Καζακστάν Κιργιστάν Ουζμπεκιστάν Τατζικιστάν Τουρκία Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Ταιριάζει γάντι :haha::haha::haha:

Φίλε woooow! Δέος! Τι όνειρο ήταν αυτο..! Τι ελευθερια..απίστευτες εικόνες,έχω ενθουσιαστει
Δηλώνω συμμετοχή
Σ'ευχαριστώ κορίτσι! Ήταν όντως έτσι...ένα όνειρο, με την ελευθερία και τις εικόνες που σου προσφέρει η μηχανή...

Υπάρχει μια θέση στο Overlanding Africa :D, θα σε οδηγήσω στους δρόμους και την ελευθερία που σου προσφέρει η μπέμπα κι εσύ στις ψυχές των ανθρώπων που τόσο όμορφα εισχωρείς :)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
Η θέση κλείστηκε, δεν κάνω πλάκα!
Ότι και να προσπαθήσατε προχτές να μου εξηγήσετε για την κούραση και τις δυσκολίες δε μου λένε μια, μπροστά στα συναισθηματα που μεταφέρεις από τα κείμενα και τις φωτογραφιες
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Η θέση κλείστηκε, δεν κάνω πλάκα!
Ότι και να προσπαθήσατε προχτές να μου εξηγήσετε για την κούραση και τις δυσκολίες δε μου λένε μια, μπροστά στα συναισθηματα που μεταφέρεις από τα κείμενα και τις φωτογραφιες
Σιγά που θα κώλωνες!! Σε έκοψα τι μουρλοκομείο είσαι :haha: Ετοιμάσου για καμιά Κρητική βόλτα στα βουνά να τεσταριστείς :D Μπλέξαμε!! @eva kas @kokolaki @Vito :p
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
ΗΜΕΡΑ 24η, 26 Αυγούστου 2018

Almaty - Balkash

Χλμ ημέρας 640



Αφού ξύπνησα , πήρα το πρωινό μου μαζί με το ζευγάρι απ την Ισπανία που γνώρισα χτες. Στα Χοστελ δεν υπάρχει περίπτωση να αισθανθείς μόνος, οι περισσότεροι ταξιδιώτες επιδιώκουν τον διάλογο και μόνο αν εσύ είσαι κλεισμένος στο καβούκι σου θα νιώσεις μοναξιά!
Το καλό με το μοναχικό ταξίδι είναι ότι εσύ ορίζεις τον χρόνο, σε ότι κι αν κάνεις! Έχει και τα καλά του και τα κακά του , απ την άποψη ότι είσαι μόνος και πρέπει να αντιμετωπίσεις το οτιδήποτε. Πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 και η σκέψη να προπορεύεται της κάθε ενέργειας!

Η διαδρομή που θα ακολουθούσα μέχρι την πρωτεύουσα Αστανα, θα χωριζόταν σε 2 μέρη, την πρώτη μέρα θα διανυκτέρευα στην λίμνη Balkash στην ομώνυμη πόλη. Θα είχα μπροστά μου περίπου 650 χλμ ατελείωτης στέπας! Ο καιρός ξεκίνησε ιδανικός, ετοίμασα λοιπόν τα πράγματα και ξεκίνησα σιγά σιγά!


Βγαίνοντας απ το Αλματι



Πολύ γρήγορα το τοπίο άλλαξε και η γνωστή ατελείωτη στέπα του Καζακσταν έκανε την εμφάνιση της...



Μαζί μ'αυτήν εμφανίστηκαν και τα ευγενή τετράποδα, οι καμήλες! Μονοκάμπουρες αυτή τη φορά! (Πως λέμε μονοκύλινδρο μηκανάκι ένα πράμα! :p)





Ευθείες όσο φτάνει το μάτι στο λοφάκι, μετά πάλι μια απ τα ίδια!





Η συγκεκριμένη διαδρομή θέλει λίγο προσοχή με τα βενζινάδικα, δεν πρέπει να παραλείπεται κανένα! Ανά περίπου 130-180 χλμ έχει με 90αρα βενζίνη εννοείται!



Συνεχίζοντας και πλησιάζοντας σιγά σιγά την λίμνη η οποία φαίνεται από μακριά



Περνώντας και απ τις γνωστές πλέον αποξηραμένες λίμνες με αλάτι





Σιγά σιγά περνάω παραλιακά απ την λίμνη, με τα πρώτα σύννεφα κάνουν την εμφάνιση τους...



Αυτό το ουράνιο τόξο εκεί στο βάθος δεν είναι για καλό ! Κάτι κρύβεται από πίσω! :D



Πραγματικά μετά από κάποια χλμ που ''έπιασα'' λίμνη, άρχισε να βρέχει. Το χειρότερο ήταν ότι άρχισε ένας πλαγιομετωπικος αέρας που με ταλαιπώρησε αρκετά, καθώς δεν μπορούσα να οδηγήσω χαλαρός. Καθόμουν πλάγια και κόντρα του για να μην με μαστιγώνει στο πλάι! Έτσι σε συνδυασμό με τις ατελείωτες ευθείες με διέλυσε! :confused:



Μου χάρισε όμως ένα υπέροχο κάδρο!





Συνεχίζοντας στην αφιλόξενη στέπα, την μονοτονία σπάνε κάποια χωριά με μερικά διάσπαρτα σπίτια








Το απογευματάκι επιτέλους έφτασα στην παραλίμνια πόλη Balkash.





Τα πρώτα 300 χλμ ήταν ψιλοσπαστηρι και τα επόμενα 350 ενώ ήταν καλά ο δυνατός πλάγιος άνεμος με πήγαινε με τις μπάντες, κερασάκι η βροχούλα στα τελευταία 50 χλμ

Φτάνω λοιπόν στο ξενοδοχείο παλαιού Ρώσικου στίλ! Τι να κάνω, εδώ δεν έχει πολυτέλειες! Το ξενοδοχείο ήταν το Otel' "Balkhash" ,φαινόταν άδειο και σκοτεινό!
Μπαίνω μέσα με τα αδιάβροχα, ήμουν και λίγο ταλαιπωρημενος με τον αέρα και την βροχή, κατευθύνομαι προς το ξανθό ''σκυλί'' του πολέμου receptionist :haha: ρώσικης προέλευσης και τις ζητάω ένα δωμάτιο. Μου γράφει στο κομπιουτεράκι 8000 tenge δλδ 21 δολάρια! Της λέω σε(σε άπταιστα νοηματικά μαζί με κομπιουτεράκι :D) ότι στο ίντερνετ διάβασα για 5000 τένγκε (12 δολάρια) , μου λέει α ναι? Δώσε τότε 5000!! :haha: ότι αρπάξουν δλδ! Χαζομάρα που δεν της είπα και λιγότερα! Μου αναφέρει όμως οτι αν πληρώσεις με κάρτα θα είναι 6000 τενγκε! Ότι να ναι, για να μην τους φάει η τράπεζα την προμήθεια την πασάρουν στον πελάτη!
Φυσικά όπως καταλάβατε δεν μιλούσε γρί αγγλικα, όλες οι συνεννοήσεις με νοηματική!


 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Ανεβαίνοντας στον όροφο που ήταν το δωμάτιο, σκιάχτηκα! :p Τοίχοι ντυμένοι με ταπετσαρία που σε ορισμένα σημεία ήταν σχισμένη!
Μύρισε Παλιά old school Σοβιετιλα, νομίζα ότι θα μου την έπεφτε κάνας πράκτορας της KGB , από καμιά γωνιά :haha:




Τα ίδια και στο δωμάτιο! Κοιμήθηκα στα λεοπάρ σκεπάσματα! :xalara:Η τουαλέτα μέσα δεν το συζητώ...να τρέχουν τα καζανάκια, να σφυρίζουν, σαν ταινία τρόμου ένα πράγμα! Η πόρτα, παλιά ξύλινη ίσα που έκλεινε! Ωραίες καταστάσεις :D



Όσο για την θέα, το δωμάτιο έβλεπε τον σκουπιδότοπο απέναντι! :haha:



Το Balkhash βρίσκεται στη βόρεια ακτή της λίμνης Balkhash, στον κόλπο Bertys και στα νότια του Kazakh Uplands. Πληθυσμός πόλης: 68.833 Ιδρύθηκε το 1937 ως βιομηχανική πόλη επικεντρωμένη στην εξόρυξη και την τήξη του χαλκού όπου ακόμα και σήμερα συνεχίζεται η εκμετάλλευση του. Η πόλη βρίσκεται περίπου 500 χιλιόμετρα δυτικά των κινεζικών συνόρων στη βόρεια πλευρά της λίμνης σε υψόμετρο 440 μ. Η ιστορία της πόλης συνδέεται στενά με την εξόρυξη των κοιτασμάτων χαλκού και την ανάπτυξη του εργοστασίου τήξης.



Άκρως βιομηχανική πόλη στην όψη με τα μεγάλα φουγάρα να καπνίζουν τον ουρανό





Η χαρακτηριστική ''καρδιά'' σε ακόμα μια πρώην USSR πόλη!





Λίμνη Μπαλκάς είναι μία από τις μεγαλύτερες λίμνες στην Ασία και η 15η μεγαλύτερη στον κόσμο. Βρίσκεται στην Κεντρική Ασία στο νοτιοανατολικό Καζακστάν και ανήκει σε μια ενδοροϊκή (κλειστή) λεκάνη που μοιράζεται το Καζακστάν και η Κίνα, με μια μικρή μερίδα της Κιργιζίας. Η λίμνη γεμίζει μέσω επτά ποταμών, ο πρωταρχικός των οποίων είναι ο ποταμός Ίλι, φέρνοντας το μεγαλύτερο μέρος της εισροής των ακτών. Άλλοι, όπως ο Karatal, παρέχουν τόσο επιφανειακή όσο και υπόγεια ροή. Ο Ηλί τροφοδοτείται με βροχοπτώσεις, αλλά και σε μεγάλο βαθμό με εαρινό χιονόνερο, από τα βουνά της περιοχής Xinjiang της Κίνας. Η λίμνη σήμερα καλύπτει έκταση περίπου 16.400 τετραγωνικών χιλιομέτρων (6.300 τ.μ.). Ωστόσο, όπως και η θάλασσα Aral, συρρικνώνεται εξαιτίας της εκτροπής των υδάτων από τα ποτάμια που την τροφοδοτούν. Χωρίζεται από ένα στενό σε δύο ξεχωριστά μέρη. Το δυτικό μέρος είναι γλυκό νερό, ενώ το ανατολικό μισό είναι αλατούχο. Το ανατολικό τμήμα είναι κατά μέσο όρο 1,7 φορές πιο βαθύ από το δυτικό τμήμα. Σημαντικές οικονομικές δραστηριότητες στην περιοχή περιλαμβάνουν εξόρυξη, επεξεργασία μεταλλευμάτων και αλιεία. Ενώ το μέγεθος της αυξάνεται προσωρινά, υπάρχει μια ανησυχία λόγω της απερήμωσης και της βιομηχανικής δραστηριότητας.






λίγος ο κόσμος που κυκλοφορούσε





Κατευθυνόμενος προς το μνημείο, μύρισε παλιά old school Σοβιετιλα λέμε! :xalara:





Όλα τα μνημεία παραπέμπουν στον Ρώσικο στρατό του Β' Παγκοσμίου πολέμου με τα εκατοντάδες θύματα γραμμένα σε πελώριους τοίχους







Η πλατεία κοντά στο μνημείο θυμίζει σκηνικό πολέμου





Παλιά κτίρια που φέρνουν στην μνήμη άλλες εποχές...









φτωχά και παρατημένα κουτιά...



Αφού έκανα μια μικρή βόλτα, βρήκα ένα μίνι μάρκετ και πήρα διάφορα πράγματα για πρωινό και βραδινό, καθώς δεν έβρισκα κάτι αξιοπρεπές να κάτσω! Μπαίνοντας στο μίνι μάρκετ οι ντόπιοι που βρισκόντουσαν μέσα με κοίταξαν λες και ήμουν εξωγήινος! Αμέσως όμως έσπευσαν να με εξυπηρετήσουν με ευγένεια.
Αφού ψώνισα έβαλα και βενζίνη σε ένα άθλιο βενζινάδικο, η αντλία του οποίου ήταν μηχανική, έδειχνε μόνο λίτρα και σίγουρα έκλεβε απ ότι διαπίστωσα. Με τιμή 0,5 Ε/λτ δεν με ένοιαξε κι ας μου έφαγε 1-2 λιτράκια :D




Κατευθύνθηκα σιγά σιγά στο σκοτεινό ξενοδοχείο κι αφού έφαγα, την έπεσα για ύπνο, περνώντας μια βραδιά τρόμου! (καζανάκια, βρύσες, διάφοροι θόρυβοι, τα πάντα όλα!) :p

Δεν κράτησε όμως για πολύ, καθώς με την κούραση που είχα με πήρε αμέσως ο Μορφέας!


ΤΕΛΟΣ 24ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
μπράβο ρε παιδιά!πολύ δυνατές εμπειρίες, ταξιδεύουμε και μεις μαζί σας σε μέρη που δύσκολα θα τα βλέπαμε.
πάντα είχα στο νου ενα ταξίδι στα ..σταν αλλά το βλέπω δύσκολο για την ώρα.
Αν και έχουμε βάλει στόχο με κάτι φίλους να πάμε στο ράλυ Μογγολίας αμα θα πάρουμε την σύνταξη!:p λέμε τώρα...
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
μπράβο ρε παιδιά!πολύ δυνατές εμπειρίες, ταξιδεύουμε και μεις μαζί σας σε μέρη που δύσκολα θα τα βλέπαμε.
πάντα είχα στο νου ενα ταξίδι στα ..σταν αλλά το βλέπω δύσκολο για την ώρα.
Αν και έχουμε βάλει στόχο με κάτι φίλους να πάμε στο ράλυ Μογγολίας αμα θα πάρουμε την σύνταξη!:p λέμε τώρα...
Να σαι καλά! Εύχομαι μια μέρα να το πραγματοποιήσεις, καθώς τα συναισθήματα που θα αποκομίσεις είναι το κάτι άλλο!
Όσο για το Mongul Rally είναι απίθανη εμπειρία απ ότι είδαμε! Αρκετά πληρώματα με πολύ γέλιο, συναντήσεις και αλληλεγγύη! Θέλει και μια τρέλα να αντιμετωπίσεις την κάθε κατάσταση που θα προκύψει!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
ΗΜΕΡΑ 25η, 27 Αυγούστου 2018

Balkash - Astana

Χλμ ημέρας 600



Ξύπνησα αρκετά πρωί στο ξενοδοχείο του τρόμου! :D Σε όλο το ξενοδοχείο πέτυχα μόνο ένα μεσήλικα, δεν πρέπει να υπήρχε άλλος κόσμος! Ήθελα να φύγω νωρίς ώστε να φτάσω και νωρίς στην Αστάνα, ώστε να προλάβω να την περπατήσω. 600 χλμ στέπας λοιπόν για σήμερα με καλό αυτοκινητόδρομο στα τελευταία 200 και αρκετά καλά τα υπόλοιπα.

7μιση το πρωί είχα ήδη ξεκινήσει, μια ψυχρούλα την είχε η αλήθεια είναι σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες! Το τοπίο δεν άλλαξε, η ίδια βαρετή και μονότονη στέπα που είχαμε συναντήσει και από την δυτική πλευρά με τον Κώστα μπαίνοντας από Ρωσία στο Καζακσταν. Τότε βέβαια επειδή την βλέπαμε για πρώτη φορά, μας κέντρισε το ενδιαφέρον αλλά πλέον δεν μου πρόσφερε το κάτι διαφορετικό!Βέβαια αν με ρωτήσεις τώρα φυσικά και θα ήθελα να ξαναβρίσκομαι εκεί στην ίδια στέπα :D Απ την κάμερα κράνους έγραψα πολύ λίγο καθώς οι σκληροί δίσκοι και οι κάρτες είχαν γεμίσει σχεδόν και έπρεπε να κάνω οικονομία!



Σε ορισμένες ευθείες υπήρχαν κάτι μικρά γεφυράκια και στην συνέχεια πλάτωμα, πριν τα γεφυράκια αυτά υπήρχε ταμπέλα για όριο 70 χλμ. Εκεί λοιπόν μετά την ταμπέλα πέτυχα 2-3 φορές κάποιους στημένους αστυνομικούς, γι αυτό και σ αυτά τα σημεία έκοβα στα 50χλμ!. Κάποια οχήματα στο αντίθετο ρεύμα μου αναβόσβηναν και τα φώτα σαν προειδοποίηση. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, δεν με σταμάτησε κανείς.



Την μονοτονία μερικές φορές έσπαγαν κάποια νικρά χωριά που συναντούσα στο δρόμο μου





Όλη η μέρα πήγε με γκάζι ''καρίδι''! :clap: . Δεν σταμάτησα πουθενά παρά μόνο για βενζίνη, κι εδώ θέλει λίγο προσοχή με τα βενζινάδικα καθώς είναι ''αραιά''



Φτάνοντας στην πόλη Καραγάντα έκανα μια στάση ανεφοδιασμού και τσίμπησα και κάτι στα γρήγορα! Μου έμεναν ακόμα 250 χλμ απ τα οποία τα τελευταία 200 ήταν αυτοκινητόδρομος.





Φτάνοντας σιγά σιγά στην πόλη







Κατά την είσοδο εντυπωσιάζουν τα πελώρια κτίρια






Έμεινα στο καταπληκτικό Hostel Nomad 4x4 με 5 δολάρια! ( απεριόριστο τσάι και καφέ)
Είχα δει ότι ήταν στο κέντρο κι ότι είχε κλειστή αυλή για πάρκινγκ, επίσης το επισκεπτόντουσαν ταξιδιώτες με μηχανές, τζιπ κλπ. Η οικοδέσποινα ήταν καταπληκτική με καλωσόρισε με τσάι και το κλασικό στρογγυλό ψωμί μαζί με σπιτική μαρμελάδα! Ντουζάκι και βολτούλα στην φαντασμαγορική Αστάνα!
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
H Αστανά είναι η πρωτεύουσα και δεύτερη σε πληθυσμό πόλη του Καζακστάν (μετά το Αλμάτι). Βρίσκεται στις όχθες του ποταμού Ισίμ στο βόρειο-κεντρικό τμήμα του Καζακστάν, στην επαρχία Ακμόλα, αν και διοικητικά διαχωρίζεται από την υπόλοιπη επαρχία. Ο πληθυσμός της είναι 1.029.556 κάτοικοι (2017).

Ιδρύθηκε το 1830 με την ονομασία Ακμόλι ή Ακμολίνσκι Πρικάζ , και υπηρέτησε ως αμυντική οχύρωση των Κοζάκων της Σιβηρίας. Το 1832 στον οικισμό χορηγείται καθεστώς πόλης και μετονομάζεται σε Ακμόλινσκ. Στις 20 Μαρτίου του 1961 η πόλη μετονομάστηκε σε Τσελίνογκραντ για να σηματοδοτήσει την εξέλιξη της πόλης ως πολιτιστικό και διοικητικό κέντρο. Το 1992 μετονομάστηκε σε Ακμόλα, το τροποποιημένο αρχικό όνομα που σημαίνει «λευκός τάφος». Στις 10 Δεκεμβρίου του 1997 η Ακμόλα αντικατέστησε το Αλμάτι και έγινε η πρωτεύουσα του Καζακστάν. Στις 6 Μαΐου του 1998, μετονομάστηκε σε Αστανά, που σημαίνει «η πρωτεύουσα» στα Καζακικά.

Η Αστανά είναι μια σχεδιασμένη πόλη, όπως η Μπραζίλια στη Βραζιλία, η Καμπέρα στην Αυστραλία και η Ουάσινγκτον των ΗΠΑ. Το ρυθμιστικό σχέδιο της σχεδιάστηκε από τον Ιάπωνα αρχιτέκτονα Κίσο Κουροκάβα. Δεδομένου ότι είναι η έδρα της κυβέρνησης του Καζακστάν, βρίσκονται η Βουλή, το Ανώτατο Δικαστήριο, το Ακ Όρντα Προεδρικό Μέγαρο και πολλές δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμοί.
Η Αστανά είναι η δεύτερη πιο ψυχρή πρωτεύουσα στον κόσμο μετά την Ουλάν Μπατόρ της Μογγολίας, μια θέση που κατείχε προηγουμένως η πρωτεύουσα του Καναδά, Οττάβα, έως ότου η Αστανά έγινε πρωτεύουσα το 1997

Η αρχιτεκτονική του κέντρου της πόλης είναι οπτικά εντυπωσιακή, σου δίνει πραγματικά μια αίσθηση επιστημονικής φαντασίας η οποία σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα.
Όλο αυτό το αρχιτεκτονικό δημιούργημα είναι του βρετανού αρχιτέκτονα Λόρδου Νόρμαν Φόρστερ ενός εκ των κορυφαίων αρχιτεκτόνων του κόσμου και δεν είναι τυχαίο ότι το 1999 απέσπασε το βραβείο της «Πόλης του Κόσμου», αφού στην πόλη βρίσκονται μερικά από τα πιο εντυπωσιακά κτίρια της Ασίας.

Κατεβαίνοντας αμέσως σου κάνουν αίσθηση αυτά τα φαντασμαγορικά κτίρια







Καθώς έκανα βόλτα να βρω μια τράπεζα να αλλάξω σε τοπικό νόμισμα, ρώτησα έναν ντόπιο ο οποίος προσφέρθηκε να με πάει στην κοντινότερη τράπεζα με αμάξι! Αποφεύγω να μπαίνω έτσι μόνος σε ξένα αυτοκίνητα ειδικά σε ξένη χώρα αλλά ο τύπος φαινόταν καλοκάγαθος και μόλις έμαθε οτι ήμουν από Ελλάδα μου ανέφερε οτι ''είναι τιμή μου να βοηθήσω έναν Έλληνα'' !! Έπαθα κοκομπλόκο! Μπαίνω στο αμάξι κι αφού κάνουμε ίσα με 300 μέτρα μου λέει, εδώ είναι! Καλά του λέω δεν χρειαζόταν αφού ήταν τόσο κοντά! Όχι μου λέει ήθελα να σε βοηθήσω! Τι να πω...έμεινα για άλλη μια φορά απ την καλοσύνη των Ασιατών!





Πελώριοι ουρανοξύστες, New York wannabe town!!






O πύργος The Baiterek Tower

είναι ένας πύργος μνημείο και παρατήρησης, αποτελεί έμβλημα της πόλης. Ο πύργος βρίσκεται στη λεωφόρο Nurzhol και θεωρείται σύμβολο του Καζακστάν μετά την ανεξαρτησία του.





City Park Το πάρκο της πόλης








Η ''πύλη'' της πόλης







Διάφορα κυβερνητικά κτίρια





Το Δημαρχείο της πόλης



Ανέβηκα στον πύργο The Baiterek Tower , είχε αρκετό κόσμο και πολύ ασφάλεια! Σου έλεγχαν τα πάντα λες και ήσουν σε αεροδρόμιο, σκάνερ για άτομα και αντικείμενα! Πλήρωσα 3 δολάρια για να θαυμάσω την θέα της πόλης από ψηλά



Διαφορετικής αρχιτεκτονικής ουρανοξύστες!











Εσωτερικά του πύργου







In New York!!! NOT! :D

 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Αφού έβγαλα τις πανοραμικές μου φώτο κατέβηκα πάλι κάτω για να προχωρήσω προς το Khan Shatyr





National Academic Library











Έχει πέσει πολύ περπάτημα καθώς η πόλη είναι τεράστια!



Το τζαμί Nur-Astana είναι το τρίτο μεγαλύτερο τζαμί στην Κεντρική Ασία. Το ύψος των 40 μέτρων συμβολίζει την εποχή του Προφήτη Μωάμεθ, ενώ το ύψος των μιναρέδων είναι 63 μέτρα. Το τζαμί βρίσκεται στην αριστερή όχθη του ποταμού και φτιάχγηκε τον Μάρτιο του 2005. Το τζαμί ήταν δώρο, σύμφωνα με τη συμφωνία του Προέδρου του Καζακστάν Nursultan Nazarbayev και του Emir του Κατάρ Hamad bin Khalifa. Έχει χωρητικότητα 5.000 πιστών , συμπεριλαμβανομένων 2.000 για λατρείας έξω από το τζαμί. Η δομή είναι κατασκευασμένη από γυαλί, σκυρόδεμα και γρανίτη

Nur-Astana Mosque







Υπήρχε μια σχετική ηρεμία παντού







Τα κτίρια με είχαν μαγέψει!





Τεράστιες πλατείες και συντριβάνια







Ο ευρυγώνιος φακός είχε πάρει κυριολεκτικά φωτιά! :clap:







 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Το Khan Shatyr είναι ένα διαφανές ''κτίριο'' σαν σκηνή. Το αρχιτεκτονικό σχέδιο, χτίστηκε σε νεοφιλεστρικό στυλ, αποκαλύφθηκε από τον Πρόεδρο του Καζακστάν Nursultan Nazarbayev στις 9 Δεκεμβρίου 2006. Η σκηνή των 150 μ. έχει μια ελλειπτική βάση μήκους 200 μ., η οποία καλύπτει 140.000 τετραγωνικά μέτρα Κάτω από τη σκηνή, η περιοχή τριγύρω είναι μεγαλύτερη από 10 γήπεδα ποδοσφαίρου, είναι ένα αστικό πάρκο εσωτερικού χώρου, εμπορικό και ψυχαγωγικό κέντρο με πλατείες και λιθόστρωτα δρομάκια, ποταμό με βάρκες, εμπορικό κέντρο, μίνι γκολφ και εσωτερική παραλία. Η οροφή του υφάσματος είναι κατασκευασμένη από μαξιλάρια ETFE που παρέχονται από το Vector Foiltec αιωρούμενα σε ένα δίκτυο καλωδίων που είναι αρμαθιές από έναν κεντρικό πυργίσκο. Έχει σχεδιαστεί για να διατηρεί εσωτερική θερμοκρασία μεταξύ 15-30 ° C στον κύριο χώρο και 19-24 ° C στους δευτερεύοντες.





Gashyktar





H κλασική ταμπέλα που υπάρχει σε όλα τα Σταν!







Μπήκα για λίγο στην τεράστια σκηνή που γινόταν ο κακός χαμός από νεολαία! Πολλά μαγαζιά με διάφορα ηλεκτρονικά είδη και entertainment. Αφού χάζεψα μέσα ξαναπήρα τον δρόμο για την άλλη πλευρά της πόλης





Η Όπερα της Αστάνα








Αρκετά supercars ανάμεσα σε χρέπια!





Σιγά σιγά καθώς νύχτωνε έκατσα σε ένα Mcdonalds και τσίμπησα κάτι burger που είχα πεθυμήσει! :cool:



Γύρισα στο Χόστελ αποκαμωμένος κυριολεκτικά! Τρελό περπάτημα σήμερα! Μίλησα λίγο με κάτι ταξιδιώτες οι οποίοι ήταν από Γαλλία με ένα μεγάλο Land Rover ειδικά φτιαγμένο σαν τροχόσπιτο! Κοιμήθηκαν εκεί μέσα στην αυλή του Χοστελ και απλά χρησιμοποίησαν τα λουτρά και την κουζίνα να μαγειρέψουν. Αφού μίλησα και λίγο με την ιδιοκτήτρια στην συνέχεια έπεσα ξερός! Αν είχα χρόνο θα καθόμουν άλλη μια μέρα στην Αστάνα, άξιζε και με το παραπάνω αλλά με βάση το χρονοδιάγραμμα ήμουν οριακά στην βίζα της Ρωσίας (ένα μήνα) αν ήθελα να δω την Μόσχα και την Αγία Πετρούπολη (από 2 μέρες έκαστη)! Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι δεν βρήκα κάποιο πεζόδρομο με μαζεμένα μαγαζάκια, τα περισσότερα ήταν διάσπαρτα, το Αλμάτι σίγουρα το ένιωσα πιο ''ζεστό'' σαν πόλη, η αστάνα ήταν μια μεγαλούπολη περισσότερο απρόσωπη!

ΤΕΛΟΣ 25ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom