Travel Wars : Κοπεγχάγη vs Στοκχόλμη

Κοπεγχάγη vs Στοκχόλμη


  • Total voters
    55

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορεί η Στοκχόλμη να είναι αντικειμενικά πιο όμορφη αλλά οι Δανοί κερδίζουν κατά κράτος και η Κοπεγχάγη είναι από τις πόλεις που τη φτιάχνουν οι άνθρωποι. Για μένα δεν υπάρχει δίλλημα κι αν είχε καλύτερο καιρό (αν ήταν κάπου στη Μεσόγειο δηλαδή) σίγουρα θα την επισκεπτόμουν ασταμάτητα.
Θα συμφωνήσω απολύτως.
Ζώντας Γερμανία, από μικρή γνώρισα Δανία-Σουηδία.
Η Κοπεγχάγη είναι στο τοπ των πιο αγαπημένων πόλεων για εμένα, τόσο για αντικειμενικούς όσο και για συναισθηματικούς λόγους.
Όσον αφορά δε στους λαούς, οι Δανοί κερδίζουν κατά κράτος!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λατρεύω την Κοπεγχάγη, έχω πάει τρεις φορές για αρκετό διάστημα και την ψήφισα.
Ωστόσο, δεν έχω πάει Στοκχόλμη και φίλοι που έχουν ταξιδέψει αρκετά Σκανδιναβία είναι απόλυτοι στο ότι η Στοκχόλμη είναι πιο εντυπωσιακή. Θα πρέπει να τη βάλω στο πρόγραμμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τώρα που 'χω δει και τις δύο έχω κι εγώ την αίσθηση ότι η Στοκχόλμη κερδίζει στα σημεία. Μεγαλύτερη, περισσότερα πράγματα να εξερευνήσεις, μπορεί και ωραιότερη δε ξέρω.
Ωστόσο ψήφισα Κοπεγχάγη καθαρά και μόνο για το συναίσθημα που μου έβγαλε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω πως δεν μπορεί να αποτελεί η ομορφιά το μόνο κριτήριο για το τί επιλέγουμε, αλλά ευρύτερα τα "vibes" και η ατμόσφαιρα που μας βγάζει ένα μέρος. Και φυσικά οι άνθρωποι! Χώρια που και σε αυτό που ονομάζουμε "ομορφιά" υπάρχει πάντα και το υποκειμενικό κριτήριο
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στοκχόλμη με κλειστά μάτια. Το πρώτο μου σόλο τριπ που μου έμαθε να πατάω στα πόδια μου και εθίστηκα στην ελευθερία της αυτοδιάθεσης 💜
Πλάκα πλάκα είχα γράψει ιστορία το 2011 για το «Σύνδρομο της Στοκχολμης» και τώρα έχουμε 2024 αλλά αυτό το ταξίδι το θυμάμαι πάντα με απεριόριστη αγάπη !
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Όταν πήγα στην Κοπεγχάγη το Μάρτιο του 22 την ερωτεύτηκα. Έκατσα μόνο 2 μερες και εννοείται πως δε μου έφτασε. Τώρα είμαι στη Στοκχόλμη από το Σάββατο, και φεύγω για Γκέτεμποργκ.
Ψήφισα Κοπεγχάγη γιατί μου κάνει καλύτερη αίσθηση. Καλή και η Στοκχόλμη αλλά δε με τραβάει να επιστρέψω στο μέλλον.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το προηγούμενο ΣΚΔ συνδύασα και τις 2 πόλεις. Δύσκολη επιλογή..

Σαν πόλη για να ζεις στα σημεία κερδίζει η Κοπεγχάγη, γιατί οι Δανοί είναι καλύτεροι από τους Σουηδούς σε κουλτούρα και η Κοπεγχάγη έχει αισθητά καλύτερο καιρό από την Στοκχόλμη. Όντας πιο νότια, υπάρχουν πιο εύκολα προσβάσιμες ταξιδιωτικές επιλογές, είναι και το κεντρικό hub της SAS, μικρότερη πόλη και πιο διαχειρίσιμη σε καθημερινές αποστάσεις. Έχουμε γραφεία στη Κοπεγχάγη στη βόρεια πλευρά της πολης και όσοι δουλεύουν μου λένε ότι είναι μάξιμουμ μισή ώρα door to door με πόδια/τραμ/ποδήλατο/μετρό.

Σαν πόλη για να πας σαν τουρίστας, κερδίζει η Στοκχόλμη, αλλά πόσα 2μερα-3μερα να της αφιερώσεις; Με ξινίζει πολύ το επίπεδο σερβις που είναι το 70-80% των μαγαζιών self service και πρέπει να πας μόνο σε κανα τύπου Grand hotel για να υπάρχει εξυπηρέτηση. Και τους θεωρώ πιο σνομπ λαό από τους Δανούς.

Και οι δύο πόλεις και κατ'επέκταση οι χώρες τους, είναι άψογες στις εργασιακές συνθήκες που κάνουν την Ελλάδα να θυμίζει μεσαίωνας. Με κριτήριο το "πόλη για να ζεις" ψηφίζω Κοπεγχάγη.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Η αντεπίθεση της Κοπεγχάγης στην ψηφοφορία θυμίζει τα τελευταία λεπτά στο Ελλάδα -Γαλλια εντωμεταξυ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom