Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Εγώ λέω να κάνουμε war κουζίνας. Κινέζικη vs Ιταλική κλπ.
Επίσης war αιθέριων υπάρξεων, το έχω προτείνει επανειλημμένως και με αερίζουν οι μοντς.
Θα βγουν και θα εκσφενδονίζονται κουζινομάχαιρα στη πρώτη περίπτωση
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
ε αν είναι δυνατόν... μόλις έκανα την ίδια σκέψη και το έγραψα σε άλλο war...
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Οχι και αδιαφορη η Μαδριτη,θα πεσει φωτια να μας καψει, σε συγκριση τουλαχιστον με τη Βαρκελωνη (δεν ξερω για τις αλλες τις οποιες ανεφερες), η οποια τι εχει κ δεν ειναι αδιαφορη,με αυτη τη λογικη;
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οχι και αδιαφορη η Μαδριτη,θα πεσει φωτια να μας καψει, σε συγκριση τουλαχιστον με τη Βαρκελωνη (δεν ξερω για τις αλλες τις οποιες ανεφερες), η οποια τι εχει κ δεν ειναι αδιαφορη,με αυτη τη λογικη;
Δεν έχει ιστορία, αρχαία, μουσεία πλην ζωγραφικής, ποικιλία, θάλασσα, την πολυμορφία της Βαρκελώνης και ούτε καν την πρόσφατη ιστορία της. Είναι σα να συγκρίνεις το Αγρίνιο με το Ναύπλιο.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Προσωπικά στη Μαδρίτη ένιωσα το αυθεντικό feeling της Ισπανίας, σε αντίθεση με την Βαρκελώνη που έχει αλλοιωθεί από τον τουρισμό.
Φαγητό, ανάκτορα, πάρκα πολύ καλύτερα από της Βαρκελώνης. Αν δεν έχει κάποιος λόξα με το Γκαουντί δεν είναι δα και τρομερή πόλη. Άσε που έχει κοντά Τολέδο και Σεγκόβια η Μαδρίτη.
Η Βαρκελώνη έχει αρχιτεκτονική (αδιάφορο για εμένα) , παραλίες και ενυδρείο.

Το δίλημμα είναι Camp Nou ή Bernabeu?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εύκολη ψήφο στη Βαρκελώνη. Σχεδόν λυπήθηκα να ψηφίσω όταν είδα τη διαφορά. Tyson εναντίον Τρύφωνα το λιοντάρι της Πλατανιάς.

Παραλία, μικρές γραφικές πλατείες που νομίζεις ότι είσαι σε χωριό, πάρκα, λόφους να αγναντεύεις την πόλη, όμορφες συνοικίες που δεν μοιάζουν μεταξύ τους, γιορτές ή συναυλίες στο δρόμο κάθε τρεις και λίγο. Σκέτη απόλαυση αυτή η πόλη. Πάνω απ'όλα όμως μεγάλο σεβασμό γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη πόλη στην οποία οι μετανάστες να είναι τόσο καλοδεχούμενοι όσο στην Βαρκελώνη.

Το μόνο που έχει η Μαδρίτη και δεν έχει η Βαρκελώνη είναι οι ταυρομαχίες. Κρίμα! Θα φάμε παραπάνω Pa amb tomàquet για να το ξεπεράσουμε!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Οταν ακούω τη συντριπτική πλειοψηφία (μη ισπανών) να λέει ότι πιο ωραία η Βαρκελώνη, απορώ γιατί. Μετά σκέφτομαι ότι οι περισσότεροι τουρίστες στην Ελλάδα επισκέπτονται τη Σαντορίνη. Και μετά θυμάμαι τη λέξη μάρκετινγκ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οταν ακούω τη συντριπτική πλειοψηφία (μη ισπανών) να λέει ότι πιο ωραία η Βαρκελώνη, απορώ γιατί. Μετά σκέφτομαι ότι οι περισσότεροι τουρίστες στην Ελλάδα επισκέπτονται τη Σαντορίνη. Και μετά θυμάμαι τη λέξη μάρκετινγκ.
Προσωπικά δεν ξέρω πιο ωραίο μέρος στον κόσμο από τη Σαντορίνη. Αυτοδηλωνομαι θύμα μάρκετινγκ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά στη Μαδρίτη ένιωσα το αυθεντικό feeling της Ισπανίας, σε αντίθεση με την Βαρκελώνη που έχει αλλοιωθεί από τον τουρισμό.
Καλά, αδιάφορες πόλεις χωρίς τουρισμό έχει κι άλλες η Ισπανία, δεν μπορεί να είναι επιχείρημα ότι δεν έχει τουρίστες. Αλλιώς πάμε στο Φερολ όλοι, εξίσου αδιάφορο με τη Μαδρίτη είναι, αν όχι και παραπάνω.
Αν δεν έχει κάποιος λόξα με το Γκαουντί δεν είναι δα και τρομερή πόλη.
Προσωπικά βρίσκω αφόρητα κιτς τον Γκαουντι, κάτι σαν τον Φλωρινιωτη της παγκόσμιας αρχιτεκτονικής, αλλά η πλην Γκαουντι αρχιτεκτονική της είναι κλάσεις ανώτερη των κόκκινων τούβλων της Μαδρίτης, έλεος δηλαδή, ούτε παλιά πόλη δεν έχει καλά καλά κι οι άλλοι έχουν ολόκληρη Γοτθική πόλη και φανταστικά προάστια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
η πλην Γκαουντι αρχιτεκτονική της είναι κλάσεις ανώτερη των κόκκινων τούβλων της Μαδρίτης
όπως αυτό; :haha:


Αν δεν κανω λαθος ειναι ξενοδοχειο, αλλα οτι κι αν ειναι, οταν το αντικρυσα, ήθελα να κλάψω για τις φορές που άκουσα για την "ωραία" Βαρκελώνη και την ομορφη Μπαρτσελονέτα.

Πέρα από την πλάκα, πιστεύω ο καθενας έχει τα μέτρα και τα σταθμά του. Για μένα, το κυριότερο σε μια πόλη είναι ο κόσμος και η γενικότερη αίσθηση που παίρνεις από το μέρος και στη Βαρκελώνη, εκτός από μία απογοήτευση γιατί περίμενα πολλά, δεν αισθάνθηκα τίποτα, εκτός από ξένη ανάμεσα σε ξένους.

Οκ, έχει ωραία κτήρια, προάστια δεν ξέρω γιατί δεν έχω επισκεφτεί, έχει πρόσφατη σχετικά ιστορία, αλλά το να συμπαθείς μια πόλη για την ιστορία της μου φαίνεται εντελώς βλακώδες(δεν το λέω προσβλητικά), με την ίδια λογική που μου φαίνεται βλακώδες το να νιώθω περήφανη που είμαι ελληνίδα (αν είμαι) λόγω ακρόπολης. Άσε που το πρόσφατο σημαίνει τι; 80 χρόνια πριν; Το δε θέμα με την ανεξαρτησία με θλίβει, κυρίως για τους χιλιάδες ανθρώπους που δείχνουν τυφλή αλληλεγγύη, ένα μείζον πρόβλημα στις μέρες μας αλλά και ταυτόχρονα άλλη κουβέντα.

Τη Μαδρίτη την ένιωσα απείρως πιο φιλόξενη από την πρώτη στιγμή, όπου και να χαθείς, θα βρεις κάτι για τα γούστα σου, για την τσέπη σου (εκείνα τα δωρεάν τάπας στη Βαρκελώνη άφαντα, πληρώνοντας ταυτόχρονα διπλάσιες τιμές σε μπύρες, πρωινά κλπ). Τα περι φασισμού κλπ τα αφήνω ασχολίαστα, ναι, η Μαδρίτη έχει αρκετό φασισταριό αλλά δεν είναι και Μόσχα, ενώ ταυτόχρονα έχει και αρκετό κόσμο αντιφα, στη Vallecas, στο Carabanchel, Lavapies, τι να λέμε τώρα. Προφανώς υπάρχει αστυνομοκρατία, συντηρητισμός, αλλά είναι πρωτεύουσα οπότε κάθε της τάση είναι πιο έντονη (η Μαδρίτη σε σχέση με άλλες ισπανικές πόλεις καθόλου φασιστική δεν είναι) και αυτό σε πολλούς δεν αρέσει.

Όχι, τους παραδέχομαι τους καταλανούς, το πουλάνε καλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Η Rambla ειναι ο προσωπικος μου εφιαλτης στον δρομο με τις λευκες, η επιτομη της μαζικοτητας, η ανοστη σουπα του μετριου που περνιεται για σπουδαιο, το πανηγυρι του χαζοτουριστα που περπατα χαζευοντας τους ομοιους του απεναντι να αναρωτιουνται τι κανω ακριβως εδω, το προσκυνημα των γκρουπαδικων, ο δρομος που εψαχνα καθε 10 δευτερολεπτα οδο διαφυγης αλλα οοοοοχι θα πας Βαρκελωνη και δεν θα περπατησεις στη Rambla? Σταματω εδω αν και θα συνεχιζα για ωρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom