Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Λονδίνο με χέρια ψηλά. Αν και πολύ θα μιλήσουν για τον ρομαντισμό του Παρισιού κτλ, μόνο Λονδίνο. Και σε περίοδο Χριστουγέννων και σε διαφορετική περίοδο!

@katkats νομίζω ήρθε η ώρα να ανοίξεις ένα καινούργιο thread και να μεταφέρεις μερικές συζητήσεις εκεί.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λονδίνο με χέρια ψηλά. Αν και πολύ θα μιλήσουν για τον ρομαντισμό του Παρισιού κτλ, μόνο Λονδίνο. Και σε περίοδο Χριστουγέννων και σε διαφορετική περίοδο!

@katkats νομίζω ήρθε η ώρα να ανοίξεις ένα καινούργιο thread και να μεταφέρεις μερικές συζητήσεις εκεί.
Το ξέρετε βέβαια ότι δεν έχω το αποκλειστικό προνόμιο να ανοίγω θέματα; Παρόλο που βαριέμαι αφάνταστα και δεν έχω κοιμηθεί και καλά και δεν θα είμαι όσο φρέσκια θέλω για το μεγάλο event το βράδυ, θα το ανοίξω το war. Mήπως σταματήσει και το off εδώ. Γράψτε ξανά εκεί, δεν μεταφέρω τίποτα:cool:
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πολύ διαφορετικές μεταξύ τους!
* Πέρασα πολύ ωραία και στις δύο, ήπια και έφαγα καλά και στις δύο....
* Τα μουσεία στη Μαδρίτη είναι άλλης κλάσης, όταν στης Βαρκελώνης δεν βρίσκεις πολλές φορές επεξηγήσεις στα αγγλικά....
* Οι Μαδριλένοι πιο ζεστοί και ομιλητικοί, ενώ οι Βαρκελωνέζοι απόμακροι και μέχρι αγενείς κάποιες φορές.....
* Απο ιστορία πανω κάτω τα ίδια.....
* Η Βαρκελώνη έχει μία διαφορετικότητα αρχιτεκτονικά σε κάποια σημεία της, αλλά στο σύνολο της μου έδωσε την αίσθηση της έντονης ανοικοδόμησης και μιας σύγχρονης πόλης που τα παλιά της στοιχεία δεν μπορούν να πάρουν ανάσα....
* Οι γειτονιές εκτός κέντρου είχαν περισσότερο ενδιαφέρον στη Μαδρίτη, ήταν διαφορετικές μεταξύ τους είτε αρχιτεκτονικά είτε απο θέμα αισθητικής. Στη Βαρκελώνη όλες μου φαίνονταν ίδιες....

Αν κάποιος με ρωτούσε σε ποιά απο τις δύο θα ήθελα να ξαναπάω, θα έλεγα Μαδρίτη. Στη Βαρκελώνη αφιέρωσα χρόνο, είδα αρκετά πράγματα, αλλά χόρτασα με τη μία φορά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
* Απο ιστορία πανω κάτω τα ίδια.....
Μπαρδόν;;; Έχουν μερικούς αιώνες (μη σου πω και δεκάδες αιώνες) διαφορά οι δύο πόλεις.

* Η Βαρκελώνη έχει μία διαφορετικότητα αρχιτεκτονικά σε κάποια σημεία της, αλλά στο σύνολο της μου έδωσε την αίσθηση της έντονης ανοικοδόμησης και μιας σύγχρονης πόλης που τα παλιά της στοιχεία δεν μπορούν να πάρουν ανάσα....
H Βαρκελώνη αρχιτεκτονικά είναι τρεις πόλεις σε μία, με παντελώς διαφορετικά πρόσωπα, από τις πιο πολυποίκιλες στην Ευρώπη, ποια η σύγκριση με τη Μαδρίτη;
* Οι γειτονιές εκτός κέντρου είχαν περισσότερο ενδιαφέρον στη Μαδρίτη, ήταν διαφορετικές μεταξύ τους είτε αρχιτεκτονικά είτε απο θέμα αισθητικής. Στη Βαρκελώνη όλες μου φαίνονταν ίδιες....
Εκουφάθην, ομολογώ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μπαρδόν;;; Έχουν μερικούς αιώνες (μη σου πω και δεκάδες αιώνες) διαφορά οι δύο πόλεις.
Γιατί πριν τον μεσαίωνα τι το ιδιαίτερο έχει να αναδείξει η Βαρκελώνη, η οποία άκμασε ουσιαστικά από τον 15ο αι. και μετά. Οκ, συμφωνώ ότι η Μαδρίτη χάνει πολύ σε αυτόν τον τομέα που στην ουσία ιδρύθηκε τον 10ο αι. και πέρα από τα γεγονότα του 20ου αι. δεν θυμάμαι κάτι άλλο σημαντικό. Ναι, η Βαρκελώνη είναι πιο παλιά πόλη και αντε να δώσουμε ένα ακόμα ποιντ σε αυτόν τομέα αλλά μέχρι εκεί. Οι πόλεις της Ανδαλουσίας έχουν πιο πολύ "ψωμί", αλλά δεν συγκρίνουμε αυτές...


H Βαρκελώνη αρχιτεκτονικά είναι τρεις πόλεις σε μία, με παντελώς διαφορετικά πρόσωπα, από τις πιο πολυποίκιλες στην Ευρώπη, ποια η σύγκριση με τη Μαδρίτη;
Ε αυτό είπα ότι έχει ενδιαφέρον αρχιτεκτονικα η πόλη. Η ένσταση μου είναι στη πολύ έντονη και πυκνη ανοικοδόμηση της. Βλέπεις τη Σαγκραδα που είναι μπιμπελο να ξεπροβάλει ανάμεσα από τόνους τσιμέντου....πνίγεται η έρμη. Τα υπόλοιπα καλλιτεχνηματα του γκαουντι πέρα από τη Σαγκραδα και τις βίλες δεν με συγκίνησαν και τόσο. Το καλύτερο σημείο της πόλης για μένα είναι η γοτθικη συνοικία!


Εκουφάθην, ομολογώ.
Θα σου πάρω ένα ζευγάρι ακούστηκα βαρυκοιας:haha:
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
868
Likes
1.923
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ψήφισα Βαρκελώνη ως οπαδός της Μπαρτσελόνα!
Κατά τα άλλα θεωρώ τη Μαδρίτη πολιτιστικά πιο "βαριά" ενώ τη Βαρκελώνη πιο ανάλαφρη.
Μπορώ να ψηφίσω Τολέδο; :p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί πριν τον μεσαίωνα τι το ιδιαίτερο έχει να αναδείξει η Βαρκελώνη
Αρχαία, πολλά κιόλας, όχι μόνο στα περίχωρα, αλλά ακόμη και μέσα στον ιστό της. Δεν υπάρχει σύγκριση με τη ΜΑδρίτη.


Ε αυτό είπα ότι έχει ενδιαφέρον αρχιτεκτονικα η πόλη.
Είπες ότι αρχιτεκτονικά είναι ομοιογενής, που είναι εντελώς αναληθές, έχει γοτθικά, μοντερνισμό και σύγχρονο, καμία σχέση με τη Μαδρίτη, καμία σύγκριση. Οι δε γειτονιές της έχουν πολύ μεγαλύτερη ποικιλία. Στα προάστια έχει εξαιρετικά μέρη η Βαρκελώνη, όχι μόνο δεν πνίγεται στο τσιμέντο αλλά είναι καταπράσινη. Στο μεταξύ η Μαδρίτη έχει μεγαλύτερο συντελεστή πυκνότητας δόμησης από τη Βαρκελώνη, πνίγεται σαφώς περισσότερο.





Θα σου πάρω ένα ζευγάρι ακούστηκα βαρυκοιας:haha:
Κι ένα σκύλο για αόματους θα χρειαστώ έτσι όπως πάει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.223
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom