Travel War: Μεξικό vs Περού

Travel War: Μεξικό vs Περού


  • Total voters
    36

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καταρχήν Αζτέκοι, Τολτέκοι, Μάγιας κλπ (ας τους πούμε "Μεξικανούς" για ευκολία) είχαν πολύ μεγαλύτερη συγγένεια αρχιτεκτονικώς κι ακόμη και ως δομή κοινωνίας σε σχέση με την πλειάδα πολιτισμών του Περού. Στο ΠΕρού θα δεις από μεγαλιθικά τείχη, παλάτια, ναούς όλων των ειδών, πυραμίδες, γεωγλυφικά που φαίνονται μόνο από τον αέρα (με κάποιες εξαιρέσεις), υπόγειες πόλεις, γιγαντιαιες αποθήκες, χιλιάδες χιλιόμετρα δρόμων, εγκαταστάσεις μέχρι και για δρομείς, ταφικά μνημεία, η ποικιλία είναι απλά τεράστια. Στο Μεξικό ναι, αν δεν είσαι βαρεμένος σαν κι εμένα που θα πάω να δω και την τελευταί πέτρα, το μοτίβο είναι το ίδιο. Πχ αν κάνεις μια γρήγορη αναζήτηση για τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους του Μεξικού θα σου βγάλει Palenque, Chichen Itza, Calakmul, Coba και Teotihuacan. Θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις διαφορές, δες εδώ:
View attachment 442728 View attachment 442729 View attachment 442730 View attachment 442731 View attachment 442732

Θες να δούμε τα 5-6 βασικότερα αρχαιολογικά μνημεία του Περού; Καμία σχέση η ποικιλία (και -υποκειμενικά- καμία σχέση και σαν αίσθηση).
Ναι οκ εχουν διαφορες αλλα το μοτιβο ειναι ιδιο ισχυει. Ο Calakmul εντυπωσιακος φαινεται!
Καλα κ εγω το Περου συνολικα πιο ψηλα το εχω αλλα κυριως λογω ποικιλομορφιας φυσης. Δεν ειμαι τοσο του αρχαιου προσωπικα. Αλλα πραγματικα το Περου κ τι δεν εχει απο φυση. Σε παραλιες υστερει αλλα ετσι κ αλλιως για μενα το να αραζω σε παραλια σε ταξιδι ειναι χασιμο χρονου.
Παρ' ολα αυτα δεν εχω ψηφισει καθως δεν εχω παει σε κανενα απο τα δυο. Σ' ευχαριστω για την αναλυτικη οπως παντα απαντηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αντίστοιχα για Περού έχουμε

Tα μεγαλιθικά τείχη του Saqsayhuaman
Fortaleza-Ceremonial-Sacsayhuamán-Cusco-perurail.jpg


Ολόκληρη πόλη του Μάτσου Πίτσου (με γέφυρες, ναούς, αποθήκες, κανάλια κλπ)
machu picchu.jpg


Τις γραμμές της Νάσκα.
nazca lines.jpeg


Τα ταφικά μνημεία στη Sillustani.
sillustani.jpeg


Tις πυραμίδες Ηλίου και Σελήνης
PER_Huaca_Luna_JPEG_Hero_PER_Huaca_Luna.jpg


Μaras και Moray
362_The_circles_of_Moray.jpg

H υπόγεια πόλη του Τσαβίν
chavin.jpeg


To Caral
Caral.jpeg


To Chan Chan

chanchan.jpeg

Kαι μπορώ εύκολα να βάλω άλλους 15 (τεράστιους) αρχαιολογικούς χώρους που δε μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους. Όπου παίρνεις και πολύ καλύτερα εικόνα της καθημερινότητας του κάθε πολιτισμού.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αντίστοιχα για Περού έχουμε

Tα μεγαλιθικά τείχη του Saqsayhuaman
View attachment 442733

Ολόκληρη πόλη του Μάτσου Πίτσου (με γέφυρες, ναούς, αποθήκες, κανάλια κλπ)
View attachment 442734

Τις γραμμές της Νάσκα.
View attachment 442735

Τα ταφικά μνημεία στη Sillustani.
View attachment 442736

Tις πυραμίδες Ηλίου και Σελήνης
View attachment 442737

Μaras και Moray
View attachment 442738
H υπόγεια πόλη του Τσαβίν
View attachment 442739

To Caral
View attachment 442740

To Chan Chan

View attachment 442741
Kαι μπορώ εύκολα να βάλω άλλους 15 (τεράστιους) αρχαιολογικούς χώρους που δε μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους. Όπου παίρνεις και πολύ καλύτερα εικόνα της καθημερινότητας του κάθε πολιτισμού.
ιιιιιιιιιιιχχχχχααααααααααααααα Περούυυυυυυυυυυυυυ :clap::clap::clap::clap::clap: Έχω πάει!!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αντίστοιχα για Περού έχουμε

Tα μεγαλιθικά τείχη του Saqsayhuaman
View attachment 442733

Ολόκληρη πόλη του Μάτσου Πίτσου (με γέφυρες, ναούς, αποθήκες, κανάλια κλπ)
View attachment 442734

Τις γραμμές της Νάσκα.
View attachment 442735

Τα ταφικά μνημεία στη Sillustani.
View attachment 442736

Tις πυραμίδες Ηλίου και Σελήνης
View attachment 442737

Μaras και Moray
View attachment 442738
H υπόγεια πόλη του Τσαβίν
View attachment 442739

To Caral
View attachment 442740

To Chan Chan

View attachment 442741
Kαι μπορώ εύκολα να βάλω άλλους 15 (τεράστιους) αρχαιολογικούς χώρους που δε μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους. Όπου παίρνεις και πολύ καλύτερα εικόνα της καθημερινότητας του κάθε πολιτισμού.
Δυστυχώς, όπως φαίνεται και απ'τις φώτο, στους αρχαιολογικούς χώρους του Περού έχουν μείνει πλέον τα θεμέλια (προφανώς δεν φταίνε οι Περουβιανοί γι'αυτό). Στο Μεξικό αντίθετα έχουν διασωθεί ολόκληρα κτίρια.

Παλάτι στο Palenque με τον πύργο του να στέκει αγέρωχος:

1695803269583.png


Το παρατήριο στην Chichen Itza:

1695803643096.png


Το γήπεδο στην Chichen Itza:

1695803758822.png


Το παλάτι στη Mitla:

1695804096391.png


Το παλάτι στο Teotihuacan:

1695804319507.png


Κτίριο με διατηρημένα τα ανάγλυφα στο Chicanna:

1695804951930.png


Οι τοιχογραφίες στο Calakmul:

1695805416705.png


Το παλάτι στο Uxmal:

1695806143662.png


Μάλλον κάτι έκαναν πολύ καλά οι ιθαγενείς για να βλέπεις τα κτίρια σε τέτοια κατάσταση σήμερα σε μια χώρα με τόσες φυσικές καταστροφές.

Εν τω μεταξύ όπως ξαναδιάβαζα για το Teotihuacan κι ενθουσιάστηκα, βλέπω ότι έχουν και κάτι νυχτερινές επισκέψεις με φώτοσοου. Έχει πάει κανείς; Φαίνεται επικό!

1695806314351.png


1695806447320.png
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυστυχώς, όπως φαίνεται και απ'τις φώτο, στους αρχαιολογικούς χώρους του Περού έχουν μείνει πλέον τα θεμέλια (προφανώς δεν φταίνε οι Περουβιανοί γι'αυτό). Στο Μεξικό αντίθετα έχουν διασωθεί ολόκληρα κτίρια.

Παλάτι στο Palenque με τον πύργο του να στέκει αγέρωχος:

View attachment 442752

Το παρατήριο στην Chichen Itza:

View attachment 442753

Το γήπεδο στην Chichen Itza:

View attachment 442754

Το παλάτι στη Mitla:

View attachment 442756

Το παλάτι στο Teotihuacan:

View attachment 442757

Κτίριο με διατηρημένα τα ανάγλυφα στο Chicanna:

View attachment 442758

Οι τοιχογραφίες στο Calakmul:

View attachment 442759

Το παλάτι στο Uxmal:

View attachment 442760

Μάλλον κάτι έκαναν πολύ καλά οι ιθαγενείς για να βλέπεις τα κτίρια σε τέτοια κατάσταση σήμερα σε μια χώρα με τόσες φυσικές καταστροφές.

Εν τω μεταξύ όπως ξαναδιάβαζα για το Teotihuacan κι ενθουσιάστηκα, βλέπω ότι έχουν και κάτι νυχτερινές επισκέψεις με φώτοσοου. Έχει πάει κανείς; Φαίνεται επικό!

View attachment 442761

View attachment 442762
:haha: :haha: :haha: :haha:
Τα περουβιάνικα αρχαία είναι σε ΠΟΛΥ καλύτερη κατάσταση από τα μεξικάνικα και μάλιστα χωρίς να έχουν κάνει τις κιτς ανακατασκευες που ονόμασες "έχουν διασωθεί". Βασικά σώζονται πόλεις ολόκληρες, δεν υπάρχει σύγκριση, τι συζητάμε τώρα; ΘΑ επανέλθω σήμερα-αύριο με φωτό, αλλά δεν πιστεύω καν ότι το συζητάμε αυτό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
και μάλιστα χωρίς να έχουν κάνει τις κιτς ανακατασκευες που ονόμασες "έχουν διασωθεί"
Θέλω να πιστεύω ότι αυτό είναι μια υπερβολάρα στα πλαίσια του war. Θα βάλω τώρα καμιά παλιά φώτο από την Ακρόπολη να δω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δυστυχώς, όπως φαίνεται και απ'τις φώτο, στους αρχαιολογικούς χώρους του Περού έχουν μείνει πλέον τα θεμέλια
Για να δούμε τα θεμέλια του Περού....

Η αεροφωτογραφία που δείχνει τη κεντρική πυραμίδα στο Καράλ δεν δείχνει τα θεμέλια της. Είναι αυτή
DSC04204.JPG

DSC04207.JPG

DSC04223.JPG


Και δεν είναι μόνο μία
DSC04296.JPG


Πάμε στα παρακάτω "μόνο θεμέλια"
Raqchi
DSC03148.JPG

DSC03135.JPG

DSC03128.JPG


Μάλλον κάτι έκαναν πολύ καλά οι ιθαγενείς για να βλέπεις τα κτίρια σε τέτοια κατάσταση σήμερα σε μια χώρα με τόσες φυσικές καταστροφές.
Ενώ στο Περού οι ιθαγενείς είχαν πολύ φιλόξενο περιβάλλον για να φτιάξουν τα παρακάτω και να μπορούμε να τα βλέπουμε εμείς ακόμα και σήμερα... Και αυτά στα θεμέλια είναι!

Τσαν Τσαν
DSC03961.JPG

DSC03974.JPG

DSC03977.JPG

DSC03986.JPG

DSC03991.JPG

DSC04001.JPG

DSC04018.JPG


Ουάκα ντελ Ντράγκον
DSC03898.JPG

DSC03904.JPG


Χάλια τα έκαναν οι Τσίμου....και να φανταστεί κανείς οτι είναι φτιαγμένα απο πυλό και έχουν διατηρηθεί μετά απο τόσα χρόνια!

Καλά όποιος πει οτι το Μπάτσου Πίκτσου, το Πίσακ, το Τσοκουεκιαράο και το Ογιαταϊτάμπο είναι μόνο στα θεμέλια, θα γελάω εσαεί!....

ΥΓ. Θα οργιάσω πάλι όταν πάω στο Μεξικό!.........
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Εσείς οι haters του Μεξικού δείτε αυτή την ταινία απόψε. Τουλάχιστον θα περάσετε όμορφα. Από αρχαία του Μεξικού η το Μεξικό το ίδιο δεν έχει τίποτε βέβαια, άλλα αξίζει.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά για μένα Περού all the way.
Φαγητό: Υπερβολικό καλαμπόκι αυτοι οι Μεξικανοι. Περού γενικά έφαγα καλά στα περισσότερα μερη, Μεξικό όχι τόσο.
Πρωτεύουσα: Είμαι λίγο μετέωρη σε αυτό αλλά θα το δώσω στη Λίμα με τους απίστευτους περιπάτους της με θέα τον Ειρηνικο.
Wow factor - Πάντα όταν σκέφτομαι Λαταμ μου έρχεται στο μυαλό το Κούσκο και πως απλώς για μένα ήταν μια αποκαλυψη.
Τιμές : Περού νομίζω ήταν αρκετά καλύτερες σε γενικές γραμμες αν και πήγα με 1μιση χρόνο διαφορα.
Εθνικό κοκταιηλ: Pisco sour for the win αλλά νταξει και οι μαργαρίτες καλές ειναι.

Προφανώς και το Μεξικό είχε καλύτερες παραλίες αλλά Έλληνες είμαστε. Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει εκτενώς σε καμία από τις δύο χώρες. Μιλάμε για σχετικά σύντομα ταξίδια 10με14 μέρες οπότε απλώς κρίνω την γενική αίσθηση. Στο Μεξικό απλώς δεν ενθουσιάστηκα όπως έχω ενθουσιαστεί σε άλλα μέρη. Ωραίοι και οι εορτασμοί για την μέρα των νεκρών σαν τουρίστας στο Μεξικό Σίτυ αλλά δεν τσουτσουριασα. Νταξει τσουτσουριασα λίγο Τεοτιχουακαν Τσιτσεν Ιτζα και μόλις κολυμπούσε δίπλα ένα σαλάχι αλλά από μένα Περου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Ψήφισα Μεξικό γιατί χάρισαν στην ανθρωπότητα ότι καλύτερο υπάρχει, τη σοκολάτα και την αιώρα.
Δεν έχω πάει όμως στο Περού και ίσως δεν έπρεπε να ψηφίσω, αλλά με το Μεξικό κάτι με δένει που δεν μπορώ να προσδιορίσω. Έχω κλείσει ήδη 2ο ταξίδι προς τα κει και νιώθω μια συγκίνηση σα να γυρίζω στο σπίτι μου. Δεν έχω καμία αμφιβολία οτι το Περού είναι επίσης μοναδικό.
Αυτά τα travel war γίνονται περισσότερο για πλάκα και κουβέντα να γίνεται, οπότε ας νικήσει ο καλύτερος δηλαδή το Μεξικό!

Δεν θα μπορουσες να εκφρασεις καλυτερα αυτο που νιωθω κι εγω για το Μεξικο. Ενα περιεργο δεσιμο που δεν μπορω να το εξηγησω.
Θα ψηφισω κι εγω Μεξικο -κι ας μην εχω παει Περου- λογω των συναισθηματων που μου γεννησε αυτη η χωρα και δεν μου τα ειχε δημιουργησει καμια απο τις χωρες που εχω επισκεφθει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι εγώ Μεξικό ψήφισα γιατί δεν έχω πάει Περού και γιατί το ψήφισαν @go2dbeach & @varioAthens . Και δεν με πείθετε πως το Περού είναι πιο ωραίο. Νομίζω πως όσοι το ψηφίσατε είστε απλά κοιλιόδουλοι και δεν μπορείτε να αντισταθείτε στην περουβιανή κουζίνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο μεταξύ το 80% όσων ψήφισαν ΜΕξικό δεν έχουν πάει ΠΕρού. Μόλις γύρισα σε ταξίδι και από τα δύο, καμία σύγκριση κι ας το έχω πολύ ψηλά το Μεξικό. Άλλο αποτύπωμα εντελώς σε όλα τα επίπεδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom