Travel war Λονδίνο Vs Βερολίνο

Λονδίνο Vs Βερολίνο


  • Total voters
    153

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Στο Λονδίνο βρίσκεις ότι κουζίνα μπορείς να φανταστείς. Δε μιλάω για αγγλικό φαγητό. Στο Βερολίνο δεν υπάρχει αυτή η ποικιλία.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
όπως; δεν σε αμφισβητώ, αλλά αναρωτιέμαι τι δεν δοκιμασα ακομα :)
προσωπικα στο Βερολινο δοκιμασα εκτος απο τα κλασικα (γερμανικό, γαλλικό, ελληνικό, ιταλικό, ισπανικό, κινεζικο, μεξικάνικο, ταϋλανδεζικο, ινδικό) και πολύ νοστιμο περσικό, αργεντινικο, αιθιοπικο, μοροκινο, αιγυπτιακό, λιβανέζικο, σρι-λανκεζικο, αφρικανικο (αυτο ηταν γενικα αφρικανικο, πχ φαγαμε κροκοδειλο, αντιλοπη, καμηλοπαρδαλη και ζέβρα) και γενικά την αφρικανική, μεσογειακή, ασιατική και λατινική κουζινα τις τιμήσαμε δεόντως! (α ναι, και την αμερικάνικη. το καναμε κι αυτο! ελεος! μονο και μονο για ενα αμερικανακι που ειχαμε μαζι και λεει θα εσκαγε αν δεν ετρωγε αμερικανικο στυλ. Τον ειχαμε παει στα κρυφα σε vegan και κόντεψε να φάει ζωντανό το σκύλο που είχε ο διπλανός, οπότε μία βδομάδα μετά του υποσχεθήκαμε real american food with REAL meat)
για πες για πες...τι άλλο μου έχει μείνει να δοκιμάσω; η μέρα που θα ξαναπαω Βερολινο ειναι πολύ κοντα και θέλω προκλήσεις, πολλές προκλήσεις!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ναι, δεν μπορείς να φανταστείς τι ακούσαμε! Και η πλάκα ήταν ότι δεν μπορούσε να μας αφήσει και να φύγει, γιατί δεν ήξερε το Βερολίνο καθόλου. Ήταν η περίπτωση που χανόταν συνέχεια (νομιζω σας εχω πει που μια από τις φορες που χαθηκε, κατέληξε το πρωί στο Potsdam! και δεν ήξερε πώς να γυρίσει) Οπότε τελικά τον ποτήσαμε αλκοόλ, το ξέχασε, και μετά μία βδομάδα σχολίαζε ότι "φαγητό που δεν έχει κρέας δεν είναι φαγητό". Αχ τι μου θύμισες τώρα...που ερχόταν και καθόταν στο γραφειο μου πρωί πρωί με το wurst, την κέτσαπ, τη μουστάρδα απλωμένα μπροστά! έλεος! να μυρίζει όλο το γραφείο wurstιλα πρωινιάτικα....
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τρομερά δύσκολη επολογή. Ψήφισα Λονδίνο γιατί, πρώτον είμαι λάτρης του Αγγλικού πολιτισμού εν γένει, αλλά και γιατί βρισκόμενος στο Λονδίνο είχα την αίσθηση ότι βρίσκομαι στο κέντρο του κόσμου. Κάποιος είχε πει οτι αν θες να γυρίσεις τον κόσμο, αρκεί να κάνεις μια μεγάλη βόλτα μέσα στο Λονδίνο. Αν και δεν το γύρισα όσο θα ήθελα (πότε θα ξαναπάω;;;) παρ' όλα αυτά ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία...

Από την άλλη στο Βερολίνο πέρασα φανταστικά και γνώρισα καταπληκτικούς ανθρώπους. Στα συν η βαρια κληρονομιά και η ευασθησία του κόσμου που είναι μοναδικά στον κόσμο πιστεύω. Έχω μεγάλη περιέργεια για τον τελικό νικητή.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
. Κάποιος είχε πει οτι αν θες να γυρίσεις τον κόσμο, αρκεί να κάνεις μια μεγάλη βόλτα μέσα στο Λονδίνο.


Κάποιος είχε πει οτι αν θες να γυρίσεις τον κόσμο, αρκεί να κάνεις μια βόλτα γύρω από τον εαυτό σου........

Ν.Καζαντζάκης
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γιατι το Βερολινο ειναι ροκ!Εχει ρυθμο,εχει ζωη,προσωπικο στυλ,κουλτουρα και νεο κοσμο!!Οι Αγγλοι ειναι κρυο*#%@^....
Βερολινο και παλι Βερολινο!!!!!!!!!!!!!!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αυτοι που στοιχηματιζαν στο Λονδινο προφανως εχουν πεσει πολυ εξω.
15 - 15 οι ψηφοι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.709
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom