Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενω οι Γαλλοι με τις γκιλοτινες ηταν μελη ευαγών ιδρυματων..:haha:.
Ρε συ ο @interted εκανε συγκριση δολοφονων, γι αυτο η ενστασις.

Δεν λετε καλύτερα γιατι πρεπει να παμε Παρισι κι οχι την Ιστορια Δυο Πολεων? Παρίσι δεν εχω παει, μονο γαλλικη επαρχια και τη λατρεψα.
Το φαι δεν ειναι κριτηριο κατ'εμέ γιατι και στις δυο χωρες το βρισκω υπεροχο. Τεχνη και στις δυο με το κιλο.
Γιατί αλλο μπορει να υπερέχει το Παρίσι για τους φιλους του;
Εχε το Eurostar που σε παει σε 2,5-3 ωριτσες στο Λονδινο ανετα. Μπορεις να το δεις και προαστιο του Λονδινου κατα καποιον τροπο.

Περα απο την πλακα εχει μια πολη κατω απο την πολη που δυσκολα την βρισκεις στο δυτικο κοσμο. Εκατομμυρια ποντικια ζουν αναμεσα μας. Σιγουρα θα συναντησεις τουλαχιστον ενα αμα θα ερθεις.

Ειναι η απλα του, ο αερας (που ειπωθηκε παραπανω) και η ζωντανια του 24/7 που δεν ειναι κατι πρωτοτυπο για Αθηναιο αλλα που απουσιαζει απο την κοιμησμενη, στεναχωρη Ρωμη και πολλες αλλες μεγαλουπολεις. Και το σημαντικοτερο η πολυχρωμια του. Καθε quartier εχει την αυρα μιας διαφορετικης γωνιας του κοσμου.

Κι η τεχνη ειναι παντου στο Παρισι. Στα μουσεια, στο μετρο, στις πλατειες, στις οχθες του Σηκουανα, στα καφε, στα καταστηματα, στις οπερες, στα πεζοδρομια, στα θεατρα, στα εστιατορια, στις εκκλησιες, στα κοιμητηρια, στα παρκα, στα σπιτια. Και ειναι παντου γιατι οι Παριζιανοι εχουν μαθει να την αγαπουν και να την εκτιμουν. Τον ελευθερο τους χρονο τον σπαταλουν στη τεχνη. Τα μουσεια πλημμυριζουν απο Γαλλους τις αργιες και οταν τα σχολεια ειναι κλειστα. Στις μεγαλες γιορτες οι Γαλλοι γεμιζουν κονσερτα, οπερες, μπαλετα και σταδια καλλιτεχνικου πατιναζ πριν ή μετα το επισημο δειπνο (αντι μπουζουκιων και κλαμπ). Οσοι δεν γνωριζουν απο τεχνη και πολιτισμο θεωρουνται αμορφωτοι και οσοι δεν εμαθαν να κανουν καλλιγραφικα γραμματα αποκαλουνται αγραμματοι. Γνωριζουν πολυ περισσοτερα για την Αρχαια Ελλαδα απο τους πιο πολλους Ελληνες και ειναι μαλλον ο μοναδικος λαος που ο κυριος λογος των επισκεψεων του στην Ελλαδα δεν ειναι ο ηλιος και η θαλασσα αλλα οι αρχαιολογικοι χωροι.

Η Ρωμη μπορει να μοιαζει με ανοιχτο μουσειο αλλα το Παρισι ειναι ενας ανεξαντλητος εκθεσιακος χωρος που φιλοξενει ολες τις μορφες τεχνης, ολων των σημειων του πλανητη και ολων των εποχων. Φαντασου την πολη σαν μια τεραστια Παγκοσμια Εκθεση. Και σ' αυτον τον τομεα ειναι αξεπεραστο, ακομη και σε συγκριση με το Λονδινο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Στις μεγαλες γιορτες οι Γαλλοι γεμιζουν κονσερτα, οπερες, μπαλετα και σταδια καλλιτεχνικου πατιναζ πριν ή μετα το επισημο δειπνο (αντι μπουζουκιων και κλαμπ). Οσοι δεν γνωριζουν απο τεχνη και πολιτισμο θεωρουνται αμορφωτοι και οσοι δεν εμαθαν να κανουν καλλιγραφικα γραμματα αποκαλουνται αγραμματοι. Γνωριζουν πολυ περισσοτερα για την Αρχαια Ελλαδα απο τους πιο πολλους Ελληνες και ειναι μαλλον ο μοναδικος λαος που ο κυριος λογος των επισκεψεων του στην Ελλαδα δεν ειναι ο ηλιος και η θαλασσα αλλα οι αρχαιολογικοι χωροι.
Μια στιγμη, φοβαμαι οτι τωρα ειναι που επιφυλασσομαι να περασω πανω απο διημερο. Σε καθε πολη του κοσμου ετσι ζει η upper class. Χρειαζεται απλα να εχεις λεφτα. Και στην Αθηνα ετσι ζει η upper class.

Θα προτιμουσα μια πολη που οσοι δεν ξερουν απο Τεχνη και δεν εμαθαν καλλιγραφικα γραμματα να θεωρουνται απλα φτωχοι, χωρις ευκαιριες και να προστατευονται.
Αλλα αν καποιος το αγαπα αυτο, με γεια του με χαρα του. Γουστα ειναι αυτα, δεν θα μαλωσουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μια στιγμη, φοβαμαι οτι τωρα ειναι που επιφυλασσομαι να περασω πανω απο διημερο. Σε καθε πολη του κοσμου ετσι ζει η upper class. Χρειαζεται απλα να εχεις λεφτα. Και στην Αθηνα ετσι ζει η upper class.

Θα προτιμουσα μια πολη που οσοι δεν ξερουν απο Τεχνη και δεν εμαθαν καλλιγραφικα γραμματα να θεωρουνται απλα φτωχοι, χωρις ευκαιριες και να προστατευονται.
Αλλα αν καποιος το αγαπα αυτο, με γεια του με χαρα του. Γουστα ειναι αυτα, δεν θα μαλωσουμε.
Δεν καταλαβες. Δεν ειναι ετσι η upper class αλλα και τα κατωτερα οικονομικα στρωματα. Ευκαιριες να μαθουν απο Τεχνη και καλλιγραφια εχουν ολα τα παιδια ανεξαρτητου οικονομικης καταστασης. Τα καλλιγραφικα ειναι τα γραμματα που μαθαινουν και χρησιμοποιουν ολοι οι Γαλλοι και τα μουσεια και αλλοι εκθεσιακοι χωροι ειναι δωρεαν για τα παιδια και οι επισκεψεις εντασσονται στο προγραμμα σπουδων τους.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ειμαι σχεδον ετοιμη να γραψω ιστορια για το μηνα που περασα στο Παρισι με ολιγη επαρχια..με φωτο και περιγραφες κι ολα οσα νοιωθω γι αυτη την πολη,που οπως πολυ πολυ σωστα επεσημανε ο giannis ειναι πανω απο ολα αυτο που μενει μεσα σου ..κι εμενα μετα απο αρκετα ταξιδια στη Ρωμη δεν εχει μεινει σχεδον τιποτα.Τιποτα που να με τραβαει να λαχταραω να ξαναπαω.Το Παρισι μου λειπει ακομα κι οταν ειμαι εκει..Γιατι εχει,εκτος των αλλων μικρους πανεμορφους κηπους,λουλουδια παντου και ψαραδικα στολισμενα σαν εκθεση χειροτεχνιας..Εχει,γιαγιαδες σαν ζωγραφιες με ταγιερακια και κοκκινο κραγιον,εχει νεους με υπεροχα φουλαρια,κοπελλιες που φορουν φουστανια και τακουνια...αχ αυτος ο ηχος τους πανω στα πλακοστρωτα..Εχει φουρνους που μυριζουν θεικα,εχει γειτονιες που βγαζουν ακομα εξω καρεκλες και κουτσομπολευουν πινοντας κρασι..Γιατι στη θεση αναγκης στα λεωφορεια γραφει,αφηστε αυτη να ειναι η θεση της καρδιας..Γιατι τα ζευγαρακια του ειναι τα πιο χαριτωμενα που εχω δει..Γιατι η γιορτη της μουσικης εκει δεν περιγραφεται,πρεπει να την ζησεις..Γιατι το ποταμι του ειναι μια ζωντανη υδατινη φλεβα που παλλεται και μαγευει..Ολα αυτα που το κανουν ,στα ματια μου,μοναδικο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Δεν καταλαβες. Δεν ειναι ετσι η upper class αλλα και τα κατωτερα οικονομικα στρωματα. Ευκαιριες να μαθουν απο Τεχνη και καλλιγραφια εχουν ολα τα παιδια ανεξαρτητου οικονομικης καταστασης. Τα καλλιγραφικα ειναι τα γραμματα που μαθαινουν και χρησιμοποιουν ολοι οι Γαλλοι και τα μουσεια και αλλοι εκθεσιακοι χωροι ειναι δωρεαν για τα παιδια και οι επισκεψεις εντασσονται στο προγραμμα σπουδων τους.
Παλι θα διευκρινησω. Και στην Αθηνα οι σχολικες εκδρομες γινονται πλεον υποχρεωτικα σε θεατρα, παιδικη οπερα, μουσεια, πινακοθηκες και ειναι δωρεαν οσο ειναι παιδια η σε πολυ πολυ χαμηλες τιμες.
Οταν ενηλικιωθουν αυτα τα παιδια και πληρωνονται με 500 ευρω μισθο, δεν φτανουν για να πανε Μεγαρο η οπερα η μπαλετο και πανε για σουβλακια κι οχι σε επισημα γευματα, οχι γιατι δεν ξερουν τι ωραια που ειναι, αλλα γιατι δεν τους φτανουν για σουπερμαρκετ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παλι θα διευκρινησω. Και στην Αθηνα οι σχολικες εκδρομες γινονται πλεον υποχρεωτικα σε θεατρα, παιδικη οπερα, μουσεια, πινακοθηκες και ειναι δωρεαν οσο ειναι παιδια η σε πολυ πολυ χαμηλες τιμες.
Οταν ενηλικιωθουν αυτα τα παιδια και πληρωνονται με 500 ευρω μισθο, δεν φτανουν για να πανε Μεγαρο η οπερα η μπαλετο και πανε για σουβλακια κι οχι σε επισημα γευματα, οχι γιατι δεν ξερουν τι ωραια που ειναι, αλλα γιατι δεν τους φτανουν για σουπερμαρκετ.
Ζεις την ελληνικη πραγματικοτητα γι αυτο σου φαινεται περιεργο. Αυτος που τελειωνει τη Δευτεροβαθμια εκπαιδευση στη Γαλλια εξασφαλιζει πως τα εισοδηματα του θα του φτανουν να απολαμβανει την Τεχνη. Και δεν ειναι ολα ακριβα. Υπαρχουν ετησια εισιτηρια και εισιτηρια προσφορας, οπως και δωρεαν εισοδοι καποιες μερες του χρονου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Ζεις την ελληνικη πραγματικοτητα γι αυτο σου φαινεται περιεργο. Αυτος που τελειωνει τη Δευτεροβαθμια εκπαιδευση στη Γαλλια εξασφαλιζει πως τα εισοδηματα του θα του φτανουν να απολαμβανει την Τεχνη. Και δεν ειναι ολα ακριβα. Υπαρχουν ετησια εισιτηρια και εισιτηρια προσφορας, οπως και δωρεαν εισοδοι καποιες μερες του χρονου.
Μα δεν μου φαινεται περιεργο. Εχω δει πως ζει η upper class πολυ καλα, οπως και ολες οι κοινωνικες ταξεις.
Επισης ξερω λογω σπουδων οτι η δυσγραφια ειναι ειδικη διαταραχη μαζι με τη δυσλεξια, τη δυσπραξια και τη δυσορθογραφια και θα πρεπει να ειναι καποιος τελειως αστοιχειωτος για να προσβαλλει καποιον για μια δυσικανοτητα, να μην μπορει να γραφει καλλιγραφικα, για την οποια δεν ευθυνεται.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
@dimaq , καταλαβα. Το σχεδιο μου σχετικα με το Παρισι ηταν ενα 2ημερο για 2-3 μουσεία και μετα βουρ παλι για επαρχια.
Βαριεμαι πλεον τις πολεις που περνας πολυ χρονο στο μετρό. Γι αυτό βαριέμαι και το Λονδίνο πια. Η Ρώμη πληρεί και αυτό το κριτήριο, είναι χαρά να την περπατάς.
Μα και το Παρίσι μια χαρά είναι να το περπατάς, ειδικά αν ο καιρός είναι καλός. Όρεξη και αντοχή να έχεις. Αμαρτία να το ξεπετάξεις σε 2 μέρες. Συμφωνώ με όσα είπαν @coco και @tripakias.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Μα και το Παρίσι μια χαρά είναι να το περπατάς, ειδικά αν ο καιρός είναι καλός. Όρεξη και αντοχή να έχεις. Αμαρτία να το ξεπετάξεις σε 2 μέρες. Συμφωνώ με όσα είπαν @coco και @tripakias.
Ειμαι δυσγραφη και εχω και δυσγραφο και δυσλεξικο στο σοι, αν και μορφωμενο με ακαδημαικη καριερα. Αστο καλυτερα, θα μας κανουν χαλια εκει :haha:.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα δεν μου φαινεται περιεργο. Εχω δει πως ζει η upper class πολυ καλα, οπως και ολες οι κοινωνικες ταξεις.
Επισης ξερω λογω σπουδων οτι η δυσγραφια ειναι ειδικη διαταραχη μαζι με τη δυσλεξια, τη δυσπραξια και τη δυσορθογραφια και θα πρεπει να ειναι καποιος τελειως αστοιχειωτος για να προσβαλλει καποιον για μια δυσικανοτητα, να μην μπορει να γραφει καλλιγραφικα, για την οποια δεν ευθυνεται.
Δεν μιλαω για τους ανθρωπους που εχουν μαθησιακες δυσκολιες αλλα γι αυτους που πηγαν δεν πηγαν σχολειο. Ουσιαστικα το δεν ξερω καλλιγραφικα ισοδυναμει με το δεν πηγα σχολειο. Και δεν ξερω απο ποτε το "αγραμματος" θεωρειται προσβολη.
Το αναφερα για να δειξω τη σημασια που δινουν στην Τεχνη και ποσο αλληλενδετη ειναι με τη ζωη τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Και δεν ξερω απο ποτε το "αγραμματος" θεωρειται προσβολη.
Το αναφερα για να δειξω τη σημασια που δινουν στην Τεχνη και ποσο αλληλενδετη ειναι με τη ζωη τους.
Κι εγω το ανεφερα για να δειξω οτι μου φαινεται τελειως αστοιχειωτη η παριζιανικη upper class και το ειπα εντελως προσβλητικα. Ειναι πολυ ενδιαφερον το οτι δεν θα προσβαλλονταν μ αυτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom