφιβολια για το Τοκυο).

Το Βερολινο ειναι εξαιρετικα ψηλα στις προτιμησεις μου αλλα δυστυχως εδω χανει κατα κρατος.
Να μην την έχεις για το Τόκυο (χαιρετίσματα σε όλους από εκεί, παρεπιμπτόντως): Οι καυκάσιοι είναι ελάχιστοι και δακτυλοδεικτούμενοι, ίσως μια από τις πιο κλειστές (μέχρι πριν λίγα χρόνια) κοινωνίες στον κόσμο, που δε μπορεί με κανένα σχεδόν τρόπο να αφομοιώσει ένα μη γηγενή. Πίσω από την επίφαση της ευγένειας μέχρι αηδίας, κρύβεται ένας κόσμος ψυχωτικών νευρώσεων, και μια κονωνία με ομογενές, μονολιθικό σύστημα αξιών κλπ. Μια τεράστια πόλη που δε μπορεί να αναδειχθεί σε μητρόπολη.

Αλλά να μην την έχεις και για τη Ν. Υόρκη (πρωτίστως) και το Παρίσι (δευτερευόντως), 2 ακόμα μεγάλες μητροπόλεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να μην την έχεις για το Τόκυο (χαιρετίσματα σε όλους από εκεί, παρεπιμπτόντως): Οι καυκάσιοι είναι ελάχιστοι και δακτυλοδεικτούμενοι, ίσως μια από τις πιο κλειστές (μέχρι πριν λίγα χρόνια) κοινωνίες στον κόσμο, που δε μπορεί με κανένα σχεδόν τρόπο να αφομοιώσει ένα μη γηγενή. Πίσω από την επίφαση της ευγένειας μέχρι αηδίας, κρύβεται ένας κόσμος ψυχωτικών νευρώσεων, και μια κονωνία με ομογενές, μονολιθικό σύστημα αξιών κλπ. Μια τεράστια πόλη που δε μπορεί να αναδειχθεί σε μητρόπολη.

Αλλά να μην την έχεις και για τη Ν. Υόρκη (πρωτίστως) και το Παρίσι (δευτερευόντως), 2 ακόμα μεγάλες μητροπόλεις.

Ν. Υορκη και Παρισι εχω παει, στο Τοκυο δεν εχει φτασει η αφεντια μου...

Καλα να περνας στην Γιαπωνια
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Διαλέγω τις αυθεντικές μπυραρίες με ατελείωτες μπύρες, τα υπέροχα σνίτσελ-λουκάνικα-χοιρινά, την πλουσιοπάροχη ιστορία, την φθηνότερη ζωή (σε σύγκριση με Λονδίνο) και τους χαμογελαστούς και φιλόξενους ανθρώπους (πάλι σε σύγκριση με Λονδίνο). Πάμε γερά ρε Βερολίνο!!!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Παιδιά, αντικειμενικά το Βερολίνο είναι πιό αυθεντικό, πιό ζωντανό. Αγαπώ το Λονδίνο αλλά το βλέπω πιό φτιαχτό, πιό στημένο για τουρίστες... δεν ξέρω αλλά Βερολίνο-Πράγα-Βενετία με προκαλούν πολύ να τις ξαναεπιστεφτώ!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Παιδιά, αντικειμενικά το Βερολίνο είναι πιό αυθεντικό, πιό ζωντανό. Αγαπώ το Λονδίνο αλλά το βλέπω πιό φτιαχτό, πιό στημένο για τουρίστες... δεν ξέρω αλλά Βερολίνο-Πράγα-Βενετία με προκαλούν πολύ να τις ξαναεπιστεφτώ!
Δεκτό στο να τις ξαναεπισκεφτείς. Αλλά, είναι το Λονδίνο φτιαχτό και στημένο για τουρίστες και δεν είναι η Πράγα και η Βενετία???
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμενα παλι καθολου δε με χαλαει που οι Βενετοι καθοντουσαν επι αιωνες και χτιζανε τα παλατσο τους, τις πλατειες τους, τις γεφυρες τους και τις εκκλησιες τους σε κατι αθλια αμμονησια και τους ετρωγε και η υγρασια και στολιζανε τα κτιρια τους με τοιχογραφιες πινακες γλυπτα ωστε να ερθω εγω (μαζι με πολλους αλλους) μετα απο καποιους αιωνες να τα χαζευω. Καλα να ειναι οι ανθρωποι εκει που ειναι τωρα και ελαφρυ ας ειναι το χωμα που τους σκεπαζει. Αμην!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εμενα παλι καθολου δε με χαλαει που οι Βενετοι καθοντουσαν επι αιωνες και χτιζανε τα παλατσο τους, τις πλατειες τους, τις γεφυρες τους και τις εκκλησιες τους σε κατι αθλια αμμονησια και τους ετρωγε και η υγρασια και στολιζανε τα κτιρια τους με τοιχογραφιες πινακες γλυπτα ωστε να ερθω εγω (μαζι με πολλους αλλους) μετα απο καποιους αιωνες να τα χαζευω. Καλα να ειναι οι ανθρωποι εκει που ειναι τωρα και ελαφρυ ας ειναι το χωμα που τους σκεπαζει. Αμην!
Ααααα για να σας πω...που τη βρηκατε τη Βενετια και την κολλησατε τωρα; Λονδινο ή Βερολινο λεμε... αντε παντου βαζετε και μια Ιταλια...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ετσι ειμαστε εμεις οι ιταλοφιλοι! Παντου ονειρευομαστε την Ιταλια!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ετσι ειμαστε εμεις οι ιταλοφιλοι! Παντου ονειρευομαστε την Ιταλια!
Αυτο ειναι το κακο οτι ονειρευεστε και δεν βλεπετε την πραγματικοτητα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom