Travel War: Μεξικό vs Περού

Travel War: Μεξικό vs Περού


  • Total voters
    36

Hayate

Member
Μηνύματα
848
Likes
5.143
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Κάνοντας πάντως τα γνωστά ''πειράματά '' που μου αρέσουν 😁😁 μέσω social media βλέπω τα like και οι αντιδράσεις γενικα να απογειώνονται όταν το post περιέχει παραλίες και γαλανά νερά, ας είναι και από το Πήλιο, ενώ το αντίθετο με αρχαία,βουνά, πολιτισμούς κ.λ.π...οπότε δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει ότι οι Έλληνες τείνουν προς τα πολιτισμικά ταξίδια.. Αναφέρομαι βέβαια στην πλειοψηφία των Ελλήνων, εδώ στο φόρουμ με έμπειρους ταξιδιώτες μπορεί να ισχύει το αντίθετο..
 

annoula

Member
Μηνύματα
261
Likes
536
Κάνοντας πάντως τα γνωστά ''πειράματά '' που μου αρέσουν 😁😁 μέσω social media βλέπω τα like και οι αντιδράσεις γενικα να απογειώνονται όταν το post περιέχει παραλίες και γαλανά νερά, ας είναι και από το Πήλιο, ενώ το αντίθετο με αρχαία,βουνά, πολιτισμούς κ.λ.π...οπότε δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει ότι οι Έλληνες τείνουν προς τα πολιτισμικά ταξίδια.. Αναφέρομαι βέβαια στην πλειοψηφία των Ελλήνων, εδώ στο φόρουμ με έμπειρους ταξιδιώτες μπορεί να ισχύει το αντίθετο..
Ξερω ελαχιστους που θα εβλεπαν μια παραλια με κρυσταλινα τυρκουαζ νερα και δεν θα τρελαινονταν για μια βουτια. Κ εγω προσωπικα λατρευω θαλασσα!
Παρολα αυτα οταν εχω πχ 2 βδομαδες στην διαθεση μου κ μπορω να δω ναους, αρχαια, μουσεια, βουνα , ποταμια κ φυσικα παραλιες θα επιλεξω ενα ταξιδι με τετοιο περιεχομενο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.696
Likes
50.606
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάνοντας πάντως τα γνωστά ''πειράματά '' που μου αρέσουν 😁😁 μέσω social media βλέπω τα like και οι αντιδράσεις γενικα να απογειώνονται όταν το post περιέχει παραλίες και γαλανά νερά, ας είναι και από το Πήλιο, ενώ το αντίθετο με αρχαία,βουνά, πολιτισμούς κ.λ.π...οπότε δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει ότι οι Έλληνες τείνουν προς τα πολιτισμικά ταξίδια.. Αναφέρομαι βέβαια στην πλειοψηφία των Ελλήνων, εδώ στο φόρουμ με έμπειρους ταξιδιώτες μπορεί να ισχύει το αντίθετο..
Μετά από 25 χρόνια εργασίας με Έλληνες τουρίστες έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο καλύτερος τρόπος να τους κάνεις να σε δείρουν είναι να τους πεις ότι τελικά αντί για Αβάνα θα πάμε στο Βαραδέρο. Δεν είναι τέτοιοι οι Έλληνες τουρίστες. Ρώτα τους αν προτιμάνε έξτρα μέρα Ερυθρά θάλασσα ή Αλεξάνδρεια, Κανκουν ή Μεξικό Σιτυ. Άλλο αν κάθεται μπροστά από τον υπολογιστή του σε ένα γραφείο στην Κατεχακη και δώσει ενα λαικ στμε μια παραλία, ο Έλληνας που ταξιδεύει στο εξωτερικό θέλει να δει και να κάνει πράγματα, παραλίες έχει και σπίτι του και συνήθως καλύτερες. Κι αν για κάτι γκρινιάζει στο εξωτερικό συνήθως είναι το φαγητο και οι παραλίες.

Δες το τι πακέτα πουλάνε στην Ελλάδα και ποια πατωνουν.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
150
Likes
974
Συμφωνώ ότι οι Έλληνες δεν ταξιδεύουν στο εξωτερικό πρωτίστως για παραλίες, από την άλλη, πόσοι είναι εκείνοι που θα θυσίαζαν διακοπές στη θάλασσα, αν το δίλημμα ήταν μεταξύ αυτών και ενός ταξιδιού; Δε μιλάω εδώ για τον - καθόλου λιγοστό - κόσμο - που την έβγαλε με pass ή εξοχικά φίλων γιατί δεν είχε άλλη επιλογή, αλλά πχ. για όσους βγαίναν χρονικά και οικονομικά μόνο για ένα "καλό" ταξίδι, είτε σε νησί είτε έξω. Η αίσθησή μου είναι ότι πολύ περισσότεροι θα επέλεγαν το πρώτο. Όσο για το πόση προτεραιότητα δίνει ο μέσος Έλληνας στα πολιτιστικά στοιχεία, φαίνεται και από τα πλήθη που συρρέουν - not - στους πάμπολλους αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία της χώρας μας και δε φταίνε μόνο τα - πολύ ακριβά κατ'εμέ - εισιτήρια, γιατί και πριν που ήταν χαμηλότερα η ίδια αναλογία 95% ξένοι - 5% κυριαρχούσε, για να μην πω σε μνημεία εκτός πεπατημένης που τα καμαρώνουν μόνοι τους οι φύλακες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έβγαλε η TAP πάλι την κλασική της πλέον προσφορά, με τιμές από 380 από διάφορες πόλεις της Ευρώπης.
Έτσι είχαμε πάει πέρυσι από Βαρκελώνη, ψήσου. 😊
Το Μεξικό είναι πολύ ψηλά στη λίστα των ταξιδιών μου! Ψημένη είμαι ήδη :)
Το θέμα είναι οτι ανήκει στα ταξίδια που τα θεωρώ πιο εύκολα πραγματοποιήσιμα και αυτή τη στιγμή παλεύω να πραγματοποιήσω άλλα ταξίδια πιο δύσκολα για μένα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα δώσω ψήφο στο Περού, λοιπόν, καταλαβαίνετε με τι προσδοκίες θα πάμε. 🙂
Όταν με το καλό πάτε να κάνετε και επίσκεψη στον παγετώνα Quelccaya. Όταν πήγα στη χώρα δεν τον είχα δει να αναφέρεται πουθενά και γενικά θέλει χρόνο για να πας, οπότε δεν μπόρεσα να πάω. Είναι ο μεγαλύτερος παγετώνας του Περού και απο τα λιγότερο τουριστικά μέρη. Είναι βέβαια και σε ένα άλφα υψόμετρο, αλλά αν έχεις χρόνο τον προσεγγίζεις! Θα περιμένω ανταπόκριση και ελπίζω να μην έχει λιώσει μέχρι να πατε, κανόνισε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.589
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom