Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εγώ που αγόρασα και για τα παιδιά εισιτήρια για το Stansted Express ήδη(διαδικτυακά, τα έχω εκτυπώσει ήδη) έχουν το λογότυπο της national rail και στο τέλος την είκονίτσα και το λογότυπο του 2for 1 London attractions πρεπει να είμαι καλυμμένη. Εμείς έτσι κι αλλιώς θα αγοράσουμε τις travelcards γιατι θα μείνουμε στο Λονδίνο μια εβδομάδα οπότε μας συμφέρει.
Σωστά. Στην προσφορά 2for1 συμμετέχει και το Stansted Express, όπως και το Gatwick Express. Δεν συμμετέχουν όμως για παράδειγμα, το Heathrow Express και το Heathrow Connect.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γνωρίζεται αν υπάρχει travelcard 7 ημερών για παιδιά 11-15 ; Θα μείνουμε μια βδομάδα, ο 10 χρονος κινείται δωρεάν, η δωδεκάχρονη κόρη μου όμως πληρώνει στο μετρό. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με oyster.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Γνωρίζεται αν υπάρχει travelcard 7 ημερών για παιδιά 11-15 ; Θα μείνουμε μια βδομάδα, ο 10 χρονος κινείται δωρεάν, η δωδεκάχρονη κόρη μου όμως πληρώνει στο μετρό. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με oyster.
Ναι υπάρχει και κοστίζει τα μισά λεφτά του ενήλικα...αυτήν πρόκειται να βγάλουμε και εμείς..
 

Haris lawprsn

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω.
Μπορώ να πω οτι διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα μου λύθηκαν οι περισσότερες απορίες αυτό που δεν μου έχει ξεκαθαριστεί είναι πρώτον αν οι προσφορές 2 για 1 έχουν περιορισμένο αριθμό δλδ αν υπαρχει περιπτωση να εχουν εξαντληθεί και αν αυτό φαίνεται κατά την εκτύπωση των vouchers.
Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής...
Έχω σκοπό να μείνω σε περιοχή της ζώνης 2 οπότε σκέφτομαι να κλείσω 7μερη travel card όμως αυτή δεν καλύπτει την μετάβασης μου από το αεροδρόμιο του gatwik στο οποίο θα αποβιβαστώ.Τι με συμφέρει σε αυτή την περίπτωση να κάνω να φορτώσω και μία oyster αποκλειστικά για το πήγαινε έλα στο gatwik και ξεχωριστά travel card για τις 7 μέρες σε 1-2 ή υπάρχει και κάποια άλλη περίπτωση οικονομικότερη που δεν γνωρίζω;
Να σημειωθεί οτι θα χρησιμοποιήσω το 2σε 1 όπως και να έχει... μέχρι τελικής πτώσης:)

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειαστεί τελικά να βγάλω για λιγότερες μέρες (κάρτα ημερήσια για τρεις ημέρες) θα ειναι καλυτερα να κλείσω oyster αντί για 3 ημερήσιες travel card?
Μετά θα μπορέσω με το εισιτήριο του gatwik να κανω χρήση των 2σε 1;
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω.
1.Μπορώ να πω οτι διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα μου λύθηκαν οι περισσότερες απορίες αυτό που δεν μου έχει ξεκαθαριστεί είναι πρώτον αν οι προσφορές 2 για 1 έχουν περιορισμένο αριθμό δλδ αν υπαρχει περιπτωση να εχουν εξαντληθεί και αν αυτό φαίνεται κατά την εκτύπωση των vouchers.
Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής...
2.Έχω σκοπό να μείνω σε περιοχή της ζώνης 2 οπότε σκέφτομαι να κλείσω 7μερη travel card όμως αυτή δεν καλύπτει την μετάβασης μου από το αεροδρόμιο του gatwik στο οποίο θα αποβιβαστώ.Τι με συμφέρει σε αυτή την περίπτωση να κάνω να φορτώσω και μία oyster αποκλειστικά για το πήγαινε έλα στο gatwik και ξεχωριστά travel card για τις 7 μέρες σε 1-2 ή υπάρχει και κάποια άλλη περίπτωση οικονομικότερη που δεν γνωρίζω;
Να σημειωθεί οτι θα χρησιμοποιήσω το 2σε 1 όπως και να έχει... μέχρι τελικής πτώσης:)

3.Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειαστεί τελικά να βγάλω για λιγότερες μέρες (κάρτα ημερήσια για τρεις ημέρες) θα ειναι καλυτερα να κλείσω oyster αντί για 3 ημερήσιες travel card?
Μετά θα μπορέσω με το εισιτήριο του gatwik να κανω χρήση των 2σε 1;
1. όχι, δεν έχουν κάποιο αριθμό και μετά τέλος.Πας δείχνεις το εισιτήριο και το voucher και μπαίνεις.

2. Θα βγάλεις 7 day travelcard και είτε θα κάνεις αυτό με την oyster(το εισιτήριο με Oyster είναι στις 8 λίρες, εκτός αν είναι μεταξύ 06.30-09.30 που είναι 14.00)
Εδώ βρίσκεις πόσο κοστίζει η απλή διαδρομή https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares/single-fare-finder

Είτε θα πας εδώ http://www.southernrailway.com που είναι η εταιρεία που τρέχει τα τρένα από το gatwick και θα βάλεις προορισμό London Bridge, γιατί πολλές φορές έχει εισιτήρια με 5 λίρες από το Gatwick. Αν κάνεις αυτό δεν χρειάζεται να βγάλεις oyster ¨οπως καταλαβαίνεις.

3. Με τη χρήση του εισιτηρίου ναι μπορείς να μπεις κάπου με το 2 for 1 αλλά μόνο την ημέρα για την οποία θα είναι το εισιτήριο.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα!! Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες που με τόοοοοση υπομονή μας δίνετε! ;):)
Θα ήθελα μια επιβεβαίωση! Ταξιδεύουμε απο stansted για Λονδίνο αλλά όχι με τρένο. Έχω ήδη εκτυπώσει τα voucher με τα αξιοθέατα! Αυτό που πρέπει να κάνουμε φτάνοντας στο αεροδρόμιο είναι να πάμε σε ένα ταμείο των τρένων και να βγάλουμε χάρτινη 7ημερη κάρτα διαδρομών δείχνοντας τα voucher (γιατί δε θα έχουμε εισιτήρια τρένου) ??? Ευχαριστώ!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τα voucher τα δίνεις στα αξιοθέατα. Στο σταθμό θα δώσεις τη φωτογραφία και θα τους ζητήσεις την 7 day travelcard και για ποιες ζώνες την θες, π.χ ζώνη 1-2.

Εδώ το σαιτ με τις προσφορές που ζήτησες σε άλλο τόπικ https://www.daysoutguide.co.uk

Δεν δείχνεις τα voucher για να βγάλεις την κάρτα αλλά βγάζοντας την κάρτα και δείχνοντας τα voucher μπαίνεις σε κάποιο από τα παραπάνω αξιοθέατα.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Παιδιά, πραγματικά χίλια ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μας δίνετε!!! Είχα πελαγώσει σχετικά με το τι κάρτα μας συνέφερε να βγάλουμε :confused: Να είστε καλά να μας κατατοπίζετε! :):clap:
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εγω απλι κολλαω στο greenwich... μηπως πρεπει να βγαλουμε τραωελψαρδ 1-3? ή βγαζουμε 1-2 και πληρωνουμε εξτρα αυτο το δρομολογιο; τελικα θελει κ φωτο; ή οχι...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
εγω απλι κολλαω στο greenwich... μηπως πρεπει να βγαλουμε τραωελψαρδ 1-3? ή βγαζουμε 1-2 και πληρωνουμε εξτρα αυτο το δρομολογιο; τελικα θελει κ φωτο; ή οχι...
Η εβδομαδιαία θέλει φωτογραφία ναι, τουλάχιστον ήθελε μέχρι κάτι μήνες πριν σίγουρα. Το greenwich είναι και ζώνη 2 οπότε δεν χρειάζεται να βγάλεις 1-3.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom