Travelstories : Όπως Λέμε "Διεύρυνση Ταξιδιωτικών Οριζόντων"

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Με αφορμή διάφορους ταξιδιωτικούς διαγωνισμούς και κάποιες σκέψεις για τα "18 χρόνια", παρατήρησα ότι κατά καιρούς έχω διαβάσει Ταξιδιωτικές Ιστορίες για μέρη τα οποία δεν μου είχαν κεντρίσει ποτέ πριν το ενδιαφέρον να τα επισκεφθώ και πλέον έχουν μπει στην travel list μου.

Θεωρώ πως όσο πολυταξιδεμένος κι ας είναι κάποιος, ύστερα από λίγο καιρό στο forum αρχίζει και ανακαλύπτει καινούριες περιοχές, οι οποίες, μέσω των εμπειριών που έχουν μοιραστεί άλλοι επισκέπτες τους, αρχίζουν να του κεντρίζουν το ενδιαφέρον.

Εγώ από ιστορίες άλλων μελών, έχω "μάθει" και θα ήθελα να επισκεπτόμουν διάφορες χώρες:

Λάος (η χώρα αυτή της Ινδοκίνας αδικείται με γείτονες όπως η Ταϊλάνδη, η Καμπότζη, το Βιετνάμ)
Κόστα Ρίκα (ένας από τους κορυφαίους φυσιολατρικούς προορισμούς)
Μικρονησία - όχι μόνο την FSM (περίπτωση σαν του Λάος)
Μεξικό (ντρέπομαι και μόνο που το γράφω, αλλά είναι αλήθεια)
Ισλανδία (τη θεωρούσα κυριολεκτικά μια αδιάφορη "παγωμένη Γη")

Εσείς ποιες χώρες / εδάφη που "μάθατε" από το Travelstories έχετε βάλει στα ταξιδιωτικά πλάνα σας;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εννοείται πως έχω πάρει ιδέες για ταξίδια ή για συγκεκριμένα αξιοθέατα από το φόρουμ. Αρκετές φορές έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες μου επίσης.

Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση είναι ένα ταξίδι που να συνδυάζει Riga, Tallinn και Vilnius. Λόγω ιστοριών στο φόρουμ το έχω πολύ ψηλά σε προτεραιότητα, ενώ πριν δεν υπήρχε καν στη λίστα μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Ιρλανδία πήγα μετά από παρότρυνση μέλους εδώ μέσα. Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ κι ήμουν ανίδεος για τον αρχαιολογικό της πλούτο. 3 εβδομάδες πέρασα φανταστικά, Γενάρη μήνα κιόλας που ήμασταν κυριολεκτικά μόνοι παντού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Αρχισα να γυριζω τη Γαλλια- την οποια για καποιο λογο αγνοουσα- λογω των σχολιων του @Señor_Nada και του @taver . Ειχα κανει 2 ταξιδια μονο, τωρα εφτασα στα 4 πολυημερα και εχω κι αλλα στο πλανο.
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Εγώ θα πω για την Ευρώπη γενικά.
Σνομπαρα πολύ την Ευρώπη τις παλιές εποχές που ήταν φτηνότερα τα μακρινά ταξιδια κ την απαξιουσα, παρότι αραιά κ πού ταξίδευα και εντός Ευρώπης.

Από εδώ μέσα εκπαιδεύτηκα να τη δω με άλλο μάτι κ βέβαια να ανακαλύψω ένα σωρό ευρωπαϊκούς προορισμούς που όταν καν ήξερα την ύπαρξη τους.

Τώρα έχω μια ατέλειωτη ευρωπαϊκή λίστα η οποία αυξάνεται συνεχώς.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Με αφορμή διάφορους ταξιδιωτικούς διαγωνισμούς και κάποιες σκέψεις για τα "18 χρόνια", παρατήρησα ότι κατά καιρούς έχω διαβάσει Ταξιδιωτικές Ιστορίες για μέρη τα οποία δεν μου είχαν κεντρίσει ποτέ πριν το ενδιαφέρον να τα επισκεφθώ και πλέον έχουν μπει στην travel list μου.

Θεωρώ πως όσο πολυταξιδεμένος κι ας είναι κάποιος, ύστερα από λίγο καιρό στο forum αρχίζει και ανακαλύπτει καινούριες περιοχές, οι οποίες, μέσω των εμπειριών που έχουν μοιραστεί άλλοι επισκέπτες τους, αρχίζουν να του κεντρίζουν το ενδιαφέρον.

Εγώ από ιστορίες άλλων μελών, έχω "μάθει" και θα ήθελα να επισκεπτόμουν διάφορες χώρες:

Λάος (η χώρα αυτή της Ινδοκίνας αδικείται με γείτονες όπως η Ταϊλάνδη, η Καμπότζη, το Βιετνάμ)
Κόστα Ρίκα (ένας από τους κορυφαίους φυσιολατρικούς προορισμούς)
Μικρονησία - όχι μόνο την FSM (περίπτωση σαν του Λάος)
Μεξικό (ντρέπομαι και μόνο που το γράφω, αλλά είναι αλήθεια)
Ισλανδία (τη θεωρούσα κυριολεκτικά μια αδιάφορη "παγωμένη Γη")

Εσείς ποιες χώρες / εδάφη που "μάθατε" από το Travelstories έχετε βάλει στα ταξιδιωτικά πλάνα σας;
Εγώ χάρη σε σένα κ τη καταπληκτική σου ιστορία για την Ουάσιγκτον την έβαλα οπωσδήποτε στα ταξιδιωτικά μου πλάνα για το επόμενο ταξίδι στις ΗΠΑ!! Σ ευχαριστώ, ελπίζω να τα καταφέρω

Στην Ιρλανδία πήγα μετά από παρότρυνση μέλους εδώ μέσα. Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ κι ήμουν ανίδεος για τον αρχαιολογικό της πλούτο. 3 εβδομάδες πέρασα φανταστικά, Γενάρη μήνα κιόλας που ήμασταν κυριολεκτικά μόνοι παντού.
Γκουχου *ιστορία όμως δεν είδα *

Santiago de Compostela

Πήγα μόνο και μόνο διαβάζοντας εδώ μέσα να γράφει έτσι ο Yorgos λες και του έχουν ρίξει κάτι στο ποτό
Χαχα μια απ τα ίδια (δε πήγα ακόμα αλλά θέλω)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εξαιρετικό θέμα φίλε @Nikos1986 ,πολύ καλή η ιδέα σου.

Τι να πρωτοπώ για ταξίδια που δεν είχα στο μυαλό μου να κάνω κι επηρεάστηκα τόσο πολύ μέσω του φόρουμ; Πόσοι και πόσοι προορισμοί που ήθελα μεν να ταξιδέψω έτσι γενικά κι αόριστα, μπαίνοντας τελικά στον πειρασμό να ψαχτώ άμεσα λόγω μιας ιστορίας ή ενός ποστ που διάβασα και μ' έβαλε στη διαδικασία να ψάξω.
Τα παραδείγματα είναι πολλά, πρόχειρα θυμάμαι μερικά:

1. Βιετνάμ, πρώτο και καλύτερο
2. Ισπανία στο σύνολο της, προς το παρόν έχω πάει μόνο μια φορά.
3. Πορτογαλία, που πήγα μόνο Πόρτο
4. Εδιμβούργο
5. Χαϊλδεβέργη
6. Βενετία
7. Λιουμπλιάνα

όπως και άλλους πάλι προορισμούς που έχουν μπει στη λίστα μου και δεν έχω καταφέρει ακόμα να πάω:

1. Ουζμπεκιστάν
2. Λάος/Καμπότζη
3. Ταιλάνδη
4. Μιανμάρ
5. Αιθιοπία
6. Υπερδνειστερία/Μολδαβία
7. Λευκορωσία
8. Βολιβία
9. Αμερική σε συγκεκριμένες πολιτείες
10. Βραζιλία
11. Παλαιστίνη
12. Εκουαδόρ
13. Ιορδανία
14. Νότιο & Βόρειο Κορέα
15,16,17,18... και πάει λέγοντας, η λίστα πλέον είναι τεράστια.

Αν μπορώ μόνο να δώσω μια συμβουλή σε όσους παρακολουθούν το φόρουμ, είναι να μπαίνετε και να διαβάζετε αποκλειστικά για το ταξίδι που σας ενδιαφέρει. Ειδάλλως ...μπλέξατε. :cool:
Ένα θα πηγαίνετε, δέκα θα ξεφυτρώνουν μετά απ' αυτό. :haha:
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Τι μου έχει μείνει🤔🤔?? .Ενα μέρος που δεν είχα ιδέα κάποτε οτι υπάρχει είναι τα Perhentian islands στη Μαλαισια, το ανακαλυψα εδώ πέρα και πήγα την ίδια χρονιά κιόλας.Εχω να λέω ακόμη για το κολύμπι με blacktip καρχαρίες.. Σιγουρα και καποια άλλα μέρη, δεν τα θυμάμαι απλώς..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Eμεις παρα πολλα, αλλα το 2019 μετα απο το διαβασμα της φανταστικης ιστοριας @ροζγουρουνιου @hydronetta και με παρότρυνσή του ότι όλα θα πανε καλα, νοικιάσαμε ιχ με τον αντρα μου και καναμε ενα υπεροχο ταξιδι στο Μαροκο.... ο δρομος με τις 1000 κασμπες, μου φαινοταν όνειρο και είναι!!!!!!
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Βολιβία, Βιετνάμ, Ουζμπεκιστάν και πιθανόν να έχω ξεχάσει και κάποιες ιδέες από πού ξεκίνησαν. Έχω την αμυδρή υποψία ότι και την Κούβα από εδώ την αγάπησα ( ο Yorgos κι οι ιστορίες του φταίνε για όλα) ή τουλάχιστον από εδώ την ανέβασα στην κορυφή της ταξιδιωτικής μου λίστας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.448
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom