Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συμπληρώνω την λίστα μου με κάποιες αλλαγές! Μέσα στις παρένθεσεις είναι οι προηγούμενες
Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο...
Δεν το μαθες σε τοσες εκλογες το 2015?θα αρχισουν τα υπολοιπα 95 μελη να αλλαζουν γνωμη?
Επισης αρνουμαι την τυπολατρια. Οπως να ψηφιζεται το Vatican city... Το Βατικανο ειναι Ρωμη.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο...
Δεν το μαθες σε τοσες εκλογες το 2015?θα αρχισουν τα υπολοιπα 95 μελη να αλλαζουν γνωμη?
Επισης αρνουμαι την τυπολατρια. Οπως να ψηφιζεται το Vatican city... Το Βατικανο ειναι Ρωμη.
Ίσως και να έχεις δίκιο για τις αλλαγές !! Ευτυχώς εμένα μου αρέσει η τυπολατρία!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ίσως και να έχεις δίκιο για τις αλλαγές !! Ευτυχώς εμένα μου αρέσει η τυπολατρία!
Δηλαδη οταν πηγες Ρωμη ελεγες οτι πηγες σε 2 χωρες? Αλλο η Ρωμη αλλο το Βατικανο? Αυτο αντιληφθηκες κατα την επισκεψη σου, αν πηγες?η κοινη λογικη, σπανια στην εποχη μας, ειναι μεγαλύτερης αξιας απο την τυπολατρια.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το Βατικάνό το θεωρώ πολύ ειδική περίπτωση οπότε δεν το θεωρώ διαφορετικό κράτος! Απο την άλλη δεν βαθμολόγησα ποτέ το Βατικανό ως πρωτευουσα!
Ως τυπολατρία ίσως να έλεγε κάποιος το Κάρντιφ και το Εδιμβούργο αλλά τα θεωρώ διαφορετικά κράτη απο την Αγγλία!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επισης αρνουμαι την τυπολατρια. Οπως να ψηφιζεται το Vatican city... Το Βατικανο ειναι Ρωμη.
Η πόλη του Βατικανού, είτε μας αρέσει είτε όχι, αποτελεί ανεξάρτητο κράτος, με διεθνή αναγνώριση και ανεξάρτητη έδρα (παρατηρητή, από επιλογή κι όχι από μη αναγνώριση) στη συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πρώτη φορά ας βαθμολογήσω κι εγώ τις λιγοστές πρωτεύουσες που ξέρω με ψύχραιμη ματιά.

Λισαβόνα - 20
Λονδίνο - 20
Βουδαπέστη - 18
Ρώμη - 17
Παρίσι - 17
Βερολίνο - 16
Βρυξέλλες - 16
Βελιγράδι - 15
Αθήνα - 14
Σόφια - 12
Λευκωσία - 11
Σκόπια - 10
Nα προσθέσω:
Στοκχόλμη - 18
Κοπεγχάγη - 17
Ελσίνκι - 13

Κάτι μικροαλλαγές κι εγώ θα ήθελα αλλά λίγη σημασία έχουν 1-2 βαθμοί πάνω ή κάτω.
Όσον αφορά το Βατικανό προσωπικά το θεωρώ αστείο να το βαθμολογώ ξεχωριστά. Επίσης όποιος έχει επισκεφτεί διάφορες πολιτείες των Ην. Πολιτειών Αμερικής να βαθμολογήσει ξεχωριστά κάθε πρωτεύουσα πολιτείας. Επίσης τη Βαρκελώνη μη ξεχάσετε ως πρωτεύουσα της Καταλονίας, τις 4 πρωτεύουσες του Ην. Βασιλείου και την Πάτρα πρωτεύουσα της Πελοποννήσου!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
19 Amsterdam
18 Lisbon
18 Rome
17 London
16 Prague
16 Budapest
15 Madrid
15 Copenhagen
14 Vienna
13 Brussels
12 Bratislava
8 Beograd
Αν έμπαινε και η Κων/πολη, θα της έδινα 16
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Την έχουν ψηφίσει τη Βαρκελώνη πολλοί εδώ, όπως και την Κωνσταντινούπολη. Μόνο που η διαφορά είναι πως η Βαρκελώνη δεν είναι πρωτεύουσα ανεξάρτητου κράτους(τουλάχιστον προς το παρόν, γιατί πολλά ακούγονται), ενώ το Βατικανό επίσημα αποτελεί ανεξάρτητο κράτος (άσχετα αν λόγω μεγέθους,πληθυσμού κλπ) διαφέρει κατά πολύ από άλλα που βαθμολογούμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.965
Likes
12.004
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Την ερωτηση μου ποιος την εσβησε; Σοβαρα ρωταω. Εχω παει Βατικανο, οχι ομως Ρωμη (εκτος απο μια σταση για ψαροσουπα), πως το βαθμολογω; Σαν Ρωμη, σαν Βατικανο ή καθολου;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Την ερωτηση μου ποιος την εσβησε; Σοβαρα ρωταω. Εχω παει Βατικανο, οχι ομως Ρωμη (εκτος απο μια σταση για ψαροσουπα), πως το βαθμολογω; Σαν Ρωμη, σαν Βατικανο ή καθολου;

αν έχεις πάει και Άγιο Μαρίνο βαθμολόγησε αυτόν.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Συμμετέχω κι εγώ στο ωραίο αυτό παιχνίδι και βαθμολογώ τις πρωτεύουσες που έχω γνωρίσει:

20: Λονδίνο
19: Παρίσι, Μαδρίτη, Μπουένος Άιρες, Βερολίνο
18: Ρώμη, Βιέννη, Βρυξέλλες, Σιγκαπούρη
17: Λισαβόνα, Βαρσοβία, Άμστερνταμ, Στοκχόλμη
16: Κοπεγχάγη, Οττάβα, Βουδαπέστη, Λουξεμβούργο
15: Κουάλα Λουμπούρ, Πράγα, Μέξικο σίτυ, Αθήνα
14: Σόφια, Βελιγράδι, Βαντούζ, Πεκίνο
13: Βουκουρέστι, Ανδόρα λα βέλια
12: Μπανγκόκ, Αμπού Ντάμπι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom