Travel-Wars #2: Βιέννη vs Πράγα

TRAVEL-WAR #2: Βιέννη vs Πράγα


  • Total voters
    151

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Ψήφισα Πράγα με καθαρά υποκειμενικό κριτήριο ότι μου αρέσουν οι μεσαιωνικές,όχι πολύ μεγάλες πόλεις.Εννοειται η Βιέννη έχει πιο πολλά πράγματα να δεί ή να κάνει κάποιος, top χριστουγεννιάτικες αγορές και αξιοθέατα.Αν λοιπόν ξεπεράσω τον υπερτουρισμο της Πράγας που με είχε ξενερώσει σε δεύτερο χρόνο ,όταν την πρωτοείδα μου φάνηκε απίστευτη.Κι εκεί θα σταθώ,στην πρώτη μου εντύπωση
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.738
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι
Συ είπας
Τσεχική Δημοκρατία - Η άνοιξη της Πράγας
Τη Πράγα την αντίκρισα φευγαλέα 10 χρόνια πριν σε ένα stop-over καθ'οδόν για τις Κανάριες νήσους, μήνα Μάιο, πανέμορφη και ανθισμένη.
στα πάρκα της καταπράσινης Τσέχικης καλλονής.
Εδώ να πω ότι το δίκτυο τραμ της Πράγας είναι απλά εκπληκτικό, σε πάει παντού και ταυτόχρονα βλέπεις και τη πόλη.
Απλά μαγικό μέρος...
Αφήστε τα λοιπόν αυτά πίσω σας και ακολουθήστε τις πολύτιμες συμβουλές του φίλου Traveller: πιείτε θαυμάσιο και φτηνότατο καφέ στο Cafe Louvre ή στο διπλανό Cafe Resto Patio (δε πήγα σε αυτό αλλά έχω διαβάσει καλά λόγια). Πήρα επίσης καφέ στο χέρι από την αλυσίδα Bio-Cafe και ήταν καταπληκτικός. Και όσο για το φαγητό, το απόλυτο must είναι τα Kolkovna (www.kolkovna.cz).
Εύγε GTS για την γλαφυρή περιγραφή και τα χρηστικότατα tips που μας έδωσες. Εύχομαι πάντα τέτοια...
Να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
Τα γραπτά μένουν. :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Συ είπας
Τσεχική Δημοκρατία - Η άνοιξη της Πράγας






Να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
Τα γραπτά μένουν. :haha:

Το πόνημά σου μου προκαλεί τον ειλικρινή σεβασμό και ομολογώ ένα μικρό δέος.

ΥΓ Πού να δεις τι λέγαμε και γράφαμε για γκόμενες κάποτε, στη Πράγα θα κολλήσουμε...;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.738
screenshot-www.travelstories.gr-2023.05.18-16_43_23.png

Για πρώτη φορά ο traveller μου έβαλε λαικ. Συλλεκτικό.
Δείτε το πριν το κατεβάσει. :haha: :haha:
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.124
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ίσως πρέπει να ανοίξουμε ένα νήμα με θέμα τον σεξοτουρισμό.
Νομίζω πως είμαστε αδικαιολόγητοι που δεν έχουμε ήδη. Την Πράγα δεν θα την έλεγα και κορυφαίο προορισμό για σεξοτουρισμό όμως. Περισσότερο δημοφιλής είναι για την μεγάλη βιομηχανία πορνό που διαθέτει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
View attachment 430473
Για πρώτη φορά ο traveller μου έβαλε λαικ. Συλλεκτικό.
Δείτε το πριν το κατεβάσει. :haha: :haha:
Μα είναι δυνατόν να μην κάνω like σε μια ανάρτηση που μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές? Αν και ο κύκλος μου έχει κλείσει στο φόρουμ, πάντα αυτό παραμένει στην καρδιά μου. Σε αυτό γνώρισα την γυναίκα της ζωής μου και σε αυτό έκανα φιλίες καλές και δυνατές που αντέχουν σε αποστάσεις και χρόνο. Εκείνη η ιστορική πρώτη παρέα του φόρουμ παραμένει αλησμόνητη και είναι πραγματικά άτυχοι αυτοί που δεν την έζησαν. Το υπέροχο είναι ότι αν και πλέον το φόρουμ δεν μας ενώνει, σχεδόν με όλα αυτά τα παιδιά κρατάω ακόμα επαφές και όταν γυρνάω στην Ελλάδα επιδιώκουμε να βρεθούμε. Με τυχαία σειρά εμφανίσεως Samion, Taver, Ersi, Elenara, Evagellia, GTS, Yorgos, Pigi Dikeoy, Xristos71, Babaduma, Bahari, Hydroneta, Penthesilia, Sapiensa, Defkalion και αρκετοί άλλοι που σίγουρα ξεχνάω, είστε όλοι υπέροχοι και σας ευχαριστώ για τις αναμνήσεις...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.124
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα είναι δυνατόν να μην κάνω like σε μια ανάρτηση που μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές? Αν και ο κύκλος μου έχει κλείσει στο φόρουμ, πάντα αυτό παραμένει στην καρδιά μου. Σε αυτό γνώρισα την γυναίκα της ζωής μου και σε αυτό έκανα φιλίες καλές και δυνατές που αντέχουν σε αποστάσεις και χρόνο. Εκείνη η ιστορική πρώτη παρέα του φόρουμ παραμένει αλησμόνητη και είναι πραγματικά άτυχοι αυτοί που δεν την έζησαν. Το υπέροχο είναι ότι αν και πλέον το φόρουμ δεν μας ενώνει, σχεδόν με όλα αυτά τα παιδιά κρατάω ακόμα επαφές και όταν γυρνάω στην Ελλάδα επιδιώκουμε να βρεθούμε. Με τυχαία σειρά εμφανίσεως Samion, Taver, Ersi, Elenara, Evagellia, GTS, Yorgos, Pigi Dikeoy, Xristos71, Babaduma, Bahari, Hydroneta, Penthesilia, Sapiensa, Defkalion και αρκετοί άλλοι που σίγουρα ξεχνάω, είστε όλοι υπέροχοι και σας ευχαριστώ για τις αναμνήσεις...
Με συγκίνησες ρε μπαγάσα...δεν σου το 'χα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μα είναι δυνατόν να μην κάνω like σε μια ανάρτηση που μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές? Αν και ο κύκλος μου έχει κλείσει στο φόρουμ, πάντα αυτό παραμένει στην καρδιά μου. Σε αυτό γνώρισα την γυναίκα της ζωής μου και σε αυτό έκανα φιλίες καλές και δυνατές που αντέχουν σε αποστάσεις και χρόνο. Εκείνη η ιστορική πρώτη παρέα του φόρουμ παραμένει αλησμόνητη και είναι πραγματικά άτυχοι αυτοί που δεν την έζησαν. Το υπέροχο είναι ότι αν και πλέον το φόρουμ δεν μας ενώνει, σχεδόν με όλα αυτά τα παιδιά κρατάω ακόμα επαφές και όταν γυρνάω στην Ελλάδα επιδιώκουμε να βρεθούμε. Με τυχαία σειρά εμφανίσεως Samion, Taver, Ersi, Elenara, Evagellia, GTS, Yorgos, Pigi Dikeoy, Xristos71, Babaduma, Bahari, Hydroneta, Penthesilia, Sapiensa, Defkalion και αρκετοί άλλοι που σίγουρα ξεχνάω, είστε όλοι υπέροχοι και σας ευχαριστώ για τις αναμνήσεις...
Δάσκαλε λείπεις....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.215
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom