Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντε να ρίξω τη βαθμολογία μου

Ρώμη 19
Λονδίνο 18
Παρίσι 17
Βατικανό 17
Βιέννη 17
Βουδαπέστη 17
Άμστερνταμ 16
Μαδρίτη 16
Βερολίνο 13
Σαν Μαρίνο 12
Λουξεμβούργο 10
Αθήνα 10
Αμμάν 10
Βρυξέλλες 5
Σόφια 5

Όλα αυτά βάση υποκειμενικης ομορφιάς... Άμα βάλουμε το πως περνάμε... Αθήνα και Βερολίνο πάνε κορυφή...
Ακριβως. Βαση υποκειμενικης ομορφιας. Αυτο κανει κ το τοπικ ενδιαφερον. Προσπαθω να καταλαβω τι σ' αρεσε στο Αμμαν κ το βαζεις ισαξιο με την Αθηνα. Τελικα την υποτιμουν πολλοι περισσοτεροι απ οτι νομιζα. Και ισαξια με πολεις τυπου Αμμαν, Μπρατισλαβα, Σοφια που φιγουραρουν σταθερα στις λιστες των ασχημοτερων πολεων του κοσμου..
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Ακριβως. Βαση υποκειμενικης ομορφιας. Αυτο κανει κ το τοπικ ενδιαφερον. Προσπαθω να καταλαβω τι σ' αρεσε στο Αμμαν κ το βαζεις ισαξιο με την Αθηνα. Τελικα την υποτιμουν πολλοι περισσοτεροι απ οτι νομιζα. Και ισαξια με πολεις τυπου Αμμαν, Μπρατισλαβα, Σοφια που φιγουραρουν σταθερα στις λιστες των ασχημοτερων πολεων του κοσμου..
Ξέρεις πιο είναι το θέμα της Αθήνας? Ότι έχει ξεβρακωθει στα μάτια και την κρίνουμε γενικά... Εγώ δεν είμαι από Αθήνα, αλλά συνολικά τα τελευταία δέκα χρόνια έχω πάει 120 μέρες και άλλες τόσες τα δέκα πριν.... Άμα είχα πάει από 120 μέρες σε κάθε πόλη και έβλεπα τα πολλά σίγουρα θα ήταν άλλη η βαθμολογία....
Εάν ήμουν στην Αθήνα 5 μέρες και προσπαθούσα να το κρίνω από αυτά που θα έβλεπα πρώτη φορά και σε πέντε μέρες θα έβαζα ένα 16 άνετα....
Σίγουρα 100 μέρες σε μια πόλη δημιουργούν άλλη ψυχολογία, όπως και Βρυξέλλες που έβαλα 5 που για μένα πολύ είναι, ήταν 3 μέρες σε ένα road trip που έβρεχε και τις 3 ενώ ήταν Ιούλιος και ξενερωσαμε, οπότε και φωτογραφικά να κρίνω από την εμπειρία μου, χάλια η Βρυξελλα χαχα
Μία συνολική βαθμολογία θα είχε ενδιαφέρον....
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
20: Rome
18: Bern, Prague, Budapest
16: Tallinn, Vienna
15: Luxembourg, Riga, Warsaw
14: Copenhagen, Brussels, Vilnius, Zagreb
13: Athens
12: Helsinki
11: Bucharest, Beograd
8: Sofia
7: Tirana, Nicosia
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ας συμπληρώσω την τελευταία πρωτεύουσα που πήγα και δεν έχω βαθμολογήσει.

Άμστερνταμ 15
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Συμπληρώνω και εγώ

18 : Τόκυο
17 : Μόσχα
15 : Σιγκαπούρη
11 : Πνομ Πεν
και εγώ το τελευταίο εξάμηνο απο καινούριες πρωτεύουσες μόνο το Αμστερνταμ

16 : Αμστερνταμ
 

Liana13

Member
Μηνύματα
34
Likes
185
Μην γελάσετε για την λίστα αλλά αυτά έχω μέχρι στιγμής:ρ Ελπίζω να μεγαλώσει όσο περνάνε τα χρόνια
19 Λισαβόνα
18 Αθήνα,
17 Βαλέτα
Οι υψηλές βαθμολογίες μπορεί να οφείλονται γιατί έχω ζήσει σε αυτές τις πόλεις/χώρες οπότε είμαι αρκετά προκατειλημμένη αλλά είπαμε η λίστα είναι με βάση τα κριτήρια του καθένα το πώς ορίζει ο ίδιος την ομορφιά.
Λισαβόνα 19 γιατί είναι μια πανέμορφη πρωτεύουσα με πανέμορφους ανθρώπους και απίστευτη αύρα και έναν ποταμό Ταγο να δίνει μια άλλη διάσταση. (Οκ μπορεί να είμαι και προκατειλημμένη λόγω του Εράσμους αλλά θεωρώ ότι οντως είναι από τις καλύτερες πρωτεύουσες ακόμα και αν δεν τις έχω επισκεφτεί τις υπόλοιπες).
Βαλέτα επίσης πολύ υψηλά γιατί είναι η πρωτεύουσα των ιπποτών, γραφική, επίσης ζωντανή πόλη, με πολύ ωραίες πλατείες, κήπους και μπαράκια. Ξεκάθαρα ο,τι καλύτερο από την mainland Malta.
Ε και Αθήνα γιατί όσο και να την υποτιμούμε και να χάνουμε την ομορφιά της μέσα στην ρουτίνα της καθημερινότητας και τα προβλήματα που συναντάμε επειδή την ζούμε και δεν είμαστε τουρίστες (νμζ αν δεν είχε και αυτά θα ήταν ξεκάθαρα στα τοπ3 του κόσμου) παραμένει η πόλη μου που λατρεύω με το απίστευτο κέντρο της.
Και κλείνοντας αφήνω 2 φράσεις της φίλης μου της Γερμανίδας όταν είχε έρθει να με επισκεφτεί. Η πρώτη είναι όταν περπατούσαμε στο κέντρο και μου λέει Λιάνα είστε τόσο τυχεροί, περπατάτε στο κέντρο σηκώνετε το κεφάλι και βλέπετε την Ακρόπολη. Κατι σκιρτησε μέσα μου, κάτι που το θεωρούσα δεδομένο ή και πολλές φορές το ξεχνούσα τελείως όταν έτρεχα βιαστική να προλάβω τις δουλειές μου. Μέτα από αυτό όταν βρίσκομαι στο κέντρο σηκώνω το κεφάλι μου βλέπω την Ακρόπολη και αναθαρρω. Τελος όταν είχαμε πάει κλασικά στα Αναφιώτικα ηλιοβασίλεμα ,παραγγέλνει σοκολάτα και πίνει την πρώτη γουλια και μου λέει. Λιάνα είναι το καλύτερο μέρος που έχω πιει πότε σοκολάτα στην ζωή μου!
P.S ( Η Αλίσα είμαι σίγουρη ότι θα ήταν στα τοπ μέλη του γερμανικού travelstories με τις ιστορίες από τα τόσα ταξίδια που έχει πάει)
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Aθήνα 10
Σκόπια 13
Πρίστινα 6
Σόφια 12
Βουκουρέστι 14
Κισινάου 14
Άγκυρα 9
Βελιγράδι 12
Βουδαπέστη 15
Βιέννη 13

Κάιρο 14
Χαρτούμ 12
Αλγέρι 17
Λουάντα 16
Κέιπ Τάουν(;) 20

Μουσκάτ 16
Άμπου Ντάμπι 12
Μπακού 15

Ουάσιγκτον 14
Οτάβα 15
Μέξικο Σίτι 16
Μπελμοπάν 7

Παίζει να μαι ο μόνος που έχει τις Ευρωπαικές καταποντισμένες αντί για πρώτες, just my 2 cents.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μόνο δυο συμπληρώσεις, κανονικά θα τις έδινα μαζί με τις επόμενες, αλλά τώρα με τις καραντίνες θα αργήσουμε να πατήσουμε κι άλλες πρωτεύουσες....
Ουάσιγκτον 17
Οτάβα 16
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Aθήνα 10
Σκόπια 13
Πρίστινα 6
Σόφια 12
Βουκουρέστι 14
Κισινάου 14
Άγκυρα 9
Βελιγράδι 12
Βουδαπέστη 15
Βιέννη 13

Κάιρο 14
Χαρτούμ 12
Αλγέρι 17
Λουάντα 16
Κέιπ Τάουν(;) 20

Μουσκάτ 16
Άμπου Ντάμπι 12
Μπακού 15

Ουάσιγκτον 14
Οτάβα 15
Μέξικο Σίτι 16
Μπελμοπάν 7

Παίζει να μαι ο μόνος που έχει τις Ευρωπαικές καταποντισμένες αντί για πρώτες, just my 2 cents.
Χωρίς να θέλω να σε κατακρίνω, στο συγκεκριμένο τόπικ ψηφίζουμε καθαρά και μόνο με κριτήριο την ομορφιά. Το λέω γιατί βγάζει μάτι το Μέξικο Σίτυ - Βιέννη: 16-13 . Αν όντως αυτό είναι το κριτήριό σου, πάω πάσο, αλλά νομίζω ότι ψήφισες με άλλο κριτήριο (με άλλα κριτήρια και για μένα το Μέξικο Σίτυ είναι μέσα στις 5 πιο ενδιαφέρουσες πρωτεύουσες του κόσμου).
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Χωρίς να θέλω να σε κατακρίνω, στο συγκεκριμένο τόπικ ψηφίζουμε καθαρά και μόνο με κριτήριο την ομορφιά. Το λέω γιατί βγάζει μάτι το Μέξικο Σίτυ - Βιέννη: 16-13 . Αν όντως αυτό είναι το κριτήριό σου, πάω πάσο, αλλά νομίζω ότι ψήφισες με άλλο κριτήριο (με άλλα κριτήρια και για μένα το Μέξικο Σίτυ είναι μέσα στις 5 πιο ενδιαφέρουσες πρωτεύουσες του κόσμου).
Είναι σχετικό το τι θεωρείς όμορφο. Και ακόμα και αν παραδεχτεί κανείς ότι οι δυτικοευρωπαικές πόλεις είναι αντικειμενικά όμορφες με ιστορικά κέντρα κτλ, όταν τις βλέπω να κατακλύζονται από εκατοντάδες τουριστικά λεωφορεία και οι τουρίστες να είναι κυριολεκτικά παντού(χαρακτηριστική περίπτωση Βιέννη που πήγα και καλοκαίρι), παύουν να θεωρούνται όμορφες για μένα. Ούτως ή άλλως η συγκεκριμένη αρχιτεκτονική δεν είναι και η αγαπημένη μου, καθαρά υποκειμενικό είναι αυτό βέβαια και αντιλαμβάνομαι ότι ο περισσότερος κόσμος διαφωνεί.
Τώρα όσον αφορά το Μέξικο Σίτι, δεν είναι και η ομορφότερη πόλη στον κόσμο, όμως το ιστορικό κέντρο είναι ενδιαφέρον(και χωρίς πλήθη τουριστών), η δε θέα από το Chapultepec είναι εντυπωσιακή. Τέλος θυμάμαι ότι παίρνοντας το τελεφερίκ που περνάει πάνω από την Ecatepec de Morelos, την γιγάντια φαβέλα της πόλης που είναι χτισμένη σε λόφους, μου είχε κάνει εντύπωση ένα καταπράσινο γήπεδο που έπαιζαν παιδιά μπάλα, χωμένο ανάμεσα στις παράγκες, λες και είχε ξεπηδήσει από άλλον κόσμο απ' αυτόν της φαβέλας. Οι εικόνες αυτές που έβλεπα από ψηλά, όσο περίεργο κι αν θα φανεί σε μερικούς, για μένα ήταν πολύ πιο όμορφες από τον καθεδρικό στην Βιέννη.
Eπισυνάπτω μία φώτο σχετικά με το μέρος που αναφέρομαι, η οποία βέβαια δεν είναι δική μου. Για όσους ενδιαφέρονται το τελεφερίκ λέγεται Mexicable
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom