Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Bangkok 13
Vientiane 7

Τώρα τι να πω για το Hanoi? μια πόλη που επιβεβαιώνει την ύπαρξη περισσοτερων διαστάσεων από τις 3 απτές. εδώ έρχονται όλα όσα ρωτάγατε όταν ξεκίναγα το θέμα: "μόνο ομορφία?", "κι αν είναι θανάσιμα βαρετή αλλά πανέμορφη?", "κι αν είναι χάλια αλλά έχει ζωή?"
Τώρα κατάλαβα τις ανησυχίες σας στην ολότητά τους!
Hanoi: ένα ξέφρενα διασκεδαστικό νταμάρι. ομορφιά?

Hanoi 13
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Αμστερνταμ 18
Λισσαβώνα 17
Λονδινο 20
Παρίσι 17
Σοφια 10
Λιουμπλιάνα 15
Αθήνα 17
Λευκωσία 18 ( δεν ξέρεται που να πάτε μάλλον με αυτα τα 10 που είδα )
Ρώμη 19
Βρυξέλες 15
Λίβανος 16
Bελιγραδι 17
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρώτη φορά ας βαθμολογήσω κι εγώ τις λιγοστές πρωτεύουσες που ξέρω με ψύχραιμη ματιά.

1.Λισαβόνα - 20
2.Λονδίνο - 20
3.Βουδαπέστη - 18
4.Ρώμη - 17
5.Παρίσι - 17
6.Βερολίνο - 16
7.Βρυξέλλες - 16
8.Βελιγράδι - 15
9.Αθήνα - 14
10.Σόφια - 12
11.Λευκωσία - 11
12.Σκόπια - 10
Έβαλες τη Ρώμη ΤΕΤΑΡΤΗ και μάλιστα να ισοβαθμεί με τα προάστια της Eurodisney; Μαύρος @Samion που σε έφαγε...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.731
Likes
15.120
Πρώτη φορά ας βαθμολογήσω κι εγώ τις λιγοστές πρωτεύουσες που ξέρω με ψύχραιμη ματιά.

1.Λισαβόνα - 20
2.Λονδίνο - 20
3.Βουδαπέστη - 18
4.Ρώμη - 17
5.Παρίσι - 17
6.Βερολίνο - 16
7.Βρυξέλλες - 16
8.Βελιγράδι - 15
9.Αθήνα - 14
10.Σόφια - 12
11.Λευκωσία - 11
12.Σκόπια - 10

Η Λισσαβόνα είναι από τις αγαπημένες μου και θεωρώ από τις πιο ενδιαφέρουσες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Αλλά όσον αφορά στο θέμα της ομορφιάς, νομίζω ότι όσο και να την αγαπώ δεν θα μπορούσα να τις βάλω τόσο υψηλή βαθμολογία. Έχει περιοχές φτωχές, με παρατημένα κτίρια,με σοβάδες να πέφτουν κτλ.... Ωστόσο έχει υπέροχους κατοίκους και δημιουργεί μια γλυκιά νοσταλγική ανάμνηση, μαζί με μια οικεία αίσθηση ...ήθελα να σε ρωτήσω με το χέρι στην καρδιά βαθμολόγησες απλώς ομορφιά στην Λισσαβόνα; Ειλικρινά δεν ξέρω όταν απαντήσω στο θέμα τι βαθμό να της βάλω;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έβαλες τη Ρώμη ΤΕΤΑΡΤΗ και μάλιστα να ισοβαθμεί με τα προάστια της Eurodisney; Μαύρος @Samion που σε έφαγε...
Βασικά την έχω 17 με 18 αλλά έβαλα το 17. Λίγο παραπάνω από Παρίσι.
ήθελα να σε ρωτήσω με το χέρι στην καρδιά βαθμολόγησες απλώς ομορφιά στην Λισσαβόνα; Ειλικρινά δεν ξέρω όταν απαντήσω στο θέμα τι βαθμό να της βάλω;)
Ειλικρινά βαθμολόγησα την ομορφιά! Χρωματιστή, γραφική, χτισμένη αμφιθεατρικά σε εξαιρετικό γεωφυσικό σημείο, κάθε γειτονιά και άλλη εικόνα, πόλη και χωριό μαζί, ποταμός Τάγος σαν θάλασσα, απίστευτες πανοραμικές απόψεις, καρποσταλική σε κάθε γωνιά της...τι άλλο θέλω για να βαθμολογήσω άριστα μια πόλη?

Από την άλλη το Λονδίνο είναι άλλη ιστορία. Μητρόπολη, ζωή, ένταση, εξαιρετικά αξιοθέατα, υπέροχες γειτονιές, καθόλου μονότονη, αρχιτεκτονικά τέλεια στα δικά μου γούστα, συνεχώς εξελισσόμενη, λατρεμένα αμέτρητα σημεία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πρωτεύουσα του Ισραήλ ποια μετράμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom