Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.100
Καλά προφανώς, δεν έχω αντίρρηση μιας και δεν έχω και ιδίαν άποψη. Απλά δε περίμενα να είναι έξω από τη δεκάδα π.χ. η Βουδαπέστη έναντι του Ταλινν.
Η Βουδαπεστη ειναι φθηνη, βολικη για πρωτο δευτερο ταξιδι, αλλα πιο ομορφη απο πολλες πολεις δεν ειναι.
Το Ταλιν ειναι οντως παραμυθενιο.
Θα εμπαινα στον πειρασμο να ερμηνευσω γιατι ενω εδω στο φορουμ επιστρεφουν ενθιυσιασμενοι απο τη Βουδαπεστη ουτε την εχει κακολογησει κανεις, τελικα δεν πολυψηφιστηκε. Αρχικα σκεφτηκα μηπως επειδη συνηθως ειναι προορισμος για αρχαριους, μετα βλεπουν κι αλλες πολεις και ο ενθουσιασμος τους πεφτει.

Μετα ομως ειδα τη θεση της Ρωμης, κλασικος προορισμος πρωταρη.
Κατι αλλο θα ειναι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τι γουατ; Πόσο χρόνο θεωρείς ότι χρειάζεται η πρωτεύουσα της Ανδόρα για επίσκεψη. Με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα περίμενα να της βάλεις κάτω από τη βάση. Το 10αρι μου έκανε εντύπωση και ρωτάω το λόγο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι γουατ; Πόσο χρόνο θεωρείς ότι χρειάζεται η πρωτεύουσα της Ανδόρα για επίσκεψη. Με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα περίμενα να της βάλεις κάτω από τη βάση. Το 10αρι μου έκανε εντύπωση και ρωτάω το λόγο.
Σε 3 ώρες την έχεις δει. Ψήφισα καθαρά με το κριτήριο που είπαμε, το αν είναι όμορφη η άσχημη, όχι με το αν έχει ενδιαφερον . Ε χάλια δεν είναι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε 3 ώρες την έχεις δει. Ψήφισα καθαρά με το κριτήριο που είπαμε, το αν είναι όμορφη η άσχημη, όχι με το αν έχει ενδιαφερον . Ε χάλια δεν είναι.
Οι περισσότεροι γράφουν ότι δεν έχει καθόλου γραφικότητα και έχει μόνο εμπορικά για ψώνια....Ε μία απογοήτευση μου δημιουργήθηκε!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι περισσότεροι γράφουν ότι δεν έχει καθόλου γραφικότητα και έχει μόνο εμπορικά για ψώνια....Ε μία απογοήτευση μου δημιουργήθηκε!
Αν είχε γραφικότητα θα έπαιρνε καλύτερο βαθμό από μένα. Αλλά δεν είναι και η Ποντγκοριτσα, την πιάνει τη βάση σε επίπεδο ομορφοας/ασχήμιας, έχει κι ένα ποτάμι, 2 εκκλησίες, 1-2 μουσεία που δε χασμουριεσαι οριακά. Γενικά μάλλον για να πάρεις βενζίνη και Νουτελλα είναι η πρωτεύουσα. Η υπόλοιπη χώρα κάπως πιο γραφική και οι σκιέρ ίσως βρουν να σου πουν και περισσότερα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η υπόλοιπη χώρα κάπως πιο γραφική και οι σκιέρ ίσως βρουν να σου πουν και περισσότερα.
Η υπόλοιπη χώρα μας ενδιαφέρει για πεζοπορία και όχι για σκι. Κατά τ άλλα η βενζίνη μας ενδιαφέρει ενώ η νουτελα μας ειναι τελείως αδιάφορη :lol:
Ευχαριστώ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για μένα ανρητική έκπληξη είναι η Λιουμπλιάνα στην 37η θέση με μ.ο 14, όπως και το πόσο χαμηλά βρέθηκε η Βιέννη.
Προφανώς και πολλοί ψήφισαν με άλλο κριτήριο και όχι την ομορφιά.. Ίσως για να ανέβει η αγαπημένη τους πόλη έθαψαν άλλες αντικειμενικά όμορφες.. Τι δεν τους άρεσε π.χ. στην Λιουμπλιάνα;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
αλλά να μη παει καν στη πρωτεύουσα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην Ισπανία για παράδειγμα. Γίνεται, ιδιαίτερα στα κοντινά, όχι τόσο στα μακρινά νομίζω.
Μωρέ εγώ και σε μακρινά το έχω κάνει.Να έχω δει άλλα μέρη κι όχι την πρωτεύουσα.Και σε Παραγουάη,Ουρουγουάη,Βραζιλία κλπ...
Θα έλεγα πως είμαι ανάποδος άνθρωπος αλλά βλέπω το κάνουν κι άλλοι....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προφανώς και πολλοί ψήφισαν με άλλο κριτήριο και όχι την ομορφιά.. Ίσως για να ανέβει η αγαπημένη τους πόλη έθαψαν άλλες αντικειμενικά όμορφες.. Τι δεν τους άρεσε π.χ. στην Λιουμπλιάνα;
"Αντικειμενικα" όμορφες δεν υπάρχει. Δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια. Εμένα πχ η Μόνικα Μπελουτσι μου φαίνεται αδιάφορη, δε θα γυιζσ να την κοιτάξω στο δρόμο, η Tracy Chapman το εντελώς αντίθετο , προς απορία σχεδόν όλων όσων ξέρω. Το ίδιο γίνεται και με τις πόλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom