Καζακστάν Κιργιστάν Ουζμπεκιστάν Τατζικιστάν Τουρκία Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Παιδιά να παρακαλέσω να σταματήσει το off topic εδώ? :) Είναι κρίμα η τόση αντιπαράθεση για κάποιον που διαβάζει το ταξιδιωτικό, αλλά και για μένα που το γράφω!

Έχω σκοπό να ανεβάσω την συνέχεια σήμερα :)
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
ΗΜΕΡΑ 29η, 31 Αυγούστου 2018

Nizhny - Moscow

Χλμ ημέρας 420



Ξύπνημα αρκετά πρωί και σήμερα έτσι ώστε να είμαι όσο νωρίτερα μπορώ στην Μόσχα. Θα έμενα 2 βράδια, όχι φυσικά για να ξεκουραστώ, αλλά να δω όσα περισσότερα πράγματα μπορώ! Ετοιμάζομαι, φορτώνω για ακόμα μία συνεχόμενη φορά (Ήταν η 29η σερί μέρα χωρίς δεύτερη διανυκτέρευση) και ξεκινάω! Δεν με πείραζε, είχα μάθει πλέον και το φόρτωμα ξεφόρτωμα γινόταν στο άψε σβήσε :D

Βγαίνοντας από Νίζνι στο ρεύμα εισόδου της πόλης γινόταν χαμός, τεράστια ουρά! Δεν μας πειράζει όμως, εγώ βγαίνω :cool:



Περνώντας για άλλη μια φορά πάνω απ τον μεγάλο και ιστορικό Βόλγα ποταμό



Η τεράστια ουρά για την είσοδο στην πόλη εκτεινόταν για αρκετά χιλιόμετρα !



Και ξανά μπαίνουμε στον βαρετό αυτοκινητόδρομο!





Καθώς περνούσαν τα χλιόμετρα, άρχισα σιγά σιγά να κοιτάω για βενζινάδικο, αλλά βενζινάδικο πουθενά! Έβαζα στο garmin αναζήτηση, μου έδειχνε ότι είχε στην πορεία μου αλλά εγώ δεν έβλεπα τπτ! :confused: Μέχρι που στο τέλος κατάλαβα! Επειδή ο δρόμος ήταν καινούργιος (λόγω παγκοσμίου Κυπέλλου) δεν είχαν προλάβει να φτιαχτούν κανονικά βενζινάδικα! Σε ορισμένα Rest areas πλατώματα λοιπόν είχε κάτι κοντέινερ, όπου εκεί μέσα είχε αντλίες με αυτόματους πωλητές! Λίγο έλειψε να μείνω από βενζίνη για να το καταλάβω, καθώς είχα προσπεράσει ήδη 2 τέτοια και δεν είχε και συχνά! :haha: Πάω λοιπόν στο μηχάνημα να βάλω την κάρτα μου, έλα όμως που ο αυτόματος πωλητής ήταν μόνο στα Ρώσικα! Άντε τώρα να καταλάβεις! o_O Λέω περίμενε λίγο, όλο και κάποιος θα σταματήσει! Όντως μετά από λίγο σταματάει ένας νεαρός και ευτυχώς μιλούσε αγγλικά και με βοηθάει! Μάλιστα έβαλε αυτός την κάρτα του και του έδωσα τα χρήματα cash έτσι ώστε να μην χρεωθώ και την τραπεζική προμήθεια σε ξένο νόμισμα :clap:

Έτοιμος λοιπόν, γκάζι καρίδι και.... φύγαμε! :xalara:



Μετά από κάποια χλμ αρχίζω και προσεγγίζω την Μόσχα



3 λωρίδες ανά κατεύθυνση που όμως δεν φτάνουν μετά από κάποια στιγμή!





Κατά την είσοδο μου στην πόλη, συνάντησα όλων των ειδών τα οχήματα :D



Με τον συγκεκριμένο μηχανόβιο τα είπαμε λίγο σε ένα φανάρι και συμπορευτήκαμε μέχρι κάποιο σημείο. Τρελάθηκε που ήμουν από Ελλάδα, orthodox brothers αναφωνεί! :cool:





Όσο πλησίαζα στο κέντρο γινόταν ο κακός χαμός (μεσημεράκι έφτασα) . Με γρήγορες κινήσεις και σβελτάδα το ξεπέρασα, αλλιώς ακόμα εκεί θα ήμουν! :haha:



Κατευθύνθηκα προς την μεγάλη κόκκινη πλατεία



Έφτασα! :clap:



Ήθελα να βγάλω μια αναμνηστική φώτο με την αγαπημένη μου μπέμπα στην κόκκινη πλατεία. Μου την χάλασε ολίγον ένα φεστιβάλ που υπήρχε εκεί διότι η πλατεία ήταν γεμάτι ήταν γεμάτη από κιόσκια :(



Κάτι κατάφερα όμως :cool:





From Moscow with love! :icon_redface:





Σιγά σιγά ήρθε η ώρα να βρω το Χόστελ που είχα κλείσει



Περνώντας μέσα απ την όμορφη μεγαλούπολη







Κι εδώ έκανα 2 κύκλους το τετράγωνο για να βρώ την εσωτερική αυλή απ τα τεράστια μπλόκ των κατοικιών. Άφησα για λίγο την μηχανή έξω απ την εξωτερική ηλεκτρική καγκελόπορτα και μπήκα στην εσωτερική αυλή, έλα όμως που δεν έβρισκα το Χοστελ! Υπήρχαν πολλές πολυκατοικίες (σύνηθες φαινόμενο στις μεγάλες πόλεις) Αφού ρώτησα δεξιά αριστερά (ακόμα και σε ένα διπλανό χόστελ) τελικά το βρήκα! Ουσιαστικά ήταν το σπίτι (οροφοδιαμέρισμα) ενός Κουβανού ο οποίος το είχε κάνει Χοστελ ! Είχε εξαιρετικές κριτικές και εσωτερική αυλή πάρκινγκ!
Hostel en Moscu "Cubita" (έδωσα 7 δολάρια την μέρα). Πολύ λίγα για την μετέπειτα φιλοξενία που θα εισέπραττα!



Αυτές οι δύο μέρες θα ήταν οι καλύτερες μου από άποψη διαμονής. Σίγουρα αν είχα κι άλλες μέρες διαθέσιμες στην βίζα μου, θα τις περνούσα για χαλάρωμα στον νέο Κουβανό φίλο μου! Αυτή την χώρα, χωρίς καν να έχω πάει, την έχω μέσα στην καρδιά μου! Δεν ξέρω γιατί, ίσως είναι το έντονο ταμπεραμέντο της, ο επαναστατικός λαός της και η κουλτούρα της... ''Φασαριόζικος'' λαός ταιριάζει θεωρώ με μας τους Μεσογειακούς, χορός τραγούδι και έξω καρδιά οι άνθρωποι της Κούβας. Τελικά δεν έπεσα έξω! Ίσα ίσα μου ενίσχυσε την επιθυμία κάποια στιγμή να βρεθώ εκεί!

Ο Oscar μου έδωσε ένα 4κλινο δωμάτιο στο οποίο ήμουν μόνος ,συν ότι μου άφησε και το κλειδί! Παρότι δεν ήξερε αγγλικά, με το φωνητικό google translate αλλά και την ''άπταιστη'' :Dνοηματική που είχα αναπτύξει σε όλο το ταξίδι, κάναμε άπειρες ''συζητήσεις'' και πλάκες!
Με το που έφτασα μου έβαλε κουβανέζικο καφέ (απίστευτα δυνατός και ωραίος) και με κέρασε αλλαντικά αλλά και φρούτα στη συνέχεια! Έβαλε ένα Cd με κουβανέζικη μουσική και η κοπέλα που δούλευε εκεί καθώς και μια φίλη της άρχισαν να χορεύουν , δείχνοντας μου ποια είναι η γνήσια Κουβα και οι άνθρωποι της...:icon_redface: Απερίγραπτο συναίσθημα!

 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Αφού τελικά κατάφερα να ξεφύγω απ την κουβανέζικη φιλοξενία :D, κατέβηκα σιγά σιγά προς το κέντρο της Μόσχας, το Χόστελ βρισκόταν κυριολεκτικά 5 λεπτά απ την κόκκινη πλατεία!

Η Μόσχα είναι η πρωτεύουσα και μία από τις τρεις ομοσπονδιακές πόλεις της Ρωσίας.

Με πληθυσμό 23.576.879 κατοίκους, είναι η μεγαλύτερη πόλη της Ρωσικής Ομοσπονδίας και της Ευρώπης. Βρίσκεται στις όχθες του ποταμού Μόσχβα, παραποτάμου του Βόλγα, στο δυτικό μέρος της χώρας. Είναι απ' τα μεγαλύτερα διοικητικά, πολιτιστικά, συγκοινωνιακά και βιομηχανικά κέντρα της χώρας. Στη Μόσχα παράγεται σημαντικό ποσοστό του συνόλου των βιομηχανικών προϊόντων της Ρωσίας και εδώ βρίσκονται εργοστάσια κατασκευής αυτοκινήτων, ηλεκτρικών ειδών, χαρτιού, ρολογιών, χημείας κ.ά.

Διαθέτει δύο μεγάλα πανεπιστήμια, το ένα γνωστό ως Πανεπιστήμιο Λομονόσοφ, και το δεύτερο ως Πανεπιστήμιο Λουμούμπα και πολλά άλλα ινστιτούτα και εκπαιδευτικά ιδρύματα. Ως πρωτεύουσα και διοικητικό κέντρο είναι και το σπουδαιότερο συγκοινωνιακό κέντρο. Από αυτήν ξεκινούν και σε αυτήν καταλήγουν πάμπολλες σιδηροδρομικές και οδικές αρτηρίες, που οδηγούν όχι μόνο στα πέρατα της ατέλειωτης χώρας αλλά και στις σημαντικότερες πόλεις της Ευρώπης. Έχει τέσσερα αεροδρόμια, από τα οποία τα τρία είναι επιβατικά και εξυπηρετούν τις εξωτερικές αερογραμμές.

Σημεία αναφοράς στην καρδιά της πόλης αποτελούν το κτιριακό συγκρότημα του Κρεμλίνου και η Κόκκινη Πλατεία, με τα γειτνιάζοντα μνημεία της Νεκρόπολης του Τείχους του Κρεμλίνου και του Καθεδρικού Ναού του Αγίου Βασιλείου.

Η ονομασία της πόλης προέρχεται από τον ποταμό Μοσκβά (εξελληνισμένα Μόσχοβας) που τη διαρρέει, ενώ η πρώτη αναφορά στη ρωσική ιστορία για την πόλη χρονολογείται το 1147, όταν ο Γιούρι Ντολγκορούκι, πρίγκηπας του Ροστόφ, αναφέρεται στον πρίγκηπα του Νόβγκοροντ-Σεβέρσκι και τον προσκαλεί στη Μόσχα.

Εννιά χρόνια αργότερα, το 1156, ο πρίγκηπας του Ροστόφ διέταξε την κατασκευή ενός ξύλινου τείχους, το οποίο κατασκευάστηκε αρκετές φορές, για να προστατεύσει την αναπτυσσόμενη πόλη. Μετά την καταστροφική διετία του 1237-38, όταν οι Μογγόλοι πυρπόλησαν την πόλη και σκότωσαν τους κατοίκους της, η Μόσχα αναβίωσε και φιλοξένησε την πρωτεύουσα του ανεξάρτητου πριγκιπάτου Βλαντίμιρ-Σούζνταλ το 1327. Η ευνοϊκή θέση της στο παραποτάμιο δίκτυο του Βόλγα συνέβαλε στη σταθερή της ανάπτυξη. Η πόλη εξελίχθηκε σε ένα σταθερό και ευήμερο πριγκιπάτο, γνωστό με την ονομασία Μεγάλο Δουκάτο της Μόσχας, για αρκετά χρόνια, προσελκύοντας μεγάλο αριθμό μεταναστών από όλη τη Ρωσία.

Την εποχή της βασιλείας του Ιβάν Α΄ η πόλη διαδέχθηκε το Τβερ ως πολιτικό κέντρο του πριγκιπάτου Βλαντίμιρ-Σούζνταλ και έγινε ο μοναδικός συλλέκτης φόρων για τους ηγεμόνες των Μογγόλων και των Τατάρων. Με την καταβολή ιδιαίτερα υψηλού τιμήματος, ο Ιβάν κέρδισε μία σημαντική παραχώρηση από τον Μογγόλο χάνο: σε αντίθεση με άλλα πριγκιπάτα, η Μόσχα δε διαιρέθηκε μεταξύ των γιων του, αλλά περιήλθε στον μεγαλύτερο σε ηλικία. Η αντίθεση όμως της πόλης στην ξένη ηγεμονία συνεχώς αυξάνονταν και το 1380 ο πρίγκηπας Ντμίτρι Ντονσκόι οδήγησε έναν ενωμένο ρωσικό στρατό σε νίκη ενάντια στους Τατάρους στη μάχη του Κουλίκοβ. Δύο χρόνια αργότερα η πόλη καταλήφθηκε από τον χάνο Τοκταμίς, ενώ το 1480 ο Ιβάν ο Γ΄ κατάφερε τελικά να αποτινάξει τον ζυγό των Τατάρων, φέρνοντας τη Μόσχα στο επίκεντρο της ισχύος στη Ρωσία. Με την ηγεμονία του Ιβάν του Γ´ η Μόσχα έγινε η πρωτεύουσα μίας αυτοκρατορίας που τελικά επεκτάθηκε σε όλη τη σημερινή έκταση της Ρωσίας.

Αρκετές φορές υπέστη καταστροφές. Στα παλαιότερα χρόνια συχνά ξεσπούσαν πυρκαγιές (γιατί τα σπίτια ήταν ξύλινα), που μερικές φορές προκαλούσαν φοβερές καταστροφές. Επίσης καταστράφηκε από κατακτητές. Την πρώτη φορά το 1812, όταν, με διαταγή του Κουτούζοφ κάηκε, για να μην είναι σε θέση να φιλοξενήσει τα γαλλικά στρατεύματα του Ναπολέοντα (εμπρησμός της Μόσχας) και τη δεύτερη στη διάρκεια του Β΄ παγκοσμίου πολέμου, το 1941, όταν υπέστη καταστροφές από βομβαρδισμούς από τους Γερμανούς, οι οποίοι δεν κατόρθωσαν τελικά να την καταλάβουν. Το 1980 είχε στραφεί το ενδιαφέρον όλου του κόσμου στην όμορφη αυτή πόλη με την εκεί τέλεση των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Μόσχα διαθέτει περίπου 70 μουσεία, πολλά από τα οποία χρονολογούνται πριν από τη σοσιαλιστική επανάσταση, όπως το ιστορικό μουσείο και η πινακοθήκη Τρετιακόφ, που ιδρύθηκε το 1856. Άλλα μουσεία είναι: το ινστιτούτο Μαρξ και Ένγκελς, των Καλών Τεχνών, της σύγχρονης ζωγραφικής, του Τολστόι, του Λένιν, το μουσείο Πούσκιν κ.ά.
Μερικά απ’ τα θέατρα είναι: το Μπολσόι, το μεγαλύτερο θέατρο που το όνομά του πήραν και τα περίφημα μπαλέτα Μπολσόι, το θέατρο Μάλυϊ, το θέατρο τέχνης, το θέατρο Βαχτάγκωφ, παιδικά θέατρα. Στις βιβλιοθήκες της μπορεί ο αναγνώστης να βρει βιβλία γενικά αλλά και εξειδικευμένου ενδιαφέροντος. Κάθε σχολή και πανεπιστήμιο έχει τη δική του βιβλιοθήκη. Πολλές είναι και οι δημόσιες βιβλιοθήκες με πιο γνωστή εκείνη του Λένιν.




Στην πόλη βέβαια κυκλοφορούσαν πολλά supercars, αφού το χρήμα εκεί (είτε ''μαύρο'' είτε κανονικό) ρέει εν αφθονία :cool:



Αρκετός κόσμος στα γύρω καφέ που βρισκόντουσαν κοντά στο Χόστελ



Θεαματικά συντριβάνια :cool:The Geyser Fountain







Ο ήλιος άρχισε και έδυε, χαρίζοντας μου μοναδικές εικόνες! :shock:









Τα πάρκα γεμάτα κόσμο που χαλαρώνει

Το συγκεκριμένο ονομάζεται ''Κήπος του Αλεξάνδρου''



Monument to Patriarch Hermogenes



Το τεράστιο Κρεμλίνο και οι τοίχοι του δεσπόζουν σε όλο το κέντρο!

Το Κρεμλίνο της Μόσχας αποτελεί το αρχαιότερο τμήμα της Ρωσικής πρωτεύουσας Μόσχας και συνάμα το ιστορικό της κέντρο. Συχνά αναφέρεται και μόνο ως Κρεμλίνο, που όμως απλά είναι η Ρωσική λέξη για το «φρούριο» ή «κάστρο». Το Κρεμλίνο της Μόσχας αποτελούνταν αρχικά από ένα μεσαιωνικό κάστρο, που εξελίχθηκε στα τέλη του 15ου αιώνα σε μορφή Ακροπόλεως. Αρχιτεκτονικό χαρακτηριστικό αποτελεί το εξωτερικό τείχος και το οχυρωματικό συγκρότημα με τους 20 πύργους, που παρά την ανέγερσή του στο μεγαλύτερο βαθμό στα χρόνια 1485 με 1499, συντηρείται μέχρι σήμερα σε πολύ καλή κατάσταση. Η οχύρωση αυτή αποτέλεσε πρότυπο και για τη δημιουργία άλλων Κρεμλίνων σε Ρωσικές πόλεις.

Πριν τη μεταφορά το 1712 της Ρωσικής πρωτεύουσας από τη Μόσχα στην Αγία Πετρούπολη, το Κρεμλίνο της Μόσχας αποτελούσε την έδρα των Τσάρων (πριν το 1547 των Μεγάλων Πριγκίπων της Μοσχοβίας). Αλλά και μετά το 1712 συνέχιζε να είναι το πνευματικό και κοινωνικό κέντρο των Μοσχοβιτών. Το 1918 θα ξαναγίνει έδρα της κρατικής εξουσίας, μια ιδιότητα που διατηρεί και σήμερα, ως έδρα του Προέδρου της Ρωσίας.

Το αρχιτεκτονικό σύνολο του Κρεμλίνου της Μόσχας, που πέρα από τα οχυρωματικά έργα περιλαμβάνει και διάφορα κοσμικά και εκκλησιαστικά κτίρια διαφόρων εποχών, διαθέτει επίσης έναν μουσειακό χώρο και βρίσκεται από το 1990 στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO. Μαζί με την όμορφη Κόκκινη Πλατεία , αποτελεί το πιο ξακουστό αξιοθέατο της Μόσχας.

Tomb of Unknown Soldier







Πάρα πολλοί τουρίστες πέριξ των τειχών αλλά και στην πλατεία



Revolution Square (Ploshchad Revolutsii)

Η Πλατεία της Επανάστασης βρίσκεται στο κέντρο της Μόσχας, στην περιοχή Tverskoy, βορειοδυτικά της Κόκκινης Πλατείας.



Μεγάλα Καρουζέλ είχαν στηθεί



Monument to Marshal Zhukov





Είναι πραγματικά τεράστια πλατεία






Προχωρώντας παρακάτω, είχε στηθεί μια ξύλινη πλατφόρμα με πολλά μικρά μαγαζάκια σαν κιόσκια





Αλλά και διάφορα μικρά θεατράκια ψυχαγωγούσαν μικρούς και μεγάλους!



Ακόμα ένα Καρουζέλ



H διάσημη οδός Kamergerskiy Lane με σπίστευτα πολύ κόσμο, με μουσικούς του δρόμου και πολλά χαπενινγκς να διαδραματίζονται εκεί! :cool:





 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Στη συνέχεια μπήκα στο φαντασμαγορικό εμπορικό κέντρο GUM

Το GUM είναι το κύριο πολυκατάστημα σε πολλές πόλεις της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, κατά τη διάρκεια της σοβιετικής εποχής (μέχρι το 1991). Παρόμοια ονόματα καταστημάτων λειτουργούσαν σε μερικές σοβιετικές δημοκρατίες και στα μετα-σοβιετικά κράτη. Το πιο γνωστό GUM είναι το μεγάλο κατάστημα που βλέπει στην Κόκκινη πλατεία
Με την πρόσοψη που εκτείνεται στα 242 μ. κατά μήκος της ανατολικής πλευράς της Κόκκινης Πλατείας, οι ανώτεροι όροφοι χτίστηκαν από το 1890 έως το 1893 από τον Αλέξανδρο Πομεραντσεφ (υπεύθυνο για την αρχιτεκτονική του κτιρίου) και τον Βλαντιμίρ Σουχόφ (υπεύθυνο για την τεχνολογία). Το τραπεζοειδές κτίριο διαθέτει συνδυασμό στοιχείων ρωσικής μεσαιωνικής αρχιτεκτονικής, χαλύβδινο σκελετό και γυάλινη οροφή, παρόμοιο με τους μεγάλους σιδηροδρομικούς σταθμούς του 19ου αιώνα του Λονδίνου. Ο William Craft Brumfield περιέγραψε το κτήριο GUM ως «αφιέρωμα τόσο στον σχεδιασμό του Shukhov όσο και στην τεχνική επάρκεια της ρωσικής αρχιτεκτονικής προς τα τέλη του 19ου αιώνα». Ο σχεδιασμός με γυάλινη οροφή έκανε το κτίριο μοναδικό κατά τη στιγμή της κατασκευής. Η στέγη, η διάμετρος της οποίας είναι 46 πόδια (14 m), φαίνεται ελαφριά, αλλά είναι μια σταθερή κατασκευή που αποτελείται από περισσότερους από 50.000 μεταλλικούς λοβούς (περίπου 819 μικρούς τόνους (743 t)), ικανούς να υποστηρίξουν τη συσσώρευση χιονιού. Ο φωτισμός παρέχεται από τεράστιους τοξωτούς φεγγίτες από σίδηρο και γυαλί, που το καθένα ζυγίζει περίπου 820 short tons (740 τ) και περιέχει πάνω από 20.000 υαλοπίνακες. Η πρόσοψη χωρίζεται σε πολλές οριζόντιες σειρές, με επένδυση από κόκκινο φινλανδικό γρανίτη, μάρμαρο Tarusa και ασβεστόλιθο. Κάθε στοά έχει τρία επίπεδα, που συνδέονται με πεζογέφυρες

GUM Department Store







Πραγματικά ένα υπέροχο κτίριο-πολυκατάστημα που είχε κυριολεκτικά τα πάντα, χωρισμένα ανά όροφο και ανά διάδρομο!







Απ τα ιδιαίτερα αυτοκίνητα που μ αρέσουν :Watching: My name is Bond, James Bond :cool:



Δεν έκατσα πολύ στο εμπορικό καθώς ήθελα να προλάβω την μέρα, άλλωστε θα ξαναπερνούσα και αύριο από δω
Βγαίνοντας, τα γύρω στενά είναι καταπληκτικά με πανέμορφα κτίρια και ξεχωριστό στολισμό





Η κόκκινη πλατεία ήταν αποκλεισμένη λόγω του μουσκού φεστιβάλ κι έτσι έμπαιναν μέσα μόνο όσοι είχαν εισιτήριο, την άφησα για την επόμενη μέρα το πρωί!

Ο Καθεδρικός Ναός του Αγίου Βασιλείου του Ευλογημένου ή Καθεδρικός του Αγίου Βασιλείου, είναι μια εκκλησία με πολλούς κρεμμυδοειδείς τρούλους, η οποία βρίσκεται στην Κόκκινη Πλατεία της Μόσχας και είναι το σύμβολό της.

Την ανέγερση του Καθεδρικού Ναού ζήτησε ο Τσάρος Ιβάν ο Τρομερός και κτίστηκε μεταξύ των ετών 1555 και 1561 σε ανάμνηση της κατάκτησης του Χανάτου του Καζάν που έγινε στις αρχές Οκτωβρίου του 1552, ακριβώς την ημέρα κατά την οποία η ορθόδοξη εκκλησία γιορτάζει την Αγία Σκέπη της Υπεραγίας Θεοτόκου. Το 1588 ο Τσάρος Φιοντόρ ο Κωδωνοκρούστης προσέθεσε ένα παρεκκλήσιο στην ανατολική πλευρά του ναού, πάνω από τον τάφο του Αγίου Βασιλείου του διά Χριστόν σαλού (Василий Блаженный), από τον οποίο πήρε ολόκληρος ο Καθεδρικός Ναός το όνομά του.

Ο Ναός βρίσκεται στο νοτιοανατολικό άκρο της Κόκκινης Πλατείας, ακριβώς απέναντι από το Κρεμλίνο. Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος και αποτελείται από εννέα παρεκκλήσια, κτισμένα γύρω από ένα κεντρικό κτίριο. Η αρχική ιδέα ήταν το κάθε παρεκκλήσιο να αφιερωθεί σε άγιο, στην ημέρα μνήμης του οποίου ο Τσάρος πέτυχε στρατιωτική νίκη. Οι χαρακτηριστικοί κρεμμυδόσχημοι τρούλοι του ακολουθούν την παραδοσιακή ρωσική ναοδομία και σε συνδυασμό με την πολυχρωμία τους διαμορφώνεται το τελικό εντυπωσιακό σύνολο. Ο θρύλος λέει ότι ο Ιβάν ο Τρομερός τύφλωσε τον αρχιτέκτονα Ποστνίκ Γιάκοβλεφ, μόλις τελείωσε ο Ναός, για να τον εμποδίσει να ξανακτίσει κάτι τόσο εντυπωσιακό.

Σε έναν κήπο μπροστά στο Ναό βρίσκεται ένα μπρούτζινο άγαλμα προς τιμήν των Ντμίτρι Ποζάρσκι και Κουζμά Μίνιν, εθελοντών στην αντίσταση ενάντια στους εισβολείς Πολωνούς στα τέλη του 16ου και αρχές του 17ου αιώνα. Αρχικά το άγαλμα είχε στηθεί στο κέντρο της Κόκκινης Πλατείας, αλλά η σοβιετική Κυβέρνηση θεώρησε ότι εμπόδιζε τις μεγαλειώδεις στρατιωτικές παρελάσεις και το μετακίνησε μπροστά στο Ναό το 1936.

Ο Καθεδρικός Ναός του Αγίου Βασιλείου δεν πρέπει να συγχέεται με το Κρεμλίνο. Βρίσκεται ακριβώς δίπλα του, αλλά δεν αποτελεί κατά κανένα τρόπο συνέχειά του ή τμήμα του.

Καθεδρικός Ναός Αγίου Βασιλείου







Έβγαζα εκστασιασμένος άπειρες φώτο την Κόκκινη πλατεία και τον Καθεδρικό ναό!







Ο ήλιος καθώς έδυε μου χάριζε απίστευτα χρωματικά κάδρα προς το ποτάμι

Ο Μόσχοβας πηγάζει περίπου 145 km δυτικά της Μόσχας και ρέει σε γενικές γραμμές προς τα ανατολικά, διασχίζοντας την Περιφέρεια Σμολένσκ και την Περιφέρεια Μόσχας. Αφού περάσει μέσα από τη Μόσχα, περίπου 110 km νοτιοανατολικά της, στην πόλη Κολόμνα, χύνεται στον ποταμό Οκά, ο οποίος με τη σειρά του είναι παραπόταμος του Βόλγα.

Τα άκρα του ρου του Μόσχοβα έχουν υψομετρική διαφορά μόλις 155 μέτρα. Η λεκάνη απορροής του έχει έκταση 17.600 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Το μέγιστο βάθος του πριν τη Μόσχα είναι 3 μέτρα, ενώ μετά την πόλη φθάνει και τα 6 μέτρα[1]. Συνήθως ο Μόσχοβας παγώνει τον Νοέμβριο ή τον Δεκέμβριο και οι πάγοι αρχίζουν να λιώνουν στα τέλη Μαρτίου. Μέσα στη Μόσχα το ποτάμι παγώνει λιγότερο: κατά τον ασυνήθιστα ήπιο χειμώνα του 2006–2007, ο πάγος άρχισε να λιώνει στις 25 Ιανουαρίου. Η στάθμη του νερού του στο κέντρο της Μόσχας, σε ένα μέσο όρο των καλοκαιριών μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, είναι 120,0 μέτρα πάνω από τη μέση στάθμη της θάλασσας, ενώ η ιστορικά υψηλότερη στάθμη, 127,25 μέτρα, σημειώθηκε κατά την πλημμύρα του 1908.[2]

Οι κυριότεροι παραπόταμοι του Μόσχοβα είναι οι Ρούζα, Ίστρα, Γιαούζα, Παχρά και Σεβέρκα. Το νερό του προέρχεται σύμφωνα με μία εκτίμηση κατά 61% από το λιώσιμο των χιονιών, κατά 12% από τη βροχή και μόλις κατά 27% από πηγές. Από την ολοκλήρωση της Διώρυγας της Μόσχας το 1937 και μετά, ο Μόσχοβας δέχεται και μία ποσότητα νερού από τον άνω ρου του Βόλγα. Η διώρυγα επέτρεψε την αξιόπιστη εμπορική ναυσιπλοΐα, η οποία προγενέστερα διακοπτόταν από θερινές ξηρασίες (παλαιότερα φράγματα, που κατασκευάσθηκαν τα έτη 1785, 1836 και 1878, δεν ήταν αποτελεσματικά). Η μέση παροχή του Μόσχοβα, μαζί με τα νερά του Βόλγα που δέχεται, κυμαίνεται από 38 ανά δευτερόλεπτο κοντά στο Ζβενίγκοροντ μέχρι 250 στη συμβολή του με τον Οκά. Η ταχύτητα του ρεύματός του εξαρτάται από την εποχή του έτους και κυμαίνεται από 0,1 μέτρο ανά δευτερόλεπτο (χειμώνας, φράγματα κλειστά) μέχρι 1,5 ή 2,0 μέτρα ανά δευτερόλεπτο (Μάιος, φράγματα ανοικτά).

Εκτός από τη Μόσχα, ο ποταμός ρέει μέσα από τις πόλεις Μοζαΐσκ, Ζβενίγκοροντ, Ζουκόφσκι, Μπρόνιτσι, Βασκρεσένκ και Κολόμνα



Ου λαλααα!!











Απέναντι φαίνεται το επιβλητικό Residential Building at Kudrinskaya Square





Σε κάθε πλατεία σε κάθε σοκάκι, οι μουσικοί του δρόμου δίνουν μια ξεχωριστή όμορφη νότα





Περπάτησα προς το λοφάκι να θαυμάσω την θέα προς την κόκκινη πλατεία αλλά και απ την άλλη πλευρα

Zaryadye Park


 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Η θέα προς την άλλη πλευρά του λόφου



Γεμάτη επιβλητικές ορθόδοξες εκκλησίες η Μόσχα





ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής κτίρια



Ο καθεδρικός ναός από μακριά ''ζουμαριστός''!:shock:





Temple of the righteous anna



Floating Bridge









το επιβλητικό Residential Building at Kudrinskaya Square



Πολύς κόσμος στην ιδιαίτερη αυτή γέφυρα







Η πόλη άρχισε να φωτίζεται σιγά σιγά



Ο κόσμος πολύς έξω για φαγητό και ποτό



Σιγά σιγά, ήρθε κι εμένα η ώρα για φαγητό και χαλάρωμα ! Βρήκα ένα ιταλικό εστιατόριο με πολύ νεολαία και έκατσα γιατί με τόσο περπάτημα η πείνα είχε χτυπήσει κόκκινο! :D



Πολύ ωραίο μαγαζί και αρκετά οικονομικό





Αφού έφαγα έκατσα να πιω την μπύρα μου στον όμορφο και με αρκετό κόσμο, εξωτερικό χώρο



Εκεί καθώς μιλούσα στο τηλ με φίλο απ την πατρίδα, ανέφερα την ''international'' λέξη ''μ@λ@κα''. :haha: Αμέσως με το που τελείωσα, με πλησίασε ένας νεαρός Ρώσος και με ρώτησε αν είμαι Έλληνας! Αφού του είπα την ιστορία μου για το πως βρέθηκα εκεί, μου ανέφερε ότι είχε πολλούς φίλους στην Ελλάδα και ότι την επισκέπτεται όσο συχνά μπορεί! Με κερνάει και δεύτερη μπύρα, με γνωρίζει με την παρέα του και κάπως έτσι όμορφα κύλησε το βράδυ στη Μόσχα.! Αφού περάσαμε αρκετή ώρα συζητώντας, στη συνέχεια φύγαμε όλοι μαζί. Μου πρότεινε να με συνοδεύσει έως το Χόστελ με τα πόδια για παρέα αλλά τον ευχαρίστησα και του είπα ότι δεν χρειάζεται!! Άλλη μια μέρα γεύτηκα την φιλοξενία και την ζεστασιά των ανθρώπων σε μια ξένη χώρα και αισθάνομαι ευγνώμων γι αυτό! :)

 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Γυρνώντας στο Χόστελ απόλαυσα το φωτισμένο κέντρο της Μόσχας. Πραγματικά ήταν άκρως εντυπωσιακό!

Alexander Nevskiy Chapel














Η πόλη κυριολεκτικά δεν κοιμάται ποτέ!







Πάρα πολύς ο κόσμος αν και η ώρα είχε περάσει τις 12 το βράδυ!









Όσο για τα φωτισμένα κτίρια, υπερθέαμα!





Πόσο όμορφη και πολυπολιτισμική πόλη!






Δεν χόρταινα να βγάζω φωτογραφίες!

Fountain World Clock









Εξουθενωμένος και μαγεμένος συνάμα, γυρνάω στο Χόστελ και πέφτω ξερός στην αγκαλιά του Μορφέα!

ΤΕΛΟΣ 29ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Οι βραδινές φωτογραφίες καταπληκτικές. Να υποθέσω πειραγμένες.
Ακούγονται πολλά για την επικινδυνότητα της Μόσχας. Και γενικότερα της Ρωσίας.
Από τα γραφόμενά σου φαίνονται όλα ήρεμα. Είναι έτσι; Απ΄ όσα είδες εσύ βέβαια.
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Οι βραδινές φωτογραφίες καταπληκτικές. Να υποθέσω πειραγμένες.
Ακούγονται πολλά για την επικινδυνότητα της Μόσχας. Και γενικότερα της Ρωσίας.
Από τα γραφόμενά σου φαίνονται όλα ήρεμα. Είναι έτσι; Απ΄ όσα είδες εσύ βέβαια.
Επειδή πολλοί μου το είπαν αυτό, η δική μου εμπειρία όμως είναι εντελώς διαφορετική! Πραγματικά δεν φοβήθηκα πουθενά! Παρακάτω στην επόμενη μέρα το αναφέρω, δεν συνάντησα άστεγους, ναρκομανείς κλπ σε κανένα σημείο. (όχι οτι αυτοί είναι οι περισσότερο επικίνδυνοι) Μου έκανε φοβερή εντύπωση, ούτε καν στα υπόγεια του μετρό που την επόμενη μέρα το πήρα και βράδυ. Συναντούσα συνέχεια κόσμο από άλλα κράτη που έμενε εκεί μόνιμα, και πολλούς φοιτητές από άλλα κράτη (η παρέα που γνώρισα ήταν με ασιάτικες ρίζες) Όλοι πρόσχαροι να με βοηθήσουν σε ότι ερώτηση είχα. Σε καμία πόλη της Ρωσίας δεν ένιωσα κίνδυνο, ούτε με πλησίασε κάποιος περίεργος. Σε κάποια ταξιδιωτικά στη στέπα βαθιά στην Ρωσία είχα διαβάσει για κάποιες περιπτώσεις που κάποιος σταματούσε μοτοσυκλετιστές δήθεν για βοήθεια με σκοπό να βγουν απ το αυτοκίνητο οι υπόλοιποι και να τον ληστέψουν. Εκεί όμως δεν υπήρχε περίπτωση να σταματήσω, ήμουν ψυλλιασμένος. Αλλά πραγματικά στη Μόσχα δεν ένοιωσα τον παραμικρό φόβο, είμαι και της άποψης οτι αν πας με κακή ψυχολογία φοβούμενος ίσως σου τύχει κιόλας.

Όσο αφορά τις φώτο, οι περισσότερες είναι απ το κινητό LG V30 με night mode (με ειδικές ρυθμίσεις) οι οποίες έχουν υποστεί μια επεξεργασία στο Lightroom για να καθαρίσει ο πολύς θόρυβος και τα μαύρα σημεία. Δεν έχουν πάντως πολύ επεξεργασία, απλά είναι με χαμηλή ταχύτητα κλείστρου και σταθερό χέρι :)
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
ΗΜΕΡΑ 30η, 1 Σεπτεμβρίου 2018

Moscow Sightseeing

Χλμ ημέρας 15 (με τα πόδια o_O)

Καλό φθινόπωρο και επίσημα, μόνο που στη Μόσχα ήταν σαν ντάλα καλοκαίρι, θερμοκρασία 25 βαθμούς και καθόλου κρύο την νύχτα! Γενικότερα πέτυχα ένα απ τα πιο θερμά καλοκαίρια για την βόρεια Ευρώπη! 38 ημέρες ταξίδι, 1 μισάωρη ελαφριά βροχή στο Καζακσταν και μια 2ωρη αργότερα βγαίνοντας από Ουκρανία.

Ήταν η πρώτη φορά μετά από 30 ημέρες που δεν ξυπνάω με ξυπνητήρι να φτιάξω πράγματα! Απίστευτο πραγματικά! Όχι όμως ότι θα ήταν εύκολη η μέρα, διότι θα είχε πολύ περπάτημα. :confused:Τουλάχιστον ξύπνησα χαλαρός και πήρα το πρωινό μου με τον Κουβανό φίλο μου! Για άλλη μια φορά μου έφτιαξε πάλι την Κουβανέζικη δυνατή καφεδάρα, πλέον είχαμε πάρει το κολάι και συνεννοούμασταν άμεσα! Με προσκάλεσε στην Κούβα, αν ποτέ πάω προς τα κει, να τον ενημερώσω έτσι ώστε να κανονίσει να μείνω με την φαμίλια του (δωρεάν εκεί) και να μου δώσει κι ένα δίχρονο μοτοσακό να κινούμαι! Με είχε αφήσει άφωνο κυριολεκτικά! Αφού τα είπαμε και τον ρώτησα και κάποιες πληροφορίες, ήρθε η ώρα να ξεκινήσω για Moscow sightseeing! :cool:


Ξανά προς την κόκκινη πλατεία λοιπόν, για να μπω στο εσωτερικό της αυτή τη φορά!



Resurrection (Voskresenskyie) Gates with Iverskaya Chapel



Ο κόσμος φυσικά και το πρωί ήταν πάρα πολύς!

Revolution Square (Ploshchad Revolutsii)



Μπαίνοντας στην κόκκινη πλατεία με τα κιόσκια αλλά και τα διάφορα χάπενιγκς :D



Η Κόκκινη Πλατεία

Η πλατεία χωρίζει το Κρεμλίνο, την πρώην βασιλική ακρόπολη και τη σημερινή επίσημη κατοικία του Προέδρου της Ρωσίας, από μια ιστορική συνοικία γνωστή ως Κιτάι Γκόροντ (ρωσ. Китай-город). Καθώς οι κύριες οδοί της Μόσχας ξεκινούν από εδώ προς όλες τις κατευθύνσεις, οι οποίες μετά γίνονται μεγάλοι αυτοκινητόδρομοι έξω από την πόλη, η Κόκκινη Πλατεία θεωρείται συχνά ως η κεντρική πλατεία της Μόσχας και όλης της Ρωσίας.


Η πλούσια ιστορία της Κόκκινης Πλατείας αντανακλάται σε πολλά έργα τέχνης, συμπεριλαμβανομένων πινάκων του Βασίλι Σούρικοφ, Κονσταντίν Γιουόν και άλλων. Η πλατεία αποσκοπούσε στο να λειτουργεί ως η κύρια αγορά της Μόσχας. Επίσης χρησιμοποιήθηκε για διάφορες δημόσιες τελετές και διακηρύξεις και περιστασιακά ως ο χώρος της στέψης των Ρώσων Τσάρων. Η πλατεία σιγά σιγά γέμισε από κτίρια από τότε και χρησιμοποιείται για επίσημες τελετές από όλες τις Ρωσικές κυβερνήσεις από τότε που ιδρύθηκε.

Το όνομα Κόκκινη Πλατεία δεν προέρχεται ούτε από το χρώμα των τούβλων γύρω της (που στην πραγματικότητα ήταν ασπρισμένοι σε κάποια σημεία της ιστορίας) ούτε από την σύνδεση του κόκκινου χρώματος με τον κομμουνισμό. Μάλλον, το όνομα προήλθε από το Ρωσικό επίθετο красный, θηλ. краснaя που είχε τη σημασία «όμορφος, ωραίος» (σημασία αρχαϊκή, прекрасная, prekrasnaya) . Στα σύγχρονα ρωσικά η λέξη απέκτησε τη σημασία «κόκκινος». Αυτή η λέξη, με τη σημασία «όμορφος» αρχικά χρησιμοποιήθηκε για τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Βασιλείου και ακολούθως ο όρος μεταφέρθηκε για την κοντινή πλατεία. Πιστεύεται ότι η πλατεία απόκτησε το πρόσφατο όνομα (αντικαθιστώντας το παλαιότερο Пожар, ή «πυρκαγιά») τον 17ο αιώνα. Πολλές αρχαίες Ρωσικές πόλεις όπως το Σούζνταλ, το Γιέλετς, και το Περεσλάβλ Ζαλέσκι, έχουν την κύρια πλατεία τους με το όνομα Κрасная площадь.




Πολλά τα κιόσκια με τουριστικά είδη και τοπικά προιόντα



Το εμπορικό κέντρο GYM απ την μεριά της κόκκινης πλατείας



Να μην ξέρεις που να πρωτομπείς :haha:



Σιγά σιγά έφτασα στον Καθεδρικό ναό του Αγίου Βασιλείου. Η ουρά για να μπεις έφτανε μέχρι κάτω! :eek: Λέω άστο, θα φάω πάνω από ώρα, θα βγάλω μερικές φώτο και θα φύγω!



Minin & Pozharsky Monument Το μνημείο Minin & Pozharsky βρίσκεται στην Κόκκινη Πλατεία, μπροστά στον Καθεδρικό Ναό του Βασίλειου, είναι αφιερωμένο σε αυτά τα δύο πρόσωπα, ο πρώτος ήταν έμπορος και ο δεύτερος πρίγκιπας, οι οποίοι βοήθησαν την Ρωσία να κερδίσει τον πολωνικό και σουηδικό στρατό τον 17ο αιώνα. Στη βάση του γλυπτού, είναι η επιγραφή "" Για τον πολίτη Μινίν και τον πρίγκιπα Ποστάρσκυ, από μια ευγνώμονα Ρωσία. "Ο Μίνιν και ο Ντμίρτι συγκέντρωσαν πάνω από 10, 000 άνδρες (περισσότεροι από 2, 500 ήταν δεξιοί) από το Νίζνι Νόβγκοροντ στο Κρεμλίνο για να απομακρύνουν τα πολωνικά στρατεύματα που είχαν πάρει το θρόνο, είχαν επιτυχία στη μάχη και οδήγησαν τους Πολωνούς έξω από τη Μόσχα.





Η θέα από το ναό





Hop On Hop Off. Aπ ότι είδα τον χάρτη δεν πολυάξιζε τα 25 ευρώ o_O, αφού τα περισσότερα σημεία τα γύρισα με τα πόδια



Στη συνέχεια φεύγοντας απ την κόκκινη πλατεία ξαναμπήκα στο θεόρατο πολυκατάστημα GYM, ώστε για να βγω απ την άλλη πλευρά του κτιρίου



Ανέβηκα μέχρι πάνω αυτή τη φορά





Παίζοντας για άλλη μια φορά με τα ''θολώματα'' :clap:





Στη συνέχεια κατευθύνθηκα προς το Κρεμλίνο

Kremlin Walls and Towers



Εδώ τα πράγματα ήταν καλύτερα από πλευράς ουράς, μπήκα πολύ γρήγορα

Κρεμλίνο της Μόσχας





Ο χώρος εσωτερικά, τεράστιος! Πανέμορφες και ιστορικές ορθόδοξες εκκλησίες



Φωτοκόντρα με το κορίτσι για το καλύτερο ''κάδρο'' :p







Αλλά και υπέροχοι κήποι εσωτερικά



Cathedral Square



Φυσικά Αστυνομία υπήρχε παντού!





Μέσα στο Κρεμλίνο υπήρχαν πολλές διαβάσεις, τις οποίες έπρεπε να τηρείς ευλαβικά. Αν για οποιοδήποτε λόγο παρέκλεινες της πορείας σου και οι αστυνομικοί σε έβλεπαν, σου σφύριζαν μανιωδώς για να επιστρέψεις στην σωστή πορεία! o_O





Το Tsar Bell βρίσκεται μεταξύ του Πύργου Bell του Μεγάλου Μνημείου και του Τείχους του Κρεμλίνου. Κατασκευασμένο από χαλκό, καμπάνα έσπασε κατά τη διάρκεια πυρκαγιάς μετά την ολοκλήρωσή της και ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκε. Έίναι η μεγαλύτερη καμπάνα στον κόσμο, ζυγίζει 201.924 κιλά , με ύψος 6,14 μέτρα και διάμετρο 6,6 μέτρων , και πάχος έως 61 εκατοστά . Το σπασμένο κομμάτι ζυγίζει 11.500 κιλά!

 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Αφού βγήκα απ το Κρεμλίνο, κατευθύνθηκα πάλι προς την κεντρική πλατεία

Monument to Prince Vladimir









Η ρωσική κρατική βιβλιοθήκη Λένιν είναι η μεγαλύτερη στη χώρα και η πέμπτη μεγαλύτερη στον κόσμο με βάση τη συλλογή βιβλίων της (17,5 εκατομμύρια). Ονομάστηκε κρατική βιβλιοθήκη του Β. Ι. Λένιν της ΕΣΣΔ από το 1925 μέχρι το 1992 και αργότερα μετονομάστηκε σε ρωσική κρατική βιβλιοθήκη. Η βιβλιοθήκη διαθέτει περισσότερα από 275 χιλιόμετρα ράφια με περισσότερα από 43 εκατομμύρια αντικείμενα , συμπεριλαμβανομένων περισσότερων από 17 εκατομμυρίων βιβλίων και σειριακών τόμων, 13 εκατομμυρίων περιοδικών, 350 χιλιάδων μουσικών κομματιών και ηχογραφήσεων, 150.000 χαρτών και άλλων. Υπάρχουν στοιχεία σε 247 γλώσσες του κόσμου, ενώ το μή ρώσικο μέρος αντιπροσωπεύει περίπου το 29% της συνολικής συλλογής.





Φτάνοντας στην πλατεία, υπήρχαν στην σειρά πολλά μαγαζάκια για φαγητό με αρκετό κόσμο. Έκατσα κι εγώ να τσιμπήσω κάτι στα γρήγορα



Αφού τελείωσα, επέστρεψα στον Χόστελ για λίγη χαλάρωση και κουβέντα με τον Κουβανό φίλο μου!

In Love with Cuba! :icon_redface:



Αφού ήπια άλλο ένα Κουβανέζικο καφέ, ήμουν έτοιμος πλέον να ξανά πάρω τους δρόμους! Ξεκίνησα για το μετρό της Μόσχας, καθώς ήθελα να πάω στο Μουσείο των Κοσμοναυτών ! Γενικά δεν είμαι πολύ των μουσείων, αλλά σε αυτό ήθελα οπωσδήποτε να πάω! Δεν χάνω καμία ταινία απ τον Πόλεμο των Άστρων ή το Star Trek :cool:

Επί τι ευκαιρία θα έβλεπα και το φημισμένο Μετρό της Μόσχας!

Το 4ο μεγαλύτερο δίκτυο παγκοσμίως διαθέτει το Μετρό της Μόσχας μετά την ολοκλήρωση των σχεδίων επέκτασής του το 2020. Σήμερα μεταφέρει 9 εκατομύρια ανθρώπους ημερησίως.

Ένας "υπόγειος κομμουνιστικός παράδεισος" με πολυελαίους, μάρμαρα, περίτεχνα ψηφιδωτά και ηρωϊκά αγάλματα ήταν το μετρό της Μόσχας όταν εγκαινιάστηκε, στις 15 Μαΐου του 1935. (πηγή Το μετρό της Μόσχας)



Τα πρώτα σχέδια για το μετρό της Μόσχας κατατέθηκαν το 1902 υπό την εξουσία του Τσάρου Νικόλαου Β', με την ελπίδα να μπορεί να συγκριθεί με αντίστοιχα συστήματα μετακίνησης του Λονδίνου, του Παρισιού και του Βερολίνου (της Νέας Υόρκης άνοιξε το 1904).

Η εξέγερση του 1905 όμως, ο Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος και η Ρωσική επανάσταση, οδήγησαν σε συνεχείς αναβολές την κατασκευή του.

Την τελική έγκριση για την κατασκευή του έδωσε ο Στάλιν, το 1931.

Περίπου 285.000 άνθρωποι επιβιβάστηκαν στο μετρό της Μόσχας την πρώτη μέρα λειτουργίας του, στις 15 Μαΐου του 1935.
Το τεράστιο πορτρέτο του Vladimir Lenin στον σταθμό Biblioteka Imeni Lenina, έναν απο τους πρώτους σταθμούς που άνοιξαν.
Απεικονίζοντας τους δημιουργούς της νέας σοσιαλιστικής τάξης, τα 76 μπρούτζινα αγάλματα του Matvey Manizer στον σταθμό Ploshchad Revolutsii παρουσιάζουν αγρότες, στρατιώτες και αθλητές.


Ο σταθμός Mayakovskaya, ήταν καταφύγιο προφύλαξης από βομβαρδισμούς κατά την διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου.

Ο Στάλιν έβγαλε λόγο στον σταθμό Komsomolskaya το 1941, ο οποίος ύστερα διακοσμήθηκε με τοιχογραφίες εμπνευσμένες από την ομιλία του, στόχος της οποίας ήταν να προκαλέσει τον Alexander Nevsky και άλλες ιστορικές φιγούρες να εμπνεύσουν τον Ρωσικό λαό,ο οποίος είχε υποφέρει από τις καταστροφικές συνθήκες του πολέμου.

Ο σταθμός Komsomolskaya χαρακτηρίζεται ως το «baroque παλάτι του λαού».



Ο φωτισμός σχεδιάστηκε για να δημιουργήσει ευχάριστη ατμόσφαιρα και όχι απλά για πρακτικούς λόγους.

Ο Nikita Khrushchev είναι ο ηγέτης, που διαδέχθηκε τον Στάλιν στην εξουσία αμέσως μετά τον θάνατό του (1953).

Ζωτικής σημασίας για τον Ρωσικό λαό είναι το μωσαϊκό στον σταθμό Park Pobedy (Victory Park), το οποίο αναπαριστά την νίκη του ανατολικού μετώπου, στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, το 1945. Ο σταθμός Park Pobedy όταν ξανά άνοιξε το 2003 χαρακτηρίστηκε ως επιστροφή στο νέο σταλινιστικό στιλ.

Κάποια από τα λουλούδια στην μνήμη των 40 νεκρών, οι οποίοι έπεσαν θύματα έκρηξης βόμβας στον σταθμό Park Kultury το 2010

Φήμες ήθελαν τον Στάλιν να έχει χτίσει κρυφό υπόγειο σύστημα σε μεγαλύτερο βάθος απο τις δημόσιες γραμμές στην πόλη Lubyanka με αφετηρία την Ρωσική Μυστική υπερεσία (FSB).

Με κωδικοποιημένη ονομασία D6, το συγκεκριμένο δύκτιο μετρό, χτίστηκε με σκοπό την ένωση στρατηγικών κτιρίων για εκκένωση του υψηλού προσωπικού σε περίπτωση πυρηνικής επίθεσης.

Ερευνητές ισχυρίζονται οτι βρήκαν την είσοδο στο σύστημα το 1994, ενώ ακόμα δεν έχει επιβεβαιωθεί επίσημα η ύπαρξη του κρυφού δικτύου.

Οι 35 νέες στάσεις που πρόκειται να ανοίξουν μέσα στα επόμενα 2 χρόνια και τα 75 μίλια σιδηροδρομικής γραμμής που θα προστεθούν στο δίκτυο θα κατατάξουν το μετρό της Μόσχας στην τέταρτη θέση παγκοσμίως, έπειτα από τα μετρό της Σεούλ, της Σανγκάης και του Πεκίνου.


















Έφτασα επιτέλους στο Μουσείο Μουσείο Κοσμοναυτών

Μνημείο των Κατακτητών του Διαστήματος

Το Μνημείο των Κατακτητών του Διαστήματος ανεγέρθηκε στην Μόσχα το 1964 για το εορτασμό των επιτευγμάτων της Ε.Σ.Σ.Δ στην εξερεύνηση του διαστήματος .

Απεικονίζει ένα πύραυλο που εκτοξεύεται αφήνοντας πίσω τα καυσαέρια ώθησης του. Το μνημείο εχει ύψος 110 μέτρων ,κλίση 77 μοιρών και κατασκευάστηκε από τιτάνιο ενώ στο εσωτερικό της βάσης του βρίσκεται το μουσείο Μνήμης της Κοσμοναυτικής.



Άκρως επιβλητικό σκίζει τον ουρανό και στοχεύει προς το διάστημα!







μπαίνοντας μέσα στο μουσείο Κοσμοναυτών



ο Γιούρι Γκαγκάριν έγινε ο πρώτος άνθρωπος που περιστράφηκε γύρω από τη Γη στο διάστημα.

 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Οι επιγραφές ήταν όλες σχεδόν στα ρωσικά! o_O Σίγουρα είναι κάτι το διαφορετικό, δεν πας συχνά σε τέτοια μουσεία. Έχουν όλη τους την ιστορία, από που ξεκίνησαν, πυραύλους, στολές, διαστημικά λεωφορεία, μη επανδρωμένα σκάφη, δορυφόροι, τα πάντα! Είναι φανταστικό ! Οι φωτογραφίες ευτυχώς επιτρεπόντουσαν.

Το μουσείο περιλαμβάνει μια μεγάλη ποικιλία σοβιετικών και ρωσικών διαστημικών σχετικών εκθεμάτων και μοντέλων που διερευνούν την ιστορία της πτήσης. αστρονομία; εξερεύνηση του διαστήματος, διαστημική τεχνολογία . Σύμφωνα με το ρωσικό τουριστικό γραφείο, η συλλογή του μουσείου έχει περίπου 85.000 διαφορετικά αντικείμενα και λαμβάνει περίπου 300.000 επισκέπτες ετησίως.

Αν και ο πύργος του διαστημικού μνημείου ανεγέρθηκε το 1964, το μουσείο δεν υπήρχε για άλλα δεκαεπτά χρόνια. Οι τελετή έναρξης έλαβε χώρα στις 10 Απριλίου 1981, για να τιμήσουν την 20ή επέτειο της ημέρας που ο Γιούρι Γκαγκάριν έγινε ο πρώτος άνθρωπος που περιστράφηκε γύρω από τη Γη στο διάστημα. Το μουσείο επικεντρώνεται κυρίως στο σοβιετικό διαστημικό πρόγραμμα με σημαντικά θέματα όπως ο Gagarin, ο Sergey Korolev, ο Sputnik και ο Soyuz. Το 2009, το μουσείο ανοίχθηκε εκ νέου μετά από τρία χρόνια ανοικοδόμησης. Έχει σχεδόν τριπλασιάσει το αρχικό του μέγεθος και έχει προσθέσει νέα τμήματα αφιερωμένα σε διαστημικά προγράμματα παγκοσμίως, συμπεριλαμβανομένων των ΗΠΑ, της Ευρώπης, της Κίνας και του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού. Το μουσείο διαθέτει πλέον πρωτότυπα διαδραστικά εκθέματα, καθώς και έναν ανακαινισμένο χώρο περιπάτου, το γεμάτο γλυπτά Cosmonauts Alley που συνδέει το μουσείο με το μετρό της Μόσχας.








Από την αρχή κιόλας είχα εντυπωσιαστεί απ τα εκθέματα








Σε ειδικές αίθουσες ακόμα και τα ταβάνια ήταν ζωγραφισμένα, λες και ήσουν στο διάστημα!









Το εσωτερικό της κάψουλας που μένει κατά την εκτόξευση προς το διάστημα







Σε πολλά σημεία έπαιζαν βίντεο με διάφορες αποστολές της Ρωσίας








Σκάφη εξερεύνησης των πλανητών



Δορυφόροι





Η εξέλιξη των διαφόρων στολών





Μικρός περιττόo να σας πώ οτι έπαιζα περισσότερο με την σειρά Playmospace των playmobil!



Φυσικά δεν θα έλειπε ο Λένιν ούτε απο δώ!



βγαίνοντας απ το μουσείο ήμουν έτσι :haha:

 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Αφού το γύρισα κυριολεκτικά όλο πέρασε αρκετή ώρα! Στη συνέχεια κατευθύνθηκα στην πλατεία πίσω απ το μουσείο

Το σφυροδρέπανο παντού! :p





Πλατεία Vystavka Dostizheniy Narodnogo Khozyaystva (VDNKh) (Ρωσικά: Выставка достижений народного хозяйства, ВДНХ, εκθεση επίτευγματων εθνικής οικονομίας) είναι ένα μόνιμο εμπορικό πάρκο γενικού σκοπού στη Μόσχα της Ρωσίας.
Από το 1991 έως το 2014 ονομάστηκε επίσης το εκθεσιακό κέντρο All Russia. Η VDNKh βρίσκεται στην περιοχή Ostankinsky της Μόσχας.



Lenin Statue at VDNKh







Fountain Druzhba Narodov Τα σιντριβάνια στη Μόσχα παρείχαν πόσιμο νερό παλιότερα στους Μοσχοβίτες ενώ τώρα κοσμούν πολλά από τα τετράγωνα και τα πάρκα της πόλης








πολύς ο κόσμος και εδώ



All Russian exhibition center



Σιγά σιγά καθώς νύχτωνε κατευθύνθηκα προς τον Πύργο Ostankino

Ο πύργος Ostankino είναι ένας πύργος τηλεόρασης και ραδιοφώνου στη Μόσχα. Το ύψος του στα 540,1 μέτρα και σχεδιάστηκε από τον Nikolai Nikitin. Αυτή τη στιγμή είναι ο πύργος με την ψηλότερη ''ανεξάρτητη δομή'' στην Ευρώπη και ο 11ος ψηλότερος στον κόσμο. Μεταξύ 1967 και 1976 ήταν ο ψηλότερος στον κόσμο. Ηταν η πρώτη ελεύθερη κατασκευή που ξεπέρασε τα 500 μέτρα σε ύψος. Ο Ostankino δημιουργήθηκε για να σηματοδοτήσει την 50ή επέτειο της Οκτωβριανής Επανάστασης. Ονομάστηκε μετά από τη γύρω περιοχή Ostankino της Μόσχας.

Η κατασκευή ξεκίνησε το 1963 και ολοκληρώθηκε το 1967. Η εκτεταμένη χρήση προεντεταμένου σκυροδέματος είχε ως αποτέλεσμα μια απλή και ανθεκτική κατασκευή. Έχει ξεπεράσει ακόμα και το Empire State Building. Κατείχε αυτό το ρεκόρ για οκτώ χρόνια, μέχρι που ξεπεράστηκε από το CN Tower το 1975, το οποίο ξεπέρασε το ύψος του κατά 13 μέτρα. Ο Πύργος Οστάνκινο παρέμεινε το δεύτερο ψηλότερο με επιδαπέδια δομή κτίριο στον κόσμο για τα επόμενα 32 χρόνια, μέχρι το Burj Khalifa όπου τον ξεπέρασε
. Παραμένει το ψηλότερο σε δομή κτίσμα στην Ευρώπη για πάνω από 50 χρόνια. Ένα σχέδιο του 1994 για την αύξηση του ύψους του πύργου στα 561 μέτρα (1.841 πόδια) με την προσθήκη κεραίας δεν εφαρμόστηκε λόγω έλλειψης χρηματοδότησης






Πραγματικά εντυπωσιακός!



Βρισκόταν δίπλα σε ένα πανέμορφο πάρκο με λίμνη



Αφού μπήκα μέσα με διαδικασίες ελέγχου αεροδρομίου o_O ρώτησα στο γκισέ για τιμή εισόδου! 20 δολάρια! :eek: Ρωτάω την υπεύθυνη αν πάνω θα είναι ανοικτό κάποιο μέρος του πύργου για φώτο και μου λέει ''όχι σήμερα είναι κλειστό'' . Σκέφτομαι για λίγο, αλλά να βγάλω φωτογραφίες από μέσα, νύχτα, με τις τόσες αντανακλάσεις των τζαμιών δίνοντας και 20 δολάρια το θεώρησα λίγο άσκοπο!


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom