Uber

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Η ζυριχη εχει uber?θελω να παρω απο το αεροδρομιο.πρεπει να κλεισω νωριτερα η οχι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε πολλές χώρες δεν επιτρέπονται τα μετρητά.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα Uber και μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες, αν ξέρει κάποιος απαντά.
1. Σάββατο απόγευμα στην Κρακοβία, καλώ uber μου κοστολογεί την διαδρομή 17 ζλότι και σε 5 λεπτά βλέπω ότι ο οδηγός ακυρώνει την διαδρομή και χρεώνομαι ότι δεν ήμουν στη θέση μου. Καλώ δεύτερη φορά uber και αυτή τη φορά μου κοστολογεί τη διαδρομή 10 ζλότι o_O και με βρίσκει στη θέση μου, η οποία βέβαια δεν είχε αλλάξει.
Πως προστατεύεσαι από τις αυθαίρετες ακυρώσεις των οδηγών;;
2. Κυριακή μεσημέρι, την ίδια ακριβώς διαδρομή μου την κοστολογεί 30 ζλότι, δηλαδή τριπλάσια αξία σε σχέση με την προηγούμενη ημέρα.
Τελικά γιατί οι χρεώσεις μπορεί να διαφέρουν τόσο,στην πρώτη περίπτωση ακόμη και για λίγα λεπτά της ώρας διαφορά;;;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα Uber και μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες, αν ξέρει κάποιος απαντά.
1. Σάββατο απόγευμα στην Κρακοβία, καλώ uber μου κοστολογεί την διαδρομή 17 ζλότι και σε 5 λεπτά βλέπω ότι ο οδηγός ακυρώνει την διαδρομή και χρεώνομαι ότι δεν ήμουν στη θέση μου. Καλώ δεύτερη φορά uber και αυτή τη φορά μου κοστολογεί τη διαδρομή 10 ζλότι o_O και με βρίσκει στη θέση μου, η οποία βέβαια δεν είχε αλλάξει.
Πως προστατεύεσαι από τις αυθαίρετες ακυρώσεις των οδηγών;;
2. Κυριακή μεσημέρι, την ίδια ακριβώς διαδρομή μου την κοστολογεί 30 ζλότι, δηλαδή τριπλάσια αξία σε σχέση με την προηγούμενη ημέρα.
Τελικά γιατί οι χρεώσεις μπορεί να διαφέρουν τόσο,στην πρώτη περίπτωση ακόμη και για λίγα λεπτά της ώρας διαφορά;;;
Γιατί οι χρεώσεις δεν εξαρτώνται από την ώρα αλλά από το είδος uber που θα απαντήσει στη κλήση σου.
Πχ
Screenshot_20191015-224222.png
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Γιατί οι χρεώσεις δεν εξαρτώνται από την ώρα αλλά από το είδος uber που θα απαντήσει στη κλήση σου.
Πχ
View attachment 283221
Να σου πω την αλήθεια δεν έδινα μεγάλη σημασία σε αυτή την επιλογή, αλλά άφηνα την πρώτη επιλογή που νομίζω ότι ήταν το uber x.
Άρα τελικά μόνο αυτό παίζει ρόλο, ώρα, ημέρα ή διαθέσιμοι οδηγοί, καθόλου;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Άρα τελικά μόνο αυτό παίζει ρόλο, ώρα, ημέρα ή διαθέσιμοι οδηγοί, καθόλου;;
Η χρεωση γινεται με βαση το μηκος της διαδρομης, το οποιο θα βρεις στο ιστορικο των διαδρομων. Νομιζω οτι μπορεις να κανεις ενσταση αν εχεις αντιρρηση.
Περι της αρχικης ακυρωσης, μαλλον δεν βρεθηκατε με τον οδηγο και πρεπει να μελετησεις λιγο πως λειτουργει η εφαρμογη. Διαβασε καλα τους ορους, γιατι ο,τι ρωτας εδω ειναι στους ορους που εχεις αποδεχτει οτι διαβασες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάποιες μέρες και ώρες μπορεί να υπάρχει πρόσθετη χρέωση (surge price) που μπορεί να ανεβάζει το κόστος της διαδρομής επί 2 ή και παραπάνω, ανάλογα με τη σχέση προσφοράς και ζήτησης. Η εφαρμογή φυσικά ενημερώνει εκ των προτέρων.
Για την πρώτη περίπτωση, έλεγξες ότι το σημείο παραλαβής που έβγαλε το κινητό σου ήταν εκεί που πραγματικά ήσουν; Όταν ανοίγεις το GPS πρώτη φορά σε ξένο μέρος, παίρνει αρκετή ώρα για να σε εντοπίσει.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Προσφατα στο Εδιμβουργο λογω μεγαλης ζητησης πληρωσα την διαδρομη σχεδον διπλασια απο το κανονικο. Βεβαια η εφαρμογη το εγραφε ξεκαθαρα και επρεπε να το αποδεχθω.
Αυτο με το GPS το επαθα μια φορα (ο οδηγος ειχε σταματησει 500 μετρα πιο μακρια) εστειλα μηνυμα στην εφαρμογη και μου επεστρεψαν τα χρηματα μετα απο 1-2 μερες.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για την πρώτη περίπτωση, έλεγξες ότι το σημείο παραλαβής που έβγαλε το κινητό σου ήταν εκεί που πραγματικά ήσουν; Όταν ανοίγεις το GPS πρώτη φορά σε ξένο μέρος, παίρνει αρκετή ώρα για να σε εντοπίσει.
Τσέκαρα την θέση μου με ένα εστιατόριο που βρισκόταν πίσω μου και το έβγαζε ο χάρτης της εφαρμογής. Μου έκανε εντύπωση ότι με το δεύτερο uber που κάλεσα από την ίδια ακριβώς θέση 5 λεπτά μετά την ακύρωση, βρεθήκαμε πολύ εύκολα.
Υπάρχει άραγε περίπτωση να ακυρώσει ο οδηγός γιατί βρίσκει καλύτερη διαδρομή; Υποθέσεις κάνω , δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς η εφαρμογή:)
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Τσέκαρα την θέση μου με ένα εστιατόριο που βρισκόταν πίσω μου και το έβγαζε ο χάρτης της εφαρμογής. Μου έκανε εντύπωση ότι με το δεύτερο uber που κάλεσα από την ίδια ακριβώς θέση 5 λεπτά μετά την ακύρωση, βρεθήκαμε πολύ εύκολα.
Υπάρχει άραγε περίπτωση να ακυρώσει ο οδηγός γιατί βρίσκει καλύτερη διαδρομή; Υποθέσεις κάνω , δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς η εφαρμογή:)
Την επαθα και εγω με το Uber στην αγγλια..ανημερα χριστουγεννων καλω και μου πιανει απευθειας την τοποθεσια και ολα τελεια..2-3 μερες μετα ξανακαλεσα βραδυ για να παω στο ξενοδοχειο και ενω με εβγαζε σε σωστη θεση ο οδηγος δε με εβρισκε και ελεγε οτι και καλα του δειχνει αλλο σημειο..χρεωθηκα και εγω το εξτρα ποσο φυσικα αλλα μεσα στη εφαρμογη εχει σιγουρα support,στειλε ενα mail και θα σου το επιστρεψουν το ποσο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom