Travel-Wars #2: Βιέννη vs Πράγα

TRAVEL-WAR #2: Βιέννη vs Πράγα


  • Total voters
    151

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλά είναι πάντως σε αυτά τα travel wars να ψηφίζουν και να καταθέτουν άποψη άτομα που έχουν πάει και στα δύο υποψήφια μέρη. Βοηθάει πολύ περισσότερο και κάποιον που θα ήθελε να τα επισκεφθεί στο μέλλον. Προσωπικά έχω πάει στη Βιέννη, την βρήκα από πολλές απόψεις υπέροχη, αλλά ψήφο δεν καταθέτω αφού δεν έχω πάει Πράγα
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Έχω πάει και στις 2 πόλεις.Ψηφισα Πράγα γιατί είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω για έναν ταξιδιωτικο προορισμό,μικρή σχετικά, γραφική,έχει το δικό της χρώμα και ταυτότητα.Η Βιέννη είναι μια μεγαλούπολη με πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα,όμως χαοτική για τα γούστα μου!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχω πάει και στις 2 πόλεις.Ψηφισα Πράγα γιατί είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω για έναν ταξιδιωτικο προορισμό,μικρή σχετικά, γραφική,έχει το δικό της χρώμα και ταυτότητα.Η Βιέννη είναι μια μεγαλούπολη με πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα,όμως χαοτική για τα γούστα μου!
Εξαιρετικό πάντως είναι και το πόσο διαφορετικές είναι οι προσλαμβάνουσες που μπορεί να έχει κάποιος από ένα μέρος. Επισκέφτηκα την Βιέννη σε ηλικία 24 χρονών από το Λονδίνο που ζούσα τότε. Θυμάμαι ότι ζώντας τότε το λονδρεζικο buzz (και χάος), η Βιέννη μου είχε φανεί σαν μια πανέμορφη επαρχιακή πόλη
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από τα πιο ταιριαστά ζευγάρια σε war. Δύο πόλεις με μικρά κέντρα που τα γυρνάς εύκολα και γρήγορα και πάνω κάτω ίδιος αριθμός αξιοθέατων. Η σύγκριση ίσως είναι άδικη γιατί έμεινα πολύ περισσότερο στη Βιέννη αλλά αμφιβάλλω ότι θα άλλαζε κάτι. Η Βιέννη μου άρεσε, δεν τρελάθηκα αλλά μια χαρά είναι για ταξίδι. Δεν την βρήκα αριστοκρατικη, απορώ με τα σχόλια που την χαρακτηριζουν έτσι. Έχει μπόλικο κιτσαριο. Όποια πόλη έχει αμαξες με άλογα για βόλτα χάνει αυτόματα πόντους, ότι πιο κιτς. Την βρήκα πανάκριβη, ειδικά στο φαγητό και στα αξιοθέατα. Για αυτό που έχει να προσφέρει οι τιμές μου φαίνονται αλλού για αλλού.

Το θέμα είναι ότι η αντίπαλος της, Πράγα, στα μάτια μου δεν είναι καν όμορφη πόλη. Ναι αναφέρομαι ακόμα και στο "κουκλίστικο" κέντρο της. Δεν ξέρω πως θα ήταν το κέντρο της αν αντί για candy shops, cannabis shops, trdelnik shops και σουβενιραδικα κάθε 5 μέτρα είχε γραφικά μαγαζάκια, όπως είναι η κατάσταση μου φαίνεται αίσχος. Είχε κανα 2 όμορφα σημεία εδώ κι εκεί και αυτό ήταν. Απ'το κάστρο μέχρι την γέφυρα του Καρόλου είναι κάπως καλύτερα αλλά και πάλι λίγα πράγματα. Δεν βοήθησε ότι πριν από αυτήν είχα επισκεφθεί το cesky krumlov που μου άρεσε πάρα πολύ και πήγα με υψηλές προσδοκίες.

Το φαγητό αυτών των χωρών δεν με τρελαίνει. Σούπες και λουκάνικα δεν μου αρέσουν. Τα κρέατα είναι οκ αλλά θέλω περισσότερη ποικιλία. Τα σφολιατοειδη τους είναι νόστιμα. Θα το έδινα στην Αυστρία γιατί προτιμώ τα γλυκά τους.

Νυχτερινή ζωή στην Πράγα δεν είχα την ευκαιρία να δω. Δεν είναι βαρόμετρο για μένα αυτό και δεν το συνυπολογιζω στη κόντρα.

Η Πράγα είναι αρκετά φθηνότερη και σε διαμονή και σε φαγητά-ποτά, θα την χαρακτήριζα γενικά φθηνή. Για τη Βιέννη το έγραψα και πριν, οι τιμές είναι για κλάματα. Δεν αρκεί η φτήνια της Πράγας όμως.

Νίκη για τη Βιέννη γιατί ο αντίπαλος είναι ένα ψοφίμι. Δεν ψήνομαι καθόλου στην ιδέα να επισκεφτώ ξανά κάποια από τις 2 πόλεις.

ΥΓ: πριν κάμποσα χρόνια είχε έρθει ένας φίλος μου Τσέχος στην Αθήνα. Ένα από τα πρώτα σχόλια που είχε κάνει είναι πόσο όμορφες είναι οι Ελληνίδες. Του είχα πει μα καλά στην Πράγα μεγάλωσες, έχω βαρεθεί να ακούω από Έλληνες (ποτέ από κανέναν άλλο) ότι αν πας στην Πράγα χαζεύεις με τις Τσεχες. Μου είχε πει τότε ο Τσέχος ότι αυτό που περπατάς στην Αθήνα και η μέση γυναίκα που βλέπεις είναι όμορφη δεν υπάρχει στην Τσεχία. Well said my friend!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από τα πιο ταιριαστά ζευγάρια σε war. Δύο πόλεις με μικρά κέντρα που τα γυρνάς εύκολα και γρήγορα και πάνω κάτω ίδιος αριθμός αξιοθέατων. Η σύγκριση ίσως είναι άδικη γιατί έμεινα πολύ περισσότερο στη Βιέννη αλλά αμφιβάλλω ότι θα άλλαζε κάτι. Η Βιέννη μου άρεσε, δεν τρελάθηκα αλλά μια χαρά είναι για ταξίδι. Δεν την βρήκα αριστοκρατικη, απορώ με τα σχόλια που την χαρακτηριζουν έτσι. Έχει μπόλικο κιτσαριο. Όποια πόλη έχει αμαξες με άλογα για βόλτα χάνει αυτόματα πόντους, ότι πιο κιτς. Την βρήκα πανάκριβη, ειδικά στο φαγητό και στα αξιοθέατα. Για αυτό που έχει να προσφέρει οι τιμές μου φαίνονται αλλού για αλλού.

Το θέμα είναι ότι η αντίπαλος της, Πράγα, στα μάτια μου δεν είναι καν όμορφη πόλη. Ναι αναφέρομαι ακόμα και στο "κουκλίστικο" κέντρο της. Δεν ξέρω πως θα ήταν το κέντρο της αν αντί για candy shops, cannabis shops, trdelnik shops και σουβενιραδικα κάθε 5 μέτρα είχε γραφικά μαγαζάκια, όπως είναι η κατάσταση μου φαίνεται αίσχος. Είχε κανα 2 όμορφα σημεία εδώ κι εκεί και αυτό ήταν. Απ'το κάστρο μέχρι την γέφυρα του Καρόλου είναι κάπως καλύτερα αλλά και πάλι λίγα πράγματα. Δεν βοήθησε ότι πριν από αυτήν είχα επισκεφθεί το cesky krumlov που μου άρεσε πάρα πολύ και πήγα με υψηλές προσδοκίες.

Το φαγητό αυτών των χωρών δεν με τρελαίνει. Σούπες και λουκάνικα δεν μου αρέσουν. Τα κρέατα είναι οκ αλλά θέλω περισσότερη ποικιλία. Τα σφολιατοειδη τους είναι νόστιμα. Θα το έδινα στην Αυστρία γιατί προτιμώ τα γλυκά τους.

Νυχτερινή ζωή στην Πράγα δεν είχα την ευκαιρία να δω. Δεν είναι βαρόμετρο για μένα αυτό και δεν το συνυπολογιζω στη κόντρα.

Η Πράγα είναι αρκετά φθηνότερη και σε διαμονή και σε φαγητά-ποτά, θα την χαρακτήριζα γενικά φθηνή. Για τη Βιέννη το έγραψα και πριν, οι τιμές είναι για κλάματα. Δεν αρκεί η φτήνια της Πράγας όμως.

Νίκη για τη Βιέννη γιατί ο αντίπαλος είναι ένα ψοφίμι. Δεν ψήνομαι καθόλου στην ιδέα να επισκεφτώ ξανά κάποια από τις 2 πόλεις.

ΥΓ: πριν κάμποσα χρόνια είχε έρθει ένας φίλος μου Τσέχος στην Αθήνα. Ένα από τα πρώτα σχόλια που είχε κάνει είναι πόσο όμορφες είναι οι Ελληνίδες. Του είχα πει μα καλά στην Πράγα μεγάλωσες, έχω βαρεθεί να ακούω από Έλληνες (ποτέ από κανέναν άλλο) ότι αν πας στην Πράγα χαζεύεις με τις Τσεχες. Μου είχε πει τότε ο Τσέχος ότι αυτό που περπατάς στην Αθήνα και η μέση γυναίκα που βλέπεις είναι όμορφη δεν υπάρχει στην Τσεχία. Well said my friend!
Ζούσα Βιέννη κι έχω πάει δύο φορές Πράγα, δεν υπάρχει για μένα δίλημμα. Βιέννη με τα δύο χέρια, με τα μάτια κλειστά, με με με ...
Έχοντας ζήσει χρόνια Αυστρία και Γερμανία, οκ καλή η Πράγα αλλά (σόρι για την έκφραση) δεν έπεσα και τ'ανάσκελα. Ειδικά, όσον αφορά και το ρομαντισμό ή την ατμόσφαιρα αν έχεις δει Παρίσι και Βουδαπέστη δε θεωρώ ότι την κοιτάς έκθαμβος.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παρότι έμεινα στην Πράγα 1 χρόνο, ο ψήφος στην Βιέννη πήγε χωρίς δεύτερη σκέψη. Στα μόνα που κερδίζει η Πράγα είναι στις τιμές και στη νυχτερινή ζωή.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Η Πραγα ειναι απο τις λιγες πολεις που εχω μεινει μια ολοκληρη εβδομαδα. Προσπαθω να θυμηθω πως σκοτωναμε την πληξη μας μετα το 3ημερο και νομιζω οτι μονο τρωγαμε.
Δεν εχει τιποτε σοβαρο να δεις περα απο 2 μερες.
Η Βιεννη εχει τουλαχιστον καλα μουσεια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.233
Η Πράγα έχει σεξοτουρισμό την κάνει πιο ενδιαφέρουσας ένα ΣΚ όμως τη φορά όχι παραπάνω. Στη Βιέννη ούτε καν ούτε απο πάνω.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.233
Δεν κατάλαβα τίποτα!
Η Πράγα μαζί με τη Βουδαπέστη (πόλεις του πρώην ανατολικού μπλοκ και οι δυο), όπως και μερικές άλλες (Ρίο Αβάνα Μπαγκόγκ) έχουν δεθεί με τον σεξοτουρισμό, (τουρισμό με σκοπό το σεξ).
Περισσότερο παλιότερα, λιγότερο τώρα.
Αν και μ'αρέσει η πόλη δεν θα έμενα περισσότερο από ένα ΣΚ.
Τη δε Βιέννη την απεχθάνομαι, ούτε από πάνω δεν θέλω να περνάω.

Ίσως πρέπει να ανοίξουμε ένα νήμα με θέμα τον σεξοτουρισμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom