Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    367

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πέρα απ'το ότι για να φτιάξεις κάποια απ'τα ζυμαρικά τους χειροποίητα θέλει πάρα πολύ ώρα
Καλά και για να ξεκοκκαλίσεις ένα απλό κοτόπουλο θέλει ώρα. Αυτό δεν κάνει τη γεύση του περίπλοκη ή το μαγείρεμά του κάτι που να αξίζει να πληρώσεις για να το φας σε ένα εστιατόριο.

φυσικά κι έχουν πολύπλοκα και εξεζητημενα πιάτα. Είναι σαν να πει ένας τουρίστας ότι η Ελλάδα έχει μόνο σουβλάκια και μουσακά.
Ύβρις η σύγκριση των δύο κουζίνων.

Έχεις δοκιμάσει Pasticcio; Το ιταλικό το σωστό;
Κακοποιημένος μουσακάς με μακαρόνια, πήραν ένα θαύμα και το μετέτρεψαν σε ζυμαροειδή μάζα με τυρομοτσαρέλες; Νομίζω αν πάρεις ένα πεντάχρονο και του πεις "πάρε ένα μουσακά και κάντο πιο απλό" αυτό θα έκανε, άντε να έβαζε και κανένα κίντερ έκπληξη μέσα.

Arrosto con carciofi να γλειφεις και τα δάχτυλα σου;
Aν έχουν καλή πρώτη ύλη (συνήθως έχουν, σε αυτά είναι καλοί), τρώγεται, παρότι είναι βαρετό.

Αν θες και κάτι πιο εξεζητημενο δοκίμασε μια Trippa alla romana.
Πατσάς κατεστραμμένος με τη μανία τους να πετάνε τομάτες και κρασιά σε όλα. Κάποτε κάλεσα κάτι Ιταλούς να φάνε μαγειρίτσα (φτιάχνω ανεξαρτήτως εποχής) και με κοιτούσαν σα χαζοί. Δεν το έχουν οι άνθρωποι. Ας πάνε μέχρι την Ελλάδα, το Περού, την Ινδία να μάθουν.
Και φυσικά έχει άπειρα ακόμα. Κάθε περιοχή έχει τα δικά της.
Ε ρε τι τραβάμε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ύβρις η σύγκριση των δύο κουζίνων.
Που να μην είχαμε τόσα κοινά πιάτα δηλαδή.


Κακοποιημένος μουσακάς με μακαρόνια, πήραν ένα θαύμα και το μετέτρεψαν σε ζυμαροειδή μάζα με τυρομοτσαρέλες;

Έχουν τόσες παραλλαγές που έπρεπε να διευκρινησω. Pasticcio alla ferrarese, πενταχρονα παιδιά αρχίστε να προθερμαινετε τους φουρνους. Έχετε δουλειά!

1627969538891.png


Aν έχουν καλή πρώτη ύλη (συνήθως έχουν, σε αυτά είναι καλοί), τρώγεται, παρότι είναι βαρετό.
Και πάνω από όλα έτοιμο σε δέκα λεπτακια.

1627969837477.png


Πατσάς κατεστραμμένος
Για κατεστραμμενα πιάτα κοίτα προς Γαλλία μεριά (και Ελλάδα φυσικά) και την περίφημη καρμποναρα με κρέμα γάλακτος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να μιλάμε για φαγητό και να αναφέρεις ενα υπεροχο σνακ που φτιαχνεται σε 10' ως φαγητό ειναι ιεροσυλία.....
μα δεν το προτεινα σε σενα, η στον Traveller που θα μου την εφερνε στο κεφαλι...την προτεινα εκει που εχουν παρει διαζυγιο με οτιδηποτε γκουρμε..
στρωθειτε εν τω μεταξυ να δειτε τον πρωταθλητη της χωρας αποψε και ησυχια..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
μα δεν το προτεινα σε σενα, η στον Traveller που θα μου την εφερνε στο κεφαλι...την προτεινα εκει που εχουν παρει διαζυγιο με οτιδηποτε γκουρμε..
στρωθειτε εν τω μεταξυ να δειτε τον πρωταθλητη της χωρας αποψε και ησυχια..
λίγο ξεφεύγεις με τον πρωταθλητή της χώρας αλλά σε συγχωρώ επειδή είσαι μικρός ακόμη και πέριμενεις τα τρισέγγονα σου να δουνε ίσως κάποτε μία διάκριση.... είναι σαν την ζηλεια της Ρώμης απέναντι στο Παρίσι, πάντα θα υπάρχει και πάντα θα παρουσιάζεται τον α' β΄ γ΄ δ΄προκριματικό ως πολύ σπουδαίο αγώνα, εγώ έζησα έναν ημιτελικό το ΄96 (παραλίγο τελικό) έναν προημιτελικό 2002 με Μπάρτσα με μία τρίχα να περάσουμε, κι εναν τελικό που δεν ζούσα αλλά τελικός είναι (ξέρω ξερω η χούντα τον αγόρασε , οσα δεν φτανει η αλεπου....) μία ευρωπαικη νύχτα από όλες αυτές είναι πάνω από όλη σας την ιστορία αν κατάλαβες, εσάς οι διακρίσεις σας είναι σε άλλο επιπεδο όπως τα γράφει ο Γιώργος, απορώ γιατί δεν κάνετε και το ίδιο στο ποδόσφαιρο όποιος δεν κάθεται να χάσει ..........................
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
στρωθειτε εν τω μεταξυ να δειτε τον πρωταθλητη της χωρας αποψε και ησυχια..
Μόνοι σας τα βλέπετε, μόνοι σας λυπάστε, άντε να το βλέπουν και οι οπαδοί του Αιγάλεω, μην είναι και αχάριστοι. Από σας και το Αιγάλεω ζουν οι πιτσαρίες.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
«Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάει, κι όλοι οι άλλοι να πάνε να …».
Λόγια μεγάλων ανδρών.


Ως Γαύρος, Αιγαλιώτης δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
εντάξει θα βγω εντελώς οφ τόπικ αλλά δε κρατιέμαι κι ας με μαλώσουν μετά.
Είπα να ακολουθήσω την συμβουλή του κατά τα άλλα συμπαθεστατου ιταλόφιλου και να δω το συγκεκριμένο ματς τρώγοντας πίτσα, πήρα λοιπόν τηλέφωνο σε μία πιτσαρία και παρήγγειλα 2 πίτσες, προς έκπληξη μου με ενημέρωσαν ότι μόνο για τον συγκεκριμένο αγώνα υπάρχει προσφορά με 2 πίτσες και μία κόκα......... κόλα δώρο!! το λεγε λες και μου χαριζει κανα αυτοκίνητο και αφησε να εννοηθεί ότι τους μείνανε στοκ από την τελευταια παραλαβή (αυτό μάλιστα το είπε και χαμηλόφωνα) περίεργα πραματα συμβαίνουν ένα ματς είπα να δω κι εγώ γιατί δεν θέλω να βγω μπαλκόνι με τέτοια ζέστη... Επίσης είμαι σε δίλημμα γιατί η φιλοξενούμενη ομάδα απέχει χιλιομετρικά λιγότερο απο το σπίτι μου από πειραιά..... αυτά
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
View attachment 362709
Τζάμπα φήμη ότι και καλά φτιάχνουμε παγωτό....Τρίτοι και καταιδρωμένοι...Μια φούσκα είναι τελικά...
δεν υπάρχει το ιταλικο παγωτό κορυφαίο με τεραστια διαφορά από το δεύτερο, σε κάθε ιταλική πόλη που πήγα πάντα είχα δει πριν που θα φαω τζελατο.... οι γερμανοί τρώνε γλυκά μεγάλα σε ποσότητα χαμηλής ποιότητας μεγάλα να είναι, για αυτό και είναι και αρκετα ποιο φθηνά απότι φαινεται. Αν στις ποσότητες παραγωγής είναι και τα μαρκετ τους τυπου λιντλ εξηγήται το μεγεθος παραγωγης
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
δεν υπάρχει το ιταλικο παγωτό κορυφαίο με τεραστια διαφορά από το δεύτερο, σε κάθε ιταλική πόλη που πήγα πάντα είχα δει πριν που θα φαω τζελατο.... οι γερμανοί τρώνε γλυκά μεγάλα σε ποσότητα χαμηλής ποιότητας μεγάλα να είναι, για αυτό και είναι και αρκετα ποιο φθηνά απότι φαινεται. Αν στις ποσότητες παραγωγής είναι και τα μαρκετ τους τυπου λιντλ εξηγήται το μεγεθος παραγωγης
Εντάξει τα Γερμανικά..φτηνά και πολλά..Τα Γαλλικά όμως φαίνεται να είναι +10% ακριβότερα από τα Ιταλικά...Και με μεγαλύτερη παραγωγή...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Εντάξει τα Γερμανικά..φτηνά και πολλά..Τα Γαλλικά όμως φαίνεται να είναι +10% ακριβότερα από τα Ιταλικά...Και με μεγαλύτερη παραγωγή...
η αλήθεια είναι ότι παρότι στα γαλλικά γλυκά έχω άποψη έχοντας δοκιμάσει πολλά, στα γαλλικά παγωτά δεν έχω, μιά φορα πηγα Γαλλία καλοκαίρι μόνο, φαντάζομαι όμως μιάς και μιλάμε για τους κορυφαιούς ζαχαροπλάστες στον κόσμο ότι και τα παγωτα τους θα είναι εξαιρετικά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
δεν υπάρχει το ιταλικο παγωτό κορυφαίο με τεραστια διαφορά από το δεύτερο, σε κάθε ιταλική πόλη που πήγα πάντα είχα δει πριν που θα φαω τζελατο.... οι γερμανοί τρώνε γλυκά μεγάλα σε ποσότητα χαμηλής ποιότητας μεγάλα να είναι, για αυτό και είναι και αρκετα ποιο φθηνά απότι φαινεται. Αν στις ποσότητες παραγωγής είναι και τα μαρκετ τους τυπου λιντλ εξηγήται το μεγεθος παραγωγης
Το παγωτό είναι ένα είδος που μεταφέρεται πολύ δύσκολα. Για το λόγο αυτό, συνήθως η παραγωγή βρίσκεται κοντά στον τόπο κατανάλωσης. Περισσότεροι πληθυσμιακά οι Γερμανοί, περισσότερο παγωτό χρειάζονται, περισσότερη η παραγωγή τους.

Προφανώς ίδιας ποιότητας στατιστικό με αυτό των αναζητήσεων στη Google.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom