Travel war Λονδίνο Vs Βερολίνο

Λονδίνο Vs Βερολίνο


  • Total voters
    153

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Επειδη τις τελευταιες μερες οι περισσοτεροι εχετε δειξει εξαιρετικη διαγωγη σκεφτηκαμε να ανοιξουμε ενα νεο travel war για να εκτονωθουμε ολοι.

Απο τι μια το πολυπολιτισμικο Λονδινο και απο την αλλη το μποεμικο Βερολινο.

Ψηφιστε την αγαπημενη σας πολη και γραψτε μας τους λογους για τους οποιους την ξεχωριζετε.

Σας παρακαλουμε οσοι ψηφιζουν να αιτιολογουν την ψηφο τους, αλλωστε αυτο ειναι το νοημα του travel war.


Υ.Γ ευχαριστω πολυ για την getxowoman για την βοηθεια
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Καλά, δε τίθεται θέμα για τον νικητή....μόνο η διαφορά παίζεται. Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο, το Λονδίνο θα το συγκρίνουμε μόνο με Παρίσι, Ρώμη, Νέα Υόρκη....Το Βερολίνο με Βαρκελώνη, καμιά Βιέννη ίσως κτλ.

Λονδίνιουμ λοιπόν..
Λονδινιουμ και ξερο ψωμι βεβαιως βεβαιως .Μουσεια ,αξιοθεατα..αρχιτεκτονικη..shopping...τροπος ζωης ...διασκεδαση...Και εχεις δικιο GTS .Βαλτε με καμια Ν.Υορκη να αναψουν τα αιματα!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δεν τιθεται ζητημα καν ΛΟΝΔΙΝΟ και παλι ΛΟΝΔΙΝΟ (αντε να βρουμε καμια προσφορουλα να παμε την καθιερωμενη ετησια επισκεψη :clap:)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Θα πω Βερολίνο -καθότι Γερμανόφιλη. Το Λονδίνο σίγουρα είναι μια πολύ κοσμοπολίτικη πόλη με μεγάλη ιστορία, υπέροχα κτίρια, φοβερά ψώνια κλπ κλπ κλπ
Ας δώσουμε μια ευκαιρία στο βασανισμένο Βερολίνο όμως. Κατά πρώτον δεν αποπνέει τη μελαγχολία του Λονδίνου, είναι πολύ ζωντανή πόλη κι οι άνθρωποι πιο θερμοί απ'ότι στο Λονδίνο αλλά και απ'ό,τι στην υπόλοιπη Γερμανία.
Την ομορφιά του Λονδίνου δεν την έχει, τουλάχιστον η ανατολική πλευρά, έχει όμως πανέμορφα σημεία, όπως η περίφημη Unter den Linden και το Nikoleiviertel.
Επίσης τη φοβερή Νήσο των Μουσείων, που από μόνη της αξίζει το ταξίδι.

Α, επίσης καταπληκτικές μπίρες, πολύ καλό φαγητό και πολύ καλές τιμές συγκριτικά με το Λονδίνο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Καλά το θέμα είναι σα να κλέβεις εκκλησία... όχι οτι δεν αγαπάω το Βερολίνο αλλά απλά δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει σοβαρή σύγκριση μεταξύ των δύο... άντε να δούμε που θα φτάσει η διαφορά...
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Και γω με τη σειρά μου θα πώ άνετα Λονδίνο.Κανένα μέτρο σύγκρισης.Όχι οτι το Βερολίνο είναι άσχημο, αλλά το Λονδίνο με την πολυπολιτισμικότητά του, την ατμόσφαιρα, τα αξιοθέτα, τα μαγαζιά , το φαγητό (από όλο τον κόσμο κυριολεκτικά) νομίζω ότι άνετα πέρνει την πρωτιά. :)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
:shock:Μα τι θρασος ειναι αυτο καλε?:shock:

Το Βερολινο ΔΕΝ συγκρινεται!!Ειναι θεσμος και δογμα!

Sei Berlin!!!:clap:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ακριβως επανω απο το αρχικο ποστ υπαρχει η δημοσκοπηση. Οσοι απλα μας γραφουν την προτιμηση τους δεν προσμετραται η ψηφος τους
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
δεν ειμαι αντικειμενικος κριτης, δεν εχω επισκεφτεί Λονδινο-ακόμα. Ομως το Βερολινο ειναι έρωτας. Μεχρι να επισκεφτώ Λονδινο, εκτος απο τα επιχειρηματα που ηδη ετεθηκαν από τους Βερολινοπληκτους, θα θεσω και αντεπειχηρηματα, οτι " πολυπολιτισμικότητα, ατμόσφαιρα, αξιοθέτα, μαγαζιά και φαγητό" υπαρχουν άφθονα στο Βερολινο.
Παραπονό μου ειναι οτι ολοι οι τουριστες στο Βερολινο πηγαινουν κυριως στα εμπορικα και τουριστικά μερη, και δεν το "ανακαλυπτουν" όπως πρέπει, ειδικά το ανατολικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom