Travel-Wars #2: Βιέννη vs Πράγα

TRAVEL-WAR #2: Βιέννη vs Πράγα


  • Total voters
    151

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
ΠΡΑΓΑ .......
οι λογοι ειναι καθαρά προσώπικοι
Ειχα την τυχη να επισκεφτώ την ανατολικη ευρωπη πριν την καταρευση του Υπαρκτού ....
Οι πρώην λοιπον ανατολικες χωρες εχουν ενα ταμεραμεντο που η αριστοτρατική Βιεννη δεν το έχει.
Ασε που οταν ακούω βιέννη στο νου μου έρχεται ενα απσπασμα ΄απο την Χαμενη Ανοιξη του Στρατή Τσιρκα που περιγραφει πως μια "χοντροκωλη" Αμερικάνα αμεσως μετα το πόλεμο και με τον αερα των νικητών δοκιμαζε το στρωμα στο κρεβάτι της Μαρίας Αντουαννετας
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη του forum!! Είμαι νέο μέλος κι αυτο είναι το πρώτο μου μήνυμα. Πραγματικά δε ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω, φοβερό σάιτ.
Εγώ δε ψήφισα καθότι φέτος τα Χριστούγεννα θα πάω πρώτη φορά και στις δύο αυτές πόλεις οργανωμένα, οπότε θα κρίνω εξ ιδίων και θα ψηφίσω όταν με το καλό επιστρέψω!! Πάντως οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους κατέθεσαν ήδη την άποψή τους, όλες οι διαφορετικές απόψεις με έκαναν να θέλω ακόμα πιο πολύ να δω και μόνη μου κατά πόσο έχετε δίκιο (εκτός από το γεγονός ότι είναι ένα ταξίδι που ήθελα χρόνια να μπορέσω να κάνω).. Και με βοηθήσατε πάρα πολύ με τα σχόλιά σας να προετοιμαστώ καταλλήλως (π.χ. θα πάρω έξτρα ζεστά ρούχα αν και κάτι μου λέει ότι ειδικά για μένα φέτος δε θα χιονίσει καθόλου Αυστρία - Τσεχία!! Αλήθεια αν χιονίσει θα υπάρχει πρόβλημα στις μετακινήσεις του πούλμαν? Συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω ξαναπάει εξωτερικό χειμώνα).

Φιλιά σε όλους!! Θα επανέλθω..

Υ.Γ. Φίλε συμφορουμίτη Traveller σε ζηλεύω!! Πως είναι δυνατόν να έχεις πάει σε τόσες χώρες?? Θες παρέα??!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ας ρίξω λοιπόν και εγώ την ψήφο μου στην όμορφη Βιέννη..χωρίς να θέλω να απαξιώσω το κουκλιστικό ιστορικό κεντρο της Πράγας...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ε ρε προτάσεις ο traveller!!!
θα τον χάσομε καμμιά ώρα να με θυμηθείτε!!!:rolleyes:
θα τον αρπάξουν ...φτού φτού...

Ρε παιδιά εγώ τι να ψηφίσω??
για βιέννη κλείνω να τον χώσω?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν ξέθαψα αυτό το θέμα μιά και απ ότι είδα στην αναζήτηση πληροφοριών αυτό τον καιρό όλως τυχαίως γίνεται πολύς λόγος για αυτές τις πόλεις και μιά που επισκέφθηκα πρόσφατα την Πράγα...
Είχα ήδη ψηφίσει υπέρ της ΒΙΕΝΝΗς προτού πάω στην Πράγα(υπέθετα για την Πράγα απο αυτά που είχα διαβάσει..)και επιβεβαιώθηκα περίτρανα μετά το ταξίδι μου στην Πράγα.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης,η Βιέννη είναι και θα είναι μακράν η αριστοκρατικότερη,εντυπωσιακότερη,επιβλητικότερη από τις δύο!
Η Πράγα ωραία μεν,όμορφη πόλη αλλά πως να το πώ έχει μια ψυχρή ομορφιά,δεν έχει ζωντάνια,δεν έχει ''νεύρο"η πόλη,δεν εχει παλμό,ψυχρά αγέλαστα κουρασμένα πρόσωπα..(σε αντίθεση με την ευγένεια και το ταπεραμέντο των Βιεννέζων)..,το κέντρο της και η καστρούπολη όντως σε μεταφέρουν σ ενα κόσμο σαν σε παραμύθι! με τους πύργους κλπ αλλά το ξαναλέω χωρίς"αύρα".Δεν έχει τα μουσεία και την πληθώρα αξιοθεάτων που έχει η Βιέννη,έχει πάρκα έχει πράσινο(φθινόπωρο βέβαια που πήγα ήταν κίτρινα πεσμένα φύλλα..)θάθελα να ξαναπάω άνοιξη να δώ αυτά τα τοπία ΑΛΛΑ ουδεμία σχέση έχουν αυτά τα πάρκα με τα πάρκα της Βιέννης που είναι έργα τέχνης!!!με τα γλυπτά τους,τα συντριβάνια,τα περίτεχνα διακοσμημένα παρτέρια κλπ

Τώρα όσον αφορά το θέμα του συνωστισμού από τους τουρίστες που πολλοί θεωρούν ως μειονέκτημα για την Πράγα σ αυτό δεν θα σταθώ(πάντως τριήμερο που πήγα ήταν νορμάλ η κίνηση δεν γινόταν το αδιαχώρητο)γιατί έχω πετύχει χειρότερο αδιαχώρητο ,να στρουμώχνεσται και να πέφτεις κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλο πχ στη Ρώμη (προς Θεού δεν κάνω τη σύγκριση μεταξύ των δύο )αφού εκ των πραγμάτων στο κέντρο έχει στενοσόκκακα και ο τουρισμός είναι μιλιούνια οποιαδήποτε εποχή και να πάς....

Θα τη χαρακτήριζα μια υποτονικά όμορφη πόλη,ωστόσο δεν θάλεγα όχι σε μιά δεύτερη επίσκεψη άνοιξη η καλοκαίρι.

Υ.Γ:Παράλειψη μου...το μαύρο θέατρο της Πράγας είναι από τα πιό εντυπωσιακά θεάματα που έχω παρακολουθήσει!!!και πιστεύω αυτό που αξίζει περισσότερο σ αυτή την πόλη.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εκ πρωτης οψεως η πραγα φαινεται πιο ομορφη.ωραιο ιστορικο κεντρο κουκλιστικη, με ομορφες εκκλησιες, το καστρο και τον μολδαβα να της δινει αλλη χαρη.αλλα ως εκει.αν πας παρα εξω μαυρο φιδι που σε φαγε.σε ενα τριημερο τη χορτασες.η βιεννη απ την αλλη μπορει αρχιτεκτονικα να μην ειναι τοσο εντυπωσιακη εχει ομως ενα σωρο πραγματα να δει κανεις.ανακτορα, μουσεια(αληθεια ποια ειναι τα μουσεια της πραγας?), πινακοθηκες(λατρεμενος klimt), υπεροχα καφε που λειπουν απο την πραγα, παρκα, μουσικα θεαματα (οπερα, musikverain), ποιοτητα ζωης και γενικα εναν αριστοκρατικο αερα που απουσιαζει απο την πνιγμενη και βιασμενη τουριστικα πραγα.δαγκωτο στη βιεννη λοιπον!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πράγα , Πράγα , Πράγα και πάλι Πράγα γιατί :

1)Μοιάζει σαν να ξεπήδησε από παραμύθι , σαν να τη ζωγράφισε κάποιος , σαν να μην υπάρχει στη γη αυτή η πόλη - κόσμημα ...

2)Για τη πλατεία του με το Αστρονομικό Ρολόι ...

3)Την αξιοθαύμαστη Γέφυρα του Καρόλου ...

4)Για την πανέμορφη Παλιά της Πόλη ...

5)Γιατί έχει έναν αέρα παλιό , ρομαντικό , μποέμικο και λίγο ροκ ...

6)Γιατί έχει πάμπολλες επιλογές για διασκέδαση (εστιατόρια , κλαμπ , μαύρο θέατρο) ...

7)Τη Μάλα Στράνα ...

8)Το ύψωμα που βλέπεις την εκπληκτική θέα της Πράγας με τις κατακόκκινες σκέπες της ... Η χαρά του φωτογράφου το συγκεκριμένο σημείο ...

9)Γιατί είναι για όλες τις εποχές (εκτός των Χριστουγέννων κατά τη προσωπική μου άποψη λόγω του ότι πέφτει πολύ χιόνι) ...

10)Για την αρχιτεκτονική των σπιτιών ...

11)Για το ταμπεραμέντο και στυλ των χωρών του πρώην ανατολικού μπλοκ που είναι ιδιαίτερο ...

12)Για τη μπύρα της ...

13)Για τη μυρωδιά καμένου ξύλου από τζάκι που πλανάται στον αέρα της ...

Εν αντιθέσει με την απόμακρη , ''αυστηρή'' και ψυχρή Βιέννη (δεν έχω πάει αλλά έχω σχηματίσει προσωπική γνώμη μέσω φωτογραφιών από το διαδίκτυο και από εντυπώσεις γνωστών μου ) ...
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Iris 90, Χωρις να εχεις παει πως ξερεις οτι ειναι απομακρη, "αυστηρη" και ψυχρη η Βιεννη;
Ολα αυτα που λες οτι εχει η Πραγα, για μενα η Βιεννη τα εχει πολαπλασια, χωρις το σνομπισμο, και τον διεκπεραιωτικο τροπο που εχω βιωσει στην Πραγα.
Νομιζω οτι οταν πας,με το καλο θα αλλαξεις τελειως γνωμη.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@dimaq Εγώ αυτά που λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου , έχω δει φωτογραφίες στο ίντερνετ , έχω παρακολουθήσει επεισόδια ταξιδιωτικών εκπομπών που είχαν αφιέρωμα στη Βιέννη , αλλά αυτό που λες περί σνομπισμού δεν το εντόπισα αλλά ούτε και το βίωσα στη Πράγα ... Συγνώμη αλλά η Βιέννη δεν είναι του στυλ μου αλλά όλοι οι άνθρωποι έχουμε διαφορετικά γούστα , δεν γίνεται να μας αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα , φιλικά στο λέω :) :) :)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom