Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
γεια σου ρε γιωργο με τα ωραια σου..αν δεν πεις εσυ τη γνωμη σου ποιος θα την πει?

παντως διαπιστωνουμε οτι σαν τις πρωτευουσες και γενικα τις πολεις της ευρωπης δεν εχει καμια ηπειρος..και ειναι λογικο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και η δική μου βαθμολογία:

19: Στοκχόλμη, Ρώμη, Πράγα
18: Άμστερνταμ, Λισσαβώνα
17: Παρίσι
16: Σιγκαπούρη
15: Λονδίνο, Αθήνα
14: Μαδρίτη
12: Μπανγκόκ
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
καθαρα και μονο απο ομορφια οπως λεει και ο συνταξιδευτης

λισσαβωνα 17
αθηνα 15
βερολινο 18
μαδριτη 17
σοφια 14
βελιγραδι 18
βιεννη 18
βουδαπεστη 17
πραγα 18
σαν μαρινο 18


σε καποιες απο αυτες δεν εχω καμμια ορεξη να ξαναπαω.απο την στιγμη ομως που το κριτηριο ειναι μονο η ομορφια- πρασινο,μνημεια,γραφικοτητα- κτλ αυτες ειναι οι βαθμολογιες μου.θα μετραγε και μια παρομοια κριτικη για πολεις γενικοτερα....οχι χωρια,πολεις
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως όσο περνάει η ώρα σκέφτομαι ότι, αν εξαιρέσουμε την Ευρώπη που όσο να 'ναι οι περισσότεροι έχουμε δει αρκετά για να έχουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη και να κάνουμε συγκρίσεις, οι βαθμολογίες μας για πρωτεύουσες χωρών σε περιοχές για τις οποίες έχουμε μια αποσπασματική άποψη μπορούν να είναι αυθαίρετες και ενδεχομένως να αδικούν κάποιες πόλεις.

Βλέποντας ας πούμε την αφρικανική λίστα του yorgos που έχει πάει στου διαόλου το κέρατο, σκέφτομαι ότι η βαθμολογία μου για το Ναϊρόμπι είναι υπερβολικά αυθαίρετη. Εντάξει, μου φάνηκε αρκετά άσχημο, όμως δεν έχω άλλο μέτρο σύγκρισης για τη Μαύρη Ήπειρο, δεν έχω δει άλλες χώρες με την ίδια κουλτούρα (εντάξει, υπάρχουν δύο ακόμα αφρικανικές πρωτεύουσες στη λίστα μου όμως πρόκειται για αραβικές χώρες, οπότε στο μυαλό μου τις βάζω αυτόματα σε άλλη κατηγορία). Είναι εν τέλει ΤΟΣΟ άσχημο όσο νομίζω το Ναϊρόμπι; Μήπως αν ήμουν πιο συμφιλιωμένη με την κουλτούρα το έβλεπα διαφορετικά;

Το ίδιο σκέφτομαι ότι θα ισχύει για άτομα που έχουν πάει ξέρω εγώ σε μία ασιατική ή λατινοαμερικανική πρωτεύουσα. Πόσο εμπεριστατωμένη μπορεί να είναι η άποψή τους; Μήπως έτσι υπερτιμούμε κάποιες πόλεις και αδικούμε κάποιες άλλες;

Ελπίζω να έγινα κατανοητή. :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τελικά το πιο σημαντικό σε αυτό το topic είναι να έχεις ταξιδέψει πολύ για να μπορείς να συγκρίνεις...

Έχοντας λοιπόν αυτό στο μυαλό, έκανα μια σύγκριση με τις προτιμήσεις του Γιώργου και είδα ότι αν και είμαστε εντελώς διαφορετικού τύπου ταξιδιώτες, οι βαθμολογίες μας, εκτός εξαιρέσεων είναι αρκετά κοντά...

Άντε κι εγώ:

AMERICAS

Washington: 12
San Jose: 7
Havana: 20
Panama City: 10
Buenos Aires: 11
Santiago: 12
Montevideo: 11
Caracas: 2
Washington = 11
San Hose = 5
Havana = 17
Panama City = 12
Caracas = 9
Montevideo = 12
Buenos Aires = 13
Santiago = 10


ASIA:

Beijing: 9
New Delhi: 6
Tokyo: 13
Kuala Lumpur: 10
Pyongyang: 12
Singapore: 15
Bangkok: 7

Beijing = 13
Singapore = 12
Kuala Lumpur = 11
Hanoi = 12
New Delhi = 11
Tokyo = 12
Bangkok = 13


EUROPE:
Vienna: 17
Brussels: 15
Prague: 17
Copenhagen: 14
London: 14
Talinn: 18
Athens: 13
Rome: 20
Paris: 18
Riga: 18
Vilnius: 16
Amsterdam: 16
Oslo: 14
Lisbon: 14
Belgrade: 14
Madrid: 14
Stockholm: 16
Berlin: 15
Reykjavik: 14
Athens = 14
Belgrade = 11
Vienna = 17
Prague = 16
Berlin = 16
Rome = 19
Paris = 20
London = 17
Brussels = 13
Madrid = 15
Lisbon = 16
Reykjavik = 11
Oslo = 11
Stockholm = 15
Copenhagen = 12
Tallinn = 16
Vilnius = 16
Riga = 15
Amsterdam = 15
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πάντως η γνώμη μου είναι πως τρεις απαντήσεις είναι λίγες για να μπει κάποια πρωτεύουσα στη λίστα. Έχουν απαντήσει λίγοι ακόμη, όταν οι 11 γίνουν 50-100, οι 3 απαντήσεις δε θα'ναι πια αντιπροσωπευτικές.
λες να απαντήσουν τόσοι πολλοί? για να δούμε. αν ναι, όντως έχεις δίκιο. θα το δω.

και άντε, μετά τον Yorgo είπα να το ξανα δω που βρίσκεται και είχαμε/ έχουμε: (όχι, αυτό δε πρόκειται να συμβαίνει μετά από κάθε χρήστη! απλά τώρα το παρακολουθώ λίγο το θέμα να δω πως θα προχωρήσει!)
San Marino-18,67
Rome-18,50 (ναι, ναι, μου είχε ξεφύγει στο παραπάνω μήνυμα)
Paris-18,44
Prague-17,62
Stockholm/ Tallinn-17,33
Rome-18,71
Paris-18,40
Bern-18,00 (πήρε τον 3ο της βαθμό)
San Marino-17,75
Vatican City-17,66

Sofia-9
Helsinki- 10,67
Nicosia-11,5
Cairo-11,5
New Delhi-11,67
Sofia-9,00
Cairo-10,00
New Delhi-10,25
Helsinki-10,67
Nicosia-11,50
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικά το πιο σημαντικό σε αυτό το topic είναι να έχεις ταξιδέψει πολύ για να μπορείς να συγκρίνεις...
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι και οι 2 βαθμολογείτε και με βάση παράγοντες πέρα της ομορφιάς. Που στο κάτω κάτω, δεν προϋποθέτει ταξιδιωτική εμπειρία για να την κρίνεις, αλλά γούστο (και γι αυτό είναι εντελώς μα εντελώς υποκειμενική). Δεν υπάρχει σωστή και λάθος βαθμολογία.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πάντως όσο περνάει η ώρα σκέφτομαι ότι, αν εξαιρέσουμε την Ευρώπη που όσο να 'ναι οι περισσότεροι έχουμε δει αρκετά για να έχουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη και να κάνουμε συγκρίσεις, οι βαθμολογίες μας για πρωτεύουσες χωρών σε περιοχές για τις οποίες έχουμε μια αποσπασματική άποψη μπορούν να είναι αυθαίρετες και ενδεχομένως να αδικούν κάποιες πόλεις.

Βλέποντας ας πούμε την αφρικανική λίστα του yorgos που έχει πάει στου διαόλου το κέρατο, σκέφτομαι ότι η βαθμολογία μου για το Ναϊρόμπι είναι υπερβολικά αυθαίρετη. Εντάξει, μου φάνηκε αρκετά άσχημο, όμως δεν έχω άλλο μέτρο σύγκρισης για τη Μαύρη Ήπειρο, δεν έχω δει άλλες χώρες με την ίδια κουλτούρα (εντάξει, υπάρχουν δύο ακόμα αφρικανικές πρωτεύουσες στη λίστα μου όμως πρόκειται για αραβικές χώρες, οπότε στο μυαλό μου τις βάζω αυτόματα σε άλλη κατηγορία). Είναι εν τέλει ΤΟΣΟ άσχημο όσο νομίζω το Ναϊρόμπι; Μήπως αν ήμουν πιο συμφιλιωμένη με την κουλτούρα το έβλεπα διαφορετικά;

Το ίδιο σκέφτομαι ότι θα ισχύει για άτομα που έχουν πάει ξέρω εγώ σε μία ασιατική ή λατινοαμερικανική πρωτεύουσα. Πόσο εμπεριστατωμένη μπορεί να είναι η άποψή τους; Μήπως έτσι υπερτιμούμε κάποιες πόλεις και αδικούμε κάποιες άλλες;
Τελικά το πιο σημαντικό σε αυτό το topic είναι να έχεις ταξιδέψει πολύ για να μπορείς να συγκρίνεις...
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Έχετε απόλυτο δίκαιο και οι δυο σας:

Α) Underwater το σκέφτηκα όλο αυτό που είπες πριν βαθμολογήσω την Accra και γι’ αυτό πήρε τον βαθμό που πήρε. Επειδή γι’ αυτό που είναι και για τη χώρα που βρίσκεται, ικανοποίησε αρκετά τα προσωπικά μου κριτήρια (όποια κι αν είναι αυτά). Το Lome πχ που θα ήταν το δεύτερο που ενδέχεται να επισκεπτόμουν, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα καταβαραθρωνόταν.
B) ok φίλτατοι, ένα παιχνιδάκι είναι, δεν περιμένω να εξάγω τίποτα σημαντικές λίστες και το ίδιο θα πρέπει να σκέφτονται και όσοι (ενδεχομένως) τις "συμβουλευτούν" για το επόμενο ταξίδι τους (wrooong) (αν και έχω να πω ότι το Ελσίνκι που έπιασε πάτο, μόλις ανέβηκε μερικά σκαλιά στα wannabe ταξίδια μου!)
Γ) Traveller λυπούμε αλλά άγνωστο μέλος του forum έστειλε ήδη τον βαθμό σου της Pyongyang στο κόμμα. Η απόφαση καταχωρήθηκε και θα σου αποσταλεί οσονούπω…
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
σιγουρα καποια ατομα οπως ο traveladdict,yorgos,traveller,hydronetta και φυσικα και αλλοι που εχουν παει σε δεκαδες χωρες (καποιοι και 100 και πανω) εχουν μετρο συγκρισης μαυτα που εχουν δει.
η εμπειρια ομως εχει να κανει με αλλα θεματα και οχι με την ομορφια και την εικονα που αντιλαμβανεται ο καθενας.

αν πχ παω στο σαντιαγκο της χιλης και ειναι η μονη χωρα της λατινικης αμερικης που εχω επισκεφτει θα την κρινω συμφωνα με τα δικα μου γουστα και μαυτο που βλεπω και δεν νομιζω να εχει μεγαλυτερη βαρυτητα η αποψη καποιου για το σαντιαγκο αν εχει επισκεφτει ολες της πρωτευουσες της λατινικης αμερικης.

ελπιζω να ειμαι κατανοητος!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά ψήφισα ΜΟΝΟ με βάση την ομορφιά. Το Καράκας ας πούμε δε θα πάτωνε τόσο, το Δελχί θα απογειωνόταν, η Σιγκαπούρη θα έπιανε πάτο ως βαρετότατη κλπ. αν ψήφιζα και με άλλα κριτήρια. Το Μπαμάκο μόνο για το φαγητό του θα έπαιρνε πάνω από τη βάση...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τσου... βαθμολογώ βάση ομορφιάς και μόνο... επίσης... αν δεν έχεις ταξιδέψει δεν μπορείς να συγκρίνεις... αν έχεις πάει σε 3 πόλεις στην ζωή σου η βαθμολογία σου δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αντικειμενική... αν έχεις δει π.χ το Κισίνεφ, την Σόφια και το Βουκουρέστι τι διάολο βαθμολογία θα βάλεις? Υπάρχει περίπτωση να βάλεις σε αυτές τις πόλεις κάτω από 10? όχι βέβαια γιατί δεν έχεις μέτρο σύγκρισης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom