Καζακστάν Κιργιστάν Ουζμπεκιστάν Τατζικιστάν Τουρκία Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Συνεχίζουμε προς την Ως ανεβαίνοντας άλλο ένα πάσο, ο δρόμος πολύ καλός, αστυνομία ευτυχώς πουθενά! Συνήθως στο Κιργιστάν στα καλά ασφάλτινα κομμάτια κοντά στις 3 μεγάλες πόλεις (Osh, Jalal Abad, Bishkek) υπάρχει αστυνομία όπου μερικές φορές μπορεί να σου ζητήσει ''λαδωματάκι'' λέγοντας οτι πχ έκανες μια παράβαση (αν θέλουν να σε γράψουν θα βρουν κάτι), εμάς ευτυχώς δεν μας έτυχε κάτι τέτοιο!





Συναντήσαμε αρκετά μικρά ''μαγαζάκια'' στο δρόμο που πουλούσαν διάφορα τοπικά προϊόντα, από τσάι μέχρι φρούτα κλπ









Σταματήσαμε στην κορυφή του πάσου για...φώτο, τι άλλο :D







Περνώντας έξω απ την Ως με αρκετή κίνηση στα μαγαζιά και διάφορους μικροπωλητές στους δρόμους








Στη συνέχεια περάσαμε μέσα απ την Jalal-Abad, μας φαινόταν περίεργο που βλέπαμε τόσα αυτοκίνητα! Είχαμε ξεσυνηθίσει τις προηγούμενες μέρες απ την Dushanbe και μετά όπου βλέπαμε πολύ λίγα





Σταματήσαμε για ξεκούραση αλλά και να τσιμπήσουμε κάτι. Επίσης έπρεπε να γεμίσουμε πάλι βενζίνη διότι το επόμενο πρατήριο ήταν στο Kazarman. Μετά για 1μιση μέρα δεν θα υπήρχε άλλο μέχρι να κατέβουμε απ τα βουνά προς την πρωτεύουσα Μπισκεκ.





Το αγόρι ήθελε να ανταλλάξουμε το καπέλο με το κράνος μου, αλλά του είπα ότι το καπέλο του δεν έχει 5 αστέρια στα crash test :p :haha:



Μικρά παιδιά ελεύθερα στους δρόμους της πόλης χωρίς κανένα φόβο! Στην εκσυγχρονισμένη όμως Ευρώπη δεν υπάρχει περίπτωση να το δεις αυτό...όσο πάει η ελευθερία καταργείται και παίρνει την θέση της ο φόβος και η εγκληματικότητα...:(



Backround η ''τοπική'' παρέα με τα καπέλα



Μετά την Jalal-Abat μπαίνουμε χώμα ανεβαίνοντας πάλι σε υψόμετρo 3000 μέτρων στο ορεινό πάσο Pereval Kaldama







Μαυροκόρακες! :eek:



Αρχίζει το καταπληκτικό χωμάτινο πάσο



Μια στάση για φώτο για να θαυμάσω την θέα αλλά και τον Κώστα που ερχόταν πιο πίσω





Εδώ ο Κώστας από ψηλά!



Και τσουπ σιγά σιγά έφτασε...

 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Ανεβαίνοντας προς την κορυφή σε κάποια στιγμή πετυχαίνουμε ντόπιους νομάδες χωρικούς. Με το που άκουσαν τις μηχανές άρχισαν ν ανεβαίνουν απ τις γιούρτες και τα τσαντίρια που είχαν στήσει. Μας είπαν να κατέβουμε να μας φιλοξενήσουν στα σπίτια τους! Τους ευχαριστήσαμε και τους είπαμε πως είχαμε δρόμο προς το Καζαρμαν και την λίμνη Song Kul!
Για άλλη μια φορά γούρλωσαν τα μάτια όταν έμαθαν από που είχαμε έρθει!

Φυσικά ήρθαν και τα πιτσιρίκια τους για τις κλασικές φώτο με την μηχανή!







Ο χαμογελαστός μπομπιρας με το αυτοσχέδιο ''όπλο'' :p



Και το φοβισμένο μικράκι!



Έτοιμος ο μικρός για νέες περιπέτειες! Ready, Set, Go...! :cool:



Όπως τον έβαλε πάνω στο σάκο έκατσε, δεν κούνησε εκατοστό :D.



Ξεκινάμε για την κορυφή



μια στάση να θαυμάσουμε την θεάρα και τον δρόμο που αγκαλιάζει το βουνό, επιβάλεται!



Only love! :icon_redface: :shock:





Για άλλη μια μέρα είχαμε ''χαθεί'' στα απίστευτα τοπία που βλέπαμε...





Η θέα παρόλη την ''θολούρα'' που είχε, κόβει την ανάσα!








Φτάσαμε επιτέλους στην κορυφή





Μικρή στάση κι εδώ για μερικές φώτο!







Πάμε να κατέβουμε απ την άλλη πλευρά!



Η θέα κι από κει μοναδική...







 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Με τη 18η μέρα το τερμάτισες φίλε @jmar .
Πάω στη 19η, αν και δεν παίρνει παραπάνω.
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Κατεβαίνοντας προς Kazarman





Φανταστική η θέα για άλλη μια φορά







Μικρές στάσεις για φώτο







Εδώ κάποιο μνημείο σε ένα λόφο





Μετά από κάποια χιλιόμετρα φτάσαμε Kazarman και είχαμε άσφαλτο λίγο πριν μπούμε στο
χωριό



Το Kazarman είναι το χωριό και η πρωτεύουσα της περιοχής Toguz-Toro, της περιφέρειας Jalal-Abad, του Κιργιζιστάν στον ποταμό Naryn. Ο πληθυσμός του ήταν 9.486 το 2009. Μια πηγή λέει ότι "αυτός ο κακός οικισμός στην βόρεια περιφέρεια Jalal-Abad έχει κάτι από την απίστευτη φήμη μιας σκληρής πόλης εξόρυξης που βρίσκεται στην τύχη της". Το ορυχείο χρυσού Makmal δεν παρέχει πλέον δουλειά στους ντόπιους. Η πόλη αποκόπτεται σε μεγάλο βαθμό το χειμώνα, όταν οι δρόμοι κλείνουν με χιόνι. Υπάρχει ένα μικρό αεροδρόμιο Kazarman Airport, το οποίο άρχισε να λειτουργεί στη δεκαετία του 1940 ώστε να εξυπηρετεί το ορυχείο χρυσού. Ο σημερινός διάδρομος και τερματικός σταθμός χτίστηκε το 1985. Πρόκειται για περιφερειακό αεροδρόμιο κατηγορίας 3C. Ο διάδρομος έχει όριο βάρους 22 τόνων και δεν διαθέτει αυτόματες εγκαταστάσεις για προσγείωση ενώ λειτουργεί μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το αεροδρόμιο Kazarman δεν διαθέτει τελωνειακούς και συνοριακούς ελέγχους και εξυπηρετεί μόνο πτήσεις εντός του Κιργιζιστάν. Έως το 2000, ο αερολιμένας είχε συνδέσεις όλο το χρόνο με τους Jalal-Abad, Naryn, Bishkek και Osh. Οι πτήσεις προς Jalal-Abad, Osh και Bishkek επαναλειτούργησαν στις 24 Απριλίου 2013.

Μπαίνοντας στο χωριό, μέσω του garmin έψαξα για κάποιο κατάλυμα. Ξαφνικά εμφανίστηκε ένα αυτοκίνητο όπου μόλις μας είδε να ψαχνόμαστε μας ρώτησε αν ψάχνουμε κάτι. Αφού του αναφέραμε οτι ψάχναμε κάποιο ξενώνα μας είπε ότι έχει ένα guesthouse (ήταν τελικά ένα απ τα 3 που μου έβγαζε το garmin)



Ακολουθάμε λοιπόν το αμάξι για τον ξενώνα, κοιτώντας παράλληλα το χάρτη στο GPS



Ανοίγοντας την εξωτερική πόρτα είδαμε άλλο ένα τζιπ ταξιδιωτών να βρίσκεται εκεί, έτσι κι εμείς παρκάραμε τα μηχανάκια στην εσωτερική αυλή. Εκεί γνωρίσαμε το νεαρό ζευγάρι Ολλανδών το οποίο είχαν νοικιάσει το παλιό τζιπ απ το Μπισκέκ και τριγυρνούσαν τα βουνά του Κιργισταν. Όντας αρκετά παλιό είχε κάποια θεματάκια απ οτι μου πε ο νεαρός Ολλανδός, αλλά πίστευε οτι τελικά θα την ''βγάλει'' :D ,απ ότι μας είπαν το είχαν νοικιάσει περίπου 45 δολάρια την μέρα.


Μαστορέψαμε λίγο το Τενερε του Κώστα διότι είχε ένα θέμα με τα νερά του ψυγείου, ανέβαζε θερμοκρασία (από τις προηγούμενες μέρες), και χανόταν τα υγρά απ το δοχείο πλήρωσης (όταν γύρισε ανακάλυψε ότι είχε πρόβλημα η ειδική τάπα του ψυγείου)
Ευτυχώς το ταξίδι το έβγαλε χωρίς πρόβλημα, ένα μικρό άγχος για την θερμοκρασία όμως υπήρχε




Τελειώνοντας με τα μηχανολογικά θέματα, κάτσαμε να πιούμε τσαγάκι και να τα πούμε με τα παιδιά. Πάντα στο τέλος της ημέρας είναι όμορφο να μιλάς με άλλους ταξιδιώτες για τα μέρη που πέρασες και τις εμπειρίες που αποκόμισε ο καθένας! Πόσο ωραίο να μοιράζεσαι ταξιδιωτικές σκέψεις και όνειρα...


Αργότερα κατευθυνθήκαμε προς την γιούρτα που χρησίμευε ως τραπεζαρία και φάγαμε όλοι μαζί το κλασικό πλέον Πλοβ και μια ζεστή σουπίτσα με ωραίο στρογγυλό ψωμάκι :)



ΤΕΛΟΣ 19ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Με τη 18η μέρα το τερμάτισες φίλε @jmar .
Πάω στη 19η, αν και δεν παίρνει παραπάνω.
Όπως είπα ήταν η καλύτερη μέρα από την άποψη των απόκοσμων τοπίων και της οδηγικής απόλαυσης σε αυτά τα βουνά! :clap: Η καλύτερη διαμονή θα είναι την επόμενη (20η μέρα), στην μοναδική λίμνη Song Kul :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είμαι στα μισά της ιστορίας αλλά ήδη έχω διαλέξει πώς θα περιηγηθώ στη χώρα του Τατζικιστάν όταν έρθει η ώρα της. Αξιοζήλευτο το ταξίδι σας σύντροχοι. Οι απανταχού λάτρεις της ελευθερίας λατρεύουν ταυτόχρονα και το ταξίδι με μηχανή.
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Είμαι στα μισά της ιστορίας αλλά ήδη έχω διαλέξει πώς θα περιηγηθώ στη χώρα του Τατζικιστάν όταν έρθει η ώρα της. Αξιοζήλευτο το ταξίδι σας σύντροχοι. Οι απανταχού λάτρεις της ελευθερίας λατρεύουν ταυτόχρονα και το ταξίδι με μηχανή.
Σ'ευχαριστώ πολύ Φένια! Χαίρομαι που προσφέρω κι εγώ το κάτι τις μου στις τόσες πληροφορίες που υπάρχουν εδώ μέσα! Έπίσης χαίρομαι που αρκετές γυναίκες έχουν αυτό το ελεύθερο πνεύμα και λατρεύουν και τις βόλτες με μηχανή, δύσκολα βρίσκεις η αλήθεια είναι :D Να είσαι καλά να ταξιδεύεις όπου και όπως σου κάνει κέφι :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πόση ευτυχία πρέπει να νοιώθει κάποιος που φτάνει σ'αυτές τις δύσκολες και υπέροχες γωνιές της γης. Σοκ και δέος με τις φωτογραφίες και τα φανταστικά τοπία. Άλλοι έχουν εντυπωσιαστεί από τη μηχανάρα που καβαλάς, εγώ έχω εντυπωσιαστεί από τη φωτογραφική σου μηχανάρα! :D Όμως και αυτές που βγάζεις εν κινήσει με τη μικρή μηχανή στο κράνος είναι εξαιρετικές.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σ'ευχαριστώ πολύ Φένια! Χαίρομαι που προσφέρω κι εγώ το κάτι τις μου στις τόσες πληροφορίες που υπάρχουν εδώ μέσα! Έπίσης χαίρομαι που αρκετές γυναίκες έχουν αυτό το ελεύθερο πνεύμα και λατρεύουν και τις βόλτες με μηχανή, δύσκολα βρίσκεις η αλήθεια είναι :D Να είσαι καλά να ταξιδεύεις όπου και όπως σου κάνει κέφι :)
Η αλήθεια είναι ότι μηχανές σα τις δικές σας είναι δύσκολο να τις κουμαντάρει μια γυναίκα. Και οι ταξιδιωτικές βαλίτσες τους είναι ασήκωτες. Στόχος μου είναι αφού αποκτήσω το ταπεινό σουζουκι που έχω βάλει στο μάτι, να φτάσω χαλαρά μέχρι Βοσνία. Τόσο μακριά όσο εσείς δύσκολα από πολλές απόψεις. Όμως επειδή τα -σταν θέλω να τα γυρίσω όλα, το να νοικιασω εκεί κανένα ξερό δε μου φαίνεται κακή ιδέα.
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Η αλήθεια είναι ότι μηχανές σα τις δικές σας είναι δύσκολο να τις κουμαντάρει μια γυναίκα. Και οι ταξιδιωτικές βαλίτσες τους είναι ασήκωτες. Στόχος μου είναι αφού αποκτήσω το ταπεινό σουζουκι που έχω βάλει στο μάτι, να φτάσω χαλαρά μέχρι Βοσνία. Τόσο μακριά όσο εσείς δύσκολα από πολλές απόψεις. Όμως επειδή τα -σταν θέλω να τα γυρίσω όλα, το να νοικιασω εκεί κανένα ξερό δε μου φαίνεται κακή ιδέα.
Θα γίνεις μηχανόβια δλδ! :eek: Με το καλό! :clap: Η αίσθηση της ελευθερίας που σου δίνει η μοτοσυκλέτα είναι το κάτι άλλο! Η Βοσνία είναι πανέμορφη χώρα με πολλόυς κρυμμένους θησαυρούς οδηγικά, όπως και όλα τα Βαλκάνια!

Πάντως όλοι από κάπου ξεκινάνε...όπως και η κυρία που συναντήσαμε που γυρίζει τον κόσμο! :D

 
Last edited:

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Πόση ευτυχία πρέπει να νοιώθει κάποιος που φτάνει σ'αυτές τις δύσκολες και υπέροχες γωνιές της γης. Σοκ και δέος με τις φωτογραφίες και τα φανταστικά τοπία. Άλλοι έχουν εντυπωσιαστεί από τη μηχανάρα που καβαλάς, εγώ έχω εντυπωσιαστεί από τη φωτογραφική σου μηχανάρα! :D Όμως και αυτές που βγάζεις εν κινήσει με τη μικρή μηχανή στο κράνος είναι εξαιρετικές.
Σ ευχαριστώ! 'Oπως αναφέρω και στο bio μου ''Photography is my love affair with life and Mototraveling is my passion''! :)

Η αλήθεια είναι ότι τα συναισθήματα που σε κατακλύζουν ταξιδεύοντας μακριά με την μηχανή σου είναι απερίγραπτα! Όπως απερίγραπτη είναι και η αίσθηση ελευθερίας που νιώθεις περνώντας από τόσα διαφορετικά μέρη και πολιτισμούς!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
My beba...:icon_redface: Με πήγε τόσα χιλιόμετρα χαρίζοντας μου απίστευτα συναισθήματα...πως να μην την έχω στα όπα όπα μετά? Άντε τώρα μια γυναίκα να μας καταλάβει... :D
Μην το λες!!!

Ορίστε:
Αξιοζήλευτο το ταξίδι σας σύντροχοι. Οι απανταχού λάτρεις της ελευθερίας λατρεύουν ταυτόχρονα και το ταξίδι με μηχανή.
Και συνεχίζει το κορίτσι:
Όμως επειδή τα -σταν θέλω να τα γυρίσω όλα, το να νοικιασω εκεί κανένα ξερό δε μου φαίνεται κακή ιδέα.

Και επειδή κάποια πράγματα είναι δικαιολογίες, κάνε τις συγκρίσεις:
Μια (καλή) μηχανή ποτέ δε θα σε αφήσει στα μισά του δρόμου.
Μια (καλή) μηχανή ποτέ δε θα σου ζητήσει περισσότερα από όσα έχεις υπολογίσει.
Μια (καλή) μηχανή πάντα καταλαβαίνει τις προθέσεις σου και σε βοηθά να τις πραγματοποιήσεις.
Μια (καλή) μηχανή πάντα είναι καθαρή και έτοιμη για να βγείτε στο δρόμο.
Μια (καλή) μηχανή ποτέ δε θα αφήσει άλλον να την οδηγήσει.

Μια (καλή) γυναίκα ποτέ δε θα σε αφήσει στα μισά του δρόμου.
Μια (καλή) γυναίκα ποτέ δε θα σου ζητήσει περισσότερα από όσα έχεις υπολογίσει.
Μια (καλή) γυναίκα πάντα καταλαβαίνει τις προθέσεις σου και σε βοηθά να τις πραγματοποιήσεις.
Μια (καλή) γυναίκα πάντα είναι καθαρή και έτοιμη για να βγείτε στο δρόμο.
Μια (καλή) γυναίκα ποτέ δε θα αφήσει άλλον να την οδηγήσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom