Travel Wars : Κοπεγχάγη vs Στοκχόλμη

Κοπεγχάγη vs Στοκχόλμη


  • Total voters
    55

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Βασικα δεν ξερω ουτε εγω πραγματικα τι να αποφασισω οποτε σκεφτηκα να στραφω στη βοηθεια σας
Επελεξα λοιπον δυο πολεις ,σημα κατατεθεν και οι δυο της Σκανδιναβιας.Και οι δυο μεγαλες πολεις,δε θα μπορουσα να βαλω πολεις οπως το Μπεργκεν,το Μπιλουντ,το Ροβανιεμι οσο ομορφες και να ειναι απεναντι σε "θηρια" ,ισως θα τις εβαζα μεταξυ τους πιο δικαιο μου φαινεται.Οπως επισης δεν σκεφτηκα καν τη μακρινη Ισλανδια(γιατι στο κατω κατω δεν εχω παει)...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν βάζετε δημοσκόπηση σε travel war, φροντίζετε να φαίνεται ποιός ψηφίζει τι... Κατά τα άλλα, νομίζω η Στοκχόλμη κερδίζει με βραχεία κεφαλή (κι αυτό παρότι είναι ακόμη γεμάτη έργα, την ώρα που η Κοπεγχάγη έχει ολοκληρώσει τα μεγάλα projects της).
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Χωρις να εχω παει ποτε σε καμμια απο τις 2 για αυτο και προτιμω και ειναι σωστο να μην ψηφισω..γραφω απλα τι πιστευω απο τις φωτο,τα βιντεο αυτα που εχω ακουσει και αυτα που εχω ψαξει και εχω ψαχτει πολυ για να τις επισκεφτω συντομα Στοκχολμη με διαφορα.Σε ομορφια πολης με μια παλια πολη (gamla stan ) ,πιο γνωστα μουσεια (Νομπελ,μουσειο vasa) και φυσικα με περισσοτερα αξιοθεατα.Η κοπεγχαγη τι εχει την μικρη γοργονα?Εννοειται για μια φορα Κοπεγχαγη πρεπει να πας και ειναι γραφικοτατο το Nyhavn αλλα νομιζω σε ομορφια μου φαινεται νικαει η Στοκχολμη.Αν τωρα εισαι γκουρμεδοφαν και ο ο στοχος σου ειναι να επισκεφτεις εστιατορια υψηλης γαστρονομιας με αστερια Μισελιν η Κοπεγχαγη εχει 2 απο τα καλυτερα εστιατορια του κοσμου (και αν αντεχει η τσεπη) Νομα και Geranium.Aυτο για καποιους ειναι απο μονο του λογος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχοντας πάει και στις δύο ψήφισα Κοπεγχάγη! Νομίζω προσφέρει μια πολύ πιο ολοκληρωμένη και "ζεστή" αστική εμπειρία. Σίγουρα η Στοκχόλμη έχει λίγο παραπάνω ομορφιά με τα περισσότερα κανάλια, νησάκια, αρχιπέλαγος, αλλά αυτή η Κοπεγχάγη είχε αυτό το κάτι το παραπάνω το απροσδιόριστο, που δεν μπορώ απόλυτα να το περιγράψω. Πάντως και στις δύο θα ξαναπήγαινα ευχάριστα....
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Έχοντας πάει και στις δύο ψήφισα Κοπεγχάγη! Νομίζω προσφέρει μια πολύ πιο ολοκληρωμένη και "ζεστή" αστική εμπειρία. Σίγουρα η Στοκχόλμη έχει λίγο παραπάνω ομορφιά με τα περισσότερα κανάλια, νησάκια, αρχιπέλαγος, αλλά αυτή η Κοπεγχάγη είχε αυτό το κάτι το παραπάνω το απροσδιόριστο, που δεν μπορώ απόλυτα να το περιγράψω. Πάντως και στις δύο θα ξαναπήγαινα ευχάριστα....
Ισως αυτο το κατι το απροσδιοριστο που αναφερεις ειναι το vibe που λεμε😬😬 το οποιο με εκανε και εμενα να ψηφισω Κοπεγχαγη στο τελος
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αντε λεω και γω να βαθμολογησω για πρωτη φορα με βαση τα κριτηρια που ενδιαφερουν εμενα οποτε δεν θα ειναι ισως και τοσο ταξιδιωτικα. Οι ποντοι θα δινονται αναλογα με την διαφορα τους.

Νυχτερινη ζωη: Ευκολη νικη για την Κοπεγχαγη, τουλαχιστον 3 ποντοι διαφορα.

Φαγητο: Στοκχολμη τουλαχιστον στο μπατζετ το δικο μου. Ενταξει στα πιο ακριβα η Κοπεγχαγη θεωρειται γαστρονομικη πρωτευουσα αλλα εγω δεν τα επισκεφτηκα. Μεχρι 30-40 ευρω το ατομο ειχα τη δυνατοτητα να διαθεσω. Το στριτ φουντ καλυτερο Κοπεγχαγη, το εστιατοριακο στη Στοκχολμη. Στη Στοκχολμη με 10-12 ευρω αν θυμαμαι καλα ετρωγες στο ωραριο του μπρεικ απο την δουλεια τους ενα αρκετα ενδιαφερον γευμα. Δεν ειναι τοσο κακη η κουζινα τους οσο νομιζα πριν παω. Ισως να επαιξε ρολο οτι ειχα παει και με κακες προσδοκιες. 2 ποντοι για τη Στοκχολμη.

Μουσεια: Αδιαφορη κατηγορια για μενα θα παρει ομως εναν ποντο η Στοκχολμη. Η διαφορα μεταξυ τους ειναι μαλλον μεγαλυτερη αλλα εμενα δεν με αφορα τοσο η κατηγορια οποτε 1 ποντος μονο.

Αισθητικη πολης: Οχι μονο αρχιτεκτονικα αλλα και ατμοσφαιρα, υγρο στοιχειο, αισθητικη μαγαζιων, ωραιες θεες για το ματι κ.τ.λ. Και οι δυο σκοραρουν πολυ καλα αλλα η Στοκχολμη παιζει σε αλλη λιγκα. 3 βαθμοι για Στοκχολμη ευκολα.

Ποικιλομορφια- ενδιαφερον πολης: Ενταξει και οι δυο βαρετες ειναι. Παρουσιαζουν μεγαλη ομοιομορφια και δεν βρισκεις συχνα εξτριμ διαφορες απο γειτονια σε γειτονια. Αλλα η Κοπεγχαγη εχει και μια Κριστιανια που ειναι λες και μπαινεις σε αλλη πολη. Επισης λαογραφικα ενδιαφεροντα μου φανηκαν τα μποντεγκα στην Κοπεγχαγη. Κατι σαν την Ιρλανδικη παμπ ή το δικο μας καφενειο. Αρκετα ενδιαφεροντα ειδικα σε ωρες εργασιας που εισαι ο μονος ξεκαρφωτος και ειναι ολοι οι θαμωνες μια παρεα, συνηθως μεγαλυτερης ηλικιας που ειναι συνταξιουχοι ή και καποιοι νεοτεροι συνηθως λουμπεν τυποι. Η Σουηδια εχει το φικα που ειναι μια λεξη που δεν μεταφραζεται ευκολα και εχει να κανει με την κουλτουρα καφε που εχουν. Βασικα εχουν μια εξαιρετικα ενδιαφερουσα κουλτουρα καφε. Ειναι και απο τις πρωτες χωρες παγκοσμιως σε καταναλωση του. Ενταξει λογω μποντεγκα και Κριστιανιας θα παρουν 2 ποντους οι Δανοι.

Ελευθερια- ευκολια για τον επισκεπτη αλλα και για τον κατοικο : Ενταξει ευκολη νικη για Κοπεγχαγη. Μπορεις να βρεις πιο ευκολα φαγητο ή ανοιχτο μπαρ μετα απο μια ωρα. Αλκοολ πωλειται και στα σουπερμαρκετ και χωρις να ξερω αν επιτρεπεται να πινεις μπυρα εξω στους δρομους, εγω το εκανα μια δυο φορες χωρις προβλημα. Επισης μπορεις να καπνισεις οχι σε ολα αλλα σε καποια μαγαζια μεσα. Στην Στοκχολμη δεν επιτρεπεται να καπνισεις μεσα σε μαγαζια αλλα ουτε και να παρεις την μπυρα μαζι σου εξω ?!?!?!?. Δεν βρισκεις τοσο ευκολα φαι μπαρ μετα απο καποια ωρα οσο στη Κοπεγχαγη. Και αλκοολ παιρνεις μονο απο systembolaget οχι απο σουπερμαρκετ εκτος αν ειναι κατω απο 3,5% με ταυτοτητα (πρεπει να εισαι πανω απο 21) και εχει μονο ζεστες μπυρες. Αρα πρεπει να τις πας σπιτι να τις βαλεις ψυγειο. Οπότε ούτε εκεί μπορεί να πιεις έξω αστω και παράνομα μιας και απαγορεύεται. Γενικα πρεπει να εχεις κουζινα για να σερβιρεις αλκοολ απ' οτι μου εχει πει φιλος μου Σουηδος μαγειρας. Τα κλαμπ εχουν ειδικες αδειες μαλλον, δεν ξερω. Επισης η αγορα ακινητων ειναι κρατικα ελεγχομενη, πραγμα που κρατα μεν φθηνες τις τιμες των ενοικιων αλλα δημιουργει ουρες και σε συνδυασμο με τους αυστηρους πολεοδομικους κανονες που εχουν (για να διατηρησουν την αψογη αισθητικη της πολης) εχει δημιουργησει σοβαρο προβλημα στεγασης. 4 ποντοι για τους Δανους στο θεμα ελευθερια.

Γυναικες: Eεεε τριποντο για τους Σουηδους, μεγαλη η διαφορα μεταξυ τους.

Ζωντανια πολης: Και οι δυο σκοραρουν χαμηλα. Πολυ λιγη κινηση στους δρομους, καθολου κορνες, αυτοκινητα καυσαερια, ουτε κοσμος να πηγαινοερχεται τιποτα τιποτα. Μονο παρκα, τζοκινγκ και ποδηλατα παντου. Καμια βουη στους δρομους και καμια ενδειξη πως εισαι σε μεγαλουπολη. Ενα μαυρο χαλι, παω και στο χωριο μου αν θελω φυση. Ενας ποντος για την Κοπεγχαγη λογω του κεντρικου πεζοδρομου που κατι κινειται.

Ανθρωποι: Παρομοιοι λαοι. Στα σημεια πιο αμεσοι, επικοινωνιακοι, αντικομφορμιστες ισως και ελαφρως αγενεις οι Δανοι. Μου εκαναν λιγο πιο "κωλοπαιδαραδες". Πιο κοινωνικα υπευθυνοι, υπακουοι,ευγενικοι, ψυχροι, βαρετοι οι Σουηδοι. Θα βαλω ποντο στους Δανους, ισως πιο σωστο να ηταν και ισοπαλια, τεσπα ποντος για τους Δανους.

Peoplewatching: Στοκχολμη ευκολα. Πιο ατμοσφαιρικα καφε για να αραξεις και να παρατηρεις τον κοσμο που ντυνεται και πιο εκκεντρικα. Γενικα δεν παρακολουθω ντυσιμο και εχω αγνοια απο μαρκες αλλα στους Σουηδους μου εκανε εντυπωση το ποσο στυλατοι και εκκεντρικοι ειναι. Πολλων ειδων καπελα, κοκκινα, μπλε, πρασινα παντελονια, φουλαρια, διαφορα χτενισματα. Βασικα η Στοκχολμη ειναι η μοναδικη πολη που μου εκανε εντυπωση το ντυσιμο και γενικοτερα η εμφανιση των ανθρωπων. Μπορει οι διασημοι οικοι μοδας να ειναι στο Παρισι και στο Μιλανο αλλα το ντυσιμο των ανθρωπων στο δρομο οπως στην Στοκχολμη πουθενα δεν μου εκανε τόση εντυπωση. 2 ποντοι για την Στοκχολμη.

Προσβασιμοτητα για ΑΜΕΑ: Πραγματικα δεν εχω επισκεπτει πιο προσβασιμη πολη για Αμεα απο τη Στοκχολμη. Παντου σε καθε μαγαζι, σε καθε πεζοδρομιο, σε καθε κτιριο υπαρχει προβλεψη για να περνανε οι ανθρωποι σε καροτσακι. Δεν ειμαι πολυ παρατηρητικος αλλα νομιζω και η Κοπεγχαγη ηταν προσβασιμη στα περισσοτερα σημεια αλλα νομιζω υστερει απο Στοκχολμη. 2 ποντοι για την Στοκχολμη.

13-11 Μου βγηκε η Στοκχολμη γαμωτο αλλα εγω ηθελα να ψηφισω Κοπεγχαγη. Δεν πειραζει σαν επαναστατης θα ψηφισω Κοπεγχαγη, βαριεμαι να αλλαζω βαθμολογιες.
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω είναι η πρώτη φορά που ψηφίζω σε travel war μεταξύ πόλεων που δεν έχω επισκεφθεί τη μία, εν προκειμένω τη Στοκχόλμη (Σουηδία μόνο Μάλμε). Η Κοπεγχάγη είναι στις πόλεις που θα μπορούσα να ζήσω, από μικρή την είχα συνδέσει με τα παραμύθια του Άντερσεν, την επισκέφτηκα πρώτη φορά στα 19, συνδυάζοντάς τη με παραμονή σε κουκλίστικη εξοχή εκτός πόλης. Έκτοτε έχω πάει άλλες δύο φορές, μου αρέσουν τα πάντα σχεδόν, οι βόλτες στο Amalienborg, οι άνετοι άνθρωποι, το Τίβολι, η υπαίθρια αγορά με τα πάσης λογής ψαρικά. Να σημειώσω ότι όλοι όσοι έχουν πάει Στοκχόλμη μου έχουν πει πως είναι πανέμορφη και δεν το αμφισβητώ, αλλά η ψήφος πάει στην Κοπεγχάγη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αντε λεω και γω να βαθμολογησω για πρωτη φορα με βαση τα κριτηρια που ενδιαφερουν εμενα οποτε δεν θα ειναι ισως και τοσο ταξιδιωτικα. Οι ποντοι θα δινονται αναλογα με την διαφορα τους.

Νυχτερινη ζωη: Ευκολη νικη για την Κοπεγχαγη, τουλαχιστον 3 ποντοι διαφορα.

Φαγητο: Στοκχολμη τουλαχιστον στο μπατζετ το δικο μου. Ενταξει στα πιο ακριβα η Κοπεγχαγη θεωρειται γαστρονομικη πρωτευουσα αλλα εγω δεν τα επισκεφτηκα. Μεχρι 30-40 ευρω το ατομο ειχα τη δυνατοτητα να διαθεσω. Το στριτ φουντ καλυτερο Κοπεγχαγη, το εστιατοριακο στη Στοκχολμη. Στη Στοκχολμη με 10-12 ευρω αν θυμαμαι καλα ετρωγες στο ωραριο του μπρεικ απο την δουλεια τους ενα αρκετα ενδιαφερον γευμα. Δεν ειναι τοσο κακη η κουζινα τους οσο νομιζα πριν παω. Ισως να επαιξε ρολο οτι ειχα παει και με κακες προσδοκιες. 2 ποντοι για τη Στοκχολμη.

Μουσεια: Αδιαφορη κατηγορια για μενα θα παρει ομως εναν ποντο η Στοκχολμη. Η διαφορα μεταξυ τους ειναι μαλλον μεγαλυτερη αλλα εμενα δεν με αφορα τοσο η κατηγορια οποτε 1 ποντος μονο.

Αισθητικη πολης: Οχι μονο αρχιτεκτονικα αλλα και ατμοσφαιρα, υγρο στοιχειο, αισθητικη μαγαζιων, ωραιες θεες για το ματι κ.τ.λ. Και οι δυο σκοραρουν πολυ καλα αλλα η Στοκχολμη παιζει σε αλλη λιγκα. 3 βαθμοι για Στοκχολμη ευκολα.

Ποικιλομορφια- ενδιαφερον πολης: Ενταξει και οι δυο βαρετες ειναι. Παρουσιαζουν μεγαλη ομοιομορφια και δεν βρισκεις συχνα εξτριμ διαφορες απο γειτονια σε γειτονια. Αλλα η Κοπεγχαγη εχει και μια Κριστιανια που ειναι λες και μπαινεις σε αλλη πολη. Επισης λαογραφικα ενδιαφεροντα μου φανηκαν τα μποντεγκα στην Κοπεγχαγη. Κατι σαν την Ιρλανδικη παμπ ή το δικο μας καφενειο. Αρκετα ενδιαφερον ειδικα σε ωρες εργασιας που εισαι ο μονος ξεκαρφωτος και ειναι ολοι οι θαμωνες μια παρεα συνηθως μεγαλυτερης ηλικιας που ειναι συνταξιουχοι ή και καποιοι νεοτεροι συνηθως λουμπεν τυποι. Η Σουηδια εχει το φικα που ειναι μια λεξη που δεν μεταφραζεται ευκολα και εχει να κανει με την κουλτουρα καφε που εχουν. Βασικα εχουν μια εξαιρετικα ενδιαφερουσα κουλτουρα καφε. Ειναι και απο τις πρωτες χωρες παγκοσμιως σε καταναλωση του. Ενταξει λογω μποντεγκα και Κριστιανιας θα παρουν 2 ποντους οι Δανοι.

Ελευθερια- ευκολια για τον επισκεπτη αλλα και για τον κατοικο : Ενταξει ευκολη νικη για Κοπεγχαγη. Μπορεις να βρεις πιο ευκολα φαγητο ή ανοιχτο μπαρ μετα απο μια ωρα. Αλκοολ πωλειται και στα σουπερμαρκετ και χωρις να ξερω αν επιτρεπεται να πινεις μπυρα εξω στους δρομους, εγω το εκανα μια δυο φορες χωρις προβλημα. Επισης μπορεις να καπνισεις οχι σε ολα αλλα σε καποια μαγαζια μεσα. Στην Στοκχολμη δεν επιτρεπεται να καπνισεις μεσα σε μαγαζια αλλα ουτε και να παρεις την μπυρα μαζι σου εξω ?!?!?!?. Δεν βρισκεις τοσο ευκολα φαι μπαρ μετα απο καποια ωρα οσο στη Κοπεγχαγη. Και αλκοολ παιρνεις μονο απο systembolaget οχι απο σουπερμαρκετ εκτος αν ειναι κατω απο 3,5% με ταυτοτητα (πρεπει να εισαι πανω απο 21) και εχει μονο ζεστες μπυρες. Αρα πρεπει να τις πας σπιτι να τις βαλεις ψυγειο. Γενικα πρεπει να εχεις κουζινα για να σερβιρεις αλκοολ απ' οτι μου εχει πει φιλος μου Σουηδος μαγειρας. Τα κλαμπ εχουν ειδικες αδειες μαλλον, δεν ξερω. Επισης η αγορα ακινητων ειναι κρατικα ελεγχομενη, πραγμα που κρατα μεν φθηνες τις τιμες των ακινητων αλλα δημιουργει ουρες καισε συνδυασμο με τους αυστηρους πολεοδομικους κανονες που εχουν (για να διατηρησουν την αψογη αισθητικη της πολης) εχει δημιουργησει σοβαρο προβλημα στεγασης. 4 ποντοι για τους Δανους στο θεμα ελευθερια.

Γυναικες: Eεεε τριποντο για τους Σουηδους, μεγαλη η διαφορα μεταξυ τους.

Ζωντανια πολης: Και οι δυο σκοραρουν χαμηλα. Πολυ λιγη κινηση στους δρομους, καθολου κορνες, αυτοκινητα καυσαερια, ουτε κοσμος να πηγαινοερχεται τιποτα τιποτα. Μονο παρκα, τζοκινγκ και ποδηλατα παντου. Καμια βουη στους δρομους και καμια ενδειξη πως εισαι σε μεγαλουπολη. Ενα μαυρο χαλι, παω και στο χωριο μου αν θελω φυση. Ενας ποντος για την Κοπεγχαγη λογω του κεντρικου πεζοδρομου που κατι κινειται.

Ανθρωποι: Παρομοιοι λαοι. Στα σημεια πιο αμεσοι, επικοινωνιακοι, αντικομφορμιστες ισως και ελαφρως αγενεις οι Δανοι. Μου εκαναν λιγο πιο "κωλοπαιδαραδες". Πιο κοινωνικα υπευθυνοι, υπακουοι,ευγενικοι, ψυχροι, βαρετοι οι Σουηδοι. Θα βαλω ποντο στους Δανους, ισως πιο σωστο να ηταν και ισοπαλια, τεσπα ποντος για τους Δανους.

Peoplewatching: Στοκχολμη ευκολα. Πιο ατμοσφαιρικα καφε για να αραξεις και να παρατηρεις τον κοσμο που ντυνεται και πιο εκκεντρικα. Γενικα δεν παρακολουθω ντυσιμο και εχω αγνοια απο μαρκες αλλα στους Σουηδους μου εκανε εντυπωση το ποσο στυλατοι και εκκεντρικοι ειναι. Πολλων ειδων καπελα, κοκκινα, μπλε, πρασινα παντελονια, φουλαρια, διαφορα χτενισματα. Βασικα η Στοκχολμη ειναι η μοναδικη πολη που μου εκανε εντυπωση το ντυσιμο και γενικοτερα η εμφανιση των ανθρωπων. Μπορει οι διασημοι οικοι μοδας να ειναι στο Παρισι και στο Μιλανο αλλα το ντυσιμο των ανθρωπων στο δρομο οπως στην Στοκχολμη πουθενα δεν μου εκανε εντυπωση. 2 ποντοι για την Στοκχολμη.

Προσβασιμοτητα για ΑΜΕΑ: Πραγματικα δεν εχω επισκεπτει πιο προσβασιμη πολη για Αμεα απο τη Στοκχολμη. Παντου σε καθε μαγαζι, σε καθε πεζοδρομιο, σε καθε κτιριο υπαρχει προβλεψη για να περνα το καροτσι. Δεν ειμαι πολυ παρατηρητικος αλλα νομιζω και η Κοπεγχαγη ηταν προσβασιμη στα περισσοτερα σημεια αλλα νομιζω υστερει απο Στοκχολμη. 2 ποντοι για την Στοκχολμη.

13-11 Μου βγηκε η Στοκχολμη γαμωτο αλλα εγω ηθελα να ψηφισω Κοπεγχαγη. Δεν πειραζει σαν επαναστατης θα ψηφισω Κοπεγχαγη, βαριεμαι να αλλαζω βαθμολογιες.
Θεϊκή η σύγκριση Νίκο Πειραιωτοροδιτη😁😁😁. Και γέλασα απίστευτα😄😄😄😄. Και βέβαια για να μιλήσουμε σοβαρά το post σου αποδεικνύει ότι το ποιο μέρος μας αρέσει περισσότερο σε σχέση με κάποιο άλλο, μάλλον δεν μπορεί να μπει σε κανένα αλγόριθμο 😃
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.237
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom