Καζακστάν Κιργιστάν Ουζμπεκιστάν Τατζικιστάν Τουρκία Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Αγαπητε JMAR , τοχω ξαναγραψει η ιστορια σου ειναι αψογη στο συνολο της , και διαβαζετε με αμειωτο ενδιαφερον.
Επισης συγχαρητηρια και για τις πληροφοριες που μας δινεις ειτε ειναι πολεις ποταμια βουνα ξενοδοχεια ανθρωποι κλπ.
Εισαι ακουραστος και στα χιλιομετρα αλλα και στην μεταφορα του ταξιδιου σου εδω.
Ελπιζω ναχεις αρκετα χιλιομετρα ακομα !!
Σ'ευχαριστώ για άλλη μια φορά καλέ μου φίλε για τα όμορφα λόγια σου ! Η αλήθεια είναι ότι αγαπώ τα χλμ και διασκεδάζω την κάθε μετάβαση άσχετα με τις συνθήκες και δυσκολίες!

Διάβασα ως εδώ, οπότε ας κάνω κι εγώ το σχόλιο μου.

Ας ξεκινήσω με την προδιάθεσή μου. Όταν ανοίγω το forum και βλέπω ιστορία από ταξίδι με μηχανή, είμαι εξαιρετικά αρνητικά προδιατεθειμένος. Άντε πάλι, ένας ακόμα που οδήγησε κάπου μακριά και νομίζει ότι η σκέτη οδήγηση είναι ταξίδι. Άντε πάλι, μια ιστορία που θα διαβάζουμε για πιστόνια και εκκεντροφόρους αντί για τόπους και προορισμούς. Άντε πάλι άλλος ένας που θα μας διηγείται το πως προσπέρασε και δεν ακούμπησε ένα σωρό μέρη, με "τεχνικές" στάσεις μόνο για μαμ κακά και νάνι.

Ε, αυτή η ιστορία είναι νομίζω η πρώτη ολοκληρωμένη ιστορία από ταξίδι με μηχανή που σπάει αυτό το στερεότυπο. Και μ' αρέσει. Σε μέρη που έχω ταξιδέψει, και σε μέρη που σκοπεύω να ταξιδέψω, επιτέλους κάποιος εστιάζει στον τόπο και τους ανθρώπους του, κι όχι τόσο στο μέσο. ΟΚ, σε κάποια από τα πληροφοριακά που τυχαίνει να τα έχω μελετήσει θεωρώ ότι κάνεις και λίγα λάθη, αλλά επουσιώδη, δε στέκομαι καθόλου. Επιτέλους μια καλή ιστορία για ταξίδι με μηχανή.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , χαίρομαι που η μοτοιστορια μου αρέσει και σε γυναίκες , αεροπλανοφαγους και γενικα σε ολων των ειδών ταξιδευτές!

Αγαπητέ @taver έχω μερικές διαφωνίες σε αυτό σου το ποστάρισμα.
Εγώ ας πούμε έχω θετικότατη προδιάθεση προς τις μοτοιστορίες. Δεν έχω διαβάσει πολλές εδώ στο φόρουμ. Και αυτές που διάβασα δε λέγανε για πιστόνια και λάδωμα αλυσίδας. Ίσα - ίσα, σε ιστορίες με αυτοκίνητα διαβάζω λεπτομέρειες για αυτά. Και τις θέλω όλες. Γιατί όχι; Σε πολλούς χρειάζονται. Δηλαδή το να γράφει ένας για τον τρόπο που μετακινήθηκε από το αεροδρόμιο στην πόλη δεν είναι βαρετό; Κι όμως πολλοί το βρίσκουν χρήσιμο.
Επίσης αν κάποιος κάνει ένα ταξίδι του στυλ: στάσεις μόνο για μαμ κακά και νάνι, γιατί όχι; Αυτό σημαίνει ταξίδι δρόμου. Τι να πεις για κείνους που κάνουν εκατό χλμ κάθε μέρα με το ποδήλατο! Εγώ όπως και ο @jmar έχει πει για τον εαυτό του, τους θαυμάζω κι ας μην τολμούσα ποτέ να έκανα το ταξίδι τους.
Και επί τη ευκαιρία, που είσαι @jmar ; Περιμένουμε τις τελευταίες δέκα μέρες του ταξιδιού. Εντάξει, δυο μέρες έχεις να γράψεις. Δεν είναι πολλές. Κι εγώ θα λείψω το τριήμερο.
Άντε, και καλό πέταμα του αετού σε όλους.
Δε θα συνεχίσω την offtopic κουβέντα, και δε θα απαντήσω γι αυτό το θέμα ξανά. Με δεδομένο ότι έχεις δηλώσει ότι τις μακροσκελείς ιστορίες δεν τις διαβάζεις, η όποια προδιάθεσή σου είναι αμφίβολης αξιοπιστίας έτσι κι αλλιώς :)
Το ταξίδι δρόμου προφανώς δεν το εννοούμε με τον ίδιο τρόπο - και, χωρίς φυσικά να αφορά την παρούσα ιστορία, εγώ τουλάχιστον δε θεωρώ όλες τις μετακινήσεις ως ταξίδι, και σίγουρα όχι αυτές με πολλά χιλιόμετρα κάθε μερα χωρίς στάσεις. Εσύ έχεις δικαίωμα φυσικά να έχεις τη δική σου διαφορετική άποψη, όπως ο καθένας, και φυσικά αυτό που εγώ εκφράζω είναι η δική μου προσωπική άποψη, όπως κι εσύ εκφράζεις τη δική σου.

Μια και ακουμπήσαμε το θέμα, το Νοέμβρη στο Ομάν, πάνω που ανεβοκατεβαίναμε τα Hajjar με ένα 4x4, έξω από το χωριό Bald Sayt πετύχαμε κάτι εξουθενωμένους ποδηλάτες (ένα ζευγάρι Γάλλοι) και πιάσαμε κουβέντα. Είχαν πάει στο Ομάν απευθείας από τα Παμίρ, στα οποία έκαναν όλη την κλασσική διαδρομή με τα ποδήλατά τους. Άστραψε το χαμόγελο στο πρόσωπο του Γάλλου όταν τους είπα ότι θέλω να πάω κι εγώ στα Παμίρ κάποια στιγμή, έστω και χωρίς ποδήλατο. Τους είχαν φανεί εκπληκτικά, και οι φωτογραφίες που είδαμε εδώ το επιβεβαιώνουν, αλλά τους φάνηκαν και παιχνιδάκι μπροστά στα Hajjar (επειδή τα τελευταία είχαν πολύ απότομες κλίσεις και πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες).
Ειρήνη υμιν παιδιά! Προσωπικά τα ταξίδια με έκαναν να μην έχω αρνητική προδιάθεση σε κανένα τύπο ταξιδιώτη! Σίγουρα αυτό που λατρεύω και ακολουθώ είναι προς το παρόν τα μοτοταξιδια. Όσο αφορά τα χιλιομετρα, τρόπο ταξιδιού κλπ ο καθένας τον επιλέγει με βάση τα θέλω του, τα οικονομικά του, την τρέλα του κλπ.

Αυτό που γεμίζει την ψυχή του καθένα μπορεί να είναι τόσο διαφορετικό που ποιος είμαι εγώ να το κρίνει!
Αυτά σαν προσωπική άποψη και πάντα φιλικά!
Υγεία να υπάρχει με ταξίδια οπως τα επιθυμεί ο καθένας! ;)

Μια παύση και συνεχίζουμε από Τρίτη, καλό τριήμερο!σε όλους!:)
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , χαίρομαι που την μοτοιστορια μου αρέσει και σε γυναίκες , αεροπλανοφαγους και γενικα σε ολων των ειδών ταξιδευτές!
Δεν ξέρω σε ποιόν με κατατάσσεις, ελπίζω όχι στις γυναίκες, αλλά και με τους αεροπλανοφάγους το ίδιο θέμα έχω. Αν διαβάσω π.χ. κάποια από τα trip reports στο airliners.gr ή όπου αλλού κυκλοφορούν αυτοί οι τύποι, θα φρικάρω ακόμα χειρότερα. Οι περιγραφές τους μπορεί να καλύπτουν και το χερούλι της πίσω αριστερά τουαλέτας του αεροπλάνου, αλλά να μην έχουν σχεδόν τίποτα να πουν για μετά την έξοδο τους από το αεροδρόμιο προορισμού.

Ειρήνη υμιν παιδιά!
Σε καμμία περίπτωση δεν τσακωνόμαστε, μην ανησυχείς. Εκφράζουμε όμως έντονα μια διαφωνία μας :)

Προσωπικά τα ταξίδια με έκαναν να μην έχω αρνητική προδιάθεση σε κανένα τύπο ταξιδιώτη! Σίγουρα αυτό που λατρεύω και ακολουθώ είναι προς το παρόν τα μοτοταξιδια. Όσο αφορά τα χιλιομετρα, τρόπο ταξιδιού κλπ ο καθένας τον επιλέγει με βάση τα θέλω του, τα οικονομικά του, την τρέλα του κλπ.

Αυτό που γεμίζει την ψυχή του καθένα μπορεί να είναι τόσο διαφορετικό που ποιος είμαι εγώ να το κρίνει!
Αυτά σαν προσωπική άποψη και πάντα φιλικά!
Υγεία να υπάρχει με ταξίδια οπως τα επιθυμεί ο καθένας! ;)

Μια παύση και συνεχίζουμε από Τρίτη, καλό τριήμερο!σε όλους!:)
Δε στέκομαι στο μέσο. Και δε στέκομαι καν στο ταξίδι: Ναι, καθένας ταξιδέυει όπως θέλει, αρκεί να είναι ταξίδια αυτά που κάνει, ανεξάρτητα από το μέσο. Αν δεν παίρνεις μυρωδιά από ένα μέρος, δεν έρχεσαι σε επαφή με τους ανθρώπους του και τον πολιτισμό τους, δε λοξοδρομείς από την εθνική οδό για να δεις ένα χωριό ή ένα ιστορικό μνημείο, δε στέκεσαι μια μέρα σε μια πόλη να δεις πέντε πράγματα, αν βγαίνεις από το αεροπλάνο, πας στο ξενοδοχείο, και το επόμενο πρωί επιστρέφεις στο αεροδρόμιο για την επόμενη πτήση, γιατί να λέγεται ταξίδι αυτό; Δεν έχει σημασία αν το κάνεις με μηχανή, με αυτοκίνητο, με κρουαζιερόπλοιο ή με αεροπλάνο που μια βγήκες και μια ξαναμπήκες. Αλλά δε στέκομαι ούτε εκεί.

Όταν έρθει η ώρα να γράψεις γι αυτό που πέρασες, μπες στον κόπο να εστιάσεις σε κάτι πέρα από τα διαδικαστικά. Πες κάτι για τους ανθρώπους, για το μέρος, για τον προορισμό τέλος πάντων. Το ότι χάθηκες π.χ. με το GPS ξέρω γω ενδιαφέρον είναι, αλλά δε με ενδιαφέρει όταν αυτό είναι το μόνο το οποίο μου γράφεις. Το ότι είχες π.χ. θέμα με το λάστιχο, κι αυτό ενδιαφέρον είναι, αλλά υπό το πρίσμα ότι έτσι βλέπουμε το πως δουλεύουν οι ντόπιοι βουλκανιζατεράδες. Και ξαναλέω, γι αυτές τις περιγραφές είναι που μου αρέσει η ιστορία σου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. αλλά να μην έχουν σχεδόν τίποτα να πουν για μετά την έξοδο τους από το αεροδρόμιο προορισμού.
2. Αν δεν παίρνεις μυρωδιά από ένα μέρος, δεν έρχεσαι σε επαφή με τους ανθρώπους του και τον πολιτισμό τους, δε λοξοδρομείς από την εθνική οδό για να δεις ένα χωριό ή ένα ιστορικό μνημείο, δε στέκεσαι μια μέρα σε μια πόλη να δεις πέντε πράγματα, αν βγαίνεις από το αεροπλάνο, πας στο ξενοδοχείο, και το επόμενο πρωί επιστρέφεις στο αεροδρόμιο για την επόμενη πτήση, γιατί να λέγεται ταξίδι αυτό;
3. ότι χάθηκες π.χ. με το GPS ξέρω γω ενδιαφέρον είναι, αλλά δε με ενδιαφέρει όταν αυτό είναι το μόνο το οποίο μου γράφεις.
1. Ε και? Κ το μεσο ειναι ταξιδι. Κ ειναι κριμα που παραμελειται απο αρκετες ιστοριες εδω (κ απο εσενα). Περιμενω πως κ πως να διαβασω για το μεσο κ τζιφος.
2. Γιατι ειναι ταξιδι. Δεν θα οριζουμε ταξιδι οτι μας αρεσει. Υπαρχει ορισμος της λεξης μπαμπινιωτικος, διαβασε τον να συνεννοουμαστε. Δεν θα ταξιδευουμε βασει προτυπων.
3. Εγω πχ θελω να διαβαζω μονο για GPS. Θα με αποκλεισεις? Οτι δεν μας ενδιαφερει δεν το διαβαζουμε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
1. Ε και? Κ το μεσο ειναι ταξιδι. Κ ειναι κριμα που παραμελειται απο αρκετες ιστοριες εδω (κ απο εσενα). Περιμενω πως κ πως να διαβασω για το μεσο κ τζιφος.
2. Γιατι ειναι ταξιδι. Δεν θα οριζουμε ταξιδι οτι μας αρεσει. Υπαρχει ορισμος της λεξης μπαμπινιωτικος, διαβασε τον να συνεννοουμαστε. Δεν θα ταξιδευουμε βασει προτυπων.
3. Εγω πχ θελω να διαβαζω μονο για GPS. Θα με αποκλεισεις? Οτι δεν μας ενδιαφερει δεν το διαβαζουμε.
1. Από μένα δεν παραμελείται ποτέ σε ιστορίες. Δώσε κάποιο παράδειγμα αν νομίζεις. Αλλά έτσι κι αλλιώς, είναι άλλο αυτό που λές, κι άλλο να γράφεις μόνο για το μέσο.
2. Πράγματι. https://el.wiktionary.org/wiki/ταξίδι . Όπως θα δείς, δεν είναι όλες οι μετακινήσεις ταξίδι...
3. Όταν γράφω "δε με ενδιαφέρει" εσύ διαβάζεις ότι θέλω να αποκλείσω κάποιον/κάτι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Από μένα δεν παραμελείται ποτέ σε ιστορίες. Δώσε κάποιο παράδειγμα αν νομίζεις. Αλλά έτσι κι αλλιώς, είναι άλλο αυτό που λές, κι άλλο να γράφεις μόνο για το μέσο.
2. Πράγματι. https://el.wiktionary.org/wiki/ταξίδι . Όπως θα δείς, δεν είναι όλες οι μετακινήσεις ταξίδι...
3. Όταν γράφω "δε με ενδιαφέρει" εσύ διαβάζεις ότι θέλω να αποκλείσω κάποιον/κάτι;
1. Το να αναφερεις αριθμο πτησης, τυπο αεροσκαφους ,θεση κ ονομα εταιρειας ειναι παραμεληση κατ εμε του μεσου. Το ξερω οτι πηρες druk air, θελω να μαθω πως ηταν ομως πραγματικα, σερβις, αεροσυνοδοι κλπ κλπ κ κυριως φωτο, πολλες φωτο. αυτα που λεμε μεταξυ μας αλλα στις ιστοριες παραμελουνται.
2. Οπως βλεπεις απο το λινκ που εβαλες η μετακινηση σε ενα προορισμο κ παραμονη εκει εστω κ για λιγο, ενα βραδυ οπως ειπες, ειναι ταξιδι. Διαψευδοντας το δικο σου αυθαιρετο ορισμο...

μετακίνηση σε έναν προορισμό και παραμονή σ' αυτόν για κάποιο διάστημα
3. Τοτε μη γραφεις τι σε ενδιαφερει γιατι α. Δεν μας ενδιαφερει σε ταξιδιωτικη ιστορια αλλου, κ β. Αποθαρρυνεις ενδεχομενως το συγγραφεα. Οχι το συγκεκριμενο μονο, γενικα λεω.
 
Last edited:

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το λιγότερο, ένα μεγάλο ευχαριστώ! Το ότι κι εσύ χαίρεσαι που μοιράζεσαι την ταξιδιωτική σου εμπειρία μαζί μας, δεν μειώνει καθόλου την τεράστια προσφορά σου σε όλους μας. Σε άλλους, τους πολλούς, για να ονειρευτούν και στους άλλους, τους λίγους, για να ταξιδέψουν κάπου.....Και το έξτρα μπόνους, δώρο σου, το άνοιγμα των μυαλών μας σε όλα τα επίπεδα...Εύχομαι καλά ταξίδια, κάθε τύπου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια


μπορει να λεει "μα γιατι δεν με πιστευεις? αφου σου λεω δεν παιζει τιποτα...απλα σκονταψε επεσε, και μετα σκονταψα και εγω και επεσε πανω της....τι αλλο να σου πω για να με πιστεψεις?"
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Το λιγότερο, ένα μεγάλο ευχαριστώ! Το ότι κι εσύ χαίρεσαι που μοιράζεσαι την ταξιδιωτική σου εμπειρία μαζί μας, δεν μειώνει καθόλου την τεράστια προσφορά σου σε όλους μας. Σε άλλους, τους πολλούς, για να ονειρευτούν και στους άλλους, τους λίγους, για να ταξιδέψουν κάπου.....Και το έξτρα μπόνους, δώρο σου, το άνοιγμα των μυαλών μας σε όλα τα επίπεδα...Εύχομαι καλά ταξίδια, κάθε τύπου.
Σ'ευχαριστώ για τα υπέροχα λόγια σου! Αντεύχομαι :)



μπορει να λεει "μα γιατι δεν με πιστευεις? αφου σου λεω δεν παιζει τιποτα...απλα σκονταψε επεσε, και μετα σκονταψα και εγω και επεσε πανω της....τι αλλο να σου πω για να με πιστεψεις?"
:haha: η αλήθεια είναι πως ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύσει με τον δικό του τρόπο! :D

Αν και γυναίκα, εκείνη στο canyon ήταν θεά! :D
Το ωραίο το αποδεχόμεθα οι πάντες :D (που δεν έχουν κολλήματα εννοείτε :))
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
1. Το να αναφερεις αριθμο πτησης, τυπο αεροσκαφους ,θεση κ ονομα εταιρειας ειναι παραμεληση κατ εμε του μεσου. Το ξερω οτι πηρες druk air, θελω να μαθω πως ηταν ομως πραγματικα, σερβις, αεροσυνοδοι κλπ κλπ κ κυριως φωτο, πολλες φωτο. αυτα που λεμε μεταξυ μας αλλα στις ιστοριες παραμελουνται.
2. Οπως βλεπεις απο το λινκ που εβαλες η μετακινηση σε ενα προορισμο κ παραμονη εκει εστω κ για λιγο, ενα βραδυ οπως ειπες, ειναι ταξιδι. Διαψευδοντας το δικο σου αυθαιρετο ορισμο...

μετακίνηση σε έναν προορισμό και παραμονή σ' αυτόν για κάποιο διάστημα
3. Τοτε μη γραφεις τι σε ενδιαφερει γιατι α. Δεν μας ενδιαφερει σε ταξιδιωτικη ιστορια αλλου, κ β. Αποθαρρυνεις ενδεχομενως το συγγραφεα. Οχι το συγκεκριμενο μονο, γενικα λεω.
1. Ειδικά για το παράδειγμα που αναφέρεις, έχω γράψει πιο μπόλικα κι από μπόλικα. https://www.travelstories.gr/community/threads/Εκεί-ψηλά-στα-Ιμαλάια.59956/page-3#post-714240

2 και 3: Δεν έδωσα κανένα αυθαίρετο ορισμό, δεν καταδίωξα κανένα, δεν απαγόρεψα τίποτα. Η συζήτηση - θυμίζω - ξεκίνησε επειδή ανέφερα τι δε με ενδιαφέρει σε πολλές άλλες ιστορίες που πέφτουν στην αντίληψή μου, και πέσατε να με φάτε και μάλιστα σε ξένη ιστορία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Ειδικά για το παράδειγμα που αναφέρεις, έχω γράψει πιο μπόλικα κι από μπόλικα. https://www.travelstories.gr/community/threads/Εκεί-ψηλά-στα-Ιμαλάια.59956/page-3#post-714240

2 και 3: Δεν έδωσα κανένα αυθαίρετο ορισμό, δεν καταδίωξα κανένα, δεν απαγόρεψα τίποτα. Η συζήτηση - θυμίζω - ξεκίνησε επειδή ανέφερα τι δε με ενδιαφέρει σε πολλές άλλες ιστορίες που πέφτουν στην αντίληψή μου, και πέσατε να με φάτε και μάλιστα σε ξένη ιστορία.
1. Μπολικα για σενα, παραμεληση για μενα. Τα ιδια κ τα ιδια θα λεμε?
2-3. Ευτυχως που αναγνωριζεις το "ακομψο" οφ τοπικ σου. Δυσκολο εγχειρημα το γνωθι σαυτον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom