Travel war: Χριστούγεννα στο Λονδίνο ή στο Παρίσι;

Εορταστικό Λονδίνο vs εορταστικό Παρίσι!


  • Total voters
    80

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντως να πω την αληθεια μου δεν περιμενα να προηγειται το Λονδινο. Το γαλλικο στυλ εχει περασει στην ελληνικη μικροαστικη κουλτουρα εχοντας τη φημη της φινετσας και της ομορφιας. Πραγμα που φυσικα για οσους γνωριζουν δεν ισχυει αφου οι Γαλλοι στην κακογουστια ειναι μανουλες.
Κακογουστοι βεβαια ειναι και τα αγγλακια αλλα το Λονδινο εκμεταλλευεται υπεροχα το ανθρωπινο δυναμικο απο αλλα μερη του πλανητη που κατοικει σ' αυτο και πετυχαινει ενα ομορφο αποτελεσμα.

Ευχομαι σε ολους να περασετε μοναδικες γιορτες με τους ανθρωπους που αγαπατε στα μερη που αγαπατε!

Εγω αναχωρω για το Παρισι με το μυαλο μου στην Ελλαδα και την καρδια μου στο Λονδινο!

Αν δεν ξαναμπω μεχρι τα Χριστουγεννα... Merry Christmas campers!!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ναι πολυ σωστα, ολοι μας, ασχετα αν εχουμε παει ή οχι στις 2 συγκεκριμενες πολεις τη συγκεκριμενη περιοδο του χρονου, μπορουμε να ψηφισουμε. Δικη μου παραλειψη που δεν ειχα βαλει τους κανονες του war. Τωρα πια βρισκονται στο αρχικο ποστ του τοπικ. :xmas_smile:
 

Kalliopi2

Member
Μηνύματα
54
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλίαααααα
Ταξίδι-Όνειρο
Salar De Uyuni, Βολιβία
καλά κόψε κάτι..2 φορές έκανα και δεν έβλεπα την ώρα να φύγω για κανα χωριό..χειρότερα κι από Παλέρμο downtown ήταν..
η γκαλερί όμως έχει αρκουδακια? και τα μπιχλιμπιδια του χαροντς?
Συγνώμη τι έχει το Παλέρμο? (ή έστω το κέντρο του?) !!!! :cry:
Απλά είναι πολύ διαφορετικό το στυλ του, δεν νομίζω οτι μπορείς να το συγκρίνεις με Λονδίνο/Παρίσι, γιατι είναι κάτι πολύ διαφορετικό, λίγο μελαγχολικό ίσως... αλλά πιο ρεαλ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Kalliopi2 said:
Συγνώμη τι έχει το Παλέρμο? (ή έστω το κέντρο του?) !!!! :cry:
Απλά είναι πολύ διαφορετικό το στυλ του, δεν νομίζω οτι μπορείς να το συγκρίνεις με Λονδίνο/Παρίσι, γιατι είναι κάτι πολύ διαφορετικό, λίγο μελαγχολικό ίσως... αλλά πιο ρεαλ?
1. ειπα downtown,δεν σημαινει απαραιτητα το ιστορικο κεντρο.
2. αποκλειστικα για τη χριστουγεννιατικη περιοδο μιλαμε..
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Εχω κανει πρωτοχρονια στο λονδινο , αλλα σιγουρα καποια στιγμη θελω να παω και παρισι οποια εποχη και να ειναι (και σιγουρα θα παω ξανα κ ξανα λονδινο )!!!!!
Το λονδινο μαγικο ...φανταζομαι και το παρισι θα ειναι !!!Σιγουρα και τα δυο εχουν ομορφα πραγματα να δεις και να χαθεις στην μαγεια τους !!!!


Οπου και να πας να περασεις καλα :xmas_razz:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Eίναι ιεροσυλια να συγκρινουμε τα Harrods με τις Galeries Lafayette..
Η διαφορα δεν ειναι τεραστια, ειναι χαωδης..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Eίναι ιεροσυλια να συγκρινουμε τα Harrods με τις Galeries Lafayette..
Η διαφορα δεν ειναι τεραστια, ειναι χαωδης..
Υπερ τίνος?

Θυμίζω ότι η όποια σύγκριση σ' αυτό το θέμα οφείλει να αφορά το χώρο και τον εορταστικό του διάκοσμο, και όχι τα είδη και τις τιμές του καταστήματος.
Ως προς αυτά, η Galleries Lafayette είναι όντως μια τάξη μεγέθους παραπάνω.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
δηλαδή αυτό, πιστέψτε με δεν βρήκα καλύτερη, όποιος έχει βρεί ας βάλει,

ai2_mirror_co_uk_incoming_article1171295_ece_ALTERNATES_s615_F1874dadd71f1d2cce7bbaabb1e669214.jpg


εναντίον αυτού


aq8allinone.com_wp_content_uploads_2012_11_Beautiful_Swarovski796bc3e5a89295b1f533fc5db38bca6c.jpg



ε ναι είναι χαώδης ...έχεις δίκιο...:xmas_cheesygrin:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
chrisbd, μας αποστομωσες :xmas_mrgreen:

Επειδη τεθηκε θεμα συγκρισης, αυτο που εχει σημασια ειναι τι προσφερουν τη συγκεριμενη εορταστικη περιοδο τα δυο καταστηματα στον επισκεπτη σαν ολοτητες δηλ. και απο πλευρας ποικιλίας, ποιότητας, τιμων κλπ και δευτερευοντως βεβαια οσον αφορα στο ψυχαγωγικο κομματι (διακοσμηση, happenings κλπ)
με αλλα λογια ποιο απο τα δυο αυτα καταστηματα προσελκυει περισσοτερο τον επισκεπτη κυριως να ψωνισει αλλα και να φαει, να πιει, να ψυχαγωγηθει

Και μονο το γεγονος της έναρξης της περιοδου των χειμερινων εκπτωσεων απο τη 2η ημερα των Χριστουγεννων στο Λονδινο, θετει το δημοφιλεστερο πολυκαταστημα του εκτος συναγωνισμου :xmas_wink:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
chrisbd, μας αποστομωσες :xmas_mrgreen:

Επειδη τεθηκε θεμα συγκρισης, αυτο που εχει σημασια ειναι τι προσφερουν τη συγκεριμενη εορταστικη περιοδο τα δυο καταστηματα στον επισκεπτη σαν ολοτητες δηλ. και απο πλευρας ποικιλίας, ποιότητας, τιμων κλπ και δευτερευοντως βεβαια οσον αφορα στο ψυχαγωγικο κομματι (διακοσμηση, happenings κλπ)
με αλλα λογια ποιο απο τα δυο αυτα καταστηματα προσελκυει περισσοτερο τον επισκεπτη κυριως να ψωνισει αλλα και να φαει, να πιει, να ψυχαγωγηθει

Και μονο το γεγονος της έναρξης της περιοδου των χειμερινων εκπτωσεων απο τη 2η ημερα των Χριστουγεννων στο Λονδινο, θετει το δημοφιλεστερο πολυκαταστημα του εκτος συναγωνισμου :xmas_wink:
Δηλαδή τώρα για να καταλάβω.... Μας λες ότι τα Χριστούγεννα είναι καλύτερα στο Λονδίνο από ότι στο Παρίσι, επειδή το shopping στο Harrods είναι καλύτερο από το shopping στο Galleries Lafayette... Άβυσσος η ψυχή του ταξιδιώτη...

Παρεμπιπτόντως, το μόνο shopping που θα με ενδιέφερε σε τέτοια καταστήματα είναι τα gourmet τρόφιμα, και στον τομέα αυτό η πρώτη επιλογή δεν είναι κάποιο από αυτά τα 2 αλλά η Grande Epicerie του ιστορικού "Le Bon Marche", του παλιότερου πολυκαταστήματος στον κόσμο, που φέτος γιόρτασε τα 160 του χρόνια λειτουργίας στον ίδιο χώρο. Ιδιοκτήτης, ο Bernard Arnault (λέγε με Louis Vuitton, Moet & Chandon, Hennesy κλπ), όχι κάθε νεόπλουτος Άραβας με λεφτά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom