Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86
Μηνύματα
66
Likes
39
Κολλοσαίο:
Ένα από τα 7 θαύματα του σύγχρονου κόσμου, πρότυπο αρχιτεκτονικής ακόμα και μέχρι τις ημέρες μας
Πάνθεον:
Το μεγαλύτερο σε μέγεθος ρωμαϊκό μνημείο που να έχει διασωθεί έως σήμερα, διέθετε τον μεγαλύτερο θόλο σε όλη την Αρχαιότητα (43,3 μέτρα διαμέτρου στο εσωτερικό του). Έπειτα από σχεδόν δύο χιλιετίες, η αξιοσημείωτη αυτή κατασκευή δεν παρουσιάζει κανένα σημάδι κατάρρευσης, παρά τις αρκετές αφαιρέσεις τμημάτων της διακόσμησής του.
Βασιλική του Αγίου Πέτρου:
Μπορεί να χωρέσει 60.000 άτομα ενώ με την συνολική έκταση ολόκληρου του αρχιτεκτονικού συγκροτήματος αποτελεί και μία από τις μεγαλύτερες εκκλησίες του κόσμου.
Δηλαδή τι δεν είναι σημαντικό από αυτά για την παγκόσμια ιστορία;
Η Ιταλία γέννησε το κίνημα της αναγέννησης και έδωσε τη θέση του στο ύφος του Μπαρόκ ένα νέο τρόπο έκφρασης που γεννήθηκε στη Ρώμη, απ' όπου εξαπλώθηκε σχεδόν σε ολόκληρη την Ευρώπη.
Ας μάθουμε και λίγη ιστορία...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι να πω, κορυφαία η συνεισφορά του Κολοσσαίου στον παγκόσμιο πολιτισμό. Οι μονομάχοι άραγε θα συμφωνούσαν; Σημαντικό για τον παγκόσμιο πολιτισμό, ας πούμε πως είναι. Ως μαύρη σελίδα.
BTW, περισσότερα έργα του Caravaggio έχει στο Λούβρο παρά σε όλη τη Ρώμη... Το Μουσείο του Βατικανού, πάλι, το έχω επισκεφθεί δυο φορές, και το βρίκα βαρετό και λίγο και τις 2. Το 90% των εκθεμάτων είναι τόσο ασήμαντα, που αν τα είχε κάποιο άλλο μουσείο, θα έμεναν στις αποθήκες του.
Το castel san angelo, πάλι, είναι ολίγιστο, και για τη συμβολή του στον παγκόσμιο πολιτισμό δε μπορώ να βρώ κάποια σύνδεση.
Το Πάνθεον έχει δώσει κάποια στοιχεία στις μεταγενέστερες κατασκευαστικές τεχνικές, που έβρισκαν εφαρμογή για μιάμιση χιλιετία μετά την κατασκευή του. Κατά τη γνώμη μου είναι το σημαντικότερο μνημείο στη ρώμη, αλλά δε μπορείς καν να το συγκρίνεις τη συνεισφορά του στον παγκόσμιο πολιτισμό με αυτή του Παρισιού. Ας ξεκινήσουμε με το Γοτθικό ρυθμό που θεμελιώθηκε στο Παρίσι (πρώτο κτήριο: Βασιλική του St-Denis, βόρειο Παρίσι) και αντιγράφηκε από όλες τις εκλησίες του καθολικού κόσμου (ΚΑΙ στη Ρώμη) . Ή με τη ρυμοτομία του Hausmann, για να μείνουμε στις κατασκευές.
Αλλά ας αφήσουμε κάπου εδώ τις συγκρίσεις με το Παρίσι. Θυμίζω και πάλι πως το θέμα μας είναι Ρώμη vs Μαδρίτη....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλα ολα τα αλλα, αλλα βαρετο το μουσειο του βατικανου;;; και το βρικες βαρετο με "ι"; καρανικα βγες απο το λογαριασμο του ταβερ αμεσως.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΥΓ.που είναι ο @tripakias βρε παιδιά;πολύ θα του άρεσε η κουβέντα μας...
Εμενα η γνωμη μου για τη Ρωμη ειναι γνωστη. Μια συμπαθητικη πολη που εχει μεινει κολλημενη στο "ενδοξο" παρελθον της. Ενα παρελθον που περα της αντιγραφης του αρχαιου ελληνικου πολιτισμου και της δυστυχιας που προσφερε σε εκατομμυρια ανθρωπους δεν μπορω να βρω αλλη συνεισφορα στον παγκοσμιο πολιτισμο.

Ειναι τραγικο ανθρωποι να θαυμαζουν τη Ρωμαικη Αυτοκρατορια. Σαν να θαυμαζει η ανθρωποτητα σε 2 χιλιαδες χρονια τη Γερμανια του Χιτλερ ή τη Σοβιετικη Ενωση του Σταλιν.

Και κατι για την ιταλικη κουζινα. Εξαιτιας μιας πολυς μεγαλης περιπεριπετειας υγειας που ζω απο πολυ πολυ πολυ κοντα τους τελευταιους μηνες και για να προστατευσω οσο γινεται τη ζωη μου και τη ζωη του παιδιου μου, εχω αλλαξει ριζικα τροπο ζωης και διατροφης. Ειδικα στο θεμα διατροφη εχω αποκτησει μεγαλη ευαισθησια και εχω αποβαλει απο το διαιτολογιο μου περιπου το 90% των τροφων που ετρωγα παλιοτερα. Πλεον μετα απο λιγο καιρο δεν βρισκω καμια απολαυση στο φαγητο και δεν με ενδιαφερει να φαω κατι νοστιμο. Θα φαω αυτο που πρεπει να φαω, ειτε μου αρεσει, ειτε οχι. Και ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος γι αυτο.

Ετσι μπορω να κρινω την ιταλικη κουζινα μονο στο θεμα υγιεινης διατροφης και οχι νοστιμιας ή οικονομιας. Για μενα ειναι η πλεον βλαβερη γνωστη κουζινα και το μονο που θα μπορουσα να φαω ειναι σπαγγετι ολικης με κοκκινη σαλτσα. Δηλαδη ειμαι μονο για Ναπολιτανα (αλλα χωρις ζαχαρη).

Η Μαδριτη μου αρεσει λιγο περισσοτερο αλλα ουτε κι αυτη με τρελαινει. Μη θελοντας να επιλεξω στους τυφλους το μονοφθαλμο, δεν θα ψηφισω.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εξαιτιας μιας πολυς μεγαλης περιπεριπετειας υγειας που ζω απο πολυ πολυ πολυ κοντα τους τελευταιους μηνες
Εύχομαι να ξεπεραστούν όλα σας τα προβλήματα,γρήγορα και ας μην ξαναβαλεις ιταλικό φαγητό,στο στόμα σου,ποτέ !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλα ολα τα αλλα, αλλα βαρετο το μουσειο του βατικανου;;; και το βρικες βαρετο με "ι"; καρανικα βγες απο το λογαριασμο του ταβερ αμεσως.
Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε...

Ε, ναι, καραβαρετό (Δε μιλάω φυσικά για την Cappella Sistina, που αν και στο ίδιο εισιτήριο είναι μνημείο και όχι μουσείο, μιλάω για το μουσείο). Της προκοπής είναι μόνο ένα από τα αρχαιολογικά τμήματα (Pio Clementino), τα δωμάτια του Raffaello, και ένα μέρος από τις ταπετσαρίες. Η πινακοθήκη, για παράδειγμα, είναι για κλάμματα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ειναι τραγικο ανθρωποι να θαυμαζουν τη Ρωμαικη Αυτοκρατορια. Σαν να θαυμαζει η ανθρωποτητα σε 2 χιλιαδες χρονια τη Γερμανια του Χιτλερ ή τη Σοβιετικη Ενωση του Σταλιν.
Ολόκληρη η παγκόσμια ιστορία είναι μόνο γεμάτη από παρόμοιες αυτοκρατορίες που με τον ένα ή άλλο τρόπο κίνησαν την ιστορία, αν έχεις κάποιο παράδειγμα από καμιά αυτοδιαχειριζόμενη αναρχοαυτόνομη κοινωνία που κατάφερε να επιβιώσει και να αλλάξει την ιστορία περιμένουμε με λαχτάρα να την μάθουμε.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.099
Αυτά που λες,θα μπορούσε να τα έχει γράψει ο Samion....:)Είναι απλό.
Welcome to the club!
Ε, απέκτησε άλλον ένα φανατικό θαυμαστή η Ρώμη, τι το περίεργο...Εδώ που τα λέμε η Μαδρίτη έχει ήδη χάσει σε όλα τα war, από τη Λισσαβώνα ακόμα και τη Βαρκελώνη...δεν είναι περίεργο που έγινε χαμός όταν τη συγκρίναμε με τη Ρώμη. Για μένα είναι αξιοθαύμαστο που βρέθηκαν και δέκα άτομα να ψηφίσουν τη Μαδρίτη....Όχι γιατί δεν είναι και ενδιαφέρουσα και με μεγάλης αξίας μουσεία, με ιστορία και ομορφιά, αλλά γιατί η Ρώμη είναι ανώτερη σε όλα αυτά...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.619
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom