Ιταλία Una storia d' amore, Νότια Ιταλία (Νάπολη, Πομπηία, Καζέρτα, Ακτή Αμάλφι, Κάπρι, Ματέρα, Alberobello, Λέτσε,

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
αν και ειμαι φανατικος της πιτσας, αυτο με τα λεωφορεια μου εκοψε καθε σκεψη....

ουτως η αλλως με παιδια δεν προκειται να παω εκει, αλλα πολυ πακετο...
Νάπολη για πίτσα και τα κοντινά νησάκια με φέρυ... Εγώ θα ξαναγυρίσω για την Ίσκια πάντως.

Τώρα κατάλαβα γιατί "ταλαιπωρήθηκες" στους δρόμους της Πομπηίας: φορούσες πέδιλα, τα οποία βέβαια ταίριαζαν με το περιβάλλον, αλλά δεν ταίριαζαν με τις πέτρες! ;)
Δυστυχώς μέσα σε όλα τα άλλα που με βρήκαν είχα και θέμα με το νύχι μου και απαγορευόταν να βάλω κλειστό παπούτσι, αλλιώς θα φόραγα αθλητικά... Αν και ο άντρας μου μου φόραγε αθλητικά και πάλι τα είδε όλα...
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
755
Likes
3.818
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Τη κουκλιστικη Προτσιντα την επισκεφτηκατε ;;;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.327
Likes
3.460
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εμείς είχαμε πάει Απρίλιο κ η κατάσταση με τα λεωφορεία στο Αμάλφι ήταν πάλι η ίδια. Παρόλο που έχω σημαντική προυπηρεσία σε λεωφορεία ΟΑΣΘ σε ώρες αιχμής, αυτο το πράγμα στο Αμάλφι ήταν πολύ χειρότερο, σαν αυτα τα βιντεάκια με τους Γιαπωνέζους στο μετρό που τους σπρώχνουν οι υπάλληλοι για να κλείσουν οι πόρτες.
1000 φορές να δώσεις κατι παραπάνω κ να μετακινηθείς με τα πλοιαράκια, έχεις κ φοβερή θέα (στο λεωφορείο ΔΕΝ βλέπεις τπτ)
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Εμείς είχαμε πάει Απρίλιο κ η κατάσταση με τα λεωφορεία στο Αμάλφι ήταν πάλι η ίδια. Παρόλο που έχω σημαντική προυπηρεσία σε λεωφορεία ΟΑΣΘ σε ώρες αιχμής, αυτο το πράγμα στο Αμάλφι ήταν πολύ χειρότερο, σαν αυτα τα βιντεάκια με τους Γιαπωνέζους στο μετρό που τους σπρώχνουν οι υπάλληλοι για να κλείσουν οι πόρτες.
1000 φορές να δώσεις κατι παραπάνω κ να μετακινηθείς με τα πλοιαράκια, έχεις κ φοβερή θέα (στο λεωφορείο ΔΕΝ βλέπεις τπτ)
Η αλήθεια είναι ότι όλη αυτή η κατάσταση σου έβγαζε τον χειρότερό σου εαυτό. Εδώ έβλεπες να πλακώνονται και να χώνονται στην σειρά βόρειοι Ευρωπαίοι που είναι μη μου άπτου... Αλλά και στα φέρυ η κατάσταση δεν ήταν καλύτερη. Πολύ στριμωξίδι, δεν έβρισκες πάντα να κάτσεις και καθυστερήσεις. Από το Κάπρι υποτίθεται ότι θα φεύγαμε 17.30 και είναι ούτε μια ώρα και καταλήξαμε στο Αμάλφι στις 20.00. Και τα ταξί δεν είναι απλά ακριβά. Είναι εντελώς απλησίαστα. Για ιδιωτικό ταξί δε ζητούσαν τα μαλλιά της κεφαλής τους. Απλά εκμεταλλεύονται όλη αυτή την κακή κατάσταση με τις μεταφορές για να βγάλουν χρήματα. Το καλύτερο είναι να νοικιάσεις βέσπα με πολύ ψάξιμο όμως, που και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει για όλες τις μέρες. 90 ευρώ είναι πάρα πολλά. Ούτε το αυτοκίνητο δεν μας κόστισε τόσα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ωραία η ιστορία σου αλλά βρε κοπελιά τέτοια εποχή εκρι η η περιοχή είναι απροσπέλαστη! Δεν είδες τις ιστορίες μας κ τι τραβήξαμε όλοι με αυτά τα αχαρακτίρηστα λεωφορεία;
Εμείς τέλος Οκτωβρίου κ μπήκαμε ύστερα από 1 ώρα αναμονή κ επίσης τραβήξαμε τα πάνδεινα. Καλοκαίρι εκεί; ευχαριστώ δεν θα πάρω!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πάντως ένα θεματακι υπάρχει γενικώς στην Ιταλία με τα λεωφορεία. Πριν λίγες ημέρες ταξίδεψα από τη Βερόνα στο Σιρμιονε της λίμνης Γκαρντα με λεωφορείο. Σε όλες τις σχετικές εφαρμογές κ sites έδειχνε ότι το τέρμα του λεωφορείου βρίσκεται στην τοποθεσία colombare στη βάση της χερσονήσου του sirmione. Μόνο που σε κανένα site δεν αναφερόταν ότι από εκεί για να πας στο ιστορικό κέντρο του Σιρμιονε πρέπει να πάρεις ένα άλλο κυκλικό λεωφορείο, το οποίο μάλιστα δεν είχε ανταπόκριση με τα λεωφορεία της Βερόνα η της Brescia, η εναλλακτικά να περπατήσεις τουλάχιστον 40 λεπτά μέσα στη ζέστη. Έτσι βρεθήκαμε να περιμένουμε μισή ώρα μέσα στη ζέστη στο colombare το λεωφορείο για Sirmione. Τα ίδια συνέβησαν και στην επιστροφή μας για Βερόνα.
Πάντως βλέπω πως σε σχέση με αυτά που πέρασε η Fantina στην Ακτή Αμάλφι, τα δικά μου είναι μάλλον πταίσματα.
Σε κάθε πάντως περίπτωση άξιζε η εκδρομή στη λίμνη Γκαρντα, και το Σιρμιονε και δεν το μετανιώνω φυσικά
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μόνο που σε κανένα site δεν αναφερόταν ότι από εκεί για να πας στο ιστορικό κέντρο του Σιρμιονε πρέπει να πάρεις ένα άλλο κυκλικό λεωφορείο, το οποίο μάλιστα δεν είχε ανταπόκριση με τα λεωφορεία της Βερόνα η της Brescia, η εναλλακτικά να περπατήσεις τουλάχιστον 40 λεπτά μέσα στη ζέστη. Έτσι βρεθήκαμε να περιμένουμε μισή ώρα μέσα στη ζέστη στο colombare το λεωφορείο για Sirmione. Τα ίδια συνέβησαν και στην επιστροφή μας για Βερόνα.
Έχει αναφερθεί σε αυτό το σάιτ Ιταλία - Πληροφορίες για περιοχή Garda.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ααααχχχ...στερνή μου γνώση! Ειλικρινά ούτε είχα πάρει χαμπάρι αυτό το thread
Είχα μείνει στο οτι σκεφτόσουν να πας στο Σιρμιόνε και δεν είδα να ρωτάς κάτι άλλο σχετικό, οπότε νόμισα οτι το άφησες. Αλλιώς θα στο είχα πει.
 

Mariaxumos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα από ένα νέο μέλος. Θα κάνω κι εγώ το ταξίδι αυτο τον Σεπτέμβριο. Βέβαια έχουμε κλείσει 4 διανυκτερεύσεις και τώρα προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα. Λέμε να μείνουμε 2 νύχτες στ Ραβελο και 2 Νάπολη. Ιδανικά θα ήθελα να επισκεφτώ Νάπολη Κάπρι Ποσιτανο Αμαλφι και Πομπηία αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι δν μας φτάνουν οι μέρες (δυστυχώς). Τι λέτε..μήπως τα καταφέρουμε 😁🙈
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.622
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom