Travel War: Μεξικό vs Περού

Travel War: Μεξικό vs Περού


  • Total voters
    36
Μηνύματα
239
Likes
2.652
Ως φίλος των αδυνάμων, έκλεισα ένα ταξίδι στο Μεξικό, που φαίνεται να κερδίζει στην αρχιτεκτονική (δεν ξέρω ποιες πόλεις να αφήσω απ' έξω), ενδεχομένως στην ανθρωπολογική/πολιτική ποικιλομορφία (βλέπω μεγαλύτερες εναλλαγές από επαρχία σε επαρχία για κάποιον Ευρωπαίο, σύγχρονη μεγαλούπολη, πόλεις-μπουτίκ, ντόπιες φυλές, Μενονίτες, Ζαπατίστας) και στην αρχαιολογία (ναοί σε ζούγκλες με σχεδόν αναλοίωτες τοιχογραφίες ακούγεται πιο Λάρα Κροφτ φάση από ερειπωμένα σπιτάκια με συγκλονιστική θέα) και χάνει στη φύση (κορδιλιέρα, έρημοι κι Αμαζόνιος έναντι Καραϊβικής και cenotes) και στην εξωτικότητα/διαφορετικότητα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μηνύματα
239
Likes
2.652
Μπαρδόν; Το Περού ασθενές στην αρχιτεκτονική;... Ξανά ψάξτο καλύτερα!
Συγχωρεμένη. :haha:
Δεν είπα ότι το Περού είναι ασθενές στην αρχιτεκτονική αλλά ότι το Μεξικό είναι ισχυρότερο, κάτι στο οποίο φαίνεται να συμφωνούν κι οι περισσότεροι στο τόπικ (κι ας ψήφισαν το "ισχυρό" Περού). Εσένα οι δικές σου "καλύτερες" αναζητήσεις έδειξαν ότι το Μεξικό είναι ασθενέστερο;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είπα ότι το Περού είναι ασθενές στην αρχιτεκτονική αλλά ότι το Μεξικό είναι ισχυρότερο,
Βαριέμαι να παίζω με τις λέξεις. Το ίδιο πράγμα λέμε.

Το στοιχείο της αρχιτεκτονικής και στις δύο χώρες είναι το ίδιο πολύ ισχυρό κατα τη γνώμη μου. Άλλα είναι τα στοιχεία που κάνουν την διαφορά για μένα και κυρίως το στοιχείο της φύσης!
 
Μηνύματα
239
Likes
2.652
Βαριέμαι να παίζω με τις λέξεις. Το ίδιο πράγμα λέμε.

Το στοιχείο της αρχιτεκτονικής και στις δύο χώρες είναι το ίδιο πολύ ισχυρό κατα τη γνώμη μου. Άλλα είναι τα στοιχεία που κάνουν την διαφορά για μένα και κυρίως το στοιχείο της φύσης!
Μετά από αυτό περιμένω ντοκουμέντα, φωτογραφίες σου του Περού που να κοντράρουν αρχιτεκτονικά τις Μεξικάνικες πόλεις. Με τέτοιες δηλώσεις δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα :p

Υ.Γ. Συγγνώμη αν σε έκανα να βαρεθείς, αλλά αν βαριέσαι να παίζεις με τις λέξεις, μάλλον πρέπει να τις χρησιμοποιείς πιο σωστά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μετά από αυτό περιμένω ντοκουμέντα, φωτογραφίες σου του Περού που να κοντράρουν αρχιτεκτονικά τις Μεξικάνικες πόλεις. Με τέτοιες δηλώσεις δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα :p
Το Περού προηγείται αυτή τη στιγμή και είμαι σίγουρη οτι αυτό θα συνεχιστεί! Οπότε δεν κουνώ ούτε το δαχτυλάκι μου προς υπεράσπιση. Όλα μια χαρά πάνε!

Υ.Γ. Συγγνώμη αν σε έκανα να βαρεθείς, αλλά αν βαριέσαι να παίζεις με τις λέξεις, μάλλον πρέπει να τις χρησιμοποιείς πιο σωστά.
Άντε καλά
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ως φίλος των αδυνάμων, έκλεισα ένα ταξίδι στο Μεξικό, που φαίνεται να κερδίζει στην αρχιτεκτονική (δεν ξέρω ποιες πόλεις να αφήσω απ' έξω), ενδεχομένως στην ανθρωπολογική/πολιτική ποικιλομορφία (βλέπω μεγαλύτερες εναλλαγές από επαρχία σε επαρχία για κάποιον Ευρωπαίο, σύγχρονη μεγαλούπολη, πόλεις-μπουτίκ, ντόπιες φυλές, Μενονίτες, Ζαπατίστας) και στην αρχαιολογία (ναοί σε ζούγκλες με σχεδόν αναλοίωτες τοιχογραφίες ακούγεται πιο Λάρα Κροφτ φάση από ερειπωμένα σπιτάκια με συγκλονιστική θέα) και χάνει στη φύση (κορδιλιέρα, έρημοι κι Αμαζόνιος έναντι Καραϊβικής και cenotes) και στην εξωτικότητα/διαφορετικότητα.
Εμ η αρχαιολογία του Περού είναι ερειπωμενα σπιτακια; Η Νασκα ας πούμε, το Caral, το Chavin, το Maras, το Kuelap, το Sacsayhuaman? Το Sipan, το Sillustani το Ollantaytambo; Κανένα από αυτά δεν έχει σπιτάκια και γενικώς το Περού έχει ασύγκριτα μεγαλύτερη ποικιλία στην αρχαιολογία σε σχέση με το Μεξικό που παίζει στο μοτίβο "πυραμίδα στο τετράγωνο ".
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εμ η αρχαιολογία του Περού είναι ερειπωμενα σπιτακια; Η Νασκα ας πούμε, το Caral, το Chavin, το Maras, το Kuelap, το Sacsayhuaman? Το Sipan, το Sillustani το Ollantaytambo; Κανένα από αυτά δεν έχει σπιτάκια και γενικώς το Περού έχει ασύγκριτα μεγαλύτερη ποικιλία στην αρχαιολογία σε σχέση με το Μεξικό που παίζει στο μοτίβο "πυραμίδα στο τετράγωνο ".
Γιώργο ο πολιτισμός των Ινκα θεωρείται αρχαίος; Είναι σημαντικός αλλά θέλω να πω δεν είναι πολύ πρόσφατος για να θεωρείται αρχαίος; Εχω την εντύπωση οτι οι Μάγια απο την άλλη είναι όντως αρχαίος...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο ο πολιτισμός των Ινκα θεωρείται αρχαίος; Είναι σημαντικός αλλά θέλω να πω δεν είναι πολύ πρόσφατος για να θεωρείται αρχαίος; Εχω την εντύπωση οτι οι Μάγια απο την άλλη είναι όντως αρχαίος...
Οι αρχαίοι πολιτισμοί στο Περού είναι χιλιετιών. Δεν ξέρω γιατί να κολλήσει κανείς στους Ίνκας, τα περισσότερα από τα μνημεία που ανέφερα είναι ΠΟΛΥ πιο παλιά από τους Ίνκας. Eίναι σα να γράφει κάποιος στην Ελλάδα ότι δεν έχει αρχαιολογία επειδή το Βυζάντιο είναι πρόσφατο. Τα παλαιότερα αρχαιολογικά μνημεία που θα δει κανείς στο Περού είναι πολύ πολύ παλαιότερα από αυτά στο Μεξικό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οι αρχαίοι πολιτισμοί στο Περού είναι χιλιετιών. Δεν ξέρω γιατί να κολλήσει κανείς στους Ίνκας, τα περισσότερα από τα μνημεία που ανέφερα είναι ΠΟΛΥ πιο παλιά από τους Ίνκας.
Γιατί αυτός ο πολιτισμός έκανε τη χώρα διάσημο ταξιδιωτικό προορισμό. Για τους Ινκα και το Μάτσου Πίτσου πάνε όλοι (αντε σχεδόν όλοι).

Eίναι σα να γράφει κάποιος στην Ελλάδα ότι δεν έχει αρχαιολογία επειδή το Βυζάντιο είναι πρόσφατο. Τα παλαιότερα αρχαιολογικά μνημεία που θα δει κανείς στο Περού είναι πολύ πολύ παλαιότερα από αυτά στο Μεξικό.
Νομίζω οτι είναι λίγο ατυχές το παράδειγμα. Στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αθήνα δεν θα έρθει κάποιος για το Βυζάντιο αλλά για την αρχαία Ελλάδα. Αυτός που ενδιαφέρεται για το Βυζάντιο μάλλον την Κωνσταντινούπολη θα θέλει να επισκεφθει.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.371
Γιατί αυτός ο πολιτισμός έκανε τη χώρα διάσημο ταξιδιωτικό προορισμό. Για τους Ινκα και το Μάτσου Πίτσου πάνε όλοι (αντε σχεδόν όλοι).
Και τα βλέπεις με το αζημίωτο. Το πιο ακριβό τετραήμερο ever, αν εξαιρέσεις την άλλη πιασοκωλερί του Πάσχα. Ξέρω ξέρω υπάρχουν και τα χόστε(λ).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί αυτός ο πολιτισμός έκανε τη χώρα διάσημο ταξιδιωτικό προορισμό. Για τους Ινκα και το Μάτσου Πίτσου πάνε όλοι (αντε σχεδόν όλοι).
To ερώτημα όμως στο war δεν ήταν "ψηφίστε με βάση του γιατί πάνε όλοι" (οι άλλοι). Από την ώρα που αξιολογείς τα αρχαιολογικά αξιοθέατα των δύο χωρών δεν μπορείς να το κάνεις με όρους "ποια ξέρουν οι περισσότεροι" αλλά ποια διαθέτει η κάθε χώρα. Ε δεν υπάρχει σύγκριση.


Νομίζω οτι είναι λίγο ατυχές το παράδειγμα. Στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αθήνα δεν θα έρθει κάποιος για το Βυζάντιο αλλά για την αρχαία Ελλάδα. Αυτός που ενδιαφέρεται για το Βυζάντιο μάλλον την Κωνσταντινούπολη θα θέλει να επισκεφθε
Το γιατί θα έρθει κάποιος μου είναι αδιάφορο. Ενδιαφέρον είναι το τι διαθέτει η χώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση κι όχι η σχετική άγνοια του επισκέπτη. H χώρα διαθέτει αρχαιολογικά μνημεία πολιτισμών από το 3500 π.Χ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom