Trip Advisor:Πρόστιμο 500.000 €

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
Για ξενοδοχεία δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ..

Για εστιατόρια ρίχνω μια ματιά. Μου έχει τύχει σε μερικές πόλεις ( Βελιγράδι,Κρακοβία) να βρω μερικά διαμαντάκια μέσω αυτού.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Πάντως ρε παιδιά όσες φορές κοίταξα στο trip advisor συμβουλές για φαγητό και μετά πήγα ποτέ δεν έπεσε εξω είτε ήταν καλές είτε κακές! Και η αλήθεια είναι ότι και γω σχολιάζω πολύ εκεί... Τι να πω...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πάντως νομίζω το έχω ξαναπεί..το πιο χρήσιμο για μένα είναι να χρησιμοποιήσεις το φόρουμ που έχει η κάθε πόλη για ότι θες.Όπου εκεί παίρνεις συμβουλές είτε από ντόπιους είτε από άλλους ταξιδιώτες απευθείας.Εγώ δεν έχω γράψει ποτέ κριτική καθώς είμαι αντίθετος,επειδή ακριβώς μπορεί να γράφει ο καθένας, αλλά ευχαρίστως συμμετέχω στα διάφορα φόρουμ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το θέμα με τις ψεύτικες ή πληρωμένες κριτικές στο TripAdvisor έχει και συνέχεια, στην Ιταλία τουλάχιστον. Ιδιοκτήτης εταιρείας τιμωρήθηκε με εννέα μήνες φυλάκιση και πρόστιμο 8.000 ευρώ γιατί πουλούσε ψεύτικες κριτικές για λογαριασμό ιταλικών ξενοδοχείων.

http://www.iefimerida.gr/news/44343...ostimo-8000-eyro-gia-pliromenes-kritikes-stin
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Υπάρχει άραγε κανένας που να το εμπιστεύεται; :confused::confused:
Για εστιατόρια δεν ασχολήθηκα αλλά όσες φορές διάβασα κριτικές για ξενοδοχείο και το εμπιστεύτηκα ήταν ακριβώς όπως τα έγραφαν στα σχόλια. Επίσης τσεκάρω και τις κριτικές από το βοοκινγ
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για εμένα το TripAdvisor είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο. Έχουμε ανακαλυψει πάμπολλα ταβερνάκια για το γούστο αλλά και το βαλαντιο μας, πράγμα που θα ήταν δύσκολο χωρίς ψάξιμο και χάσιμο χρόνου. Όμως το βασικό πού κοιτάω πάντα είναι τα σχόλια να είναι από μέλη με πολλά χρόνια και σχόλια. Κάποιες φορές βρίσκεις κάποιους επιτήδειους με μόνο μια βαθμολογία (η και το πολύ 2-3), οι οποίοι γεμίζουν με καλές βαθμολογίες ένα εστιατόριο. Προσοχή λοιπόν ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για εμένα το TripAdvisor είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο. Έχουμε ανακαλυψει πάμπολλα ταβερνάκια
Δεν ξερω για που μιλας αλλα γενικα μακρια απο μας αυτό το "εργαλειο". Το θεμα αυτο δειχνει τι μπουρδα ειναι. Να φας απο τριπαντβαιζορ? Μα που? Στο χωριο στο νησι με τα 20 ταβερνακια θα εμπιστευθείς το Μαικλ απο τη Μοντανα για να σου πει για καλο κοντοσουβλι? Η στη Ρωμη θα βρεις ταβερνάκι? Εκει που προτεινω σούπερ μαγαζι με θεση 700+..η χθες που πρότεινα 3 στο Παλερμο με θεση 300+. Τα πρωτα 20 που αντεξα να διαβασω ειναι μπουρδες στην καλυτερη, τραπς στη χειρότερη. Διαβαζετε φόρουμ κ ειστε οκ. Αντε κ κανα οδηγο εξειδικευμενο μισελεν, gambero rosso κλπ.
 
  • Like
Reactions: GTS

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Δεν ξερω για που μιλας αλλα γενικα μακρια απο μας αυτό το "εργαλειο". Το θεμα αυτο δειχνει τι μπουρδα ειναι. Να φας απο τριπαντβαιζορ? Μα που? Στο χωριο στο νησι με τα 20 ταβερνακια θα εμπιστευθείς το Μαικλ απο τη Μοντανα για να σου πει για καλο κοντοσουβλι? Η στη Ρωμη θα βρεις ταβερνάκι? Εκει που προτεινω σούπερ μαγαζι με θεση 700+..η χθες που πρότεινα 3 στο Παλερμο με θεση 300+. Τα πρωτα 20 που αντεξα να διαβασω ειναι μπουρδες στην καλυτερη, τραπς στη χειρότερη. Διαβαζετε φόρουμ κ ειστε οκ. Αντε κ κανα οδηγο εξειδικευμενο μισελεν, gambero rosso κλπ.
Έχεις δίκιο σε κάποια σημεία, αλλά, δεν είπα ότι ψάχνω να φάω στα πχ top 10... Διαβάζω και μπορεί να βρω κάποιο που μου κάνει το κλικ στην θέση 233 .... Έτσι ανακαλύψαμε κάποια μαγαζάκια 2-3-4 τραπεζιών στην άλλη άκρη του κόσμου. Επίσης πιστεύω ότι όταν ένα μαγαζί μπει σε γνωστό οδηγό μπορεί να πάρει την κάτω βόλτα γρήγορα. Τέλος πάντων, περί ορεξεως... :)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αν ξέρεις να ψάχνεις στο tripadvisor, τις πληροφορίες (και την άμεση πρόσβαση σε αυτές) για ξενοδοχεία και εστιατόρια δεν στις παρέχει κανένα forum . Αν πάρουμε ως βάση ότι ο Καναδός δεν ξέρει καλύτερα απο τον Έλληνα που να φάει κοντοσούβλι με την ίδια λογική και ο Έλληνας δεν ξέρεις καλύτερα απο τον Γιαπωνέζο που να φάει σούσι και καλύτερα απο τον Ισπανό που να φάει παέγια κτλ κτλ.
Κάτι που δέν έχει αναφερθεί (τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει) είναι ότι δεν σου δίνει την επιλογή κατάταξης των επιλογών βάση αριθμού σχολίων. Αυτό όντως γίνετε για να κατευθύνει αρκετούς να πηγαίνουν στις πρώτες 10-15 επιλογές.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξερω για που μιλας αλλα γενικα μακρια απο μας αυτό το "εργαλειο". Το θεμα αυτο δειχνει τι μπουρδα ειναι. Να φας απο τριπαντβαιζορ? Μα που? Στο χωριο στο νησι με τα 20 ταβερνακια θα εμπιστευθείς το Μαικλ απο τη Μοντανα για να σου πει για καλο κοντοσουβλι? Η στη Ρωμη θα βρεις ταβερνάκι? Εκει που προτεινω σούπερ μαγαζι με θεση 700+..η χθες που πρότεινα 3 στο Παλερμο με θεση 300+. Τα πρωτα 20 που αντεξα να διαβασω ειναι μπουρδες στην καλυτερη, τραπς στη χειρότερη. Διαβαζετε φόρουμ κ ειστε οκ. Αντε κ κανα οδηγο εξειδικευμενο μισελεν, gambero rosso κλπ.
Υπερβολικά τα αναθέματα - ένθεν κα'κείθεν. Το Tripadvisor μ'έχει βοηθήσει πολλαπλά (όπως και πολλούς εδώ μέσα πιστεύω). Οπωσδήποτε έχουν βαρύτητα η εθνικότητα του "κριτή", η "ιστορία" του, το αντικείμενο της κριτικής του, κλπ. Σημασία έχει να μπορείς να φιλτράρεις την πληροφορία και να της δίνεις τη βαρύτητα που της αρμόζει.

Πολλές φορές το Tripadvisor είναι η μοναδική πηγή πληροφόρησης και βοήθειας. Πόσα μέλη του φόρουμ μπορούσαν να μου δώσουν αξιόπιστες πληροφορίες για την Μυανμάρ που πήγα το 2014; Στο φόρουμ του Tripadvisor βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα (που ήταν αξιόπιστες) καθώς και έναν εξαιρετικό οδηγό για την περιοχή του Μανταλάυ (που είχε και απαγόρευση κυκλοφορίας τότε). Το ίδιο και στο ταξίδι μου στη Βολιβία το 2015. Αν δεν ήταν το Tripadvisor, δεν θα πήγαινα στις πηγές του Αμαζονίου στο συγκεκριμένο camp που ήταν καταπληκτικό.

Ποιός από το δικό μας φόρουμ μπορεί να μου δώσει αξιόπιστες πληροφορίες για το ταξίδι μου που ξεκινά σε μια βδομάδα; Κανείς!

Ναι, το Tripadvisor μπορεί να έχει στημένες κριτικές, μπορεί να οδηγεί και σε tourist traps αλλά εκεί γράφω κι εγώ κριτικές (όπως και αρκετοί άλλοι που γνωρίζω και είναι καθ'όλα αξιόπιστοι) και πιστεύω ότι βοηθάω κάποιον κόσμο με την - έστω και υποκειμενική - άποψή μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπερβολικά τα αναθέματα - ένθεν κα'κείθεν.
Θυμιζω μονο οτι η απαντηση μου αφορουσε αποκλειστικα το φαγητο. Αν εψαχνες φαγητο στη Βιρμανια απο το trip advisor...εχασες το κουλερ λοκαλ. Υπαρχουν απειρως καλυτερα εργαλεια κ αξιοπιστοι οδηγοι. Παντα για φαγητο μιλαω.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom