Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
69
Εχω παει και στις δυο,κατα συμπτωση μεσα στην ιδια χρονια κι εννοειται δεν υπαρχει συγκριση. Η Ρωμη βρισκεται ανετα μεσα στις 10 καλυτερες πολεις της Ευρωπης, η Μαδριτη οριακά στις 10 της Ισπανιας. Πραγματικα,προσπαθω να θυμηθω κατι απτο ταξιδι,εκτος απτον αγωνα της Ρεαλ στο Μπερναμπεου. Να συγκριναμε Ρωμη με Βαρκελωνη,μαλιστα,εκει εχω διλημμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εχω παει και στις δυο,κατα συμπτωση μεσα στην ιδια χρονια κι εννοειται δεν υπαρχει συγκριση. Η Ρωμη βρισκεται ανετα μεσα στις 10 καλυτερες πολεις της Ευρωπης, η Μαδριτη οριακά στις 10 της Ισπανιας. Πραγματικα,προσπαθω να θυμηθω κατι απτο ταξιδι,εκτος απτον αγωνα της Ρεαλ στο Μπερναμπεου. Να συγκριναμε Ρωμη με Βαρκελωνη,μαλιστα,εκει εχω διλημμα.
Σοβαρέψου. Η Βρώμη ούτε στο top-50 της Ευρώπης δε μπαίνει. Όσο για τη σύγκριση της Μαδρίτης με την επαρχιακή πολίχνη, τι να πω....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Άσε που αυτοί οι Ιταλοί μακαρονάδες εδώ μου κάθονται, για να μην αναφερθώ στην κατάντια του να βρισκονται στις τελευταίες θέσεις της ευρωπαϊκής κατάταξης στην κατανάλωση αλκοόλ. Bella figura και λαλακιες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.991
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εχω παει και στις δυο,κατα συμπτωση μεσα στην ιδια χρονια κι εννοειται δεν υπαρχει συγκριση. Η Ρωμη βρισκεται ανετα μεσα στις 10 καλυτερες πολεις της Ευρωπης, η Μαδριτη οριακά στις 10 της Ισπανιας. Πραγματικα,προσπαθω να θυμηθω κατι απτο ταξιδι,εκτος απτον αγωνα της Ρεαλ στο Μπερναμπεου. Να συγκριναμε Ρωμη με Βαρκελωνη,μαλιστα,εκει εχω διλημμα.
Are you off your rocker?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να συγκριναμε Ρωμη με Βαρκελωνη,μαλιστα,εκει εχω διλημμα.
ψευτοδιλημμα. δεν λυθηκε προσφατα? τη σκορπισε τη φιγκουρομπαρτσα κ ολους τους ισπανους.
Σοβαρέψου. Η Βρώμη ούτε στο top-50 της Ευρώπης δε μπαίνει. ...
βηματα να κανεις:1.διαχωριζεις την ηρα απο το σταρι, 2. γραφεις στο www.agrotis.gr. μετα τα ξαναλεμε.

1.Άσε που αυτοί οι Ιταλοί μακαρονάδες εδώ μου κάθονται, 2.βρισκονται στις τελευταίες θέσεις της ευρωπαϊκής κατάταξης στην κατανάλωση αλκοόλ.
1.οσα δε φτανει η αλεπου...
2. στην τελευταια εκθεση της ΕΕ στον πατο καταναλωσης pure alcohol βρισκεται η Μαλτα, Σουηδια, Νορβηγια. ειναι προφανες ποσο αξιοπιστες ειναι αυτες οι εκθεσεις. για φτηνη μπυρα κ βοτκα ειναι επισης προφανες που πρεπει να παμε. για ποιοτικο αλκοολ επισης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.991
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
για φτηνη μπυρα κ βοτκα ειναι επισης προφανες που πρεπει να παμε. για ποιοτικο αλκοολ επισης.
Μην βαζεις τη Γαλλια στην κουβεντα γιατι θα ξεφυγουμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η Ρωμη βρισκεται ανετα μεσα στις 10 καλυτερες πολεις της Ευρωπης, η Μαδριτη οριακά στις 10 της Ισπανιας.
Mην έχοντας πάει Ισπανία, με εκπλήσσει πρωτεύουσα να βρίσκεται οριακά στις 10 καλύτερες πόλεις της χώρας της. Ποιες είναι οι υπόλοιπες 9 που είναι ομορφότερες απ' τη Μαδρίτη να τις βάλω πρώτες στο πρόγραμμα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mην έχοντας πάει Ισπανία, με εκπλήσσει πρωτεύουσα να βρίσκεται οριακά στις 10 καλύτερες πόλεις της χώρας της. Ποιες είναι οι υπόλοιπες 9 που είναι ομορφότερες απ' τη Μαδρίτη να τις βάλω πρώτες στο πρόγραμμα;
H ΜΑδρίτη είναι χτεσινή πόλη, δεν είναι η ιστορική πρωτεύουσα της ισπανικής αυτοκρατορίας. 10 πόλεις που και για μένα είναι πάνω από τη ΜΑδρίτη:
Τολέδο
Σαντιάγο
Βαρκελώνη
Βαλένθια
Σανταντέρ
Κάθερες
Σεβίλλη
Άβιλα
Σαν Σεμπαστιάν
Λα Κορούνια
Γρανάδα
Κόρδοβα
Βιτόρια

Ουπς βγήκαν 13 και δε ζορίστηκα και καθόλου...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δηλ. αν ανοίξω ένα γνωστό ταξιδιωτικό οδηγό που είναι ας πούμε μία αντικειμενική μονάδα μέτρησης του πόσο ενδιαφέρουσα είναι μια πόλη, θα μου προτείνει να αφιερώσω περισσότερες μέρες στην Αβίλα απ' ότι στη Μαδρίτη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλ. αν ανοίξω ένα γνωστό ταξιδιωτικό οδηγό που είναι ας πούμε μία αντικειμενική μονάδα μέτρησης του πόσο ενδιαφέρουσα είναι μια πόλη, θα μου προτείνει να αφιερώσω περισσότερες μέρες στην Αβίλα απ' ότι στη Μαδρίτη;
Όχι, διότι είναι μικρότερη και είθισται για πρωτεύουσα και με τέτοιο πληθυσμό από την οποία θα περάσουν όλοι, να αφιερώνεις περισσότερες σελίδες. Αλλά ότι είναι πιο όμορφη και ενδιαφέρουσα η Άβιλα, είναι η προσωπική μου άποψη. Αν θες να δεις τι λένε οι οδηγοί...ε ανοίγεις τους οδηγούς, δε ρωτάς την προσωπική άποψη κάποιων σε φόρουμ. Αλλά γενικά ναι, είναι παράδοξο πώς σε μια χώρα με τέτοια ιστορία και αρχιτεκτονική, η πρωτεύουσα ειναι τόσο αδιάφορη.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
69
Παιδια την προσωπικη μου αποψη ειπα,δεν χρειαζεται να την ενστερνιστειτε ολοι. Για να μην λεμε οτι θελουμε,δεν ειπα οτι ειναι χαλια η Μαδριτη,ουτε προτεινα σε κανεναν να μην παει. Ειναι σαν να πει καποιος οτι η Αθηνα π.χ. δεν ειναι μεσα στις πιο ομορφες πολεις της Ελλαδας,δεν σημαινει οτι δεν θα παει ενας τουριστας. Αλλα η συγκριση με την Ρωμη, μου φαινεται πραγματικα ατυχης. Και για να μην φανω υπερβολικος,σιγουρα ειχε κι αλλα πραγματα που εκανα και με ενθουσιασαν(π.χ. το Πραντο,απο τα πιο ολοκληρωμενα μουσεια ,το μουσειο των οπλων στο παλατι,το μνημειο του Θερβαντες,κτλ). Απλα συνολικα σαν πολη,δεν με εντυπωσιασε. Δηλαδη καμμια σχεση με Ρωμη,για μενα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom