Travel War Νεα Υορκη Vs Λονδινο

Νεα Υορκη Vs Λονδινο


  • Total voters
    124

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αυτο ακριβως!! Φαντασου...που ουτε καν να να παμε δεν θελουμε...:bleh::bleh:
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Λονδινο δαγκωτο γιατι παω τον Ιουλιο..Η ΝΥ ειναι μακρινο ονειρο για την ωρα!!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν βλεπω την τρελη κινητικοτητα που ειχε ο πολεμος Ρωμη-Παρισι.
Τι εγινε βαρεθηκατε τα πολλα travel-wars?
Για περαστε..για περαστε και οι υπολοιποι.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και αφού επισκέφτηκα την Ν. Υόρκη, νομίζω πως μπορώ να ψηφίσω λίγο πιο δίκαια.
Πέρασα πραγματικά καταπληκτικά, γούσταρα και τη μερα και τη νύχτα στη Ν. Υόρκη. Θα το συνέστηνα στα οπωσδήποτε σε κάποιο φίλο. Η πόλη σε αγκαλιάζει και σε ενσωματώνει με "το καλημέρα".
Όμως, αγαπητοί φίλοι...Λονδίνο δεν είναι. Και το γράφω με αυτό το τρόπο, διότι τώρα που το σκέφτομαι σε ότι μου έκανε θετική εντύπωση στη Ν. Υόρκη, νομίζω το Λονδίνο έχει να επιδείξει κάτι καλύτερο. Το προηγούμενο post του Yorgou με καλύπτει στα περισσότερα.
Και πάλι όμως δεν είναι αυτό. Η διαφορά νομίζω είναι στον κοσμό, τον αέρα...που είναι πράγματα που μας αγγίζουν. Και εκεί έτσι απλά, σε εμένα μιλάει καλύτερα το Λονδίνο. Ισως γιατί είναι Ευρώπη... πιο κοντά μας.
Δεν ξέρω. Πάντως ψηφίζω και εγώ Λονδίνο!
 

harisma23

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Για μένα χαλαρά Νέα Υόρκη!

Περπατάς και αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι σε πλατό κινηματογραφικού studio. Ο τεράστιος αριθμός ταινιών και τηλεοπτικών σειρών που έχεις παρακολουθήσει και έχουν γυριστεί στη Νέα Υόρκη, σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι λαμβάνεις μέρος στη σύγχρονη κινηματογραφική μυθοπλασία!

Και βεβαίως ο "αέρας" αλλάζει όταν περνάς τον Ατλαντικό. Στην Ευρώπη αισθάνεσαι ότι υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής, ενώ ακόμα και στην πιο "ευρωπαϊκή" ανατολική ακτή, είσαι σε άλλο πλανήτη...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ναι,στον πλανητη του χαμπουργκερ....:bleh::bleh::bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για μένα χαλαρά Νέα Υόρκη!

Περπατάς και αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι σε πλατό κινηματογραφικού studio. Ο τεράστιος αριθμός ταινιών και τηλεοπτικών σειρών που έχεις παρακολουθήσει και έχουν γυριστεί στη Νέα Υόρκη, σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι λαμβάνεις μέρος στη σύγχρονη κινηματογραφική μυθοπλασία!

Και βεβαίως ο "αέρας" αλλάζει όταν περνάς τον Ατλαντικό. Στην Ευρώπη αισθάνεσαι ότι υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής, ενώ ακόμα και στην πιο "ευρωπαϊκή" ανατολική ακτή, είσαι σε άλλο πλανήτη...

:clap::clap::clap:
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Αν δικαιούμαστε ν ψηφίσουμε κ εμείς π δν έχουμε πάει πουθενά... ψηφίζω τη Νεα Υόρκη. (άλλωστε έχω κολλητούς φίλους εκεί κ προτίθεμαι οσονούπω ν φιλοξενηθώ...λέτε απ αόριστον?????) Ψηφίζω Νέα Υόρκη διότι η ιστορία δν μετράει, σιγά την ιστορία π έχουν αυτές οι πόλεις μπροστά σ τόσες άλλες. Ούτε οι άνθρωποι τους με συγκινούν, ούτε η πολιτική τους, ούτε το "στιλάκι" π αποπνέουν αμφότερες. Ωστόσο, το Λονδίνο παρότι δίπλα μας δν καίγομαι κ αν δν το δω ποτέ (θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες Ευρωπαικές πόλεις), για τη Νέα Υόρκη όμως πιστεύω πως είναι κάτι τ πολύ ξεχωριστό π άλλες πόλεις απλώς τ έχουν κοπιάρει, (συχνά πολύ αποτυχημένα βλ. Ντουμπάι). Δν θα μιλήσω για "αύρα", θελκτικότητα, περιβάλλον κτλ διότι δν έχω παέι σ καμία (παρότι η ζυγαριά γέρνει προς ΝΥόρκη), κ αν κ μισώ το όλο "αμερικανε-καπιταλο" dream, θα πω ότι οι συγκεκριμένοι πολύ καλοί φίλοι μ π πλέον ζουν μόνιμα εκεί δεν ξέρω αν θα μπορούσαν ν ανταπεξέλθουν (ο,τι ήθελε σημαίνει αυτό) σ οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαική πόλη. Ν. Υόρκη λοιπόν (από καρδιάς όπως είπαν κ κάποιοι) γιατί εκεί ευτύχησαν κ γιατί εκεί ελπίζω ν πάω σύντομα ν τους καμαρώσω!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν δικαιούμαστε ν ψηφίσουμε κ εμείς π δν έχουμε πάει πουθενά... ψηφίζω τη Νεα Υόρκη. (άλλωστε έχω κολλητούς φίλους εκεί κ προτίθεμαι οσονούπω ν φιλοξενηθώ...λέτε απ αόριστον?????) Ψηφίζω Νέα Υόρκη διότι η ιστορία δν μετράει, σιγά την ιστορία π έχουν αυτές οι πόλεις μπροστά σ τόσες άλλες. Ούτε οι άνθρωποι τους με συγκινούν, ούτε η πολιτική τους, ούτε το "στιλάκι" π αποπνέουν αμφότερες. Ωστόσο, το Λονδίνο παρότι δίπλα μας δν καίγομαι κ αν δν το δω ποτέ (θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες Ευρωπαικές πόλεις), για τη Νέα Υόρκη όμως πιστεύω πως είναι κάτι τ πολύ ξεχωριστό π άλλες πόλεις απλώς τ έχουν κοπιάρει, (συχνά πολύ αποτυχημένα βλ. Ντουμπάι). Δν θα μιλήσω για "αύρα", θελκτικότητα, περιβάλλον κτλ διότι δν έχω παέι σ καμία (παρότι η ζυγαριά γέρνει προς ΝΥόρκη), κ αν κ μισώ το όλο "αμερικανε-καπιταλο" dream, θα πω ότι οι συγκεκριμένοι πολύ καλοί φίλοι μ π πλέον ζουν μόνιμα εκεί δεν ξέρω αν θα μπορούσαν ν ανταπεξέλθουν (ο,τι ήθελε σημαίνει αυτό) σ οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαική πόλη. Ν. Υόρκη λοιπόν (από καρδιάς όπως είπαν κ κάποιοι) γιατί εκεί ευτύχησαν κ γιατί εκεί ελπίζω ν πάω σύντομα ν τους καμαρώσω!
Τα γνωστά φερέφωνα της κακογουστιάς ξαναχτύπησαν!!! Έλα πες μας πόσα σου έδωσε ο taver για να γράψεις αυτό τον λίβελο ασχετοσύνης...

Ρε taver, όσους και να δωροδοκήσεις, όσα λεφτά και να ξοδέψεις για να διαφημίσεις τον ναό του καπιταλιστικού κιτς πάντα θα υπάρχουν οι οπαδοί του ωραίου που θα σε ξεμπροστιάζουν... κράτα τα λεφτά σου θλιβερέ κεφαλαιοκράτη και μην ξεφτυλίζεσαι άλλο... μαζεύεις αθώα κοριτσάκια, τους πουλάς το Αμερικάνικο όνειρο, τους τάζεις λαγούς με πετραχείλια και τα βάζεις να ψηφίζουν την πρωτεύουσα της διαφθοράς, της εκμετάλλευσης , της ασχήμιας... όλοι εμείς οι οπαδοί της Γηραιάς Αλβιώνος, φωτεινοί φάροι αλήθειας, επαγρυπνούμε και πασχίζουμε να επαναφέρουμε τις αθώες κορασίδες στο σωστό δρόμο... eleva κορίτσι μου εγκατέλειψε τους φαύλους και βρες το φως το αληθινό στις μεγαλόπρεπες αγκαλιές του τιμημένου Ηνωμένου Βασιλείου...

Ο ΘΕΟΣ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom