Καζακστάν Κιργιστάν Ουζμπεκιστάν Τατζικιστάν Τουρκία Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Στο roma μείναμε κι εμείς! Μας τσίμπησε από τον διπλανό με διπλή έκπτωση, καταφερτζης ο τύπος!
Δεν παίζεται ο τυπάς! Αφού μας τακτοποίησε, ξαναβγήκε στο δρόμο και μέχρι το βράδυ το γέμισε το ''μαγαζι''!! :haha:
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πρέπει να έχεις κάνει ρεκόρ να συγκεντρώσεις τόσα likes σε τόσες λίγες μέρες.Αυτό τα λέει όλα...:)
Μπορεί να το έχει κάνει το ρεκόρ. Και είναι μόλις στη 15η μέρα από τις 38 του ταξιδιού. Φυσικά του αξίζει. Και γιατί έκανε κάτι ανεπανάληπτο, αλλά κυρίως το εκθέτει με άνετο και καθόλου κουραστικό τρόπο.
Όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, πριν τρία ακριβώς χρόνια, δεν με ένοιαζαν τα like αλλά ήθελα να πιάνω κουβέντα με τους αναγνώστες. Με ενοχλούσε που δεν έλεγαν πολλά. Τελικά συμβιβάζομαι και με τα like αφού και αυτό σημαίνει ότι μερικοί σε παρακολουθούν.
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Πρέπει να έχεις κάνει ρεκόρ να συγκεντρώσεις τόσα likes σε τόσες λίγες μέρες.Αυτό τα λέει όλα...:)
Μπορεί να το έχει κάνει το ρεκόρ. Και είναι μόλις στη 15η μέρα από τις 38 του ταξιδιού. Φυσικά του αξίζει. Και γιατί έκανε κάτι ανεπανάληπτο, αλλά κυρίως το εκθέτει με άνετο και καθόλου κουραστικό τρόπο.
Όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, πριν τρία ακριβώς χρόνια, δεν με ένοιαζαν τα like αλλά ήθελα να πιάνω κουβέντα με τους αναγνώστες. Με ενοχλούσε που δεν έλεγαν πολλά. Τελικά συμβιβάζομαι και με τα like αφού και αυτό σημαίνει ότι μερικοί σε παρακολουθούν.
Να πω κι εγώ την άποψη μου περί του θέματος! :)
Γενικά δεν είμαι ένας άνθρωπος που κοιτάει τα απόλυτα νούμερα! Σίγουρα με ευχαριστεί το γεγονός οτι κάποιοι μπαίνουν στον κόπο να μου γράψουν η να μου κάνουν ένα like, πρωτίστως όμως με ενδιαφέρει να περνάνε καλά με αυτό που βλέπουν - διαβάζουν και να είναι κάπως χρήσιμο γι αυτούς! Υπάρχουν αρκετές καταπληκτικες ιστορίες που πχ κάποιος τις γράφει μονοκοπανιά, ενώ εγώ μπορεί να ''σπάσω'' μια μέρα σε 3 ενότητες-ποστ. Σε αυτό το κομμάτι πχ εγω θα εχω 3χ like (μπακαλίστικα). Άρα δεν λέει για μένα κάτι το απόλυτο νούμερο!

Χαίρομαι όμως αφάνταστα που κάποιος βρίσκει κάτι καλό στην (στις ευελπιστώ αργότερα :D) μοτοιστορία μου αυτή, την ξαναζώ και ταξιδεύω ''παρέα''. Είναι και ένα μήνυμα στο οτι δεν είμαστε όλοι ''αλήτες μηχανόβιοι'', άσχετα αν κάποιοι, συμπεριλαμβάνω κι εμένα, κάποτε ίσως υπήρξαμε ατίθασα κοπελούδια :bleh:. Το ίδιο το ταξίδι (ακόμα και του μυαλού, διαβάζοντας άλλους ταξιδευτές) με οδήγησε στην στροφή αυτή, καθότι μικρός πήγαινα με την μηχανή μόνο για καφέ και ''σούζες'' :haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η αλήθεια είναι πως εδώ και 10 χρόνια έχω διαβάσει αμέτρητες ιστορίες στο φόρουμ και πολλές από αυτές είναι διαμάντια. Όμως είναι και η συγκεκριμένη. Κατ'αρχην η περιγραφή είναι γλαφυρή και σύντομη και διαβάζεται τόσο ευχάριστα. Χωρίς σάλτσες χωρίς περιττές λεπτομέρειες και χωρίς ιστορίες για αγρίους! Οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικές και δείχνουν βήμα βήμα όλη την πορεία του ταξιδιού. Τέλος τα μέρη είναι μοναδικά, δεν είναι χιλιοειπωμένα αλλά παίζει ρόλο και πως τα μεταδίδει ο @jmar . Αυτή η ιστορία με έχει ενθουσιάσει και ίσως είναι η πρώτη φορά που κάθε μέρα περιμένω πως και πως το επόμενο κεφάλαιο.

@travelbreak συμφωνώ για αυτό που λες ότι έχουν ενδιαφέρον οι συζητήσεις μέσα στις ιστορίες, όμως αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Εγώ π.χ όπως και πάρα πολλοί που δεν έχουμε πάει σ'αυτά τα μέρη, δεν έχω να πω κάτι. Το πολύ πολύ να σχολιάσω το πόσο ωραίες είναι οι φωτογραφίες ή το ταξίδι γενικά. Μπορεί να κάθομαι σιωπηλά να απολαμβάνω κάθε κεφάλαιο που ανεβαίνει και να βάζω τα Likes μου. Μια ιστορία για ένα ταξίδι στην Ευρώπη είναι πιο πιθανό να έχει περισσότερη συμμετοχή από σχόλια γιατί οι περισσότεροι θα έχουν πάει στο συγκεκριμένο μέρος και οι άλλοι θα έχουν σκοπό να πάνε. Ένα ταξίδι όμως στο Τατζικιστάν θα προκαλέσει τον θαυμασμό αλλά όπως είπα δεν θα έχει πολλά σχόλια. Σημασία έχει να απολαμβάνουμε αυτό που διαβάζουμε. Είναι άπιαστα ταξίδια αυτά, και μόνο ευχαριστώ μπορώ να πω σε όλους εσάς που πάτε σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη και μας τα μεταφέρετε με τα κείμενα και τις εικόνες σας!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μπορεί να το έχει κάνει το ρεκόρ. Και είναι μόλις στη 15η μέρα από τις 38 του ταξιδιού. Φυσικά του αξίζει. Και γιατί έκανε κάτι ανεπανάληπτο, αλλά κυρίως το εκθέτει με άνετο και καθόλου κουραστικό τρόπο.
Όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, πριν τρία ακριβώς χρόνια, δεν με ένοιαζαν τα like αλλά ήθελα να πιάνω κουβέντα με τους αναγνώστες. Με ενοχλούσε που δεν έλεγαν πολλά. Τελικά συμβιβάζομαι και με τα like αφού και αυτό σημαίνει ότι μερικοί σε παρακολουθούν.
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα που είπες.Οι κουβέντες όμως στις ιστορίες δεν προσφέρουν πάντα και πιθανόν να μην είναι και ευπρόσδεκτες και από τους συγγραφείς.Ιδιαίτερα για μέρη όπως αυτά της συγκεκριμένης ιστορίας που λίγοι έχουν πάει.Τι να γράφει κανείς συνέχεια,τι ωραία περιγραφή,τι ωραίες φωτο κτλ.Κουράζουν από ένα σημείο και πέρα.Επομένως τα like κάνουν καλά την δουλειά τους.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τι να γράφει κανείς συνέχεια,τι ωραία περιγραφή,τι ωραίες φωτο κτλ.Κουράζουν από ένα σημείο και πέρα.
Νομίζω μια φορά (από τον καθένα που του αρέσουν οι φωτογραφίες ή το κείμενο) δεν είναι κακό. Και θεωρώ ότι αν είναι δυνατόν θα πρέπει να συνοδεύεται και από ένα άλλο σχόλιο, έστω τυπικό.
Επίσης στο φόρουμ (μπορεί να κάνω και λάθος) δεν βλέπω αυτό που λέμε καλοπροαίρετη κριτική. Δε συμφωνούμε πάντα ούτε με τα γραφόμενα ούτε και με τον τρόπο που παρουσιάζονται. Ας κάνουμε μία νύξη, χωρίς προσβολή, ίσα για να πούμε τη γνώμη μας. Άλλωστε, και εγώ και αρκετοί άλλοι το έχουμε πει: ένας από τους κύριους λόγους που γράφουμε εδώ είναι για μας.
Επομένως τα like κάνουν καλά την δουλειά τους.
Σίγουρα.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παρότι είχα σκεφθεί να τα πω στο τέλος της ιστορίας του παιδιού τση Κρήτης.. Αντε να τα πω τώρα…!!!

Συμφωνώ απόλυτα με τον @giannismits …..!
Τι να σχολιάσουμε εμείς για αυτή την ιστορία… ειδικά όσοι (ίσως οι περισσότεροι) για αυτά τα μέρη ελάχιστα ξέραμε ….
Τι να πούμε για αυτό το ταξίδι, του πραγματικού ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ, που στηρίχτηκε στα δικά του πόδια (ή μάλλον της μηχανής του) για να ταξιδέψει 18.000χλμ ελεύθερος και ωραίος!.... και τι έχουμε να πούμε όταν θα συνεχίσει και χωρίς τον Κώστα…..

Απλά ένα μεγάλο μπράβο, για το ταξίδι που έκανε δώρο στον εαυτό του και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ταξιδιωτική ιστορία που κάνει δώρο σε εμάς…!!!
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Έχοντας διαβάσει πολλές (πολλές όμως!) ιστορίες, προσωπικά καταλήγω στο ότι προτιμώ οι ιστορίες γενικά να μην περιέχουν "πολύ από το χαρακτήρα" μας αφού προφανώς δεν ταιριάζουμε όλοι σαν άνθρωποι! Ο jmar κάνει ένα overexpose των μηχανών στην χωρίς να προσθέτει, θεωρώ, κάτι στην ιστορία.
ΟΜΩΣ
Νομίζω ταυτόχρονα πως είναι η πιο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ιστορία που έχω διαβάσει στο travel stories μέχρι σήμερα, με πολύ ωραίες φωτογραφίες "to the point" και, το κυριότερο, χωρίς ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ "ρομαντικά λόγια με διάθεση μελαγχολίας κενού περιεχομένου" επιπέδου "έντεχνου τραγουδιού" ή χιούμορ επιπέδου (του συμπαθέστατου, κατά τα άλλα) Σεφερλή. Jma, ανυπομονώ για τη συνέχεια και πραγματικά σε ζηλεύω και σε χαίρομαι για το ονειρικό ταξίδι που έκανες! Να είσαι καλά να κάνεις κι άλλα να έχουμε να διαβάζουμε!
Credits και στον @Yorgos επίσης υπέροχη ιστορία στα ίδια σχεδόν μέρη με τη δική του προσωπική χροιά!
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.844
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Χαίρομαι όμως αφάνταστα που κάποιος βρίσκει κάτι καλό στην (στις ευελπιστώ αργότερα :D) μοτοιστορία μου αυτή, την ξαναζώ και ταξιδεύω ''παρέα''.
Κι εμείς ευελπιστούμε. :)
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Παρότι είχα σκεφθεί να τα πω στο τέλος της ιστορίας του παιδιού τση Κρήτης.. Αντε να τα πω τώρα…!!!

Συμφωνώ απόλυτα με τον @giannismits …..!
Τι να σχολιάσουμε εμείς για αυτή την ιστορία… ειδικά όσοι (ίσως οι περισσότεροι) για αυτά τα μέρη ελάχιστα ξέραμε ….
Τι να πούμε για αυτό το ταξίδι, του πραγματικού ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ, που στηρίχτηκε στα δικά του πόδια (ή μάλλον της μηχανής του) για να ταξιδέψει 18.000χλμ ελεύθερος και ωραίος!.... και τι έχουμε να πούμε όταν θα συνεχίσει και χωρίς τον Κώστα…..

Απλά ένα μεγάλο μπράβο, για το ταξίδι που έκανε δώρο στον εαυτό του και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ταξιδιωτική ιστορία που κάνει δώρο σε εμάς…!!!
Έχοντας διαβάσει πολλές (πολλές όμως!) ιστορίες, προσωπικά καταλήγω στο ότι προτιμώ οι ιστορίες γενικά να μην περιέχουν "πολύ από το χαρακτήρα" μας αφού προφανώς δεν ταιριάζουμε όλοι σαν άνθρωποι! Ο jmar κάνει ένα overexpose των μηχανών στην χωρίς να προσθέτει, θεωρώ, κάτι στην ιστορία.
ΟΜΩΣ
Νομίζω ταυτόχρονα πως είναι η πιο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ιστορία που έχω διαβάσει στο travel stories μέχρι σήμερα, με πολύ ωραίες φωτογραφίες "to the point" και, το κυριότερο, χωρίς ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ "ρομαντικά λόγια με διάθεση μελαγχολίας κενού περιεχομένου" επιπέδου "έντεχνου τραγουδιού" ή χιούμορ επιπέδου (του συμπαθέστατου, κατά τα άλλα) Σεφερλή. Jma, ανυπομονώ για τη συνέχεια και πραγματικά σε ζηλεύω και σε χαίρομαι για το ονειρικό ταξίδι που έκανες! Να είσαι καλά να κάνεις κι άλλα να έχουμε να διαβάζουμε!
Credits και στον @Yorgos επίσης υπέροχη ιστορία στα ίδια σχεδόν μέρη με τη δική του προσωπική χροιά!
Ευχαριστώ πολύ κυρίες μου για τα υπέροχα λόγια σας ! Η αλήθεια είναι ότι λόγω της μοτοσυκλέτας πίστευα οτι το γυναικείο φίλο ίσως να μην έβρισκε τόσο ενδιαφέρον μια "μοτοιστορια" , αντιθέτως όμως βλέπω ότι καταλαβαίνετε και τις όποιες δυσκολίες! :)

Κι εμείς ευελπιστούμε. :)
Με έχετε βάλει στην "πρίζα" να γράψω και το οδοιπορικό του 2017 στο Βόρειο Ακρωτήρι (Nordkapp) . Σίγουρα δεν έχει την "αίγλη " της Ασίας και των ανθρώπων της, αλλά είχε απίστευτα φυσικά τοπία (Φιόρδ , καταρράκτες κλπ) . Κάτσε όμως να τελειώσω αυτό με το καλό και βλέπουμε ! :)

IMG_20190216_024320_113.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom