Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τότε μάλλον οι αμερικάνοι παραγωγοί δεν το έχουν πάρει ακόμη χαμπάρι γιατί ότι ταινία έχει σχέση με καλοπέραση εκεί γυρίζεται και όχι στη Μαδρίτη, ακόμη και η ρόμπερτς εκεί αποφάσισε να παχύνει. Τέλος πάντων ελπίζω να φαίνεται ότι δεν έχω σοβαρές αντιρρήσεις και απλά διασκεδάζω με τη ''μονομαχία''.
Προφανώς όταν αναφερόμαστε σε νυχτερινή διασκέδαση εννοούμε, μπαρς, κλαμπς, νέα στέκια, γειτονιές με νεολαία και ζωντάνια, και όχι γευσιγνωσίες, οινοποσίες με σπέσιαλ γεύματα που σ'αυτο το κομμάτι όντως η Ρώμη έχει τα πρωτεία.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μάλλον είναι φανερό ότι για διασκέδαση γράφουμε...
καλό, κάποτε που θα μεγαλώσεις κι εσύ θα μάθεις ότι και το φαγητό μπορεί να είναι διασκέδαση! (μη σου πω από τις λίγες που θα απομείνουν) αλλά μέχρι τότε δώστου να καταλάβει!

Προφανώς όταν αναφερόμαστε σε νυχτερινή διασκέδαση εννοούμε, μπαρς, κλαμπς, νέα στέκια, γειτονιές με νεολαία και ζωντάνια, και όχι γευσιγνωσίες, οινοποσίες με σπέσιαλ γεύματα που σ'αυτο το κομμάτι όντως η Ρώμη έχει τα πρωτεία.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν σοβαρές διαφορές, εγώ δεν τις είδα. Θα με ενδιέφερε περισσότερο αν ήξερες να μας ενημερώσεις για συναυλίες, μουσικές περίεργες και νέα πράγματα που πραγματικά δεν ξέρω τι από αυτά συμβαίνει στη Μαδρίτη, ενώ αντίθετα ακούω πολλά για Βαρκελώνη. Το να πιεις δυο ποτά και να περάσεις καλά μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, και αν κατεβώ στο Ναβαρίνο θα δω πολύ περισσότερο νεαρόκοσμο από οπουδήποτε στη Μαδρίτη.
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν ξέρω αν υπάρχουν σοβαρές διαφορές, εγώ δεν τις είδα. Θα με ενδιέφερε περισσότερο αν ήξερες να μας ενημερώσεις για συναυλίες, μουσικές περίεργες και νέα πράγματα που πραγματικά δεν ξέρω τι από αυτά συμβαίνει στη Μαδρίτη, ενώ αντίθετα ακούω πολλά για Βαρκελώνη. Το να πιεις δυο ποτά και να περάσεις καλά μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, και αν κατεβώ στο Ναβαρίνο θα δω πολύ περισσότερο νεαρόκοσμο από οπουδήποτε στη Μαδρίτη.
Δεν υποστήριξα την μία ή την άλλη όπως θα είδες αφού δεν έχω πάει καν στη Μαδρίτη για να έχω άποψη. Απλά έκανα την παρατήρηση ότι άλλο το καλό φαγητό άλλο η νυχτερινή διασκέδαση. Άλλωστε σε όλους τους οδηγούς είτε έντυπους είτε στο διαδίκτυο για κάθε προορισμό υπάρχουν ξεχωριστές κατηγορίες για Αξιοθέατα, φαγητό, καφέ και νυχτερινή διασκέδαση. Ε και η Ρώμη δεν είναι αυτό που λέμε η καρδιά της διασκέδασης.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
καλό, κάποτε που θα μεγαλώσεις κι εσύ θα μάθεις ότι και το φαγητό μπορεί να είναι διασκέδαση! (μη σου πω από τις λίγες που θα απομείνουν) αλλά μέχρι τότε δώστου να καταλάβει!
Το φαγητό είναι σοβαρή διασκέδαση.Το αντιμετωπίζω σοβαρά σε οποιαδήποτε ταξίδι(ποστάρω σχετικά στα αντίστοιχα θέματα).Η Ισπανική κουζίνα είναι στην πρωτοπορία εδώ και αρκετά χρόνια.Δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς αυτό.Το λένε και οι οδηγοί...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.369
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.Δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς αυτο.Το λένε και οι οδηγοί...
Ποιος οδηγος? Ο οδηγος του αρχαριου γευσιγνωστη? Ο δικος σου μηπως? Η ο Michelin που βγαζει την ιαπωνικη υπερκουζινα? Το τρολαρισμα εχει κ ορια νοημοσυνης..
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Γι' αυτό είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι, βρε φίλτατε Samion, για να έχουμε και διαφορετικές απόψεις.. αλλιώς τι πλάκα θα είχε; Δε με νοιάζουνε ούτε οι οδηγοί, ούτε οι πράκτορες, ούτε τίποτα τέτοιο. Προσωπικά, στην περίοδο αυτή που κάνουμε τη σύγκριση, με τα γούστα που έχω εγώ ή ο καθένας, επιλέγω ό,τι επιλέγω. Για μένα η Ρώμη δε λέει όσο η Μαδρίτη, και για να το πάω παραπέρα, προτιμώ την Πράγα και από τις δύο για παράδειγμα :) Ο καθένας κρίνει με δικά του κριτήρια την κουζίνα, τη ζωή, τον κόσμο, το όλο κλίμα που εισπράττει τέλος πάντων.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Πως ξεχάσθηκα :D όλοι είναι αρχάριοι και άσχετοι και ένας μόνον ξέρει την μοναδική αλήθεια,οτι η Ιταλική κουζίνα είναι η καλύτερη του κόσμου.Εντάξει γελάσαμε,πάμε παρακάτω...
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Αφού απαξιώσαμε τους τουριστικούς οδηγούς, τα γκρουπ των τουριστών, απαξιώσαμε την dolce vita, τις ταινίες, τα μουσεία(!!!) και πολλά ακόμα, ήρθε η ώρα μήπως να απαξιώσουμε και την Unesco που τo 16,2% των μνημείων παγκόσμιας κληρονομιάς ανήκουν στην Ρώμη; Για την ιστορία και μόνο αναφέρω "Τα μνημεία που συγκαταλέγονται στον Κατάλογο της Παγκόσμιας Κληρονομιάς επιλέγονται και εγκρίνονται βάσει της αξίας τους ως τα καλύτερα παραδείγματα της δημιουργικής ευφυΐας του ανθρώπου". Ναι η Μαδρίτη είναι μια σύγχρονη Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, η Ρώμη δεν θεωρείται προορισμός για nightlife, αλλά αν είναι να ξενιτευτώ μόνο για να πάω σε club, γιατί δεν πάω Μύκονο που θα πληρώσω και λιγότερα;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Γιατί ακριβώς ο καθένας ξενιτεύεται για τους δικούς του λόγους. Μπορεί εγώ στην ηλικία που είμαι τώρα να μην ενδιαφέρομαι για μουσεία, τέχνη κτλ, και σε τριάντα χρόνια να γουστάρω να μελετάω πίνακες. Ε, δε νομίζω να πάω Καμτσιάτκα τότε ;) Δε διαφωνώ σε τίποτα με καμία επιλογή, αλλά ρε παιδιά, ας δεχτούμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν πιο πολύ να πάνε Μαδρίτη, Εδιμβούργο, Βαρσοβία και δεν ξέρω πού αλλού, παρά Ρώμη. Εκεί θα είναι και η Ρώμη, αιώνια άλλωστε :D , να την χαρεί όποιος θέλει όποτε θέλει. Παρεμπιπτόντως, έχω πάει δύο φορές ήδη στη Ρώμη, καλά ήταν...αυτό, τέλος... Συγνώμη προς τη διαφαινόμενη νικήτρια πόλη αυτού του γκάλοπ, υπάρχουμε κι εμείς :rolleyes:
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Γιατί ακριβώς ο καθένας ξενιτεύεται για τους δικούς του λόγους. Μπορεί εγώ στην ηλικία που είμαι τώρα να μην ενδιαφέρομαι για μουσεία, τέχνη κτλ, και σε τριάντα χρόνια να γουστάρω να μελετάω πίνακες. Ε, δε νομίζω να πάω Καμτσιάτκα τότε ;) Δε διαφωνώ σε τίποτα με καμία επιλογή, αλλά ρε παιδιά, ας δεχτούμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν πιο πολύ να πάνε Μαδρίτη, Εδιμβούργο, Βαρσοβία και δεν ξέρω πού αλλού, παρά Ρώμη. Εκεί θα είναι και η Ρώμη, αιώνια άλλωστε :D , να την χαρεί όποιος θέλει όποτε θέλει. Παρεμπιπτόντως, έχω πάει δύο φορές ήδη στη Ρώμη, καλά ήταν...αυτό, τέλος... Συγνώμη προς τη διαφαινόμενη νικήτρια πόλη αυτού του γκάλοπ, υπάρχουμε κι εμείς :rolleyes:
Για το μόνο που διαφωνώ είναι η προσπάθεια απαξίωσης μιας πόλης που η προσφορά της στο πολιτισμό τις τέχνες και στην ιστορία είναι ανεκτίμητες και δεν είναι θέμα ηλικίας για να το εκτιμήσεις. Τώρα αν η μία έχει καλύτερη κουζίνα από την άλλη, ή καλύτερους καφέδες νομίζω ότι είναι αστείο να μας απασχολήσει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.447
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom